Opracowała prowadząca zajęcia mgr Dorota Szydłowska Scenariusz lekcji z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką Temat: Kąty w kole. Kąt środkowy i wpisany. Poziom nauczania: klasa I gimnazjum. Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna (45 minut). Umiejętności: - kształtowanie wyobraźni geometrycznej - kształcenie umiejętności pracy z podręcznikiem (selekcjonowanie ważnych i mniej ważnych informacji) - porządkowanie i utrwalanie wiadomości poznanych w szkole podstawowej - kształcenie umiejętności posługiwania się symbolami matematycznymi - kształtowanie aktywnej postawy wobec zadań i problemów - wdrażanie do procesu samodzielnego uczenia się - kształcenie umiejętności efektywnego planowania samodzielnych działań ( prawidłowe zagospodarowanie wyznaczonego na pracę czasu ) Cele lekcji: uczeń: -rozróżnia i definiuje kąty środkowe i wpisane w kole - rysuje w/w kąty opierającjenawyróżnionych łukach -rozróżnia kąty oparte na różnych łukach - oblicza miary kątów środkowych w zadaniach elementarnych oraz bardziej złożonych - wykorzystuje w rozwiązaniach zadań inne wiadomości z zakresu geometrii - umiejętnie korzysta z podręcznika - rozumie konieczność opanowania elementarnych umiejętności oraz gradacji stopnia trudności zagadnień w procesie uczenia się Środki dydaktyczne: - karty pracy ucznia - podręcznik - kolorowe flamastry - plansza dydaktyczna Formy: - praca indywidualna - praca zespołowa - praca z całą klasą Metody: -pracazksiążką - dyskusja Przebieg zajęć: 1/ Lekcję rozpoczynamy podaniem tematu zajęć, rozdaniem kart pracy i krótkim pouczeniem dotyczącym zorganizowanej formy pracy oraz procedurą oceniania pracy ucznia na zajęciach. Uczniowie zapoznają się z otrzymanymi materiałami Prowadząca odpowiada na ewentualne pytania uczniów dotyczące organizacji warsztatu pracy. 2/ Prowadząca wspólnie z uczniami przypomina pojęcie kąta wklęsłego i wypukłego. Jeden z uczniów ilustruje je na tablicy. 3/ Uczniowie przystępują do pracy mającmożliwość korzystania z podręcznika oraz konsultowania się osobami siedzącymi w pobliżu. 4/ Prowadząca nadzoruje pracę uczniów analizując ich wyniki pracy, zwracając szczególna uwagę na uczniów, którzy mogą mieć problemy ze zrozumieniem treści poleceń, samodzielną pracą,bądź też zapisem rozwiązań zadań. -1-
W sytuacji, gdy pojawia się problem dotyczący większej grupy uczniów prowadząca natychmiast reaguje zadając pytania pomocnicze i naprowadzające. Ten etap zajęć sprowadza się do rozmowy dydaktycznej. 5/ Po zakończeniu prac nad ćwiczeniem 3 uczniowie na forum klasy podejmują próby samodzielnego definiowania kąta środkowego i wpisanego. W trakcie prac nad ćwiczeniem 9 uczniowie przypominają wiadomości dotyczące: miary kata pełnego i półpełnego, katów przyległych oraz własności kątów trójkąta równoramiennego. W trakcie prac nad ćwiczeniem 11 uczniowie proponują najkrótszą, prawidłową metodę obliczania miary żądanego kata. 6/ Podsumowanie zajęć. Ocena postawy zespołu podczas zajęć. Ocena pracy uczniów zabierających głos na forum klasy. Zachęcenie do samodzielnej pracy z podręcznikiem. Opinia uczniów o formie zajęć. 7/ utorefleksja: Czy taka forma pracy uczy i zachęca uczniów do samodzielności? Czy karty pracy opracowane zostały adekwatnie do możliwości wszystkich uczniów? Jakie braki w wiadomościach uczniów należy uzupełnić? Czy uczniowie potrafią korzystać z podręcznika? 8/ Zebranie kart pracy ( informacja o ocenie podana zostanie na kolejnych zajęciach ) 9/ Rozdanie arkuszy z pracą domową. -2-
