Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I



Podobne dokumenty
Edukacja plastyczna - wyrażanie własnych myśli, pomysłów w różnorodnych formach plastycznych

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-6 letnich POZNAJEMY WARZYWA. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 5

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy 29 luty- 4 marzec Nasi pupile. Gry i zabawy. Temat tygodnia

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Sześciolatek i siedmiolatek idą do szkoły

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Temat dnia: MALOWAŁA ZIMA /zajęcia otwarte dla rodziców/

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

Sześciolatek. w przedszkolu. w klasie I. przygotowuje się do nauki czytania, pisania i matematyki. uczy się czytania, pisania i matematyki

JESIENNA MUZYKA PAŹDZIERNIK Cele ogólne:

Scenariusz zajęć nr 8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, czytanie w słuchawkach, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa, zabawowa.

Wiem, co trzeba. Listopad. Materiały dla klasy I. Imię i nazwisko:... Klasa:...

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania edukacyjne klasa 1 SP

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

Projekt edukacyjny pt. Wyruszamy na spotkanie liter i cyfr * Kształtowanie zainteresowania czytaniem i pisaniem

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz cz. 3 i zeszytów Moje ćwiczenia cz. 3 oraz Już czytam i piszę cz. 2. Podstawowe

Szkoła Podstawowa nr 1 w Miechowie

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

PREZENTACJA ZDJĘCIOWA I OPIS DZIAŁAŃ DO ZAJĘĆ DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W PISANIU I CZYTANIU

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE I

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

Załącznik nr 1. do Statutu. Prywatnej Szkoły Podstawowej Harmonia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Treści nauczania - wymagania szczegółowe

opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej kart indywidualnych potrzeb ucznia informacji od wychowawców i rodziców.

Wymagania edukacyjne klasa 1

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Program naprawczy w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Niegowici na rok szkolny 2015/2016

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 8

Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią; zapisywanie czynności matematycznych

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ EDUKACJA POLONISTYCZNA OCENA CELUJĄCA

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

WIOSNA W PEŁNI MAJ Cele ogólne:

Kryteria oceniania uczniów klas I

Temat bloku: Polacy, którzy rozsławili Polskę: Jan Matejko, laureaci Nagrody Nobla. Temat dnia: Malarstwo Jana Matejki.

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Zadanie wykonane Poprawnie / procent

Scenariusz zajęć nr 1

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

RAPORT Z DIAGNOZY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ROK SZKOLNY 2014/2015

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 2

EDUKACJA MATEMATYCZNA. uczniów I A 20 91% 19 86% 88,5% I B % 16 94% 97% RAZEM 37 95,5% 35 90% 92,7%

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Tydzień 17: SKOK W NOWY ROK. Praca z ZG 29 łączenie zegarów pokazujących tę samą godzinę.

Elemelek. Na wiejskim podwórku

Scenariusz zajęć dla 5-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zespół Szkół w Fiukówce. Program. Zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Dla uczniów IV-V klasy Szkoły Podstawowej w Fiukówce

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

kształcenie świadomości fonologicznej u dzieci 6-letnich; podnoszenie sprawności artykulacyjnej;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu plakatu. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Marzena Dobek-pedagog, logopeda. 1. Ćwiczenia sprawności manualnej. Ćwiczenia rozmachowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA M-C PAŹDZIERNIK.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Program naprawczy dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Niegowici na rok szkolny 2016/2017

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I w roku szkolnym 2016/2017

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Transkrypt:

Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I Temat dnia: Gdzie mieszkają zwierzęta? /temat na 1dzień / Cele ogólne (obszary podstawy programowej): Edukacja przyrodnicza - rozumienie i poszanowanie świata roślin i zwierząt, wzbogacanie wiedzy przyrodniczej o informacje dotyczące zwyczajów zwierząt, znajomość sposobów przystosowania się zwierząt do poszczególnych pór roku. Edukacja polonistyczna wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania się. Początkowa nauka czytania i pisania - Doskonalenie czytania i rozumienia prostych tekstów oraz dbałości o estetykę i poprawność graficzną pisma Edukacja matematyczna - wspomaganie rozwoju umysłowego oraz kształtowanie wiadomości i matematycznych dzieci (przeliczanie sprawne liczenie obiektów, zapisywanie liczb cyframi; klasyfikowanie obiektów: tworzenie kolekcji zwierząt, obiektów) Edukacja społeczna wychowanie do zgodnego współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi (współpraca w zabawie i nauce; przestrzeganie zasad, umów w klasie) Edukacja plastyczna wyrażanie własnych myśli, pomysłów w różnorodnych formach plastycznych

