Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Podobne dokumenty
Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Odejmowanie w pamięci

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI. opracowała Hanna Szmyt

Konspekt lekcji matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

1. Czy poniższa para liczb spełnia równanie 6x + 4y = 23? Wstaw znak X w odpowiednią kratkę. x = 4,5, y = 1 TAK NIE

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

OPRACOWANIE MONIKA KASIELSKA

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki etap szkolny. Przykładowe rozwiązania i propozycja punktacji rozwiązań

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

1.UKŁADY RÓWNAŃ LINIOWYCH

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Matura z matematyki?- MATURALNIE, Ŝe ZDAM! Zadania treningowe klasa I III ETAP

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT DO LEKCJI. Cele lekcji: ogólne:

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

WIELOMIANY I FUNKCJE WYMIERNE

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Ułamki? To proste

CIĄGI wiadomości podstawowe

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Temat: Oko w oko z żywiolem

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Ciekawe zadania o... liczbach całkowitych poziom 3

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

ZAJĘCIA 25. Wartość bezwzględna. Interpretacja geometryczna wartości bezwzględnej.

Małe Olimpiady Przedmiotowe. Test z matematyki

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Pendolinem z równaniami, nierównościami i układami

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

POZIOMY WYMAGAŃ I OGÓLNE KRYTERIA OCEN. Z MATEMATYKI. kl. I

Transkrypt:

Monika Łokaj III Matematyka (licencjat) Konspekt do lekcji matematyki dn. 6.01.2006 w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie. Nauczyciel: Prowadzący: Monika Łokaj Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem równań i układów równań. Czas trwania: 45 minut Cele: uczeń potrafi rozwiązywać równania i układy równań; uczeń potrafi ustalić niewiadomą, zapisać dane; uczeń stosuje równania i nierówności do rozwiązywania zadań tekstowych; uczeń umie porównywać róŝnicowo i ilorazowo; uczeń odróŝnia porównanie róŝnicowe od porównania ilorazowego; uczeń potrafi rozwiązywać zadania z treścią wymagające odpowiedzi na pytania: O ile więcej? O ile mnie? Ile razy więcej? Ile razy mniej? Cele wychowawcze: kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej; umiejętne argumentowanie; wyrabianie samokrytycyzmu i samokontroli (weryfikacja wyników); wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie uczniowskiej; rozwijanie uczuć estetycznych; uczeń jasno formułuje swoje myśli; Metody: mapa pojęciowa; metoda ćwiczeniowa; praca z podręcznikiem; Formy pracy: praca z całą klasą; samodzielna praca ucznia ukierunkowana i kontrolowana przez nauczyciela; praca w grupach; Środki dydaktyczne: karteczki z zadaniami; plakat etapy rozwiązywania zadań tekstowych ; podręcznik; zeszyty przedmiotowe;

