Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej - lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 15 marca 2010 nauczyciel prowadzący Anna Wieczyńska Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych. Informacje ogólne: temat jest realizowany w klasie II technikum jako lekcja powtórzeniowa i utrwalająca do działu FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE czas trwania 1 godzina lekcyjna. Środki dydaktyczne: program komputerowy - graph program komputerowy Interwrite Workspace tablica multimedialna zbiór zdań do podręcznika z matematyki dla klasy drugiej Matematyka z plusem. Cele operacyjne: uczeń utrwala wiadomości o przekształceniu wykresów funkcji doskonali umiejętności w zakresie: - identyfikowania wykresów funkcji trygonometrycznych - przekształcania wykresów funkcji - rozróŝnienia danych przekształceń - doskonali rysowanie wykresów funkcji - przyporządkowania wzoru funkcji do wykresu uczeń doskonali umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem; uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie; uczeń doskonali umiejętność komunikacji, m.in. typu uczeń uczeń. Metody: ćwiczenia praktyczne elementy dyskusji Formy pracy: praca grupowa; praca jednostkowa 1
Przebieg lekcji : Czas Czynności uczniów Czynności nauczyciela Uwagi Faza organizacyjna - 5 minut - Liderzy wybrani przez nauczyciela tworzą grupy trzy osobowe.. Czynności porządkowo organizacyjne: sprawdzenie listy obecności; podział klasy na grupy. podanie tematu lekcji: Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych przedstawienie uczniom zasad pracy w grupach i ustalenie reguł, która grupa wygra. KaŜda grupa otrzymała kolorową kartkę, którą lider grupy zgłaszał rozwiązanie zadania Faza właściwa 30 minut - Faza podsumowująca - 10 minut - Uczniowie pracują w grupach i wspólnie rozwiązują zadania. Dbałość o poprawną, samodzielną pracę uczniów w grupach. Ewentualna pomoc przy rozwiązywaniu zadań. Obsługa tablicy multimedialnej Wyłonienie grupy zwycięskiej. Ocena pracy uczniów w grupach. Nauczyciel zadaję pracę domową Uczniowie podchodzą do tablicy multimedialnej i przedstawiają swoje rozwiązanie zadania. Uczniowie sprawdzają czy ich rozwiązania są prawidłowe. Uczniowie wypowiadają swoje uwagi na temat przeprowadzonej lekcji Materiały: podział na grupy i omówienie zasad pracy - załącznik nr 1 zadania dla grupy - załącznik nr 2 2
Załącznik nr 1. Podział uczniów na grupy: Nauczyciel wybiera liderów spośród uczniów. Liderzy dobierają sobie pozostałych uczniów do grupy. Nauczyciel przypisuje kaŝdej grupie numer Zasady pracy w grupie: Nad rozwiązaniem zadania pracuje cała grupa Rozwiązanie zadania grupa zgłasza poprzez podniesienie kolorowej kartki z numerem grupy. Uczeń podaje rozwiązanie na tablicy multimedialnej Załącznik nr 2. Zadania: Zad1. W miejsce kwadratów wstaw odpowiedni wzór pasujący do opisu słownego A. Przesunięcie wykresu o p jednostek wzdłuŝ osi ox B. Odbicie symetryczne względem osi ox C. NałoŜenie wartości bezwzględnej na cały wykres y=f(-x) y=f(x-p) y= f(x) y=f(x)+p y=f( x ) y=-f(x) y=af(x) 3
Zad2. Uporządkuj w kolejności chronologicznej czynności, jakie musisz wykonać, aby narysować wykres funkcji 1. 2. 3. 4. 5. Narysować wykres funkcji y=- sin(x -pi/3) +1 Narysować wykres funkcji y=sin(x -pi/3) Narysować wykres funkcji y= sin(x -pi/3) Narysować wykres funkcji y=- sin(x -pi/3) Narysować wykres funkcji y=sin(x) Zad 3. Przyporządkuj wzory funkcji odpowiednim wykresom y= tg(x) +2 y=-tg(x+2) y= tg(x+2) y=sin(x+2) y=sin( x+2 ) y= sin(x) +2 4
Zad 4. Przyporządkuj wzory funkcji odpowiednim wykresom y=4cos(x) y=sin(2x) y=4cos(x+1) y=-cos(4x) y=sin(x+1/4) y=sin(1/2x) Zad 5. A. 5
Zad 6. B. Zad 7. C. 6
Zad 8. D. 7