Metody: metoda słowna (opowiadanie, pogadanka, praca z książką, opisy ilustracji); metody aktywizująco-ruchowe (plastycznie, muzyczno-rytmicznie; mimi-inscenizacje); metoda pracy zespołowej (zadań dla zespołów) - metoda uczenia się przez działanie wspólne Formy organizacyjne: z całą grupą, w zespołach, małych grupach, indywidualnie Lp Sytuacje edukacyjne Cele szczegółowe 1. Wprowadzenie w tematykę dnia. - utrwalanie Zabawa: Miejsce po mojej prawej stronie jest puste, znajomości stron zapraszam tu Przyjdź jak.(kot, pies, kura, mysz.) /lewa prawa/ - rozwijanie ruchowej oraz 2. Prezentacja wiersza: Pokaż mi swój domek Heleny Bechlerowej /n-l zawiesza głos przed nazwą mieszkań zwierząt dzieci dopowiadają/ - Jakie zwierzęta wymienia autorka w wierszu? - umieszczenie w widocznym miejscu (na tablicy) ilustracji zwierząt wymienionych w wierszu. - Jakie jeszcze inne zwierzęta można spotkać na wsi? (w domu; w lesie lub parku). - Jak nazywają się ich domki? koncentracji uwagi - kształtowanie skupiania uwagi - rozwijanie kompetencji komunikacyjnych Pomoce dydaktyczne -ilustracje zwierząt (pies, krowa, jaskółka, mysz, pszczoła, ślimak, wiewiórka, niedźwiedź, koń, kaczka...) Uwagi

3. Praca w grupach GDZIE MIESZKAJĄ ZWIERZĘTA? - podział na 5 grup (3-4 osobowe) - losowo, np. przeliczając od 1-5 lub losując karteczki z numerami; - rozdzielenie zadań dla poszczególnych grup, możliwość wyboru zadań łatwiejszych lub trudniejszych: *dzieci przyporządkowują ilustracje (zwierzę + dom 1 ) *z rozsypanki wyrazowej lub literowej szukają lub układają nazwę domku i jego mieszkańca lub tworzą zdania z rozsypanki wyrazowej do wybranej ilustracji (np. Pies mieszka w budzie. Kury śpią w kurniku ) *przygotowują zagadkę (dotyczącą wybranego zwierzątka) w formie zabawy ruchowej, dźwiękonaśladowczej lub pantomimicznej wg pomysłów dzieci (mini-inscenizacje) - ustalenie czasu na wykonanie tych zadań (dla dzieci, które mają szybsze tempo pracy dodatkowe zadania, np. typu memo znajdź pary; oglądanie ilustracji lub zdjęć z innymi zwierzętami, szukanie ich nazw; domino obrazkowo-wyrazowe; rysunki ulubionych zwierząt.) Podsumowanie pracy grup - przedstawienie zagadki pozostałym grupom - kształtowanie współdziałania w wykonywaniu zadań i zabawie -rozwijanie: wzrokoworuchowej, czytania globalnego, utrwalanie znajomości liter; rozwijanie pomysłowości w zabawie; -doskonalenie klasyfikowania, analizy i syntezy sylabowej lub literowej; doskonalenie poprawnego - kartki z numerami grup (od 1-5) - koperty z zadaniami, w nich: ilustracje 2 zwierząt oraz dużo ilustracji różnych domków ; kartoniki z literami lub wyrazami oraz papierowa taśma do utworzenia podpisu do ilustracji -klej Dzieci otrzymują w kopertach zadania do wyboru (o różnym stopniu trudności, w zależności od czytelniczych): *samodzielne tworzenie nazwy z rozsypanki literowej lub *z podpowiedzią, czyli wydrukowaną nazwą (wówczas zadaniem dla dzieci będzie odszukanie poszczególnych liter-wg wzoru- i naklejenie ich na taśmę). Wersja trudniejsza może 1 proponowane zestawy ilustracji: buda +pies, obora +krowa, gniazdko +jaskółka, norka +mysz, ul +pszczoła, muszla +ślimak, stajnia +koń, dziupla +wiewiórka, gawra +niedźwiedź, kurnik +kura /kogut, kaczka