Przebieg lekcji: Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów 5 min Czynności organizacyjne: -zaproszenie uczniów do sali; -przywitanie z uczniami; Dzień dobry, nazywam się... Prowadząca zachęca do aktywności. Prowadząca podaje temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem równań i układów równań. i prosi dyŝurnego o podanie nazwisk nieobecnych osób ( jeśli takie są). Uczniowie wychodzą do klasy i przygotowują się do lekcji. Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytów. DyŜurny podaje nazwiska nieobecnych osób. 2 min 7 min Prowadząca mówi, Ŝe podczas kilku ostatnich lekcji uczniowie rozwiązywali równania, nierówności i układy równań a na dzisiejszej lekcji wykorzystane zostaną ich umiejętności, do rozwiązywania zadań tekstowych. Lekcję zaczniemy od przypomnienia jak rozwiązujemy zadania tekstowe; jakie są główne etapy rozwiązywania zadań. Za chwilkę dostaniecie zadanie tekstowe i jak zaczniecie je rozwiązywać; co najpierw zrobicie.? Prowadząca prosi, jedną z osób aby zapisała to jako punkt pierwszy na tablicy. Ca dalej zrobicie, przeczytaliście juŝ zadanie, wiecie o czym ono jest i co teraz? Prowadząca prosi o powiedzenie jaki jest kolejny etap. Prowadząca pyta się, co robimy jak otrzymamy wynik. Prowadząca pyta co robimy na końcu. Prowadząca mówi, Ŝe w temacie lekcji jest, Uczniowie mówią, Ŝe najpierw przeczytają treść zadania. Chętny odpowiada, Ŝe teraz naleŝy ustalić niewiadomą, wypisać dane; Uczeń zapisuje to na tablicy. Uczeń mówi i zapisuje, Ŝe teraz naleŝy ułoŝyć równanie lub układ równań i rozwiązać je. Uczeń mówi, Ŝe naleŝy sprawdzić, czy wynik spełnia wszystkie warunki zadania, czy jest sensowny i prawdopodobny. Wskazana osoba odpowiada, Ŝe zapisujemy odpowiedź. Powstaje plakat: Etapy rozwiązywania zadań tekstowych. 1. UwaŜne przeczytanie tekstu zadania. 2. Ustalenie niewiadomej; 3. Wypisanie danych; 4. UłoŜenie równania bądź układu równań; 5. Rozwiązanie; 6. Sprawdzenie poprawności wyniku; 7. Sformułowanie odpowiedzi.

8 min Ŝe zadania będziemy rozwiązywać stosując równania i układy równań. Przy kaŝdym zadaniu będziemy musieli zastanowić się którą z tych dwóch metod zastosujemy, a moŝe którą będzie łatwiejsza do rozwiązania naszego zadania. Prowadząca prosi jeszcze uczniów, by pamiętali, Ŝe muszą zapisać tyle równań ile obrali niewiadomych Prowadząca mówi, Ŝe skoro juŝ wiemy jak naleŝy rozwiązywać zadania tekstowe moŝemy teraz przejść do praktyki. Prowadząca prosi uczniów z pierwszych ławek o rozdanie karteczek z zadaniami. Zadanie 1. W klasie jest 30 uczniów, dziewcząt jest o 6 więcej niŝ chłopców. Ile chłopców a ile dziewcząt jest w tej klasie? Prowadząca prosi uczniów aby rozwiązywali zadanie etapami. Prowadząca prosi o przeczytanie zadania pierwszego na głos. Prowadząca pyta co naleŝy teraz zrobić. Jeśli uczeń będący przy tablicy rozwiąŝe zadanie za pomocą równania prowadząca zapyta klasę czy moŝna to zadanie rozwiązać stosując układ równań lub odwrotnie. Wskazana osoba czyta zadanie. Uczniowie odpowiadają, Ŝe ustalić niewiadomą i wypisać dane; wskazana osoba robi to przy tablicy: Dane: x liczba chłopców x y liczba dziewcząt x+6 30 wszyscy uczniowie w klasie 8 min Prowadząca pyta się uczniów, która metoda dla nich była łatwiejsza? Zadanie2. (2/166) Znajdź liczby, których suma jest 7 razy większą od róŝnicy, a pierwsza jest o dwa mniejsza od drugiej. Prowadząca pyta się, ile będziemy mieć niewiadomych w tym zadaniu, co Warunki zadania moŝna zapisać za pomocą : układu równań lub równania: x+y=30 x+x+6=30 y=x+6 2x=24 x+x+6=30 x=12 2y=36 y=18 x=12 Sprawdzenie: 12+18=30 12+6=18 Odpowiedz: Chłopców jest 12 a dziewcząt 18. Uczniowie odpowiadają. Wskazana osoba czyta treść zadania na głos.

