Procenty w życiu codziennym

Podobne dokumenty
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

% POWTÓRZENIE. 1) Procent jako część całości. 1% to po prostu część całości. Stąd wynika, że procenty możemy zapisywać jako ułamki zwykłe lub

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Zostań młodym ekologiem

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt lekcji matematyki

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

DIAGNOZA POZIOMU WIEDZY Z MATEMATYKI UCZNIÓW KLAS I TECHNIKUM

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Cel ogólny: - ćwiczenie umiejętności posługiwania się procentami w sytuacjach zadaniowych.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Czasownik bez tajemnic

Transkrypt:

Procenty w życiu codziennym 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna pojęcie procentu, wie, jak zamienić procent na ułamek. b) Umiejętności Uczeń potrafi: obliczyć procent danej liczby (niektóre rachunki wykonuje w pamięci), rozwiązać zadanie tekstowe, stosując obliczanie procentu danej liczby oraz obniżki cen. odczytać potrzebne dane z tabeli. 2. Metoda i forma pracy Aktywizująca: gra dydaktyczna, praca w grupach, zabawa symulacyjna Ćwiczeniowa Praca zbiorowa Praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne Karty pracy dla każdego ucznia Papierowe elementy do przeprowadzenia zabawy symulacyjnej

4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Czynności organizacyjne, 2. Sprawdzenie pracy domowej, 3. Utrwalenie zamiany procentu na ułamek oraz obliczania procentu danej liczby gra dydaktyczna Milczek, uczniowie w milczeniu podchodzą do tablicy i rozwiązują zapisane tam przykłady, gdy któreś dziecko się odezwie, wykonuje dodatkowy przykład. 4. Zapisanie tematu lekcji i zapoznanie uczniów z celami lekcji. b) Faza realizacyjna 1. Samodzielna praca uczniów karta pracy, rozwiązywanie zadań testowych (załącznik 1). 2. Omówienie zadań, podanie prawidłowych odpowiedzi. 3. Praca w grupach: zabawa symulacyjna pt. Przygotowujemy Karola na wyjazd w góry, dokonywanie zakupów z uwzględnieniem obniżki cen. Uczniowie, mając do dyspozycji pewną kwotę pieniężną, mają dokonać zakupu, z zastosowaniem obliczania ceny towaru po obniżce procentowej (załącznik 2). c) Faza podsumowująca Próba samooceny wiedzy i umiejętności oraz ocena lekcji przez uczniów metodą ewaluacyjną Rybi szkielet. 5. Bibliografia M. Firsiof, Zakupy Kowalskiego, [w:] Matematyka 2005, nr 5, s. 308. Ilustracje: http://office.microsoft.com/clipart 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Zad.1. Pszczelarz miał 20 garnków miodu, 30% swojego zapasu oddał Kubusiowi Puchatkowi. Ile garnków miodu otrzymał Kubuś Puchatek od hojnego pszczelarza? A. 2 B. 6 C. 10 Zad. 2. Pan Procentowy dostał 10% podwyżki. Ile wynosi jego nowa pensja, jeśli dotychczas zarabiał 1600 zł?

A. 160 zł B. 1610 zł C. 1760 zł Pan Procentowy wraz z żoną i dwójką dzieci postanowił spędzić 3 dni w maju nad morzem. Ma 12- letniego syna Krzysia i 8- letnią córkę Anię. Oto cennik pobytu w hotelu Słoneczko w Kołobrzegu: Termin Cena za 1 osobę wraz z wyżywieniem za 1 dobę Uwaga! Dzieci do lat 15 mają 20% zniżkę! maj czerwiec wrzesień lipiec - sierpień 50 zł 65 zł Zad. 3. Koszt pobytu Krzysia wraz z wyżywieniem w hotelu Słoneczko za 1 dobę wynosi: A. 10 zł B. 50 zł C. 40 zł Zad. 4. Ile zapłaci pan Procentowy za 1 nocleg wraz z wyżywieniem za całą swoją rodzinę? A. 200 zł B. 180 zł C. 260 zł Zad. 5. Ile wynosi łączny koszt pobytu rodziny Procentowych w hotelu Słoneczko za 3 dni? A. 540 zł B. 600 zł C. 780 zł załącznik 2 Grupa I Kwota do wydania: 28 zł. Którą czapkę możecie kupić dla Karola, uwzględniając obniżkę procentową towaru?

cena 40 zł cena 30 zł cena 35 zł obniżka o 30% obniżka o 10% obniżka o 20% Podajcie ceny czapek po obniżce oraz zapiszcie, ile reszty otrzymacie. Kwota do wydania: 430 zł. Grupa II Którą kurtkę możecie kupić dla Karola, uwzględniając obniżkę procentową towaru? cena 520 zł cena 480 zł cena 610 zł obniżka o 20% obniżka o 15% obniżka o 30% Podajcie ceny kurtek po obniżce oraz zapiszcie, ile reszty otrzymacie. Kwota do wydania: 280 zł. Grupa III Które spodnie możecie kupić dla Karola, uwzględniając obniżkę procentową towaru?

cena 320 zł cena 380 zł cena 290 zł obniżka o 15% obniżka o 21% obniżka o 20% Podajcie ceny spodni po obniżce oraz zapiszcie, ile reszty otrzymacie. Kwota do wydania: 155 zł. Które buty możecie kupić dla Karola? Grupa IV 80% ich ceny 30% ich ceny 15% ich ceny to 120 zł to 60 zł to 24 zł Podajcie ceny butów oraz zapiszcie, ile reszty otrzymacie. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak