SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 26 luty 2013r.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

MATEMATYKA - WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

ZESPÓŁ SZKÓŁ W OBRZYCKU

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy III gimnazjum

Przedmiotowe zasady oceniania i wymagania edukacyjne

Rozkład łatwości zadań

Rozkład materiału nauczania

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI Klasa 3

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Plan wynikowy, klasa 3 ZSZ

Temat lekcji Zakres treści Osiągnięcia uczeń: I. FUNKCJE 14

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV budownictwo ZAKRES ROZSZERZONY (135 godz.)

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Agnieszka Kamińska, Dorota Ponczek. Matematyka na czasie Gimnazjum, klasa 3 Rozkład materiału i plan wynikowy

Jak obracać trójkąt, by otrzymać bryłę o największej. objętości?

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Matematyka z plusem dla szkoły ponadgimnazjalnej. ZAŁOŻENIA DO PLANU RALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI W KLASIE III (zakres podstawowy)

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie VI

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 11. Uczeń oblicza obwód wielokąta o danych długościach boków).

Kryteria oceniania z matematyki dla klasy III LO poziom podstawowy, na podstawie programu nauczania DKOS /08

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

XII. GEOMETRIA PRZESTRZENNA GRANIASTOSŁUPY

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z MATEMATYKI I. CELE KSZTAŁCENIA I TREŚCI NAUCZANIA

w najprostszych przypadkach, np. dla trójkątów równobocznych

Temat: Pole równoległoboku.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Wymagania dla klasy szóstej Treści na 2 na 3 na 4 na 5 na 6 Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Mnożenie ułamków zwykłych

Konspekt lekcji matematyki

1.Funkcja logarytmiczna

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE IV TECHNIKUM.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów Matematyka XI LO w Krakowie. Klasa trzecia. Poziom podstawowy.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

2. Permutacje definicja permutacji definicja liczba permutacji zbioru n-elementowego

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV ZAKRES ROZSZERZONY (135 godz.)

Wymagania edukacyjne z matematyki dla kl. 2 Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2016/2017

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY SZÓSTEJ

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI wg podstawy programowej z VIII 2008r.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Czy pamiętasz? Zadanie 1. Rozpoznaj wśród poniższych brył ostrosłupy i graniastosłupy.

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY VI

Gabriela Mysłowska Państwowe Liceum sztuk Plastycznych W Olsztynie PLAN METODYCZNY

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne z. matematyki. dla uczniów klasy IIIa i IIIb. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mętowie. w roku szkolnym 2015/2016

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

WYMAGANIA NA OCENĘ 12. Równania kwadratowe Uczeń demonstruje opanowanie umiejętności ogólnych rozwiązując zadania, w których:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI DLA KLASY III A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ w Publicznym Gimnazjum Integracyjnym nr 47 w Łodzi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z MATEMATYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV budownictwo ZAKRES ROZSZERZONY (135 godz.)

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

1.2. Ostrosłupy. W tym temacie dowiesz się: jak obliczać długości odcinków zawartych w ostrosłupach, jakie są charakterystyczne kąty w ostrosłupach.

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Transkrypt:

1. Informacje wstępne: Publiczne Gimnazjum Nr 6 w Opolu Data:15.05.2013 r. Klasa:.II b Czas trwania zajęć: 45 min. Nauczany przedmiot: matematyka Nauczyciel: Ewa Jakubowska SCENARIUSZ LEKCJI 2.Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I- III gimnazjum). Marta Jucewicz, Marcin Karpiński, Jacek Lech. 3.Temat lekcji: Obliczanie pola powierzchni, objętości i długości odcinków w graniastosłupach. Podstawa programowa:11. Bryły. Uczeń: 1) rozpoznaje graniastosłupy i ostrosłupy prawidłowe; 2) oblicza pole powierzchni i objętość graniastosłupa prostego, ostrosłupa, walca, stożka, kuli (także w zadaniach osadzonych w kontekście praktycznym); 3) zamienia jednostki objętości. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa. 5.Cele lekcji Wiadomości: kategoria A - zapamiętanie Uczeń potrafi: -zdefiniować prostopadłościan; (A1) -zdefiniować graniastosłup prawidłowy; (A2) -podać budowę graniastosłupa ; (A3) -wymienić jednostki pola powierzchni ( A4) -podać wzór na obliczanie pola powierzchni graniastosłupa; (A5) -podać wzór na obliczanie objętości prostopadłościanu i sześcianu; (A6) -wymienić jednostki objętości (A7) -podać wzór na obliczanie objętości graniastosłupa; (A8) kategoria B zrozumienie Ucze potrafi: -określić liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian graniastosłupa; -zamieniać jednostki pola powierzchni; -zdefiniować pojęcie pola powierzchni graniastosłupa ; -zamieniać jednostki objętości; -zdefiniować pojęcie objętości figury; -zidentyfikować przekątną graniastosłupa ; -zaznaczyć przekątne ścian oraz przekątne graniastosłupa. Umiejętności: kategoria C stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych Uczeń potrafi: -podać liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian graniastosłupa; -zamieniać jednostki pola powierzchni; (B1) (B2) (B3) (B4) (B5) (B6) (B7) (C1) (C2)

-obliczyć pole powierzchni graniastosłupa; -zamieniać jednostki objętości; -obliczyć objętość prostopadłościanu i sześcianu; -obliczyć objętość graniastosłupa; -obliczyć długość przekątnej dowolnej ściany i przekątnej graniastosłupa; kategoria D stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych Uczeń potrafi: -rozwiązać zadanie tekstowe związane z długościami przekątnych, polem i objętością graniastosłupa. (C3) (C4) (C5) (C6) (C7) (D1) Postawy i zainteresowania: -kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy matematycznej; -motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności; -kształtowanie odpowiedzialnościza powierzone zadanie; 6.Strategie nauczania: - strategia problemowa- samodzielne dochodzenie uczniów do wiedzy, rozwiązywanie problemów; -oddziaływania na rzeczywistości: ćwiczenia, zadania. 7.Metody nauczania: -gra "Połącz w pary"; 8.Zasady nauczania: -kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności matematycznych; -kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących i krytycznych;; -operatywności wiedzy (wdrażanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania określonych problemów teoretycznych i praktycznych ); 9.Formy pracy uczniów -praca w zespołach dwuosobowych. 10.Środki dydaktyczne: -kartoniki z zadaniami i odpowiedziami. 11.Wykaz piśmiennictwa dla nauczyciela -podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.206-208, Wersja dla nauczyciela; -Matematyka 2. Lekcje powtórzeniowe w gimnazjum. Marzena Grochowalska str.40 44. dla ucznia podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str. 206-208. Etapy lekcji 12. Organizacja zajęć lekcyjnych. Zagadnienia, zadania,problemy lekcji Sposoby realizacji zagadnień, zadań, problemów Spełnienie założonych celów lekcji Czynności nauczyciela ucznia Faza wstępna Temat i cele lekcji. Zapisanie tematu lekcji na tablicy. Zapoznanie uczniów z celami lekcji. Uwagi o realizacji

Faza realizacyjna Powtórzenie wiadomości na temat graniastosłupów: ------------------------- Rozwiązywanie zadań dotyczących budowy graniastosłupów ich pola powierchni, objętości i długości odcinków. Pytania skierowane do uczniów. --------------------- Gra dydaktyczna "Połącz w pary". (A1) (A8), (B3), (B5) ------------------- (B1), (B2), (B4), (B6), (B7), (C1) - (C7) -jaką bryłę nazywamy graniastosłupem? -jaki graniastosłup nazywamy prawidłowym? -co to jest prostopadłościan? -jak obliczamy pole powierzchni i objętość graniastosłupa? -jak obliczamy pole powierzchni i objętość prostopadłościanu i sześcianu? - w jakich jednostkach podajemy pole powierzchni, a w jakich objętość? ------------------------ Nauczyciel dzieli klasę na zespoły dwuosobowe. Rozdaje każdej parze kartoniki z pytaniami i odpowiedziami. Nauczyciel sprawdza czy kartoniki połączone są poprawnie w pary i wpisuje danemu zespołowi punkty. Uczniowie odpowiadają na zadawane im pytania. ---------------------- Uczniowie losowo wybierają kartonik z pytaniem. Jeśli zadanie wymaga rozwiązania uczniowie rozwiązują je w zeszycie a następnie wyszukują odpowiedni kartonik z odpowiedzią. Poprzez podniesienie ręki zgłaszają kolejne połączone pary. -------------------- Załącznik 1. Kartoniki z pytaniami i odpowiedziami są w różnych kolorach. Załącznik 2. Faza podsumowująca Podsumowanie gry. ------------------------- Zadanie zadania domowego. Omówienie zadań. --------------------- Zad.9 str.206 Zad.16.str.207 Zad.29.str.208 ------------------- (D1) Ocena pracy uczniów na podstawie ilości punktów zdobytych przez każdą z grup. ------------------------ ---------------------- Załącznik 3. -------------------- Opracowała: Ewa Jakubowska

ZAŁĄCZNIK 1 Objętość prostopadłościanu o krawędziach a, b, c można obliczyć ze wzoru: Objętość graniastosłupa o polu podstawy P p i wysokości h można obliczyć ze wzoru: Pole powierzchni graniastosłupa o polu podstawy P p i polu powierzchni bocznej P b można obliczyć ze wzoru: Ile krawędzi ma graniastosłup o 11 ścianach? Ile wierzchołków ma graniastosłup siedmiokątny? Ile ścian ma graniastosłup o 12 krawędziach? Ile to litrów? 4,5 m 3 Ile to m 2? 7300 cm 2 Jaka jest objętość graniastosłupa o wysokości 6 cm, którego podstawą jest romb o przekątnych 4 cm i 5 cm? Jaką długość ma przekątna sześcianu o krawędzi długości 5 m? Oblicz objętość prostopadłościanu o wymiarach 2,5 cm x 20 mm x 9 cm Oblicz pole powierzchni sześcianu o krawędzi długości 3 2 cm

Oblicz pole powierzchni prostopadłościanu o wymiarach 4 cm x 3 cm x 2,5 cm Oblicz objętość graniastosłupa prawidłowego Oblicz wysokość graniastosłupa prawidłowego

V =a b c V =P p h P c =2 P p +P b 27 14 6 4500 0,73 60 cm 3 5 3 m 45 cm 2 108 cm 2

59 cm 2 45 3 4 216 3

ZAŁĄCZNIK 2

ZAŁĄCZNIK 3 Przelicznik puktów na oceny: 13-15 punktów bardzo dobry 10-12 punktów dobry 7-9 punktów - dostateczny 4-6 punktów - dopuszczający