oznaczymy jako niewiadomą? Prowadząca pyta się co wiemy o tych liczbach. Prowadząca prosi, aby dana osoba wytłumaczyła dany zapis, jeśli ma problemy prowadząca mówi: skoro pierwsza liczba jest o dwa mniejsza od drugiej to aby postawić znak równości między tymi liczbami to musimy albo do pierwszej dodać 2, albo od drugiej odjąć 2. JeŜeli prowadząca widzi, Ŝe uczniowie nadal mają problemy z tym porównywaniem liczb podaje przykłada na konkretnych liczbach, np. liczb 10 jest o 2 mniejsza od 12 i zapisuje to na tablicy. Prowadząca pyta się co jeszcze wiemy o tych liczbach. Jeśli dany uczeń ma problemy, to prowadząca prosi aby zapisał sumę a obok róŝnicę tych dwóch licz i głośno powiedział o zaleŝności zachodzącej miedzy nimi. Prowadząca pyta się: to skoro suma jest 7 razy większą od róŝnicy, to co musisz zrobić, by zapisać równanie?. Prowadząca prosi o zapisanie całego układu równań i rozwiązania go. Prowadząca prosi o wykonanie sprawdzenia. Zapisanie odpowiedzi. Uczniowie odpowiadają, Ŝe są przez niewiadome oznaczymy dwie liczby i wskazana osoba zapisuje na tablicy. Dane: x- pierwsza liczba; y druga liczba; x + y suma liczb x i y; x y róŝnica liczb x i y; Uczniowie odpowiadają, Ŝe pierwsza jest o dwa mniejsza od drugiej, co chętny zapisuje na tablicy: x+2=y Uczniowie odpowiadają, Ŝe suma jest 7 razy większą od róŝnicy. Wskazany uczeń zapisuje to na tablicy. Uczeń opowiada, Ŝe pomnoŝyć róŝnicę przez 7, co zapisuje: x+y=7(x-y) Wskazana osoba zapisuje: x+2=y x+y=7(x-y) x+2=y x+y=7x-7y x+x+2=7x-7(x+2) 2x+2=7x-7x-14 2x=-16 x=-8 y=-6 Sprawdzenie: -8-6=7(-8+6) -14= 7(-2) -14=-14 L=P

6 min Zadanie 3. Darek ma o 10 zł większe kieszonkowe od Asi i o 20 złotych mniejsze od Michaliny. Asia dostaje dwa razy tyle co Jurek a Michalina trzy razy więcej niŝ Jurek. Ile pieniędzy dostaje Jurek a ile Darek? Rozwiązując zadanie oznacz przez x- kieszonkowe I grupa Darka. II Asi III Michaliny IV Jurka. Prowadząca dzieli klasę na 4 grupy i kaŝda ma rozwiązać zadanie przyjmując inną, narzucaną z góry niewiadomą. Uczniowie pracują parami i samodzielnie rozwiązują zadanie. Prowadząca chodzi po klasie i kontroluje rozwiązania uczniów. W razie potrzeby nakierunkowuje uczniów, daje im wskazówki. Odpowiedź: Liczba pierwsza to 8, a druga to 6. Rozwiązania poszczególnych grup: I grupa: Dane: x kieszonkowe Darka; x-10 kieszonkowe Asi; x+20 kieszonkowe Michaliny; 1 (x-10) kieszonkowe Jurka 2 Równanie: 2 1 (x-10)= 3 1 (x+20) (6) 3x-30=2x+40 x=70 Darek dostaje 70 złotych Asia x-10=60 Michalina x+20=90 1 Jurek (x-10)=30 2 Sprawdzenie: 1 1 (70-10)= (70+20) 2 3 1 1 60 = 90 2 3 30=30 L=P II grupa: x- kieszonkowe Asi; x+10- kieszonkowe Darka; x+10+20 kieszonkowe Michaliny; x:2 kieszonkowe Jurka; Równanie: (x+10+20):3=x:2 (6) 2x+60=3x x=60 Po 5 minutach prowadząca prosi o Asia 60 złotych

