Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Podobne dokumenty
Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Dodawanie ułamków dziesiętnych

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Temat: Odejmowanie w pamięci

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Programowanie i techniki algorytmiczne

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Konspekt lekcji matematyki

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Rozkład łatwości zadań

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ

Klasa 5a. Raport dla ucznia nr 1. Wynik procentowy poszczególnych zadań dla ucznia nr 1

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

I. Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki w klasie VII.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Rozkład łatwości zadań

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. VI

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

KRYTERIA OCENIANIA OPISOWEGO W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA MATEMATYCZNA KLASA II

Temat: Pole równoległoboku.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI LICZBY NA CO DZIEŃ, Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA, W OPARCIU O PROGRAM MATEMATYKA Z PLUSEM

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV

ANALIZA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY KWIECIEŃ 2015 W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Rozkład łatwości zadań

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

stopień oblicza jeden z czynników, mając iloczyn i drugi czynnik

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

Transkrypt:

Konspekt lekcji matematyki: Klasa: czwarta Prowadzący: Elżbieta Kruczek, nauczyciel Samorządowej Szkoły Podstawowej w Brześciu (z wykorzystaniem podręcznika Matematyka z plusem) Temat: Odejmowanie ułamków dziesiętnych. Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne Aktywności matematyczne: Uczeń odejmuje sposobem pisemnym ułamki dziesiętne Wiadomości i umiejętności ucznia: Uczeń wie jak nazywają się liczby przy odejmowaniu, umie odejmować liczby naturalne sposobem pisemnym, umie zamieniać wyrażenia dwumianowane na jednomianowane, analizuje treść zadania tekstowego, potrafi rozwiązać zadanie tekstowe dotyczące odejmowania ułamków dziesiętnych, formułuje wypowiedzi posługując się językiem matematycznym. b)wychowawcze: Umiejętność pracy w grupie, rozwijanie twórczego myślenia, posługiwanie się odejmowaniem w życiu codziennym (umiejętności praktyczne), prawidłowa sylwetka ucznia w ławce, ład i porządek podczas zajęć Metody nauczania: Praktyczna, problemowa, dyskusja, podająca poszukująca. Formy pracy: -praca indywidualna, zbiorowa, praca z uczniem przy tablicy Środki dydaktyczne: -podręcznik, zeszyt ćwiczeń, plansze

Przebieg lekcji Ogniwa lekcji Zajęcia organizacyjne Poznanie nowych treści i faktów Czynności i pytania nauczyciela Powitanie, sprawdzenie obecności 1.Podanie tematu lekcji, zapisanie na tablicy 2.Jak nazywają się liczby przy odejmowaniu? Czynności ucznia i przewidywane odpowiedzi przywitanie 1.Zapisanie tematu lekcji w zeszytach 2.U: odjemna, odjemnik, różnica Czas na poszczegól ne zagadnien ia 5 min 3.Zróbmy przykłady odejmowania sposobem pisemnym: 13698 1332; 6542 234, 8138-1267 3043 868, Nauczyciel zwraca uwagę nie tylko na poprawne obliczanie, ale słowne opisywanie w trakcie liczenia. Tu warto zwrócić uwagę na słowa pożyczam 1 i zamieniam na 10, co oznaczają one w konkretnym momencie np. wiem, że 1 setka to samo co 10 dziesiątek 3.jeden uczeń rozwiązuje jeden przykład przy tablicy, pozostali w zeszytach Uczniowie słownie objaśniają Wykonywane działania 4. Nauczyciel prosi o otwarcie podręczników na str. 148 ćwiczenie A: (obserwując rysunek proszę odpowiedzieć na pytania) 1. ile jest pasków na pierwszym rysunku? 2. na ile części jest podzielony?, 3. ile części jest zamalowanych na niebiesko?, 4. ile części niebieskich jest 4.U: - na pierwszym rysunku jest 1 pasek, podzielony na 10 części, zamalowanych na niebiesko jest 8 części, skreślone dwie niebieskie, pozostało niebieskich części nie skreślonych 6; analizują rysunek, podają prawidłową odpowiedź, (tak samo z rysunkiem 2) 35 min

przekreślonych?, 5. ile pozostało części niebieskich? (analogicznie postępuje się z rysunkiem drugim) 5. Po analizie przykładów z paskami nauczyciel proponuje zapisać odejmowanie ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym: 1,3 0,5 N: proszę mi powiedzieć, jak należy prawidłowo zapisać to odejmowanie, gdzie podpisujemy przecinek, części dziesiąte, setne itd.? 5. U: chętny uczeń zapisuje przykład na tablicy Uczniowie: -podpisujemy przecinek pod przecinkiem -jedności pod jednościami -części dziesiąte pod częściami dziesiątymi itd., -potem postępujemy tak, jak przy odejmowaniu liczb naturalnych 6. Nauczyciel zwraca się do 6. U: uczniów, aby sami -najpierw odejmujemy części spróbowali powiedzieć, jak dziesiąte; uczeń mówi: ponieważ obliczamy sposobem od liczby 3 nie można odjąć liczby pisemnym różnicę ułamków 5, więc 1 całość zamieniamy na dziesiętnych części dziesiąte - otrzymujemy 0 W razie wystąpienia jedności i 13 dziesiątych trudności w obliczaniu, -odejmujemy części dziesiąte tj. nauczyciel objaśnia sposób 13 5 wykonania działania (taki jak -potem odejmujemy jedności 0-0 w proponowanej odpowiedzi -otrzymujemy 0 całości i 8 uczniów) dziesiątych 7. Nauczyciel: rozwiążmy następne przykłady: a. 8,207 5,6 Po zapisaniu działania nauczyciel pyta: -ile cyfr po przecinku jest w odjemnej? -ile cyfr po przecinku jest w odjemniku? -czym różni się odjemnik od 7. U: poprawnie zapisuje pierwsze działanie, U: trzy cyfry po przecinku U: jedna cyfra po przecinku U: w odjemniku nie występują

