Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu 22.06.2015r.



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Klasa: I liceum ogólnokształcącego. Czas trwania zajęć: 60 minut; Nauczany przedmiot: matematyka.

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

Zagadnienia na egzamin poprawkowy z matematyki w klasie III zsz. 5. Statystyka-średnia arytmetyczna, średnia ważona, mediana, dominanata.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

Matematyka 2 wymagania edukacyjne

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Potęgi str. 1/6. 1. Oblicz. d) Potęgę 3 6 można zapisać jako: A. 36 B C D. 3 6

Wymagania edukacyjne z matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Wymagania edukacyjne, kontrola i ocena. w nauczaniu matematyki w zakresie. podstawowym dla uczniów technikum. część II

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

GIMNAZJUM Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne oceny półroczne i roczne w roku szkolnym

wymagania programowe z matematyki kl. II gimnazjum

Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Wymagania edukacyjne z matematyki dla zasadniczej szkoły zawodowej na poszczególne oceny

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Maraton Matematyczny Klasa I październik

Cele kształcenia wymagania ogólne (przedruk z podstawy programowej) Ramowy plan nauczania zakres podstawowy. Podręcznik 3 (3 godziny 25 tygodni)

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

MATeMAtyka cz.1. Zakres podstawowy

Wymagania edukacyjne matematyka klasa 1 zakres podstawowy 1. LICZBY RZECZYWISTE

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

PRZYKŁADY ZADAŃ MATURALNYCH Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STANDARDY DLA WYBRANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki dla klasy I C LO (Rok szkolny 2015/16) Wykaz zakładanych osiągnięć ucznia klasy I liceum

Wymagania z matematyki na poszczególne oceny III klasy gimnazjum

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 26 luty 2013r.

PROGRAM AUTORSKI ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI OPRACOWANY PRZEZ MGR ANNĘ JAKUBOWICZ

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Przedmiotowe Ocenianie Z Matematyki Liceum Ogólnokształcące obowiązuje w roku szkolnym 2016 / 2017

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie III A LP

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

wymagania programowe z matematyki kl. III gimnazjum

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KRYTERIA WYMAGAŃ Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE OCENY

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ciągłość funkcji w punkcie i w zbiorze.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA I BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA LICZBY RZECZYWISTE

Transkrypt:

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu 22.06.2015r. Temat: Matematyka to się liczy...w życiu. Cele ogólne: podsumowanie wiadomości i umiejętności uczniów z zakresu materiału nauczania w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego na poziomie podstawowym, indywidualizacja nauczania w toku lekcji, uczeń zna pojęcie funkcji liniowej, umie narysować jej wykres oraz zastosować w praktyce, uczeń zna pojęcie funkcji kwadratowej, umie narysować jej wykres oraz zastosować w praktyce, uczeń zna pojęcie układu równań liniowych, umie go rozwiązać i zastosować w praktyce, uczeń zna pojęcie zbioru, umie je zilustrować oraz zastosować w praktyce, uczeń zna pojęcie notacji wykładniczej oraz zastosuje ją w praktyce, uczeń zna działania na procentach oraz zastosuje je w praktyce, uczeń zna pojęcia i wzory dotyczące liczb rzeczywistych i umie je zastosować w praktyce. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: odczytać ze wzoru funkcji liniowej i funkcji kwadratowej odpowiednie wielkości, obliczyć brakujące dane oraz umie je zinterpretować w zadaniu. przekształcić wzory funkcji liniowej z postaci ogólnej do kierunkowej, z kierunkowej w ogólną oraz wzory funkcji kwadratowej z postaci ogólnej w kanoniczną i iloczynową,

narysować wykres funkcji liniowej i funkcji kwadratowej oraz odczytać dane z wykresu, odczytać z wykresu własności funkcji, obliczyć objętość sześcianu oraz podać jego wymiary, zapisać bardzo dużą lub bardzo małą liczbę w postaci notacji wykładniczej, obliczać procenty i interpretować wyniki, rysować zbiory i interpretować wyniki, zbudować układ równań liniowych i go rozwiązać, Cele wychowawcze: rozbudzenie zainteresowań i wyobraźni uczniów, inspirowanie kreatywności i rozwiązywanie w sposób twórczy problemów i zadań, przyzwyczajanie do logicznego, ścisłego i praktycznego myślenia, wpojenie nawyków argumentowania i przygotowanie do publicznych wystąpień, pobudzanie aktywności i inicjatywy ucznia, przyzwyczajanie do pracy w grupie i nawiązywania kontaktów interpersonalnych, przygotowanie do wykorzystywania i zdobywania wiedzy z matematyki w warunkach zbliżonych do przyszłej pracy zawodowej, przypomnienie terminologii związanej z zasadami dobrego wychowania, ćwiczenie umiejętności odróżniania i posługiwania się właściwym dla sytuacji rejestrem językowym, zwrócenie szczególnej uwagi na indywidualne zainteresowania uczniów oraz predyspozycje, wyrobienie w uczniach przekonania, że szkoła jest miejscem gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić. Metody pracy: problemowa, ćwiczeniowa. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. Środki dydaktyczne: Podręcznik kl. I (Wyd. Nowa Era), Podręcznik kl. II (Wyd. Podkowa), karty z zadaniami, rysunki, kalkulator, flamaster.