prezentacja ilustracji z jego nazwą (lub zdaniem) - podział nazw na sylaby lub zdań na wyrazy, wyrazów na sylaby itd. - klasyfikacja ilustracji ze względu na miejsce zamieszkania zwierząt /wieś lub las/ graficznego zapisu liter również polegać na ułożeniu zdań do ilustracji z rozsypanki wyrazowej. Praca w zeszytach lub zestawie ćwiczeń: wyszukiwanie i zapisywanie poznanych ostatnio liter (np. d, k ); - czytanie i zapisywanie nazw zwierząt, ich mieszkań (wykorzystanie niektórych nazw z poprzedniej części zajęć) 4. Aktywność plastyczno-konstrukcyjna /praca zespołami przy stanowiskach pracy/ - przedstawienie propozycji: *temat 1 Podwórko na wsi (konstruowanie zagrody wiejskiej, zwierzątek. / *temat 2 W lesie makieta lasu (drzewa, krzewy, zwierzęta / - wybór stanowisk pracy, podział zadań - łączenie elementów wspólnej pracy, porządkowanie sali - prezentacja prac - kształtowanie współpracy - rozwijanie twórczości, pomysłowości, doskonalenie sprawności manualnych, wzrokoworuchowej; dbałości o estetykę prac - plastelina - różnej wielkości pudełka, gałązki, patyczki po lodach, kolorowe kartki, bibuła lub krepa, tekturowe podkładki, klej - farby plakatowe, pędzle -1 stanowisko to np. lepienie z plasteliny z podziałem na zespoły wykonujące albo zwierzątka leśne albo żyjące na wsi - 2 stanowisko konstrukcyjnoarchitektoniczne, czyli tworzenie przestrzennych elementów makiety (część dzieci tworzy

zabudowania, część drzewa, krzewy, nory ) - 3 stanowisko malarskodekoracyjne tu dzieci malują lub oklejają budynki, domki itp. 5. Zagadki matematyczne - tworzenie zbiorów (klasyfikowanie) np. zwierzęta żyjące na wsi oraz żyjące w lasach; - przeliczanie, szacowanie, których jest więcej, a których mniej; - układanie zagadek matematycznych historyjek, które dzieci ilustrują liczmanami, np. Po stawie płynęły 4 kaczki (dzieci kładą tyle samo liczmanów oraz kartonik z odpowiednią liczbą). Po chwili dopłynęło jeszcze 5 kaczek (dzieci dokładają liczmany oraz kartonik z liczbą).ile razem kaczek pływa teraz po stawie? Policzcie i pokażcie kartoniki z odpowiednią liczbą.; Praca w zeszytach lub zestawie ćwiczeń: - Zapis wykonywanych czynności na tablicy oraz w zeszycie lub zestawie ćwiczeń. - doskonalenie klasyfikowania, liczenia, zapisu graficznego prostych działań matematycznych; wzrokoworuchowej Ilustracje zwierząt domowych i leśnych; duże obręcze (np. hula-hop); liczmany, kartoniki z liczbami 6. Zabawy na zakończenie: Zabawa słowna prawda czy fałsz : -czy to prawda, że krowa mieszka w akwarium? - czy to prawda, że sowa mieszka w norce? - czy to prawda, że pszczoła mieszka w ulu? - utrwalenie wiadomości Większość proponowanych zabaw w małych grupach lub parach.

- czy to prawda, że mysz mieszka w gniazdku? - czy to prawda, że niedźwiedź mieszka w oborze? Itp. Zabawa dźwiękonaśladowcza Chór zwierząt / z instrumentami perkusyjnymi lub bez/ Zabawy muzyczno-rytmiczne np. Wiatr i liście; Szybko wolno Inne: np. gry planszowe, memo, domino obrazkowowyrazowe; szukanie rymów, wymawianie słów lub szukanie przedmiotów w sali na wybraną głoskę; rysunek ulubionego zwierzątka; zabawa pantomimiczna zgadnij kim jestem? lub zgadnij co rysuję? /np. na plecach dziecka/.. W zależności od potrzeb dzieci, można niektóre zabawy włączyć wcześniej do toku zajęć.