Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Propozycje sprawdzianów z matematyki w klasie I liceum i technikum poziom podstawowy

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

FUNKCJE. Rozwiązywanie zadań Ćw. 1-3 a) b) str Ćw. 5 i 6 str. 141 dodatkowo podaj przeciwdziedzinę.

Kurs ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI MODUŁ 5 Zadania funkcje cz.1

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

KONSPEKT FUNKCJE cz. 1.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

NAJWIEKSZY INTERNETOWY ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI FUNKCJE KWADRATOWE PARAMETRY

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki. Sporządzony przez Komisję przedmiotów matematycznych

Badanie funkcji. Zad. 1: 2 3 Funkcja f jest określona wzorem f( x) = +

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

potrafi sporządzić wykres funkcji postaci f(x) = + g

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY 3TI ROK SZKOLNY 2018/2019

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Załącznik 1. Załącznik 2.

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA I BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA LICZBY RZECZYWISTE

Scenariusz lekcji matematyki w klasie trzeciej technikum po zasadniczej szkole zawodowej

POZIOMY WYMAGAŃ I OGÓLNE KRYTERIA OCEN. Z MATEMATYKI. kl. I

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału dla klasy drugiej poziom podstawowy w roku szkolnym 2013/2014 ZAKRES MATERIAŁU, TREŚCI NAUCZANIA

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PODKARPACKI SPRAWDZIAN PRZEDMATURALNY Z MATEMATYKI POZIOM ROZSZERZONY

Na rysunku przedstawiony jest wykres funkcji f(x) określonej dla x [-7, 8].

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Wykresy i własności funkcji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2017/2018 klasa pierwsza Branżowa Szkoła

Temat: Pole równoległoboku.

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Zadania obejmujące materiał z działów liczby i funkcje do egzaminu rocznego

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć. Kształcenie w zakresie podstawowym.

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Analiza wyników egzaminu maturalnego z matematyki 2014/2015. Poziom podstawowy

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2018/2019 klasa 1 b BS

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY IV TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

MATEMATYKA CYKL 3 GODZINNY

Przedmiotowy system oceniania z techniki kl. V Uczniowie i rodzice znają zasady oceniania i wymagania na poszczególne stopnie szkolne.

Skrypt 7. Funkcje. Opracowanie: L1

ZESTAW PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ Z MATEMATYKI ZAKRES ROZSZERZONY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

GIMNAZJUM Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne oceny półroczne i roczne w roku szkolnym

Metoda : Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach. Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI W 3 LETNIM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Ciągłość funkcji w punkcie i w zbiorze.

WYMAGANIA EDUKACYJNE, KRYTERIA OCEN I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI KLASA III

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w Gimnazjum w Dydni.

Kontrola osiągnięć uczniów. prace domowe i na lekcji odpowiedzi ustne postawa wobec przedmiotu (aktywność i zachowanie na lekcji)

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Klasa: I liceum ogólnokształcącego. Czas trwania zajęć: 60 minut; Nauczany przedmiot: matematyka.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Skrypt 12. Funkcja kwadratowa:

Transkrypt:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum TEMT: Funkcja i jej własności - powtórzenie. Cele: Uczeń zna - definicję funkcji, miejsca zerowego, dziedziny, zbioru wartości funkcji - sposoby przedstawiania funkcji, - potrafi odczytać własności z wykresu funkcji Metoda pracy: metoda praktyczna - ćwiczenia Forma pracy: praca w grupach 5-6 osobowych. Przebieg lekcji: 1) Uczniowie zajmują miejsca zgodnie z wcześniejszym podziałem na grupy. Każda grupa otrzymuje swój numer. ) Przedstawiamy uczniom sposób pracy na lekcji: Dwóch najlepszych uczniów wraz z nauczycielem tworzy komisję ekspertów, która przydziela punkty za rozwiązania przedstawione na kartach pracy. Każda grupa wyłania lidera i sekretarza. Grupa ma do rozwiązania po jednym zestawie zadań z każdego poziomu. 1 zestaw to zadania najłatwiejsze, zestaw to zadania trudniejsze, 3 zestaw to zadania najtrudniejsze. Zestawy losuje lider grupy, a sekretarz uzupełnia karty pracy. Gdy grupa rozwiąże zadania pierwszego zestawu lider grupy przekazuje kartę pracy z rozwiązaniami komisji ekspertów a następnie losuje zestaw drugi, a po jego rozwiązaniu i przekazaniu karty pracy komisji ekspertów losuje trzeci zestaw. Czas rozwiązywania zadań jest ograniczony do 35 min. Lekcję kończy zsumowanie przyznanych punktów i przeliczenie ich na oceny według następujących zasad: Punkty Ocena < 6 Niedostateczny 6-9 Dopuszczający 10-11 Dostateczny 1-13 Dobry 1-15 ardzo dobry 3) Rozdajemy uczniom karty pracy. Liderzy losują pierwszy zestaw dla swoich grup. Grupy rozpoczynają pracę. Po rozwiązaniu pierwszego zestawu liderzy zostawiają kartę pracy ekspertom i losują następny zestaw dla swojego zespołu. ) W czasie pracy można używać kalkulatora.

