DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Opracowanie: Iwona Remik, Małgorzata Budaj, Elżbieta Idziak, Katarzyna Łysiak, Elżbieta Łukomska

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Kontrola osiągnięć uczniów. prace domowe i na lekcji odpowiedzi ustne postawa wobec przedmiotu (aktywność i zachowanie na lekcji)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MATEMATYKA kl. IV - VIII. Praca klasowa, sprawdzian 4. Kartkówka 3

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 6 W BYDGOSZCZY

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI - GIMNAZJUM

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Koło matematyczne 2abc

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

zestaw komputer + projektor + ekran; komputery z dostępem do Internetu;

Program zajęć rozwijających zainteresowania.,, I ty możesz zostać Pitagorasem. Opracowany przez Monikę Chodacz

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Konspekt lekcji matematyki

Wymagania edukacyjne z fizyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Proporcjonalność prosta i odwrotna

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

PRZEDMIOTOWE OCENIANIANIE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-8 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W BISKUPCU

Informacja dla ucznia

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KL.I -III W PUBLICZNYM GIMNAZJUM SIÓSTR SALEZJANEK IM. ŚW. JANA BOSKO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Przedmiotowy system oceniania z Matematyki. w ZSP w Drezdenku

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa IV szkoła podstawowa marzec 2015

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JÓZEFA WYBICKIEGO W GOSTKOWIE MATEMATYKA DLA KLAS IV VI

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii Szkoła Podstawowa nr 14 im Henryka III Głogowskiego

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Przedmiotowy system oceniania uczniów z matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Diagnoza wstępna z matematyki Klasa pierwsza szkoły ponadgimnazjalnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN

Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Zasady oceniania uczniów z matematyki rok szkolny: 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ KOŁO MATEMATYCZNE DLA KLAS IV-VII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Transkrypt:

Danuta Węgrowska Pracownia Edukacji Matematycznej, Fizycznej i Chemicznej ŁCDNiKP DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE III etap edukacji (klasa I) Cele kształcenia Cele ogólne: doskonalenie umiejętności: przeprowadzania nieskomplikowanych rozumowań matematycznych, posługiwania się własnościami liczb i działań przy rozwiązywaniu zadań, dostrzegania i interpretowania zależności między określonymi wielkościami, prezentowania z użyciem języka matematycznego, wyników swojej pracy, mobilizowanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych. Cele szczegółowe: uczeń : wykonuje obliczenia w sytuacjach praktycznych, oblicza wartość prostego wyrażenia arytmetycznego w zbiorze liczb całkowitych i wymiernych, stosuje reguły działań na liczbach wymiernych, dokonuje analizy zadania tekstowego, tworzy wraz z grupa plan rozwiązania zadania i je rozwiązuje. Metody kształcenia: metoda małych grup, burza mózgów, dyskusja, technika animacji - jedno odpada (zadanie pocięte) Formy pracy: praca w 4 5 osobowych grupach zróżnicowanych, jednolita. Czas pracy: 2 godziny dydaktyczne. Środki dydaktyczne: karta pracy dla każdej z grup z instrukcją (zał. nr ), pocięte zadanie (zał. nr 2), karta ewaluacji - tarcza strzelecka (zał. nr 3). Przebieg lekcji: I. Czynności organizacyjne: uczniowie siadają w grupach według numerów z dziennika, które zostały wcześniej ułożone na stołach,

sprawdzenie pracy domowej. II. Faza wprowadzająca. Krótkie wprowadzenie do tematu i przedstawienie celów zajęć przypomina wspólnie z uczniami reguły działań na liczbach wymiernych. 2. Rozgrzewka zastosowanie techniki - jedno odpada (załącznik nr ) uczniowie wraz z kartą dydaktyczną otrzymują 5 krótkich zadań o różnym stopniu trudności, zadania praktyczne, każdy wybiera jedno i rozwiązuje, podaje wynik i swój kod, wspólne ustalanie odpowiedzi na pytanie: Która z otrzymanych liczb nie pasuje do pozostałych? (możliwe dwie odpowiedzi). III. Faza realizacji Rozwiązywanie zadania tekstowego TAJEMNICE KANGURA - zastosowanie techniki zadania pociętego (załącznik nr 2): każdy uczeń czyta informacje ze swoich kart, każda grupa w czasie dyskusji ustala, od czego zaczyna się zadanie i wówczas kolejno odpowiednie karty wykładane są na ławkę, po skompletowaniu treści zadania grupa układa plan jego rozwiązania i go rozwiązuje zadanie z zaangażowaniem każdego ucznia z danej grupy, uczniowie próbują rozbudować zadanie, dopisują pytanie i odpowiedź - premia za pracę dodatkową, nauczyciel obserwuje pracę grup, zapisuje wnioski i uwagi, przedstawiciel każdej grupy prezentuje wyniki prac, podsumowanie pracy i jej efektów. IV. Zakończenie ewaluacja (załącznik nr 3). Wypełnienie karty ewaluacji - tarczy strzeleckiej. 2. Wypowiedzi na temat tego, jakie umiejętności zostały ukształtowane na zajęciach. 3. Ocena pracy uczniów. Bibliografia:. Maria Wójcicka Wybrane metody i techniki aktywizujące 2. Matematyka wokół nas - podręcznik klasa I gimnazjum 3. Przedmiotowy system oceniania

