W zgodzie z matematyką

Podobne dokumenty
Dziecięca matematyka wg Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej Zajęcia warsztatowe

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE Z ELEMENTAMI EKOLOGII

Cenne informacje dla rodziców

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Nabycie umiejętności graficznych wymaga rozwoju umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i samoregulacji. NPDN PROTOTO - J.

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Część pierwsza. Wprowadzenie do intensywnego wspomagania rozwoju umysłowego oraz edukacji matematycznej dzieci

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

DIAGNOZA PRZEDSZKOLNA 6-LATKA arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole KARTA DZIECKA

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2011/2012. Przedszkole Nr 117 im. Czecha w Poznaniu.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Imię i nazwisko: 0,5 pkt b)połóż ją za sobą, c)połóż ją na krześle d)połóż ją pod krzesłem. e)stań przed krzesłem. f)stań za krzesłem

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 3 W OLSZTYNIE RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Obszar ewaluacji: Rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 24 SŁUPSKI NIEDŹWIADEK SZCZĘŚCIA rok szk. 2015/2016

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Trening orientacji przestrzennej

Sześciolatek. w przedszkolu. w klasie I. przygotowuje się do nauki czytania, pisania i matematyki. uczy się czytania, pisania i matematyki

CHOCIAŻ MAŁO LATEK MAM, WSZYSTKIE CYFRY DOBRZE ZNAM

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Metodyka edukacji matematycznej w przedszkolu

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH z zakresu edukacji matematycznej realizowany w ramach zajęć dodatkowych w klasie Ib w roku szkolnym 2018/2019

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA NR 412 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W WARSZAWIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Roczny Plan Pracy Publicznego Przedszkola w Godziszce na rok szkolny 2016/2017. Tęczowa matematyka

WKRĘCENI W KODOWANIE czyli gry i zabawy logiczne

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzemesnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

KARTA PRZEDMIOTU. mgr Urszula Pankowska adres lub telefon: Konwersatorium OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PRZEDMIOTU

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna).

Plan pracy przedszkola Samorządowego nr 1 Bajka w Ciechocinku. na rok szkolny 2016/2017

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

PROGRAM EDUKACYJNY GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

INNOWACJA PEDAGOGICZNA METODYCZNO ORGANIZACYJNA MALI MATEMATYCY. Opracowana przez. mgr Natalia Nabożny

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II LUTY 2018

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

RAPORT Z DIAGNOZY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ROK SZKOLNY 2014/2015

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej. Baw się z nami małymi matematykami realizowanej w przedszkolu w roku szkolnym 2015/2016

Roczny plan pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej w Żłobku Gminnym w Polanowie w roku szkolnym 2017/2018

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Nowa podstawa programowa nauczania przedszkolnego oraz dla szkoły podstawowej wyzwaniem dla tematyki wychowania komunikacyjnego

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Raport z ewaluacji przeprowadzonej w Przedszkolu nr 283 w Warszawie w roku szkolnym 2013/2014

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

dwanaście dwadzieścia osiem trzynaście

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ MATEMATYKI DYSKALKULIA

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Reforma edukacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Funkodowanie dla najmłodszych, czyli jak rozwijać myślenie komputacyjne poprzez zabawę i ruch w edukacji wczesnoszkolnej i wychowaniu przedszkolnym

NASZE PRZEDSZKOLE PRZEDSZKOLE NR 119 W ZIELONYM OGRODZIE WARSZAWA, UL. TURMONCKA 18

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEDSZKOLA NA ZIELONYM WZGÓRZU W LUSÓWKU ROK SZKOLNY 2014/2015

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie III CZERWIEC Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji. Dziecko:

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Transkrypt:

Niepubliczne Przedszkole Smyk w Chojnicach W zgodzie z matematyką Program autorski z zakresu działań matematycznych dla dzieci 3- letnich Opracowała: Żaneta Krawczykiewicz mgr Magdalena Synoradzka

SPIS TREŚCI : I. Wstęp II. Założenia programu III. Cele szczegółowe IV. Cele operacyjne V. Sposoby realizacji treści programowych

