Scenariusz lekcji 1. Informacje wstępne: Data: 16 kwietnia 2013r. Klasa: Klasa: II a 2 liceum (profil bezpieczeństwo wewnętrzne); Czas trwania zajęć: 45 minut; Nauczany przedmiot: matematyka. 2. Program nauczania: M. Karpiński, M. Braun, J. Lech. Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki w liceum i technikum. DKW 4015 37/01. 3. Temat zajęć:. 4. Integracja: wewnątrzprzedmiotowa: działania na potęgach. 5. Cele lekcji: Uczeń potrafi: zdefiniować pierwiastek wielomianu oraz jego krotność (A); podać stopień wielomianu (A); wymienić współczynniki liczbowe wielomianu (A); zdefiniować wzory skróconego mnożenia (A);
rozpoznać rozwiązanie równania wielomianowego (B); uzasadnić, że podane równanie ma bądź nie ma rozwiązania (B); wyjaśnić dlaczego podane dwa wielomiany są równe (B); wykonać działania na wielomianach (C); rozwiązać równanie wielomianowe (C); zastosować wzory skróconego mnożenia, grupowanie wyrazów, celem rozkładu wielomianu na czynniki (C); porównać dwa wielomiany (C); obliczyć wartość liczbową wielomianu (C); zaproponować przykład wielomianu o współczynnikach całkowitych, mających niewymierne pierwiastki (D); zaplanować pracę w grupie, celem odniesienia przez nią sukcesu (D). 6. Postawy i zainteresowania: kształtowanie umiejętności pracy w grupie; kształtowanie samodzielności, inicjatywy, systematyczności i odpowiedzialność za uzyskany wynik; kształtowanie krytycyzmu w stosunku do wypowiedzi kolegi; wdrażanie do dobrej organizacji pracy. 7. Strategie nauczania: operacyjna. 8. Metody nauczania: pogadanka;
ćwiczeniowa - test interaktywny on-line ; 9. Zasady nauczania: świadomego i aktywnego udziału ucznia w lekcji; wyrabianie pewności siebie u ucznia przez pracę i rolę w grupie; systematyczności i logicznej kolejności. stopniowania trudności; trwałości wiedzy. 10. Formy pracy uczniów: grupowa. 11. Środki dydaktyczne: laptopy z dostępem do Internetu i programem Java. 12. Wykaz piśmiennictwa: dla ucznia i nauczyciela: test interaktywny on-line z wielomianów - http://gwo.pl/wielomiany-m2408 13. Struktura lekcji: Kolejne etapy Przebieg lekcji Czas Umiejętności kształtowane na lekcji Zaangażowanie dzieli uczniów na grupy 2 osobowe ; podkreśla, że każdy członek zespołu odpowiada za pracę w 4 minuty komunikacja uczeń-nauczyciel
Badanie grupie; prosi o zalogowanie się na stronę http://gwo.pl/wielomianym2408; informuje, iż uczniowie mają 20 minut czasu na rozwiązanie testu oraz, że jest to test jednokrotnego wyboru. słuchają nauczyciela; logują się na stronę z testem. zapoznają się z testem; organizują pracę w grupie; obserwuje pracę grup; 2 minuty współpraca w grupie; komunikacja uczeń-uczeń; Przekształcanie Prezentacja przystępują do rozwiązywania testu; obserwuje pracę w grupie i w razie wątpliwości udziela wyjaśnień. prosi o sprawdzenie testu i wygenerowanie raportu o prawidłowych oraz złych odpowiedziach (raport generuje się sam, po naciśnięciu przez uczniów przycisku sprawdź ). 20 minut komunikacja uczeń-uczeń; wzajemne uczenie się; 2 minuty komunikacja uczeń- nauczyciel;
śledzą raport swoich odpowiedzi; Badanie Przekształcanie Prezentacja daje szanse poprawy złych odpowiedzi i prosi uczniów, by w czasie kolejnych 5 minut postarali się poprawić błędnie rozwiązane zadania. słuchają polecenia. obserwuje pracę uczniów i w razie potrzeby udziela wyjaśnień. ponownie rozwiązują zadania, starając się zniwelować błędne odpowiedzi. po upływie wyznaczonego czasu prosi o wygenerowanie kolejnego raportu; w przypadku kolejnych błędnych rozwiązań, prosi wybranych uczniów o podanie prawidłowej odpowiedzi lub sam wyjaśnia. słuchają prezentacji i w razie potrzeby proszą o wyjaśnienie. 1 minuta 5 minut 8 minut skuteczne porozumiewanie się; organizowanie i planowanie wspólnej pracy; współpraca w grupie; wzajemne uczenie się; pełnienie powierzonych funkcji komunikacja (mówienie i słuchanie); weryfikacja błędnych rozwiązań.
Refleksja wyciągają wnioski do dalszej pracy; oceniają przebieg lekcji, ocenia pracę zespołów; wyraża opinię na temat osiągniętych efektów. 3 minuty pogłębianie procesów uczenia się; komunikacja nauczyciel uczeń