6 min zgłoszenie się osób, które juŝ skończyły i porównuje liczbę osób, które poprawnie rozwiązały zadanie w kaŝdej z grup. Wspólnie zapisują odpowiedz na tablicy: Darek dostaje 70 złotych Asia 60 Michalina 90 Jurek 30 Prowadząca podsumowuje: Stopień trudności zadania zaleŝał od obranej niewiadomej. Prowadząca, aby to pokazać wybiera dwie osoby z grup, w których zadanie zrobiło najmniej i najwięcej osób i zapisują one rozwiązanie na tablicy. Reszta klasy przepisuje rozwiązania zadania da do zeszytu. Dzięki temu uczniowie przekonują się, Ŝe wyniki rozwiązania w kaŝdej grupie są takie same, choć rozwiązanie czasem łatwiejsze a czasem trudniejsze; uświadamiają sobie takŝe, Ŝe czasem warto poświęcić więcej czasu na ustalenie niewiadomej by sposób rozwiązania zadania był łatwiejszy. Darek 60+10=70 Michalina 60+10+20=90 Jurek 60:2=30 III grupa: x- kieszonkowe Michaliny; x-20 Darka; x-20-10 Asi; (x-20-10):2 Jurka Równanie: x:3=(x-10-20):2 (6) 2x=3x-90 -x=-90 x=90 Michalina 90 złotych Darek 90-20=70 Asia 90-30=60 Jurek (90-10-20):2=30 IV grupa x kieszonkowe Jurka; 2x - Asia; 3x Michalina; 2x+10 Darek; Równanie: 2x+10+20=3x -x=-30 x=30 Jurek 30 złotych Asia 2 30=60 Michalina 3 30=90 Darek 2 30+10=70 3 min Prowadząca podsumowuje lekcję; przypomina raz jeszcze, Ŝe uczniowie by rozwiązać zadanie tekstowe muszą pamiętać o wszystkich etapach zapisanych na plakacie; by pamiętali, Ŝe muszą zapisać tyle równań ile obrali niewiadomych; zadaje pracę domową Zadanie domowe: Trzech zbójów: Olek i dwóch Marcinów podzieliło się łupem. Marcinowie wzięli po tyle samo skrzyń złota, Olek (herszt) - o pięć więcej skrzyń niŝ kaŝdy z Marcinów, Odpowiedź do zadania we wszystkich grupach taka sama: Jurek dostaje 30 złotych kieszonkowego, a Darek 70 złotych.

ale Marcinowie razem wzięli o cztery skrzynie więcej niŝ Olek. Ile skrzyń złota wziął Olek a ile Marcinowie? Zadanie dla chętnych: Jacek obliczył, Ŝe w ciągu tygodnia, chodząc do szkoły i z powrotem, pokonał odległość 16,4km. Korzystając z informacji podanych na rysunku, odpowiedz, ile razy Jacek wybierał drogę przez las.

ZADANIA DLA UCZNIÓW: Zadanie 1. W klasie jest 30 uczniów, dziewcząt jest o 6 więcej niŝ chłopców. Ilu chłopców a ile dziewcząt jest w tej klasie? Zadanie 2. Darek ma o 10 zł większe kieszonkowe od Asi i o 20 złotych mniejsze od Michaliny. Asia dostaje dwa razy tyle co Jurek a Michalina trzy razy więcej niŝ Jurek. Ile pieniędzy dostaje Jurek a ile Darek? Rozwiązując zadanie oznacz przez x- kieszonkowe Darka. Zadanie 3. Trzech zbójów: Olek i dwóch Marcinów podzieliło się łupem. Marcinowie wzięli po tyle samo skrzyń złota, Olek (herszt) - o pięć więcej skrzyń niŝ kaŝdy z Marcinów, ale Marcinowie razem wzięli o cztery skrzynie więcej niŝ Olek. Ile skrzyń złota wziął Olek a ile Marcinowie? Zadanie 4. Jacek obliczył, Ŝe w ciągu tygodnia, chodząc do szkoły i z powrotem, pokonał odległość 16,4km. Korzystając z informacji podanych na rysunku, odpowiedz, ile razy Jacek wybierał drogę przez las.