Wstęp Przedszkole odgrywa ważną rolę w budowaniu matematycznej sfery pojęciowej u dzieci. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego określa jakie służą wspomaganiu rozwoju dziecka w zakresie kształtowania pojęć matematycznych stawiając na ich potrzeby oraz uwarunkowania środowiskowe. Dzieci trzyletnie nabywają w przedszkolu umiejętność posługiwania się określeniami położenia przedmiotów w przestrzeni, kierunku (w przód, w tył, do góry, w dół), przyswajają określenia czasu (długo-krótko), podejmują próby klasyfikowania przedmiotów oraz gromadzą przedmioty mające wybraną wspólną cechę (wielkość, kształt, kolor, przeznaczenie), porównują liczebność zbiorów (dużo - mało, tyle samo), oraz posługują się liczebnikami: jeden i dwa. Poprzez staranny dobór gier i zabaw można wprowadzić dzieci w tajniki działalności matematycznych. Dzieci do 8 roku życia są w stanie skupić się na maksymalnie 9 mówionych do nich słowach. Nie należy mały dzieciom mówić uważaj, należy uczyć matematyki poprzez modelowanie. Nie możemy również zniechęcać dzieci kierując do nich negatywną informację źle, ponieważ spowoduje to, że zadania nie zostaną wykonane. Wszystko co robimy na co dzień ma związek z matematyką. Stąd powiedzenie, że matematyka jest królowa nauk. Zajęcia edukacyjne zawierające elementy matematyczny powinny być włączone w zakres działań wpływających na rozwój małego przedszkolaka. Procesy intelektualne, od których zależą sukcesy w uczeniu się matematyki, mają, bowiem szeroki zakres: służą dzieciom do klasyfikowania i tworzenia wszelkich

pojęć, tworzenia logicznych wypowiedzi, polepszania spostrzegania, przewidywania skutków na bazie dostrzeżonych przyczyn, sprawnego liczenia, nie tylko przy rozwiązywaniu zadań matematycznych. W edukacji matematycznej najważniejsze są osobiste doświadczenia. To dzięki nim dziecko tworzy własne pojęcia a także umiejętności którymi posługuje się przez następne lata swojej edukacji dołączając kolejne zdobyte doświadczenia, które wpływają na ich rozwój. Opracowany program ma na celu wprowadzenie dzieci w świat matematyki poprzez zabawę. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE Program edukacji matematycznej został przygotowany z myślą o dzieciach w wieku 3 lat, uczęszczających do Niepublicznego Przedszkola Smyk w Chojnicach. Jego realizacja ma przyczynić się do wprowadzenia i zapoznania dzieci ze światem matematyki poprzez gry i zabawę. Program został napisany zgodnie z nową Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego z dnia 19 sierpnia 2011 r. (Dz. U. Nr 205, poz. 1206 oraz z 2012 r. poz. 941). Program będzie realizowany w roku szkolnym 2015/2016. Realizowany będzie dwa razy w miesiącu przez 30 minut. Treści zawarte w programie obejmują następujące kręgi: - Kształtowanie świadomości schematu ciała; - Orientacja przestrzenna; - Rytmy i rytmiczna organizacja czasu; - Liczenie;

- Ustawianie po kolei i numerowanie; - Klasyfikacja; Założenia programu: - program realizowany jest zgodnie z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego - program kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnych ( 3 lata) - program realizowany będzie od października 2015 r. do czerwca 2016 r. - w zajęciach będą uczestniczyły dzieci 3 letnie tworzące 16 osobową grupę Cel główny programu: - wspomaganie rozwoju dziecka z zakresu matematyki - stwarzanie sytuacji edukacyjnych, nakłaniających dzieci do podejmowania decyzji - rozwijanie inteligencji operacyjnej, czyli wspomaganie rozwoju dziecka poprzez kształtowanie procesów różnicowania i klasyfikacji, przekształcania, umiejętności wyznaczania konsekwentnych serii, przewidywania wydarzeń, po doświadczenia z zastosowaniem obranej jednostki pomiaru; - wdrażanie do układania i rozwiązywania prostych zadań czyli zdobywanie umiejętności przekształcania sytuacji życiowych w zadania,,do rozwiązania, stopniowe wdrażanie dzieci w strategie intelektualne potrzebne do zdobycia tej umiejętności.

