Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Przedmiotowy System Oceniania z Edukacji Wczesnoszkolnej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

W przyszłość bez barier

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe 1. DOMI dopełnianie do klocków, 56 zadań

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

LUTY klasa 2 MATEMATYKA

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Scenariusz zajęć nr 8

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH z zakresu edukacji matematycznej realizowany w ramach zajęć dodatkowych w klasie Ib w roku szkolnym 2018/2019

Metody pracy z uczniem z trudnościami w uczeniu się matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Koty chadzają własnymi ścieżkami. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące. Temat: Mieszkańcy łąki

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Temat: Odejmowanie w pamięci

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć nr 4

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Scenariusz zajęć nr 6

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

ZASADY OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej 1. Informacje wstępne: Data 12 II 2013 Klasa II c 2. Realizowany program nauczania Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Autorka Ewa Stolarczyk Wydawnictwo JUKA Treść z podstawy programowej W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych: Sprawnie liczy obiekty Wyznacza sumy Zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań Rozwiązuje zadania tekstowe wymagające zastosowania jednego działania 3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego Rodzinny album Temat dnia Wspomnienia z ferii 4. Temat zajęć edukacji matematycznej Wprowadzenie mnożenia jako dodawania jednakowych składników. 5. Cele zajęć: Cel ogólny Wprowadzenie nazwy nowego działania matematycznego i znaku mnożenia Werbalizacja wykonywanych czynności: tyle razy, po tyle Rozwijanie umiejętności rozwiązywania prostych zadań matematycznych, zapisując działanie w formie jednakowych składników lub mnożenia

Rozumienie istoty mnożenia Przekształcanie działań mnożenia na dodawanie i odwrotnie Cele pośrednie Liczenie i przeliczanie w zakresie 100 Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego Cele operacyjne Uczniowie: Dodają jednakowe składniki, rozwiązując zadania tekstowe. Rozwiązują problemy Uważnie słuchają Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom Postawy Motywowanie do efektów pracy Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie 6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/ Edukacja polonistyczna, edukacja plastyczna 7. Strategie nauczania O operacyjna, E - emocjonalna 8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa, demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna) wg W. Zaczyńskiego 9. Zasady dydaktyczne Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności 10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa,, binarna 11. Środki dydaktyczne

Papierowe serduszka (2 dla każdego dziecka), kartoniki z działaniami( dodawanie, mnożenie, działanie napisane słowem), kasztany, ćwiczenia matematyczne, zeszyty 12. Przebieg zajęć Realizowane zagadnienia Czynności organizacyjno porządkowe. Przebieg zajęć Metody Formy Czynności czynnościowa nauczyciela ruchowa Serduszka Nauczyciel mówi jakie grupy mogą utworzyć i jakie ćwiczenia w nich wykonać: utwórzcie takie grupy, by było w nich 4 serduszka ; ile dzieci utworzyło takie grupy? ( 2) Wykonajcie w tych grupach 2 razy po 2 przysiady, ile wykonaliście przysiadów? Utwórzcie takie grupy, aby były w nich 2 serduszka. Ile dzieci utworzyło takie grupy? (1) Wykonajcie w tych grupach 1 raz po 2 podskoki, ile było podskoków? Nauczyciel wymyśla podobne polecenia odpowiednio do podanych liczb. Ucznia Uczniowie, chodzą po sali, każde dziecko trzyma dwa serduszka ( w każdej ręce ) Dzieci tworzą grupy w których będzie 6, 8 i 10 serduszek Ćwiczenia techniki rachunkowej czynnościowa N. podaje przykłady na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100, podaje przykłady na dodawanie takich Uczniowie liczą w pamięci i odpowiadają na zadane pytania

samych składników matematyczna - układanie liczmanów do podanej sytuacji praktyczna binarna N.mówi polecenia: Ułóżcie kasztany w 5 rzędach, w każdym rzędzie mają być 3 kasztany. Ile jest wszystkich kasztanów? Itp. U. w parach układają kasztany, podają ustnie w jaki sposób obliczymy ile jest kasztanów ( podają działania na dodawanie) matematyczna - zastąpienie dodawania mnożeniem problemowa N. rozkłada na dywanie kartoniki z przykładami na dodawanie, wystukuje rytm Wskazane dziecko wybiera odpowiedni kartonik, np. dwa razy 1 klaśnięcie to 1+ 1 itd. Dzieci wybierają N. do kartoników z dodawaniem dokłada kartoniki opisowe, tj. 2 razy po 1, wystukuje rytm odpowiednie dwa kartoniki, np. dwa klaśnięcia to 1+ 1 i 2 razy po 1 itp. Dzieci uważnie słuchają i powtarzają N. pokazuje dzieciom kartoniki : 2 razy po 1 2 1 i mówi, że w matematyce zamiast razy po pisze się kropkę i czyta ją razy za nauczycielem Rozwiązywanie zadań tekstowych - praktyczna, ćwiczebna indywidualna i zbiorowa Do zabawy N. dołącza kartoniki z przykładami na mnożenie N. mówi treść zadania Zorganizowano kulig, U. wspólnie analizują treść zadania, układają na ławce liczmany zgodnie z treścią

wprowadzenie do mnożenia w którym jechało 2 sanie. W każdych saniach siedziało 5 osób. Ile osób wybrało się na kulig? zadania zapisują działanie i odpowiedź na tablicy i w zeszycie. Podsumowanie zajęć, zadanie pracy domowej Na wyprawę w góry wybrało się 7 alpinistów, każdy miał w plecaku 2 napoje. Ile mieli alpiniści napojów razem? Zrobić zadania w ćwiczeniach str.8, ćw.3, str.9,ćw.4,5 Zapisują zadanie domowe integracyjna Powiększ liczbę, zmniejsz liczbę zabawa zbiorowa N. stoi razem z dziećmi w kole, podaje liczbę oraz mówi o ile każde dziecko ma powiększyć liczbę, następnie pomniejszyć liczbę. trwa, aż każde dziecko wymieni kilka razy daną liczbę. Każde dziecko po kolei mówi powiększoną liczbę, następnie pomniejszoną liczbę. Uważnie słuchają, wykonują polecenia.