Scenariusz zajęć profilaktycznych



Podobne dokumenty
Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Program Profilaktyki Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym. Cele ogólne:

Program profilaktyczny. Bądź sobą

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU SZKÓŁ GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W DOBRZEJEWICACH

Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej

PLAN PRACY ŚWIETLICY Z PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM PROWADZONEJ PRZEZ STOWARZYESZNIE PRZYJACIÓŁ JEDYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W LUBSKU

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).


SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYCZNY GIMNAZJUM W GŁUCHOWIE

Program profilaktyczny Bezpieczny w sieci cyfrowej

Niekoniecznie w sieci!

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM W MICHAŁOWICACH NA ROK SZKOLNY 2012/13

Szkolenia profilaktyczne w okresie ferii zimowych w 2014 roku

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA MORSKA KRAINA W KOŁOBRZEGU. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI na lata

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU SZKÓŁ NR Opracowała: Maria Sobocińska

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI. w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 W SOSNOWCU

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU SZKÓŁ NR Opracowała: Maria Sobocińska

Plan realizacji programu profilaktyki w Publicznym Gimnazjum w Sobolewie im H. Sienkiewicza

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM IM. WŁADYSŁAWA CIASIA W ZESPOLE SZKÓŁ W REGNOWIE NA ROK SZKOLNY 2012/2013


Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp

Cofnij nagraj zatrzymaj

Wybierz zdrowie i wolność

Szkolny Program Profilaktyki. Szkoły Podstawowej w Rychtalu

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI. Gimnazjum Nr 1 w Strawczynie

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM NA LATA

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Prof. Jerzego Buzka w Węgierskiej Górce

SZCZEGÓŁOWA O F E R T A P O R A D N I W M O R Ą G U Propozycja zagadnień na spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach w roku szkolnym 2012/13

Program Wychowawczo-Profilaktyczny. Klasa I gimnazjum

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W MIECHOWIE TYTUŁ PROGRAMU:,, WESOŁA, ZDROWA I PRZYJAZNA SZKOŁA

SZKOLNY HARMONOGRAM IMPREZ I ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH. Opracowała: Danuta Samolik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

PROGRAM PROFILAKTYKI

WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM W ZSO W ŻARACH

Plan pracy Szkolnego Ośrodka Kariery Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna

PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W JĘDRZEJOWIE. dla Przedszkoli, Szkół i Placówek z terenu działania Poradni

Program profilaktyczny Stop uzależnieniom

REGULAMIN. konkursu adresowanego do młodzieży województwa zachodniopomorskiego 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Program wychowawczy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żorach ZAGROŻENIOM. Autorzy programu: mgr Renata Gibas, mgr Barbara Suska

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ w trzyletnim cyklu kształcenia W GIMNAZJUM Autor : Maria Ślosarska, Milena Bauch

Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI okres

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEMU DORADZTWA EDUKACYJNO ZAWODOWEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

KIERUNKI DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH ROK SZKOLNY 2015/2016

PROGRAM PROFILAKTYKI Zanim będzie za późno

Program profilaktyki Gimnazjum Nr 2 w Ciechanowie do realizacji w latach 2012/2015

1. Najwięcej, 62% rodziców uczniów zaznaczyła odpowiedź: poszanowanie godności własnej i innych.

pogadanki dramy na godzinie wychowaw. filmy rozmowy wychowawcze sytuacje z życia szkolnego rozmowy wychowawcze kontrakty grupowe

Program profilaktyki 1

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. Gimnazjum im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedlikowie

Plan działań profilaktycznych Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala w Białośliwiu (rok szkolny 2015/2016)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

OFERTA ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH NA ROK 2012/2013 REALIZOWANYCH W RAMACH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W JAWORZNIE

PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZSPOLE SZKÓŁ W MIĘDZYLESIU W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

RODZICE. I. Jakie zagadnienia z zakresu wychowania i profilaktyki powinny być uwzględnione w programie wychowawczo profilaktycznym?