Karta pracy dla ekspertów Lista członków grupy nr... 1........ 3........ 5.... Punkty Zad Zestaw 1 Zestaw Zestaw 3 1 3 5 OCEN: Razem

Zestawy zadań poziom I 1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f, która każdej liczbie naturalnej przyporządkowujemy kwadrat tej liczby 1. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (). + + 3 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = i g() =. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = 8- należy punkt ( -1,7), C( 1,7 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = 1 1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f, która każdej liczbie całkowitej przyporządkowujemy jej odwrotność. +. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (-1). 1+ 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = + 6 i g() = +. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = - należy punkt (-,-), C( 1,1 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = 8-1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f, która każdej liczbie całkowitej przyporządkowujemy liczbę o pięć większą.. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (-). + 3 + 6 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = 5 1 i g() = 9. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = 6 - należy punkt ( -3,-3), C( 1,8 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = - 16 1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f,która każdej liczbie naturalnej przyporządkowujemy liczbę trzy razy większą. 3. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (). 6 + 1 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = 6 6 i g() = + 5. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = - + należy punkt ( -1,3), C( 1,3 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = - 9 1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f,która każdej liczbie całkowitej przyporządkowujemy liczbę o sześć mniejszą. 1. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (1). 1 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = 9 + 7 i g() = 81. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = - + 5 należy punkt ( -,1), C( 1,1 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = - 5

1. Zapisz za pomocą wzoru funkcję f, która każdej liczbie naturalnej przyporządkowujemy liczbę dwa razy mniejszą.. Dana jest funkcja określona wzorem: f() =. Oblicz f (1). + 1 5 3. Wyznacz dziedzinę funkcji: f() = 7 + i g() = 1. Sprawdź, czy do wykresu funkcji f() = - należy punkt ( -3,-7), C( 1,1 5. Wyznacz miejsca zerowe funkcji h() = - + 36 Zestawy zadań poziom II Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F() Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F() Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F()

Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F() Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F() Zestaw (po 3 punkty za zadanie) funkcji F( ), odczytaj jej miejsca zerowe, dziedzinę i zbiór wartości. Dla jakich argumentów funkcja F() ujemne, a dla jakich większe od wartości funkcji F() Zestawy zadań poziom III Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 15 16 17 18 19 0 1 3 5 6 7 8 9 czas (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 600zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia

Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 15 16 17 18 19 0 1 3 5 6 7 8 9 czas (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 00zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 15 16 17 18 19 0 1 3 5 6 7 8 9 czas (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 00zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia

Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 15 16 17 18 19 0 1 3 5 6 7 8 9 czas (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 600zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 1516 17 18 19 01 3 5 67 8 9 czs (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 00zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia Zestaw 3 ( punkty za zadanie) 3 9 8 7 6 5 3 1 0 0 1 3 5 6 7 8 9 10 11 1 13 1 1516 17 18 19 01 3 5 67 8 9 czs (dni) Pan Młynarski zakupił akcje firmy 1 stycznia za 00zł. Następnie wymienił je na akcje firmy w czasie, gdy przelicznik był dla niego najbardziej korzystny. Odczekał, aż zmieni się cena akcji firmy i sprzedał je, a następnie w najbardziej dla siebie korzystnym momencie, kupił akcje firmy. stycznia

Lista członków grupy nr... 1........ 3........ 5.... Zestaw 1. Zad Rozwiązanie Punkty 1 f()= f( )= 3 5 Miejsca zerowe funkcji h(): Karta pracy dla ucznia ( wypełnia sekretarz grupy) Zestaw. nr grupy.. Karta pracy dla ucznia ( wypełnia sekretarz grupy) Zad Rozwiązanie Punkty Monotonicznośc funkcji F() 1 Miejsca zerowe Dziedzina: Zbiór wartości: Wartości dodatnie dla Wartości ujemne dla Wartości F() większe od wartości G() dla Zestaw 3. Rozwiązanie: nr grupy. Karta pracy dla ucznia ( wypełnia sekretarz grupy) Odp.: Punkty: