Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Podobne dokumenty
AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

*12 Polska między wojnami

Temat: Odejmowanie w pamięci

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji matematyki

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Sposoby przedstawiania algorytmów

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Własności walca, stożka i kuli.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

6 W średniowiecznym mieście

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁA PODSTAWOWA W SKRZATUSZU

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Transkrypt:

Scenariusz opracowały: Anna Puget nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 1 w Skale Beata Żulpo nauczycielka matematyki w Zespole Szkół w Cedrach Małych Temat: Powtórzenie wiadomości o symetriach. Poziom nauczania: klasa I gimnazjum Czas: dwie jednostki lekcyjne 90 minut Kompetencje: rozwiązywanie problemów, wykorzystanie zdobytej wiedzy wpraktyce poszukiwanie, porządkowanie i przetwarzanie informacji współdziałanie i doskonalenie pracy w zespole Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji potrafi zinterpretować zebrane dane potrafi zastosować posiadane wiadomości i umiejętności do rozwiązywania zadań Środki dydaktyczne: podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum Matematyka 1 GWO lista najważniejszych pojęć dotyczących symetrii duże arkusze papieru, flamastry krzyżówka bank zadań Metody: rozmowa, krzyżówka, mapa pojęć, dyskusja panelowa, praca z podręcznikiem, analityczna Formy: zbiorowa, praca w grupach, indywidualna

Czynności nauczyciela i uczniów Metody Formy Materiały I. PRZED LEKCJĄ N. Poprosił uczniów o przejrzenie dostępnych materiałów (z podręcznika, zbioru zadań, zeszytu i innych) dotyczących symetrii i sporządzenie listy najważniejszych, ich zdaniem, pojęć i umiejętności. Znalezienie przykładów zastosowania symetrii w życiu codziennym oraz ciekawostek historycznych. U. Przygotowali listy pojęć i umiejętności.. II. POWTÓRZENIE N. Przed lekcją narysował na tablicy krzyżówkę, której hasła dotyczyły symetrii. Na lekcji czyta hasła. U. Odgadują je, wpisują w okienka krzyżówki, ilustrując przykładami i kontrprzykładami. Odgadują główne hasło SYMETRIE, które posłużyło do sformułowania tematu lekcji. N. Zapisuje na tablicy temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o symetriach. U. Wpisują temat do zeszytu. III. TWORZENIE MAPY POJĘĆ IZALEŻNOŚCI MIĘDZY NIMI N. Przypomina zasady pracy w grupie (wybór lidera, sprawozdawcy, sekretarza) i ustala czas. Wyjaśnia zasady dyskusji panelowej i cel ćwiczenia. Ćwiczenie polega na wspólnym przedyskutowaniu i sporządzeniu (na bazie pracy domowej) listy pojęć i umiejętności mających kluczowe znaczenie w zrozumieniu symetrii. U. Dyskutują w grupach i tworzą listę. N. Dokonuje wyboru grupy sprawozdawczej. U. Sprawozdawca wybranej grupy zapisuje na tablicy wyniki pracy, pozostałe grupy dyskutują i uzupełniają listę swoimi propozycjami. N. Rozdaje duże kartony i poleca zaprojektować mapę pojęć izależności dotyczących symetrii na podstawie wspólnie wypracowanej listy U. Wykonują mapę uwzględniającą wspólnie wypracowaną listę oraz przygotowane przykłady zastosowania symetrii w życiu codziennym. Prezentują swoje prace. N. Wspólnie z uczniami ocenia prace. praca z podręcz nikiem dyskusja panelowa mapa pojęć zbiorowa praca w grupach indywidualna podręcznik i inne publikacje rozmowa, krzyżówka krzyżówka (zał. nr 1) gotowe listy, kartki papieru do tworzenia wspólnej listy duże kartony, flamastry przykład mapy (zał. nr 2) IV. TWORZENIE PRACY KLASOWEJ N. Prosi uczniów o wybranie z podręczników, zeszytów, praca w grupach zbiory zadań,

zbiorów zadań lub ułożenie zadań do przykładowej pracy klasowej. Zadania muszą się wiązać zkluczo- wymi umiejętnościami zapisanymi na wspólnej liście. Każda grupa układa jedno zadanie do wskazanego przez nauczyciela tematu. Uczniowie ostatecznie mogą skorzystać z banku zadań. U. Dokonują wyboru zadań. Rozwiązują je. Wypisują sprawdzane umiejętności i układają schemat punktowania. Prezentują efekty pracy N. U. Przekładają liczbę punktów na stopnie szkolne V. EWALUACJA dyskusja, analiza zadania bank zadań przykład pracy klasowej (zał. nr 3) arkusz ewal. (zał. nr 4) ZAŁĄCZNIKnr1 krzyżówka ( Przykłady krzyżówek z matematyki dla klasy siódmej Marii Zamorskiej)

1. Liczba osi symetrii sześciokąta foremnego 2. Figury symetryczne względem prostej są... 3. Trapez mający oś symetrii 4. Odcinki symetryczne względem punktu są do siebie... 5. Przykład wielokąta, który nie ma środka symetrii... 6. Trójkąt mający 3 osie symetrii 7. Czy pięciokąt foremnymaśrodek symetrii? 8. Półprosta zawarta w osi symetrii kąta 3 8 2 4 1 7 5 6 ZAŁĄCZNIKnr2 mapasporządzona przez jedną zgrup

ZAŁĄCZNIKnr3 przykładyzadań na pracę klasową ułożone przez uczniów

ZAŁĄCZNIK nr 4 arkusz ewaluacyjny Dorysuj buźkom miny: Tak Nie Możebyć 1. Czy podobała ci się taka forma zajęć? 2. Czy więcej rozumiesz i zapamiętujesz, jeśli sam wykonujesz ćwiczenia? 3. Czy atmosfera w grupie była dobra?