Kąty w kole. Kąt środkowy i wpisany Ćwiczenie 1 Zaznacz kolorem łuk, na którym opiera się narysowany kąt. Ćwiczenie 2 Zaznacz kolorem łuk, na którym opiera się narysowany kąt. Ćwiczenie 3 Uzupełnij zdania: a/ Kąt, który zawiera w swoich ramionach dwa promienie tego samego koła i ma wierzchołek w środku tego koła nazywamy kątem... b/ Kąt, który zawiera w swoich ramionach dwie cięciwy wychodzące z jednego punktu tego samego koła i ma wierzchołek w punkcie wspólnym tych cięciw nazywamy katem... Ćwiczenie 4 Na którym rysunku zaznaczono kąt środkowy? Na którym rysunku zaznaczono kąt wpisany? Ćwiczenie 5 Narysuj kąt środkowy oparty na łuku C. Ile takich kątów można zaznaczyć? C C C C -3-
Ćwiczenie 6 Narysuj kąt wpisany oparty na wyróżnionym łuku. Ile takich kątów można zaznaczyć? Ćwiczenie 7 Wypisz wszystkie kąty środkowe i wszystkie kąty wpisane przedstawione na rysunku. K L kąty środkowe kąty wpisane O...... k...... N M............... Ćwiczenie 8 Wypisz kąty środkowe i wpisane oparte na tym samym łuku. K O...... L... Ćwiczenie 9 Oblicz miary kątów środkowych,, γ, δ, λ, ω. (czytaj: δ -delta, λ -lambda, ω -omega) 40 0 120 0 γ 320 0 35 0 δ 20 0 λ 40 0 70 0 ω = = γ = δ = λ = ω = -4-
Ćwiczenie 10 Koło podzielono na równe części. Jaką miarę ma zaznaczony kąt środkowy? γ δ = = γ = δ =.................................... Ćwiczenie 11 Oblicz, ile stopni ma kąt środkowy oparty na: 1 a/ okręgu... 6... b/ 1 okręgu... 9... c/ 3 2 okręgu...... Ćwiczenie 12 Oblicz jaki kąt wypukły tworzą wskazówki zegara o godzinie: a/ b/ c/ 00 11.. 00 10 00 16 d/ 30 11 e/ 15 8-5-
Praca domowa Zadanie 1. Podaj dwa kąty wpisane oparte na tym samym łuku, co kąty środkowe,, γ. R P C N K λ D M Zadanie 2. L Oblicz miary kątów δ, λ, ω. ω ω δ λ ω λ δ Zadanie3. Oblicz miarę kąta środkowego opartego na: 1 8 a/ łuku okręgu b/ łuku okręgu 24 9 Zadanie 4* Oblicz, jaki kąt wypukły tworzą wskazówki zegara o godzinie: 45 15 a/ 11 b/ 17-6-
Opracowała prowadząca zajęcia mgr Dorota Szydłowska Propozycja oceny kart pracy ucznia. Ćwiczenie 1-1 punkt (za każdy prawidłowo wykonany rysunek - 4 Ćwiczenie 2-1 punkt ( za każdy prawidłowo wykonany rysunek - 3 Ćwiczenie 3-1 punkt ( za każdy podpunkt - 2 Ćwiczenie 4-1 punkt ( za każdy podpunkt - 6 Ćwiczenie 5-2 punkty (za każdy rysunek - 4 1 punktu, za odpowiedź na pytanie - 1) Ćwiczenie 6-2 punkty (za każdy rysunek - 3 1, za odpowiedź na pytanie - 1) Ćwiczenie 7-3 punkty (za każdy kąt - 3 Ćwiczenie 8-3 punkty (za każdą parę kątów - 1) 1 1 Ćwiczenie 9-5 punktów (za każdy z pierwszych czterech kątów -,zakażdy z kolejnych - 2 2 Ćwiczenie 10-4 punkty (za każdy kąt 1) 1 Ćwiczenie 11-4 punkty (za każdy kąt - 3 Ćwiczenie 12-6 punktów za podpunkty a, b, c (za każdy - 2) - 6 punktów za podpunkty d, e ( za każdy-3)-kwalifikują do oceny celującej Łączna liczba punktów na ocenę bardzo dobrą: 33 Wymagany limit punktów na poszczególne oceny opracowany według wewnątrz szkolnego systemu oceniania: ocena: bardzo dobra - 100% - 90% dobra - 90% - 75% dostateczna - 75% - 50% dopuszczająca - 50% - 30% niedostateczna - poniżej 30% Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który kwalifikuje się do oceny bardzo dobrej i rozwiązał zadanie 12 (d, e) -7-