Scenariusz lekcji 1. Informacje wstępne: Klasa: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej, realizujący poziom podstawowy bądź rozszerzony; Czas trwania zajęć: 45 minut; Nauczany przedmiot: matematyka.. Temat zajęć:. 3. Integracja: wewnątrzprzedmiotowa: pola figur. 4. Cele lekcji: Uczeń potrafi: nazwać wzory skróconego mnożenia (A); zdefiniować wzory skróconego mnożenia (A); rozróżnić wzory skróconego mnożenia, np. kwadrat różnicy bądź różnica kwadratów. (B); zilustrować wzory skróconego mnożenia z wykorzystaniem pól figur (B); zastosować wzory skróconego mnożenia w przekształcaniu wyrażeń algebraicznych (C); wybrać właściwy sposób rozwiązania zadania z zastosowaniem wzorów skróconego mnożenia (C); zaplanować pracę w grupie (D). Zanalizować zadanie, ocenić sposób jego rozwiązania i zapisać wnioski (D).
5. Postawy i zainteresowania: Scenariusz lekcji matematyki: kształtowanie umiejętności pracy w grupie; kształtowanie samodzielności, inicjatywy, systematyczności i odpowiedzialność za uzyskany wynik; kształtowanie krytycyzmu w stosunku do wypowiedzi kolegi; dbanie o estetykę pracy. 6. Strategie nauczania: operacyjna. 7. Metody nauczania: pogadanka; gra dydaktyczna; metaplanu. 8. Zasady nauczania: świadomego i aktywnego udziału ucznia w lekcji; wyrabianie pewności siebie u ucznia przez pracę i rolę w grupie; systematyczności i logicznej kolejności. stopniowania trudności; trwałości wiedzy.
9. Formy pracy uczniów: indywidualna; grupowa. 10. Środki dydaktyczne: Scenariusz lekcji matematyki: Zestaw 15kostek domina (załącznik nr 1). 11. Wykaz piśmiennictwa: dla ucznia i nauczyciela: - zasady gry (załącznik nr ) - karta pracy z zadaniami dla grup (załącznik nr 3) 1. Struktura lekcji: Kolejne etapy Przebieg lekcji Czas Umiejętności kształtowane na lekcji Zaangażowanie Badanie dzieli uczniów na grupy 4-5osobowe ; zadaje pytania, mające na celu przypomnienie wzorów skróconego mnożenia; słuchają nauczyciela; odpowiadają na pytania. 5 minut komunikacja uczeń-nauczyciel rozdaje kostki domina i objaśnia zasady gry (załącznik nr 1 oraz ); współpraca w grupie;
Przekształcanie Prezentacja Badanie czytają instrukcję gry; organizują pracę w grupie; przystępują do gry zgodnie z instrukcją; obserwuje pracę w grupie i w razie wątpliwości udziela wyjaśnień. po upływie czasu prosi uczniów o wspólne wykonanie działań i ułożenie domina w przypadku błędnych rozwiązań prosi innych uczniów o podanie prawidłowej odpowiedzi lub sam wyjaśnia; obserwuje sposób prezentacji. śledzą rozwiązanie zadania; porównują sposób rozwiązania kolegów z własnymi sposobami. prosi łącznika każdej grupy, by pobrał zestaw kartek z zadaniami oraz instrukcję do zadań (załącznik nr 3); omawia metodę pracy uczniów zwaną metaplanem. zapoznają się z kartą pracy i przystępują do 3 minuty komunikacja uczeń-uczeń; 8 minut komunikacja uczeń-uczeń; wzajemne uczenie się; 6 minut 3 minuty komunikacja uczeń- nauczyciel; autoprezentacja; dbałość o przejrzystość rozwiązania. skuteczne porozumiewanie się; organizowanie i planowanie wspólnej pracy;
