Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Matematyka na przełomie

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 26 luty 2013r.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Zadania w których wskaźnik łatwości był niż 0.5. Zadanie 15. (0 1) wskaźnik łatwości 0.37 dla szkoły

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Zasady zdrowego żywienia

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Temat: Odejmowanie w pamięci

Raport z analizy badania diagnozującego uczniów klas czwartych

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

Scenariusz hospitacji diagnozującej

CZ. II WYKORZYSTANIE PAKIETU GRAMY W PIKTOGRAMY W PRAKTYCE EDUKACYJNEJ Anna Dereń, Anna Pregler

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach III - VII

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI. 1. Pomiar osiągnięć ucznia odbywa się za pomocą następujących narzędzi:

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Klasa: I liceum ogólnokształcącego. Czas trwania zajęć: 60 minut; Nauczany przedmiot: matematyka.

Rozkład łatwości zadań

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM. I Ty możesz zostać Pitagorasem

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Sprawdzian wiadomości i umiejętności matematycznych w klasie szóstej za I semestr

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 8

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Rozkład łatwości zadań

Rozkład materiału nauczania z odniesieniami do wymagań z podstawy programowej. Matematyka wokół nas

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: MATEMATYKA TEMAT: Szacowanie wyników działań AUTOR SCENARIUSZA : mgr Danuta Radzymińska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin

TEMAT LEKCJI Szacowanie wyników działań Klasa V Dział programowy: Arytmetyka. Liczby i działania. CZAS REALIZACJI 45 Minut Cele kształcenia - wymagania ogólne 1. Sprawność rachunkowa Uczeń wykonuje proste działania pamięciowe na liczbach naturalnych, całkowitych i ułamkach oraz potrafi wykorzystać te umiejętności w sytuacjach praktycznych. Treści nauczania - wymagania szczegółowe 2. Działania na liczbach naturalnych. 12) Uczeń szacuje wyniki działań 14. Zadania tekstowe. 1) Uczeń czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe. 6) Uczeń weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania. Zalecane warunki i sposób realizacji 3) umiejętność wykonywania działań pamięciowych ułatwia orientację w świecie liczb, weryfikację wyników różnych obliczeń, w tym na kalkulatorze, a także szacowanie wyników działań rachunkowych; samo zaś szacowanie jest umiejętnością wyjątkowo praktyczną w życiu codziennym. Część wstępna podstawy programowej - umiejętności. 2) myślenie matematyczne umiejętność korzystania z narzędzi matematycznych w życiu codziennym, 7) umiejętność pracy zespołowej 2

Zasady nauczania: przystępności stopniowanie trudności, świadomego i aktywnego udziału w lekcji uczeń ze zrozumieniem czyta polecenia i wykonuje instrukcje, samodzielnie zdobywa wiedzę, trwałości wiedzy samodzielnie wykonuje pracę domową. Metody pracy: praktyczna z wykorzystaniem podręcznika i gazetek jako źródeł informacji, dyskusja Formy pracy: indywidualna grupowa Środki dydaktyczne podręcznik dla klasy 5, GWO Matematyka z plusem, Gdańsk 2010, wydanie drugie, gazetki reklamowe z cenami. PRZEBIEG LEKCJI CZĘŚĆ WSTĘPNA Powitanie, sprawdzenie listy obecności. Sprawdzenie i omówienie pracy domowej. Podanie tematu lekcji. CZĘŚĆ POSTĘPUJĄCA 1. Dyskusja dotycząca rozumienia przez uczniów słowa szacować. W jakich sytuacjach praktycznych je stosujemy? Pomysły uczniów zapisujemy na tablicy, szacować ~ mniej więcej ~ około ~ prawie ~ blisko itd. 3

2. Na podstawie rysunku uczniowie podają przybliżoną wartość artykułów. Rys.1. M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M.Karpiński, P. Jucewicz: Matematyka 5, Gdańsk: GWO 2010. Pompa około 300zł; jałowiec prawie 200zł; kosiarka - ponad 200 zł; sosna - prawie 150 zł; cebulki begonii - prawie 10 zł; sadzonki róż około 30 zł; jodła prawie 300zł. 3. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: a) Ceny których artykułów mają podobną wartość, ile ona wynosi? np. pompa i jodła - około 300zł; jałowiec i kosiarka - około 200zł. b) Czy 1000zł wystarczy na zakup 4 jodeł? c) Czy 500zł wystarczy na zakup pompy i sosny górskiej? d) Pani Krystyna miała w portfelu 582 zł i kupiła jodłę kaukaską, oszacuj ile jej zostało? e) Ile cebulek begonii możesz kupić za 50zł? f) Ile najwięcej sadzonek róż można kupić za 100zł? f) Ułóż trzy własne pytania. 4. Korzystając z danych uczniowie rozwiązują zadanie o rzekach. Dunaj 2860 km Sekwana 776 km Loara 1020 km Tag 1007 km Łaba 1165 km Wisła 1047 km Odra 854 km Wołga 3531 km Ren 1320 km Obok podano długości wybranych europejskich rzek. Które zdania są prawdziwe? a) Wisła jest ponad 3 razy krótsza niż Wołga. b) Loara, Łaba i Tag mają łącznie trochę więcej niż Dunaj i mniej niż Wołga. c) Dwie polskie rzeki Wisła i Odra maja prawie tyle samo co dwie francuskie rzeki Loara i Sekwana. 4

5. Ustal, czy po wykonaniu obliczeń otrzymałbyś liczbę większą, czy mniejszą niż 1000 a) 247 + 643 b) 59 + 357 + 605 c) 4 244 d) 3 347 e) 2877 1942 f) 59925 : 6 6. Uczniowie podzieleni na 6 zespołów korzystając z gazetek reklamowych szacują. Jakie artykuły mogą kupić za 20 zł, 50 zł. Prezentacja wyników pracy grup. CZĘŚĆ ZBIERAJĄCA 1. Podsumowanie lekcji, czy szacowanie jest potrzebne w życiu codziennym? 2. Praca domowa. Źródło: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Jucewicz: Matematyka 5, Gdańsk: GWO 2010. produkt (100 g) kcal bułka zwykła 217 cola, napój 42 cukier 399 czekolada z orzechami 547 frytki 252 jabłka 57 jajecznica 131 masło 748 pizza z pieczarkami 296 pomarańcze 51 truskawki 36 ser żółty gouda 314 Z tabeli można wyczytać, że 100g zwykłej bułki ma wartość energetyczną 217 kilokalorii, 100 g napoju cola ma wartość 42 kilokalorie itd. a) Oszacuj wartość kaloryczną posiłków. W odpowiedziach używaj zwrotów około, trochę mniej niż, nieco ponad. b) Oceń, szacując wyniki obliczeń, czy prawdziwe są zdania: Duża pomarańcza (250 g) ma mniej kalorii niż dwie kostki czekolady z orzechami,(łącznie 10g) Dwie łyżeczki cukru (20g) mają więcej kalorii niż duże jabłko (200g) Porcja frytek (200g)ma więcej kalorii niż 1 kg truskawek c) Oszacuj, ile łącznie kcal mają produkty przedstawione w tabeli. 5