Załącznik nr Komentarz i wnioski z przeprowadzonej lekcji: Kody uczniów (numer w dzienniku)... GRUPA NR... KARTA PRACY UCZNIÓW Proszę wybrać lidera grupy i wpisać jego kod... Zadaniem lidera jest: kierowanie pracą grupy, wspieranie kolegów potrzebujących pomocy, angażowanie każdego uczestnika zadbanie o ciche wykonywanie pracy, kontrolowanie czasu pracy, dopilnowania uczciwego nanoszenia kodów obok rozwiązania. Wspólnie decydujcie o przydziale zadań. ZADANIE - rozgrzewka Jedno odpada Macie do rozwiązania 5 zadań o różnym stopniu trudności. Proszę, aby każdy uczeń z grupy rozwiązał jedno zadanie i wpisał obok swój kod. Rozwiązania w postaci liczb, lider wpisze do prostokąta. Następnie wspólnie zdecydujcie, która z otrzymanych liczb nie pasuje do pozostałych i dlaczego? Uzupełnij odpowiedź.. Janek odrabia lekcję przez godziny. Ile czasu poświęca 4 matematyce, jeżeli zajmuje mu ona 3 czasu przeznaczonego na naukę? Ile to minut?... punkt 2. Tata Kasi podzielił deskę długości,6 m na dwie części tak, że jedna z nich jest o 20 cm krótsza. Jaką długość ma ta deska? Wynik podaj w metrach... punkt 3. Wstążka ma 2 m długości. Asia odcięła 4 3 tej wstążki. Ile metrów wstążki pozostało?... punkt

4. Wczoraj w południe termometr wskazywał 2 0 C. Wieczorem temperatura obniżyła się o 6 0 C. Jaką temperaturę wskazywał termometr wieczorem?... punkt 5. Czekolada kosztuje,59 zł. Ile musisz zapłacić za 4 takie czekolady?... punkt Odpowiedź: Odpada liczba..., ponieważ...

Załącznik nr 2 ZADANIE 2 - zadanie pocięte - TAJEMNICE KANGURA. Lider grupy: wyłóż karty i rozdaj członkom grupy. 2. Wybierz sekretarza grupy. 3. Poleć przeczytanie tekstu umieszczonego na kartkach. 4. Rozstrzygnijcie, od czego rozpoczyna się zadanie i kolejno wykładajcie karty na ławkę. 5. Przeczytajcie pytania na kartkach jeszcze raz i umieście je na środku stołu. 6. Podejmijcie dyskusję, dokonajcie segregacji kart. 7. Po "skompletowaniu " treści zadania proszę ułożyć plan jego rozwiązania i rozwiążcie je - ze zwróceniem uwagi na rozwiązanie każdego z działań przez innego ucznia z grupy. 8. Jeśli potraficie, na pustych kartach napiszcie kolejne pytanie (lub pytania) i odpowiedzcie na nie (otrzymacie dodatkowe punkty premie). 9. Przygotujcie krótką prezentację pracy. ODPOWIEDZI Liczba punktów.... 2.... 3.... 4.... 5.... ODPOWIEDZI DODATKOWE..................... premia

TAJEMNICE KANGURA Za dobre rozwiązanie z I części uczeń otrzymuje 3 punkty Za błędne z II części konkursu uczeń otrzymuje (- ) punkt Ile punktów zdobył uczestnik konkursu, który w każdej części konkursu rozwiązał połowę zadań dobrze? Ile punktów otrzymał uczeń za III etap konkursu, jeśli rozwiązał dobrze połowę zadań a drugą połowę źle? W konkursie Kangur za poprawne uczestnik zdobywa punkty Za dobre rozwiązanie zadania z II części konkursu uczeń otrzymuje 4 punkty Za błędne z III części konkursu uczeń otrzymuje (-,25) punktu Ile punktów otrzymał uczeń za I etap konkursu, jeśli 6 zadań rozwiązał dobrze, a 4 źle? W konkursie Kangur za błędne uczestnik traci punkty Za poprawne z III części konkursu uczeń otrzymuje 5 punktów Każda część konkursu składa się z 0 zadań. Ile punktów zdobył uczestnik konkursu, który w każdej części konkursu 6 zadań zrobił dobrze i 4 źle? W konkursie są trzy części o rosnącej trudności zadań Za błędne z I części konkursu uczeń traci 0,75 punktu Za wszystkie poprawnie rozwiązane zadania można otrzymać 20 punktów Ile punktów otrzymał uczeń za II etap konkursu, jeśli połowę zadań rozwiązał dobrze, a połowę źle?

Karta ewaluacji - tarcza strzelnicza wiedza zaangażowanie koncentracja uwagi 6 5 4 3 2 współpraca z innymi Oddaj cztery strzały, po jednym w każdej ćwiartce tarczy, oceniając swoją pracę na lekcji pod względem wiedzy, zaangażowania koncentracji uwagi i współpracy z innymi. Im strzał bliższy środka tarczy, tym lepiej się oceniasz. Przyjrzyj się wynikom i wyciągnij wnioski na przyszłość