Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

W przyszłość bez barier

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne Temat: Te duże i te małe

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Kraina Dobrych Manier Temat: Czarodziejskie słowa

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Zwierzęta zimą spotkanie z leśniczym

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Jesienna zaduma Temat: Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny W oczekiwaniu na wiosnę Temat: Gdzie jest ta wiosna?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Klasa II, edukacja społeczna, edukacja polonistyczna krąg tematyczny Zaczarowany świat teatru Temat: Sprawdzian

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wielkanoc Temat: W wielkanocnym nastroju

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Szlachetne zdrowie, któż ci to powie... Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch!

Małgorzata Spendel ROM-E Metis Katowice

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: W kraju nad Wisłą... SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W oczekiwaniu na wiosnę Temat: Wiosenne porządki

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Dodawanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

PAŹDZIERNIK klasa 2 MATEMATYKA

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH z zakresu edukacji matematycznej realizowany w ramach zajęć dodatkowych w klasie Ib w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

, PAKIET 13, SCENARIUSZE LEKCJI,

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

promowanie koła jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego,

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W rodzinie i wśród przyjaciół Temat: Mój dom i moja rodzina

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Położenie geograficzne Polski

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej 1. Informacje wstępne: Data 8 I 2013 Klasa II c 2. Realizowany program nauczania Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Autorka Ewa Stolarczyk Wydawnictwo JUKA Treść z podstawy programowej W zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki: Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub odejmowanie. Liczy dziesiątkami od danej liczby w zakresie100. 3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego Uroki zimy Temat dnia Pora na bal 4. Temat zajęć edukacji matematycznej Ćwiczenia sprawności rachunkowej dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego. 5. Cele zajęć: Cel ogólny Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb ( dwucyfrowej i jednocyfrowej) w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego Kształcenie rozumienia dodawania i odejmowania liczb jako działań wzajemnie odwrotnych Liczenie i przeliczanie pełnymi dziesiątkami w zakresie 100 Cele pośrednie Wskazywanie cyfry dziesiątek i cyfry jedności w liczbach dwucyfrowych Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego Cele operacyjne Uczniowie:

Liczą i przeliczają w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego Dodają i odejmują pełnymi dziesiątkami w zakresie 100 uzupełniają liczby na osi, wypełniają tabelki funkcyjne Rozwiązują problemy Uważnie słuchają Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom Postawy Motywowanie do efektów pracy Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie 6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/ Edukacja polonistyczna, edukacja plastyczna 7. Strategie nauczania O operacyjna, E - emocjonalna 8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa, demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna) wg W. Zaczyńskiego 9. Zasady dydaktyczne Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności 10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, 11. Środki dydaktyczne Tekst wyliczanki z książki Helike Baum Odkrywamy na nowo zabawy z czasów naszych babć Jedność 2002, przylepne karteczki z liczbami od 10 do 100 (pełne dziesiątki), piłeczka, plansze ze strojami i przedmiotami karnawałowymi, zeszyt, ćwiczenia matematyczne Gra w kolory, klucz

12. Przebieg zajęć Realizowane zagadnienia Czynności organizacyjno porządkowe. Zabawa integracyjna Przebieg zajęć Metody Formy Czynności czynnościowa czynnościowa nauczyciela Nauczyciel wspólnie z uczniami mówi wyliczankę, przyspiesza tempo. Paluszkami, paluszkami, całą dłonią, całą dłonią, piąsteczkami, piąsteczkami, łokciami, dłonią, łokciami, dłonią. N. przypina dzieciom karteczki z liczbami ( od 10 do 100 pełne dziesiątki, dwoje dzieci mają taką samą liczbę). Daje polecenia: - każde dziecko szuka takiej samej liczby - ustawiamy się w szeregu, aby liczby były uszeregowane rosnąco -w jednym rzędzie ustawiają się dzieci, które mają cyfrę dziesiątek parzystą, w drugim Ucznia Uczniowie mówią wolno wyliczankę i stukają rytmicznie w blat ławki wskazanymi w wyliczance częściami rąk. Tempo jest coraz szybsze. Kto się pomyli, odpada z gry. Dzieci na dywanie wykonują polecenia N.

rzędzie, które mają cyfrę dziesiątek nieparzystą - ustawiamy się w rzędzie, aby liczy malały Ćwiczenia techniki rachunkowej praktyczna zespołowa N. podaje przykłady na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, rzuca piłeczkę Uczniowie siadają w kręgu, odpowiada to dziecko, które trzyma w ręku piłkę Zabawa matematyczna Zakupy na zabawę karnawałową problemowa indywidualna N. przywiesza na tablicy plansze ze strojami i przedmiotami karnawałowymi, przy których są zamieszczone ceny ( stój karnawałowy liczba dwucyfrowa, przedmiot- liczba jednocyfrowa). Każdemu dziecku wskazuje ile ma pieniędzy na zakupy. Każdy uczeń otrzymuje kartkę, na której widnieje liczba ile ma pieniędzy, sam musi wybrać co może kupić, rysuje w zeszycie stój i przedmiot i zapisuje odpowiednie działanie. Po wykonaniu zadania każde dziecko przedstawia ile miał pieniędzy na zakupy i co kupił, wszystkie

dzieci słuchają i sprawdzają poprawność zadania. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego ćwiczebna indywidualna N. prosi, aby dzieci wykonały w ćwiczeniach zad.1,2 str.72, sprawdza i nadzoruje,( dzieci muszą wskazać to same) Dzieci wykonują zadania w ćwiczeniach Dziania typu: 40+ 6= ; 46 6= Podsumowanie zajęć, zadanie pracy domowej Zadanie pracy domowej Zad.3, str.72 Zad.4,5, str.73 Zapisują zadanie domowe Zabawa integracyjna Poszukiwanie zagubionego klucza do sali balowej zabawa N. przed lekcją w dowolnym miejscu klasy wiesza lub kładzie klucz. Zabawa kończy się, gdy wszyscy uczniowie zauważą klucz U. chodzą, rozglądają się po sali, kto zauważy klucz siada na dywanie, nic nie mówiąc. Wskazany przez N. uczeń przynosi klucz.