SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Podobne dokumenty
LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat: Pole równoległoboku.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Raport po rocznym sprawdzianie kompetencji drugoklasisty z edukacji matematycznej za rok szkolny 2016/2017

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć nr 8

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

RAPORT Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH. przeprowadzonego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10. im.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚW. JANA PAWŁA II W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Raport z analizy badania diagnozującego uczniów klas czwartych

Programowanie i techniki algorytmiczne

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Transkrypt:

Barbara Zimnoch nauczycielka matematyki Szkoła Podstawowa nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z kalendarzem i czasem. CZAS: 1 godzina lekcyjna CELE : Uczeń zna: pojęcie czas pojęcie kalendarz jednostki czasu (sekunda, minuta, godzina, doba, tydzień, miesiąc, rok, wiek) Uczeń potrafi: wykonywać obliczenia związane z kalendarzem odczytywać godzinę wykonywać obliczenia związane z upływem czasu dokładnie i zrozumiale precyzować myśli podejmować decyzje argumentować Metody: podająca, praktyczna, problemowa Środki dydaktyczne: tablet, tablica interaktywna, tablica zielona i kreda Formy pracy: grupowa i indywidualna. Przebieg zajęć: I. Część wstępna: powitanie, czynności organizacyjno porządkowe wyjaśnienie celów i podanie tematu zajęć: Kalendarz i czas przedstawienie zasad pracy

II. Część główna: przypomnienie pojęcia czas. Jak rozumiesz pojęcie czas? Z definicji czas jest wielkością, która opisuje kolejność występowania zdarzeń oraz odstępy między danymi zdarzeniami. przypomnienie pojęcia kalendarz. Jak rozumiesz pojęcie kalendarz?. system rachuby dni i dłuższych odstępów czasu. spis dni całego roku, z podziałem na tygodnie i miesiące; też: notes, broszura lub plakat zawierające taki spis. planowany układ terminów wykonywania jakichś prac przypomnienie jednostek czasu i zależności pomiędzy nimi 1 minuta = 60 s 1 godzina (h) = 60 min 1 doba = 24 godziny 1 rok kalendarzowy = 365 dni + co 4 lata rok przestępny, liczący 366 dni rok przestępny: - liczba podzielne przez 4, gdy nie jest ostatnim rokiem wieku (gdy nie kończy się 00, np. 2016) - liczba podzielne przez 400, gdy jest ostatnim rokiem wieku (gdy kończy się 00, np. 1600, 2000) Kwartał 3 miesiące, w roku są cztery kwartały Rozwiązywanie zadań. Pracujemy z aplikacją LearningApps.org wybieramy zaproponowane przez nauczyciela moduły. Najpierw rozwiązujemy wspólnie przy tablicy interaktywnej, a następnie każdy uczeń wykonuje ćwiczenie samodzielnie na tablecie. Wszystkie aplikacje są tak skonstruowane, aby uczeń mógł na bieżąco sprawdzić prawdziwość odpowiedzi (zaświeca się dobra odpowiedź na zielony kolor lub można sprawdzić przyciskiem ). Zad.1 Polecenie: Dobierz pary.

Zad.2 Polecenie: Datę dopasuj do rodzaju roku.

Zad.3 Polecenie: Którym miesiącem w roku jest...? Połącz nazwę miesiąca z odpowiednią liczbą rzymską. Zad.4 Polecenie: Kalendarz - Jaki to dzień tygodnia? Połącz w pary.

Zad.5 Polecenie: Przypomnij pojęcia związane z kalendarzem i odpowiedz.

Zad.6 Polecenie: Zaznacz prawidłową odpowiedź. Zad.7 Polecenie: Liczby i czas. Dopasuj odpowiednie pary.

Zad.8 Polecenie: Kalendarz. Uważnie czytaj pytania. Wskaż poprawną odpowiedź.

Zad.9 Polecenie: obliczenia kalendarzowe. Uważnie przeczytaj zadania i zaznacz prawidłową odpowiedź.

Zad.10 Polecenie: Zaznacz prawidłową odpowiedź.

III. Część końcowa podsumowanie zajęć Przypominamy sobie pojęcia, które utrwalaliśmy na dzisiejszej lekcji: - rok zwykły i przestępny, - nazwy miesięcy i ilości dni, - kwartał, - jednostki czasu i zależności pomiędzy nimi. Refleksja na koniec zajęć: Które zadanie podobało ci się najbardziej? Czy matematyka może być rozrywką? Jakie umiejętności musisz ćwiczyć, żeby zadania matematyczne były dla ciebie łatwe i przyjemne? Nauczyciel proponuje, aby uczniowie w wolnym czasie wracali do tych aplikacji pracując w domu. Zdjęcia z prowadzonych zajęć