Doradztwo zawodowe w Gimnazjum w Jastkowie

Plan działań profilaktycznych w ZSO nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach w roku szkolnym 2015/2016

PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH NA ROK SZKOLNY 2012/2013. Promowanie zdrowia oraz zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubiczu Dolnym SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI NA LATA

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DZIERĄŻNI

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

Program profilaktyki Szkoły Podstawowej nr 1. im. Armii Krajowej w Gostyninie CELE PROGRAMU

Program Profilaktyczny Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Mikoszewie w roku szkolnym 2011/12 PODEJMOWANE DZIAŁANIA

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI

PROJEKT SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYCZNY OBEJMUJĄCY PROFILAKTYKĘ UZALEŻNIEŃ ZAPOBIEGANIE AGRESJI I RADZENIE SOBIE W TRUDNYCH SYTUACJACH

Szanowni Państwo, Oferujemy

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI Bezpieczna i przyjazna szkoła bez nałogów i agresji

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W RAWICZU

Szanowni Państwo, Oferujemy,

Program Profilaktyki Szkoły Podstawowej nr 4. im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Gliwicach PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA GIMNAZJUM NR 15

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

SZCZEGÓŁOWY PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH

ZDROWA l BEZPIECZNA SZKOŁA

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

PROGRAM PROFILAKTYKI

Szkolny Program Profilaktyki. Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Stojadłach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY. Bezpieczna szkoła

Lp. Zadania Cele Formy realizacji, skierowanie Odpowiedzialni Termin 1 Diagnozowanie środowiska szkolnego

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 19 W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

PROGRAM PROFILAKTYKI KLASY IV- VI

PROGRAM BEZPIECZNA SZKOŁA SZKOŁA PODSTAWOWA W DOLICACH. Opracowała: Renata Nahorska

PLAN PRACY Z PROGRAMEM ŚWIETLICY PROFILAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ W ZUBRZYKU NA ROK 2014

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Zagadnienia Cele- wychowanek: Sposoby realizacji Odpowiedzialni Radzenie sobie z problemami wieku dorastania.

Temat: Skutki zażywania alkoholu-wywiad z ekspertem

Szkolny Program Profilaktyki. Gimnazjum nr 35

Transkrypt:

Scenariusz zajęć profilaktycznych Temat : Alkohol mój wróg. Cele : poznawcze : poznanie danych dotyczących szkodliwego działania alkoholu na organizm ludzki. kształcące : kształcenie wśród uczniów poglądów na temat niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą picie alkoholu. wychowawcze : pobudzenie refleksji nad fałszywymi opiniami, mitami dotyczącymi substancji odurzającej jaką jest alkohol. Integracja klasy. Budowa zaufania, wrażliwości. Ćwiczenie ekspresji. Przełamywanie lodów. Interakcje grupowe. Rozwój koncentracji. Metody : problemowa pogadanka praca w grupach quiz

Środki dydaktyczne : Reportaż filmowy z wypowiedziami uczniów naszej szkoły na temat Przyczyny i skutki picia alkoholu oraz Mity i fakty dotyczące alkoholu, prezentacja multimedialna pt Alkohol oszukuje,kwestionariusz na temat picia alkoholu, ankieta ewaluacyjna. Literatura : Promocja zdrowia i profilaktyka uzależnień Hanna Jakubowska Problematyka uzależnień Program edukacyjny MEN Warszawa 1997 Wybieram wolność E. Woydyłło Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości Warszawa 1993. Tajemnice ETOH Jerzy Melibruda Drugi Elementarz czyli Program Siedmiu Kroków PARPA Gry i ćwiczenia grupowe MEN oraz Centralny Ośrodek Metodyczny. Przebieg lekcji : I Część wstępna 1. Przywitanie się 2. Sprawdzenie listy obecności 3. Przedstawienie tematu zajęć

