SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Podobne dokumenty
Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie I LO

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Konspekt lekcji matematyki

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

*12 Polska między wojnami

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Programowanie i techniki algorytmiczne

Załącznik 1. Załącznik 2.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. FIZYKA poziom podstawowy i rozszerzony

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI - GIMNAZJUM

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Komputer i urządzenia cyfrowe

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Edyta Milanowska Scenariusz lekcji

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Pracę domową znajdziecie na szklonej platformie e-learningowej

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Ciągłość funkcji w punkcie i w zbiorze.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Matematyka klasa VI SP

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 Tytuł cyklu WsiP Etap edukacyjny Autor scenariusza Przedmiot Czas trwania Miejsce Cele Matematyka, autorzy: M.Trzeciak, M. Jankowska szkoła ponadgimnazjalna Adam Wojaczek Matematyka 2 jednostki lekcyjne Klasa 1 technikum kształcące: utrwalenie pojęcia funkcji; utrwalenie pojęć: argument funkcji, wartość funkcji; rozróżnianie przyporządkowań będących funkcją od przyporządkowań, które nie są funkcją; przypomnienie różnych sposobów przedstawiania funkcji; umiejętność odczytywania wykresów; wychowawcze: wykorzystanie matematyki w sytuacjach codziennych; umiejętność wykorzystywania i odczytywania informacji z prasy i internetu;

Formy pracy uczniów praca z tekstem (analiza tekstu) praca w grupie samodzielne rozwiązywanie zadań Metody Pojęcia kluczowe Pomoce dydaktyczne Standardy osiągnięć ucznia metoda ćwiczeniowa pogadanka poszukująca prezentacja prac uczniów pojęcie funkcji argument funkcji wartość funkcji podręcznik rzutnik i foliogramy projektor multimedialny czasopisma wydruki stron internetowych (jeśli zajęcia nie odbywają się w sali internetowej) Uczeń: zna definicję funkcji; podaje przykłady funkcji; potrafi wskazać argumenty i wartości funkcji; odczytuje z wykresu funkcji niektóre informacje; posługuje się różnymi sposobami opisu funkcji

PRZEBIEG LEKCJI CZYNNOŚCI I ODPOWIEDZI UCZNIÓW 1. Czynności wstępne. I CZĘŚĆ WSTĘPNA 2. Zapoznanie uczniów z nowym działem Funkcje i ich własności. 3. Wprowadzenie do lekcji. a) Praca z tekstem. b) Ćwiczenia wprowadzające (przykłady przyporządkowań będących funkcjami) Na tablicy lub ekranie rzutnika pojawiają się 4 zbiory (z dokładnie wymienionymi elementami): P zbiór państw europejskich, M zbiór miast europejskich (do którego należą m.in. wszystkie stolice europejskie), D zbiór dat historycznych (np. D = { 15 VII 1410, 1 VIII 1944, 11 XI 1918, 3 V 1791}, W zbiór wydarzeń historycznych W = {uzyskanie niepodległości przez Polskę, Bitwa pod Grunwaldem, wybuch Powstania Warszawskiego, odkrycie Ameryki, uchwalenie Konstytucji 3 go Maja) 4 Nauczyciel stawia pytanie: Z jakim pojęciem matematycznym kojarzy się Wam przyporządkowywanie, jakie dokonywa ł Pan Abacki, a następnie Wy sami? 4 Uczniowie czytają uważnie tekst z podręcznika 1 na temat wyprawy Pana Abackiego ( str.206) oraz analizują rysunki ilustrujące ten tekst (str.207) 4 Uczniowie dokonują przyporządkowań: każdemu elementowi zbioru P (państwu) przyporządkowują dokładnie jedną stolicę element zbioru M (miasto). Przy okazji zauważają, iż: 1. nie wszystkie miasta zostały przyporządkowane państwu (w zbiorze M znalazły się również miasta nie będące stolicami) 2. każdemu elementowi zbioru P można było przyporządkować element (dokładnie 1) ze zbioru M W analogiczny sposób uczniowie przyporządkują elementom zbioru D, elementy zbioru W. 4 Uczniowie powinni zauważyć, iż mamy tu do czynienia z funkcją. 4. Podanie tematu lekcji. Zapoznanie uczniów z celami lekcji i standardami osiągnięć ucznia. II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA 5. Definicja funkcji. 4 Uczniowie próbują samodzielnie podać (bądź przypomnieć sobie) definicję funkcji. 1 M. Trzeciak, M. Jankowska, 2002, Matematyka. Klasa 1- podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum; WSiP Warszawa

