Scenariusz lekcji 1. Informacje wstępne: Klasa: uczniowie klasy I szkoły ponadgimnazjalnej Czas trwania zajęć: 45 minut; Nauczany przedmiot: matematyka. 2. Temat zajęć:. 3. Integracja: międzyprzedmiotowa: chemia stężenia procentowe; fizyka prędkość, droga, czas. 4. Cele lekcji: Uczeń potrafi: nazwać wiadome i niewiadome w zadaniu (A); streścić metodę rozwiązania zadania (B); zastosować poznane metody rozwiązywania równań i układów równań do rozwiązania zadań tekstowych (C); zaplanować pracę w grupie (D). opracować metodę rozwiązania zadania tekstowego, interdyscyplinarnego (D). 5. Postawy i zainteresowania: kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
kształtowanie samodzielności, inicjatywy, systematyczności i odpowiedzialność za uzyskany wynik; kształtowanie krytycyzmu w stosunku do wypowiedzi kolegi; dbanie o estetykę pracy. 6. Strategie nauczania: operacyjna, problemowa. 7. Metody nauczania: pogadanka; praca w grupach. 8. Zasady nauczania: świadomego i aktywnego udziału ucznia w lekcji; wyrabianie pewności siebie u ucznia przez pracę i rolę w grupie; systematyczności i logicznej kolejności; wiązania teorii z praktyką. 9. Formy pracy uczniów: indywidualna; grupowa. 10. Wykaz piśmiennictwa: dla ucznia i nauczyciela: - karta pracy z zadaniami dla grup (załącznik nr 1).
11. Struktura lekcji: Scenariusz lekcji matematyki: Kolejne etapy Przebieg lekcji Czas Umiejętności kształtowane na lekcji Zaangażowanie Badanie Przekształcanie dzieli uczniów na 4 osobowe grupy; podkreśla, że poszczególni członkowie grupy są odpowiedzialni za poszczególne zadania bądź etapy zadań; rozdaje zestawy zadań i objaśnia w razie wątpliwości (załącznik nr 1); słuchają nauczyciela; czytają zadania; dzielą się pracą. obserwuje pracę grup. przystępują do zadania; wykonują stosowne obliczenia i współpracują z kolegami w grupie; obserwuje pracę w grupie. 5 minut komunikacja uczeń-nauczyciel 4 minuty 18 minut współpraca w grupie; podział obowiązków pomiędzy członków zespołu sztuka porozumiewania się uczeń-uczeń; umiejętność wywiązywania się z powierzonego zadania; komunikacja uczeń-uczeń; odpowiedzialność za pracę całej grupy; twórcze rozwiązywanie
problemów; Prezentacja Refleksja wybiera losowo ucznia (uczniów) z pierwszej grupy i poleca mu rozwiązanie pierwszego podpunktu, potem wybiera ucznia (uczniów) z drugiej grupy by rozwiązał drugi podpunkt, itd. obserwuje sposób prezentacji śledzą rozwiązanie zadania; porównują sposób rozwiązania kolegów z własnymi sposobami. wyciągają wnioski do dalszej pracy; oceniają przebieg lekcji, ocenia pracę zespołów; wyraża opinię na temat osiągniętych efektów. 13 minut komunikacja uczeń- nauczyciel; sprawdzenie się w roli prezentera; dbałość o przejrzystość rozwiązania. 5 minut pogłębianie procesów uczenia się; komunikacja nauczyciel - uczeń
Załącznik nr 1 Informacje do pracy w grupie: Do rozwiązania macie 4 zadania w maksymalnym czasie 20 minut. Podzielcie się zadaniami bądź etapami zadań. Zapiszcie wyniki swojej pracy na kartkach. Po upływie wyznaczonego czasu, zaprezentujecie wyniki swoich działań na tablicy. ZADANIA Zadanie 1. Przed trzema laty ojciec był cztery razy starszy od syna, za osiem lat będą mieli razem 72lata. Ile lat będą mieli w sumie za 10lat? Zadanie 2. Suma cyfr w liczbie dwucyfrowej jest równa 9. Znajdź tę liczbę, jeżeli wiesz, że po przestawieniu cyfr w tej liczbie, otrzymamy liczbę o 9 większą od danej. Zadanie 3. Adam, płynął motorówką z prądem rzeki od przystani do przystani przez 40 minut, a wracał 56 minut. Oblicz prędkość motorówki i prędkość prądu rzeki, jeżeli przystanie i są odległe o 14km. Zadanie 4. Zmieszano solankę dwuprocentową z solanką pięcioprocentową i otrzymano 6 kg solanki trzyprocentowej. Ile kg każdego rodzaju solanki zużyto? Powodzenia!!! Opracował: Paweł Słaby