4. Ćwiczenie na rozgrzewkę. Punkty oparcia. Uczniowie dobierają się w pary (chłopak, dziewczyna ). Następnie prowadzący wymienia pewną liczbę. Każda para będzie musiała oprzeć się o podłogę w tylu punktach, ile wskazuje wymieniona liczba. Jeśli na przykład prowadzący powie trzy to pary mogą oprzeć się o podłogę na jednej ręce i dwóch nogach. Celem zabawy jest zachęcenie uczniów do współpracy, integracja zespołu, kształcenie umiejętności uważnego słuchania, koncentracja zespołu oraz podniesienie energii w grupie. II Część zasadnicza 1. Projekcja reportażu z wypowiedziami uczniów naszej szkoły na temat Przyczyny i skutki picia alkoholu Czas trwania filmu 8 minut. 2. Klasa podzielona zostaje na dwa zespoły. Uczniowie mają za zadanie, ustosunkowując się do obejrzanego reportażu filmowego, wypisać : I zespół - przyczyny sięgania po alkohol a II zespół - skutki picia alkoholu. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy grup wypowiadają się na ten temat. 3. Ćwiczenie podnoszące poziom energii w grupie Stonoga. Uczestnicy tworzą krąg i ustawiają się w formie kolejki z prawym ramieniem zwróconym do środka. Ich zadanie będzie polegało na zacieśnieniu kręgu w taki sposób aby stykać się z osobą stojącą przed i za sobą. W następnej kolejności uczestnicy powinni chwycić się za talię osobę stojąca przed sobą zgiąć kolana do momentu w którym uczniowie poczują, że opierają się na kolanach osoby za sobą. Należy

to zrobić jednocześnie. Jeśli to się uda (rzadko za pierwszym razem), to cała grupa podtrzymuje się nawzajem i każda osoba siedzi na kolanach tego co jest za nią. Celem tej zabawy jest koncentracja grupy, wrażliwości oraz budowanie wzajemnego zaufania. 4. Projekcja reportażu filmowego z wypowiedziami uczniów naszej szkoły na temat Mity i fakty dotyczące alkoholu (Czas trwania filmu 4 minuty). Film ten stanowić będzie bazę do następnego ćwiczenia. Opinie młodzieży z innych klas Gimnazjum Jana Pawła II w Olszewie Borkach na temat picia alkoholu na pewno staną się pomocne przy opracowywaniu kwestionariusza z wypowiedziami na temat picia alkoholu. 5. Uczniowie podzieleni zostają na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje kwestionariusz z wypowiedziami na temat picia alkoholu (Załącznik nr. 1). Zadaniem uczniów będzie zaznaczenie czy są to zdania prawdziwe czy fałszywe. Po skończonej pracy prowadzący podaje prawidłowe dane analizując je. Wprowadzenie elementu rywalizacji. 6. Przedstawienie uczniom elementów prezentacji multimedialnej pt. Alkohol mój wróg oraz prezentacji multimedialnej pt. Alkohol szkodzi, która została wyróżniona w roku szkolnym 2004/2005 w konkursie profilaktycznym na antyalkoholową prezentację multimedialną. Celem tego pokazu jest zniechęcenie młodzieży do picia alkoholu. III. Część końcowa

1. Rozdanie uczniom do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej (Załącznik nr.2) sprawdzającej stosunek uczestników do przeprowadzonych zajęć oraz wiedzę z ich zakresu. Opracowała : Mariola Pijanowska

Scenariusz zajęć profilaktycznych TEMAT : Stop agresji! CELE : Poznawcze : zapoznanie uczniów z problemem agresji oraz ze sposobami obrony przed przemocą. Kształcące : kształcenie wśród uczniów poglądów na temat niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą przemoc i agresja. Wychowawcze : pobudzenie refleksji nad sposobami radzenia sobie z agresją innych ludzi. Zwiększenie integracji klasy. Budowa zaufania, wrażliwości. Ćwiczenie ekspresji. Przełamywanie lodów. Interakcje grupowe. Rozwój koncentracji. METODY : Krąg Ćwiczenia integracyjne Praca w grupach Pogadanka Analiza materiałów pisanych