Przekształcanie Prezentacja Refleksja rozwiązywania zadania. obserwuje pracę uczniów i w razie potrzeby udziela wyjaśnień. rozwiązują zadania zgodnie z instrukcją. po upływie wyznaczonego czasu zaprasza kolejno sprawozdawców grup do prezentacji swoich rozwiązań. w przypadku błędnych rozwiązań prosi innych uczniów o podanie prawidłowej odpowiedzi lub sam wyjaśnia. słuchają prezentacji i w razie potrzeby proszą o wyjaśnienie. wyciągają wnioski do dalszej pracy; oceniają przebieg lekcji, ocenia pracę zespołów; wyraża opinię na temat osiągniętych efektów. 8 minut 8 minut współpraca w grupie; wzajemne uczenie się; pełnienie powierzonych funkcji komunikacja (mówienie i słuchanie); weryfikacja błędnych rozwiązań. 4 minuty pogłębianie procesów uczenia się; komunikacja nauczyciel uczeń
Załącznik nr 1 Start x + y x y Kwadrat różnicy liczb x i 4x + 4xy + y Pole kwadratu o boku x + x 4x+ 4 x + 6xy+ 9y x + 4x + 4 ( x + y) xy+ 3 x x + 3y x + 3y P=... Suma podwojonego kwadratu liczby x i liczby y x + ( x y)( x+ y) 4 y x + y 4x 9y
x + x x x 3y x 3y x y y P=... y x + 1 x + x + + x + y 4 y x x + 3x+ 3 x + 6x 5 4 x+ y Kwadrat różnicy pewnych wyrażeń x +4 Meta ( 3y) y x y + x x
Załącznik nr INSTRUKCJA GRY W DOMINO Otrzymaliście 15 kostek domina. Kostki składają się z dwóch pól zawierających wyrażenia algebraiczne. Waszym zadaniem jest rozwiązać wszystkie wyrażenia algebraiczne i ułożyć kostki tak, aby stykały się ściankami z tymi samymi wynikami. Grę rozpoczyna kostka z polem START, a kończy z polem META. Wygrywa ta grupa, która pierwsza ułoży wszystkie kostki domina w prawidłowej kolejności, w czasie nie przekraczającym 8 minut. Załącznik nr 3 Instrukcja do zadań: 1. Waszym zadaniem jest sprawdzić rozwiązane zadanie i podkreślić znalezione błędy (nie poprawiać błędów).. W rubryce zatytułowanej Jak powinno być? rozwiążcie zadanie prawidłowo. 3. Odpowiedzcie na pytanie Dlaczego nie tak powinno być?, napiszcie czego dotyczyły popełnione błędy.(np. błędne zastosowano wzór skróconego mnożenia na kwadrat sumy dwóch dowolnych wyrażeń.); 4. Wnioski powinny wskazywać jakie wiadomości powinniście znać, aby takich błędów nie popełniać. (np. należy zmieniać znak każdego wyrazu występującego w nawiasie na przeciwny, jeśli opuszczamy nawias a przed nawiasem stoi minus.) 5. Na rozwiązanie zadania macie maksymalnie 8 minut.
ZAŁĄCZNIK 3 (GRUPA I) JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? 3(x 3) (5 + x)(x 5) = = 3(x 9) (5 x ) = = 3x 7 5 x = = x 5 DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?...... WNIOSKI......
ZAŁĄCZNIK 3 (GRUPA II) JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? (3x 1)(3x +1) (x 3) = = 3x 1 (4x 6x + 9) = = 3x 1 4x + 6x + 9 = = - x +6x + 8 DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?...... WNIOSKI......
ZAŁĄCZNIK 3 (GRUPA III) JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? ( x) + 5 (1 + x)(1 x) = = (4 x x ) + 5(1 x ) = = 4 x x +5x 5x = = 3x 6x 4 DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?...... WNIOSKI......
ZAŁĄCZNIK 3 (GRUPA IV) JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? (x y) (y +3x) (y 1) = = 4x y (y +1xy +9x ) y 1 = = 4x y y 1xy 9x y 1 = = 5x 4y 1xy 1 DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?... WNIOSKI...
ZAŁĄCZNIK 3 (GRUPA V) JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? 6 (y + )( y) + (3y ) = = 6 (4 + y ) + 3y 1y + 4 = = 4 + y + 3y 1y + 4 = = 4y 1y +8 DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ?... WNIOSKI...