W zeszytach uczniowskich zostaje zapisana definicja: Funkcją f określoną na zbiorze X o wartościach w zbiorze Y nazywamy przyporządkowanie elementom zbioru X elementów zbioru Y, w którym każdemu elementowi x zbioru X odpowiada dokładnie jeden element y zbioru Y. ZAPIS SYMBOLICZNY f: X Y 4 Nauczyciel stawia pytanie: Na co w sposób szczególny należy zwrócić uwagę w definicji funkcji? 4 Jaką nazwę ma element x z przedstawionej definicji? 4 Jak nazywamy element y z podanej definicji? 4 Uczniowie powinni zauważyć, iż istotne jest to, ze każdemu elementowi jednego zbioru jest przyporządkowany dokładnie jeden (!) element drugiego zbioru. 4 W razie trudności z odpowiedzią na drugie i trzecie pytanie, uczniowie korzystają z pomocy podręcznika (str. 208). 6. Różne sposoby przedstawiania funkcji. Uczniowie na podstawie przeczytanego z podręcznika tekstu o Panu Abackim oraz wiadomości z gimnazjum mają za zadanie omówić różne sposoby przedstawiania funkcji: tabelka, graf, wykres, opis słowny, wzór 7. Przykłady i kontrprzykłady funkcji. Analiza tekstu ze str. 208, 209 podręcznika. Tekst zostaje klasie również przedstawiony za pomocą rzutnika. Gdyby uczniowie mieli trudności w zrozumieniu przedstawionego materiału, nauczyciel lub wskazany uczeń objaśnia, dlaczego podane przyporządkowania są (lub nie są) przykładami funkcji. 4 Uczniowie analizują cztery przykłady przyporządkowań omówionych w podręczniku i wyjaśniają które z nich (i dlaczego) są przykładami funkcji. 4 Następnie uczniowie podają sami przykłady i kontrprzykłady funkcji (najlepiej nieliczbowych). 8. Analiza różnych przykładów funkcji (praca w grupach). 4 Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. Kontroluje, czy polecenia wykonywane są poprawnie. KARTA PRACY DLA KAŻDEJ Z GRUP a. Znajdź w portalu internetowym (lub czasopiśmie) 3 przykłady przyporządkowań będących funkcjami (w formie tabelki, wykresu lub ewentualnie innej). b. Czym są argumenty tej funkcji? c. Czym są wartości tej funkcji? d. Funkcję, którą przedstawiono za pomocą wykresu, 4 Uczniowie dzielą się na trzyosobowe grupy. Część z grup otrzymuje kilka egzemplarzy czasopism ( Gazeta Wyborcza, Newsweek. Polska, Wprost, Rzeczpospolita ), pozostałe grupy korzystają z popularnych portali internetowych (Interia.pl, Onet.pl, wp.pl, Gazeta.pl)

przedstaw teraz w postaci tabelki. e. Funkcję, którą przedstawiono za pomocą tabelki, przedstaw w postaci wykresu. f. Odczytaj niektóre własności tych funkcji (te które pamiętasz z gimnazjum). Grupa, która przedstawiła w swej pracy najciekawsze przykłady funkcji (i nie popełniła w kolejnych poleceniach błędów merytorycznych) przedstawia swą pracę na forum klasy (np. przy pomocy rzutnika lub projektora multimedialnego). Praca tych uczniów zostaje oceniona przez nauczyciela. 9. Rozwiązywanie zadań z podręcznika. 4 Ćwiczenie ze str. 209 4 Ćwiczenie ze str. 210 4 Zadanie 1 / str. 211 4 Zadanie 2 / str. 211 4 Uczniowie samodzielnie rozwiązują to ćwiczenie, a następnie wskazane osoby odczytują i uzasadniają odpowiedzi. 4 Przed przystąpieniem do tego ćwiczenia uczniowie analizują wspólnie z nauczycielem Przykład 1 ze str. 210, a następnie samodzielnie rozwiązują ćwiczenie. Na koniec wskazani uczniowie podają rozwiązania. 4 Uczniowie z ławek opisują kolejne etapy. 4 Jeden z przykładów rozwiązywany jest przez wybranego ucznia, część przykładów rozwiązują uczniowie samodzielnie. Reszta przykładów przeznaczona jest na zadanie domowe. 10. Podsumowanie lekcji. III CZĘŚĆ KOŃCOWA Z klasy zostaje wybrany jeden uczeń (egzaminowany). Pozostała część klasy zadaje mu pytania związane bezpośrednio z lekcją. Nauczyciel kontroluje, by pytania były formułowane w sposób ścisły. Sprawdza też poprawność odpowiedzi ucznia egzaminowanego. 4 Wybrany uczeń odpowiada na postawione przez swych kolegów pytania. 11. Podanie zadania domowego. 4 dokończyć zad. 2 / str. 211 4 Zad. 3 / str. 211 4 test Sprawdź, czy znasz właściwą odpowiedź / str. 212