Przebieg lekcji: 1. Część przygotowawcza: - czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego, - przypomnienie wiadomości potrzebnych do lekcji: funkcja liniowa, funkcja kwadratowa, notacja wykładnicza, procenty, układy równań, liczby rzeczywiste. 2. Część podstawowa: - podanie celu i tematu lekcji, - podział uczniów na grupy i przydział liderów grup, - opracowanie tematu lekcji: a) rozdanie kart z zadaniami, b) rozwiązywanie przydzielonych zadań w grupach, c) przedstawienie przez liderów lub chętnych uczniów rozwiązań zadań na tablicy i omawianie etapów i czynności wykonywanych podczas rozwiązywania zadań, d) dyskusja dotycząca sposobu rozwiązywania zadań lub podanie innego sposoby rozwiązania przez inne grupy, 3. Część końcowa: - podsumowanie lekcji (nauczycielka zadaje pytania kontrolne, które mają na celu sprawdzenie opanowania materiału z lekcji) - ocena pracy uczniów, - zadanie pracy domowej: ćw. 6 str. 212, ćw. 2 str. 127, ćw. 2 str. 42.

ZADANIE 1. (Dział: Liczby rzeczywiste) Sześcienne akwarium jest wypełnione wodą do 4/5 wysokości. Oblicz wymiary tego akwarium, jeśli znajduje się w nim 100 l wody. ZADANIE 2. (Dział: Liczby rzeczywiste) Zapisz liczbę w notacji wykładniczej: a) Masa Syriusza 5 020 000 000 000 000 000 000 000 000 ton, b) Masa cząsteczki wody 0, 000 000 000 000 000 000 000 000 029 9 kg, c) Wielkość wirusa ospy 0, 000 27 mm. ZADANIE 3. (Dział: Liczby rzeczywiste) Cena kajaka wynosi 1000 zł. Latem cenę podniesiono najpierw o 20 %, a następnie o 15%. Ile kosztuje kajak po tych zmianach? O ile wzrosła cena kajaka w stosunku do ceny początkowej?

ZADANIE 4. (Dział: Język matematyki) W pewnej klasie 10 uczniów obchodzi wiosną urodziny, 6 imieniny, a 2 spośród nich imieniny i urodziny. Ilu uczniów należy do zbioru tych, którzy wiosną obchodzą urodziny, ale nie obchodzą imienin. Zilustruj to grafem. ZADANIE 5. (Dział: Funkcja liniowa) Dwie ciężarówki przewożące piasek wykonały łącznie 13 kursów. Jedna z nich przewoziła za każdym razem 15 ton, a druga 8 ton piasku. Ile kursów wykonała każda z ciężarówek, jeśli łącznie przewiozły one 132 tony piasku? Ułóż i rozwiąż odpowiedni układ równań. ZADANIE 6. (Dział: Funkcja liniowa) Funkcja y = 1500 + 12x opisuje miesięczny koszt (w złotych) firmy Skrzat produkującej krasnale ogrodowe. 1500 zł to koszt stały, 12 zł to koszt wyprodukowania jednego krasnala, a x to liczba krasnali. Jaki był półroczny zysk firmy, jeśli w tym czasie wyprodukowano 1800 krasnali i sprzedano je po 37 zł za sztukę?

ZADANIE 7. (Dział: Funkcja kwadratowa) Firma produkująca zabawki oszacowała roczną wielkość sprzedaży lalek na s sztuk, w zależności od ceny x za sztukę (patrz tabela). Dane z tabeli spełniają równanie: s = -40x +3600. Uzasadnij, że jeśli koszt wyprodukowania jednej lalki wynosi 20 zł, to zysk firmy ze sprzedaży lalek po cenie x zł za sztukę wyraża się wzorem: z(x) = -40x + 4400x 7200 ZADANIE 8. (Dział: Funkcja kwadratowa) Skup jagód w sezonie letnim trwał 20 dni. Liczbę kilogramów kupionych owoców w poszczególnych dniach opisuje w przybliżeniu funkcja f określona wzorem: f(n) = -2n + 44n, gdy n = 1, 2, 3,... 20. W którym dniu kupiono najwięcej jagód? Ile kilogramów ważyły te jagody? ZADANIE 9. (Dział: Funkcja kwadratowa) Łuk przęsła mostu ma kształt paraboli. Korzystając z wymiarów podanych na rysunku, znajdź równanie tej paraboli (przyjmij, że początek układu współrzędnych znajduje się w punkcie A)

ZADANIE 10. (Dział: Funkcja kwadratowa) Tunele foliowe pod uprawę ogórków wsparte są na prętach w kształcie łuku paraboli o równaniu: y = - 3/4x + 3 (patrz rysunek) a) sprawdź, czy pracownik o wzroście 1,85 m może przejść bez pochylania się wzdłuż ścieżki prowadzącej środkiem tunelu. b) Oblicz szerokość tunelu przy gruncie. Anna Maliszewska