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :Krzyżówki, Film z nagranym przedstawieniem pt. Stop agresji z udziałem absolwentów Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie -Borkach, ankieta ewaluacyjna. LITERATURA Saper czyli jak rozminować agresję Program Profilaktyczno-Wychowawczy dla klas I-III gimnazjum oraz klas I szkół ponadgimnazjalnych. Renata Knez, Wojciech M. Słonina. Jak żyć z ludźmi (Umiejętności interpersonalne) Program profilaktyczny dla młodzieży. Lęk, gniew, agresja J. Ranschburg. Agresja i przemoc w szkole Janusz Surzykiewicz. Elementy Treningu zastępowania agresji prof. Arnold Goldstein PRZEBIEG LEKCJI I CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Przywitanie się 2. Sprawdzenie listy obecności 3. Przedstawienie tematu zajęć II CZĘŚĆ ZASADNICZA Ćwiczenie (1). Uczestnikom przeczytane zostają pytania na które mają wspólnie odpowiedzieć. PYTANIA Jakiego koloru jest śnieg? Jakiego koloru są chmurki?

Jakiego koloru są zazwyczaj firanki? Jakiego koloru jest typowa kreda? Jakiego koloru jest zazwyczaj pościel? Jakiego koloru jest przeważnie papier? Na jaki kolor przeważnie maluje się sufit? Co pije krowa? ZAPEWNIAM CIĘ, ŻE NIE MLEKO TYLKO WODĘ!!!! Celem tej zabawy jest integracja zespołu, aktywizacja grupy, rozładowanie napięcia, leku. Jest to ćwiczenie na rozgrzewkę kształcące umiejętność aktywnego słuchania. Podnoszące poziom energii w klasie. Pozwalające na rozpoczęcie zajęć z uśmiechem, pozytywnym nastawieniem do zajęć. Ćwiczenie (2). Projekcja przedstawienia, pt. Stop agresji, z udziałem absolwentów Gimnazjum w Olszewie Borkach. Po obejrzeniu materiału filmowego zadanie młodzieży będzie polegało na zreferowaniu fabuły przedstawienia. Ćwiczenie (3). Klasa zostaje podzielona na cztery zespoły, których zadanie będzie polegało na rozwiązaniu otrzymanych, od prowadzącego, krzyżówek. Uczniowie otrzymają również instrukcję : Jeśli chcecie dowiedzieć się, co może Wam pomóc w pokonaniu konfliktów i kryzysów, rozwiążcie krzyżówki. Następnie liderzy grup prezentują wyniki pracy swojego zespołu. Ćwiczenie (4).Uczniowie stojąc wyciągają ręce do góry i robią głęboki wdech. Następnie robią szybki skłon, opuszczając ręce starają się dotknąć palców stóp jednocześnie wypuszczając powietrze z płuc.

Ćwiczenie to ma pomóc rozładować napięcie, agresję jaka w nas drzemie. Jest ono zaczerpnięte z ćwiczeń relaksacyjnych jogi, mających na celu wyciszenie uspokojenie. Ćwiczenie (5). Młodzież zostaje podzielona na trzy grupy. Następnie otrzymuje na karteczkach sposoby obrony przed agresją. Ich zadaniem będzie wybranie tych sposobów, które wydają im się dobre, a które nie i dlaczego, oraz przytoczeniem własnych propozycji radzenia sobie z agresją ze strony innych osób. CZĘŚĆ KOŃCOWA Ćwiczenie (2). Rozdanie uczniom do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej sprawdzającej stosunek uczestników do przeprowadzonych zajęć oraz wiedzę z ich zakresu. Opracowała : Mariola Pijanowska