odjemnej? (jakie części ułamka dziesiętnego nie występują w odjemniku?) -co należy zrobić, aby liczba miejsc po przecinku w odjemnej i odjemniku była taka sama? -czy przez dopisanie zer na końcu odjemnik zmieni wartość? -dlaczego? N: wykonajmy odejmowanie i proszę odczytać działanie części setne i tysiączne U: w odjemniku należy dopisać zera. U: nie zmieni U: ułamek dziesiętny nie zmienia wartości, gdy po przecinku dopisujemy lub pomijamy końcowe zera, (Uczeń dopisuje zera w odjemniku) U: wykonuje odejmowanie Przykład b. 24,7 1,431 N: czym różni się odjemna od odjemnika? N: co należy zrobić, aby liczba miejsc w odjemnej była taka sama jak w odjemniku? N: wykonajmy odejmowanie, proszę odczytać działanie U: zapisuje działanie na tablicy, U: w odjemnej są tylko części dziesiąte, w odjemniku części tysiączne U: dopisujemy na końcu zera U: wykonuje i odczytuje działanie 8. Nauczyciel prosi o otwarcie zeszytów ćwiczeń ćwiczenie 2 str. 55 Nauczyciel zwraca uwagę, aby uczniowie czytali sami ułamki dziesiętne pełną nazwą: np. 1cała i 9dziesiątych, a nie 1przecinek 9 9. Teraz popatrzcie na tablicę i rozwiążmy zadanie: o jaką kwotę obniżono cenę butów? (zimowa wyprzedaż) 8. Chętni uczniowie czytają po kolei przykłady ćwiczenia, pozostali sprawdzają i zapisują poprawne wyniki 9. U: ochotnik wpisuje w tabelkę ceny zł gr 25 35-12 45

(plansza zał. nr1) Nauczyciel rysuje pomocniczą tabelkę (uwzględniając wyrażenia dwumianowane) Nauczyciel poleca aby uczeń obliczył i objaśniał U: odejmuję 5 gr. od 5 gr., pożyczam sposób wykonania swoich 1zł i zamieniam na 10 rachunków (stosując miana) dziesięciogroszówek do których dodaję 3 dziesięciogroszówki i wykonuję działanie 13 4, odejmuję złotówki 10. Nauczyciel proponuje, aby te same obliczenia wykonać, stosując wyrażenia jednomianowane, zamieniając na złotówki i objaśniać w jaki sposób to wykonujemy 10. U: Chętny uczeń zapisuje działanie 25,35-12,45 oblicza i mówi - odejmuję części setne od części setnych, dziesiąte od dziesiątych pożyczam jedną całość i zamieniam na 10 części dziesiętnych, dodaję do nich 3 części dziesiętne i otrzymuję 13 części dziesiętnych od których odejmuję 4, ponieważ pożyczyłem jedną całość pozostały mi teraz 4 jedności, od których odejmuję 2, od 2 dziesiątek odejmuję 1 dziesiątkę, uczeń odczytuje wynik 11. Nauczyciel proponuje rozwiązać ćwiczenie 2 str. 149 ( podręcznik) Jednocześnie zwraca uwagę na ćwiczenie mówienia przy wykonywaniu obliczeń (szczególnie przy pożyczaniu ) 11. U: czytają polecenie do ćwiczenia nr2, chętni zapisują i obliczają na tablicy. (Jeden uczeń czyta z podręcznika, inny zapisuje na tablicy, pozostali w zeszytach). Podsumowanie i zadanie pracy domowej. N: nauczyciel chwali uczniów za aktywność; Na zakończenie popatrzcie na plansze i wskażcie błędy w obliczeniach Michała, U: wskazują, jakie błędy popełnił Michał ( Michał zapomniał o zasadzie podpisywania przecinka

(zał. nr2) (Błąd Michała ma uświadomić dzieciom, że nie tylko jak ale i dlaczego należy podpisywać przecinek pod przecinkiem). - wskaż wszystkie błędy. pod przecinkiem), U: Ponieważ Michał źle podpisał wobec tego odejmował od jedności części dziesiąte itd. 5 min -wobec tego dlaczego zawsze U: dlatego, że zawsze odejmujemy należy podpisywać przecinek części setne od setnych, dziesiąte od pod przecinkiem? dziesiątych itd. N: czy wiecie co to jest kwadrat magiczny? (suma liczb w wierszach, kolumnach i po przekątnych jest taka sama), propozycja dla chętnych. chętny uczeń prawidłowo wykonuje obliczenia i odczytuje je, pozostali uczniowie zapisują w zeszytach poprawny zapis. Praca domowa: zad. 3 str.55, 6 str.56 (Zeszyt ćwiczeń), kwadrat magiczny (zał. nr3) Plansza (zał. nr.1 25zł35gr 12zł45gr Zał. nr2 Powiedz, na czym polegają błędy w obliczeniach Michała: Przykład 1 Przykład 2

20,9 8 1 1 4-3,1 1-0,1 20,67 0 1,3 Kwadrat magiczny (zał.nr3) 0,6 0,75 1,05 0,9