Cele szczegółowe programu : - wdrażanie do nazywania przedmiotów i wymieniania różnic znajdujących się na przedstawionych ilustracjach. - wprowadzenie do uważnego słuchania wypowiedzi dzieci i nauczyciela - poznanie przez dziecko zasad gier matematycznych - kształtowanie u dziecka świadomości schematu własnego ciała - próba kształtowania u dziecka zdolności określania orientacji przestrzennej - wprowadzenie do poznania następstw dnia i nocy oraz mijającego czasu - liczenie na miarę możliwości każdego dziecka; - stosowanie liczebników porządkowych ( pierwszy drugi) na miarę możliwości każdego dziecka - kształtowanie zdolności w pracy indywidualnej oraz zbiorowej - zapoznanie z pojęciami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni: nad, pod, obok, na:, - nabywa umiejętności współdziałania w zespole, - nabywa umiejętności dostosowania się do poleceń nauczyciela, Metody pracy: - metody oglądowe- pokaz, przykład - metody słowne objaśnianie, instrukcja słowna - metody aktywizujące- działanie, poszukiwanie Formy pracy : - grupowa - indywidualna

Treści programowe : L.P Temat zajęć Czas realizacji Sposób realizacji, potrzebne materiały 1. Poznajemy schemat własnego ciała Październik Pokazywanie poszczególnych części ciała, kolejno nazywanie ich na sobie oraz na pluszowym misiu 2. To moje ręce Październik Dzieci stoją w kole. Pokazujemy dzieciom rękę, nazywamy ją. Następnie pokazujemy palce, kolejno nazywając je a następnie liczymy palce przy jednej dłoni, następnie przy drugiej 3. Jaka to mina Listopad Dzieci otrzymują po jednym lusterku, do którego pokazują różne miny(np. wesoła, smutna, zła, przestraszona), o które prosi nauczyciel nazywają wspólnie z nauczycielem 4. To moje nogi Listopad Wspólnie z nauczycielem dzieci nazywają swoje części ciała. Kiedy dochodzą do stóp zatrzymują się na nich i liczą wspólnie z nauczycielem palce przy jednej stopie a następnie przy drugiej 5. Stwórz swoją postać Grudzień Dzieci otrzymują sylwety ( sukienki i spodenek z

bluzeczką). Zadaniem dzieci jest dorysowanie i nazywanie brakujących elementów ( głowa szyja, ręce itd.) 6. Gdzie jest góra a gdzie dół Grudzień Potrzebna jest kartka papieru. Dziecko staje na środku kartki. Następnie wykonuje polecenia nauczyciela np. podnieś ręce do góry. Nauczyciel tłumaczy, że tam jest góra, weź ręce nisko do podłogi- tam jest dół itd. 7. Zimowe rachunki Grudzień Dzieci otrzymują sylwetę bałwanka. Ich zadaniem jest dorysowanie brakujących elementów np. ręka, słońce nad bałwankiem itd. 8. To jest lewa a to prawa Styczeń Nauczyciel zawiązuje dzieciom rzemyki na lewych rękach. Próba nauki rozróżniania prawej i lewej ręki. Zawiązanie dzieciom kolorowych rzemyków na lewej ręce, próba wykonywania zadań z lewą ręką 9. Lewa, prawa Styczeń Próba określania prawej i lewej strony na środkach dydaktycznych tj. pluszowym misiu 10. Marsz pod dyktando Luty Dzieci poruszają się w przestrzeni do przodu, do tyłu, w lewo, prawo 11. A po dniu nastaje noc Luty Potrzebne będą kolorowe obręcze

oraz paseczki w żółtym ( dzień) i niebieskim ( noc) kolorze. Dzieci układają paseczki dookoła obręczy powtarzają za nauczycielem dzień, noc, dzień, noc. Dzieci zapoznaj się z czynnościami jakie wykonujemy rano i wieczorem. 12. Cztery pory roku Marzec Zabawa podobna do następstw dnia i nocy, Tym razem z wykorzystaniem pór roku. Dzieci otrzymują paseczki w kolorach zielonym ( wiosna), żółtym ( lato), Czerwonym ( jesień) i niebieskim ( zima). Dookoła obręczy układają paseczki w kolejności podanej przez nauczyciela wiosna, lato, jesień, zima 13. Czy coś się zmieniło? Marzec Wykorzystujemy różne materiały np. korale, kapelusz, chusta, okulary. Nauczyciel za parawanem zmienia elementy swojego ubioru, następnie wychodzi do dzieci i pyta czy coś się zmieniło. Zabawę powtarzamy do wykorzystania wszystkich elementów 14. Zaczynamy dodawać i odejmować Kwiecień Potrzebna nam będzie biała fasola oraz talerzyki. Nauczyciel znajduje się za parawanem.

Dzieci kolejno podchodzą do parawanu i podają talerzyki. Nauczyciel kładzie im określoną liczbę fasolek. Następnie pyta się dzieci co zrobiła i ile mają fasolek na talerzykach. Następnie sytuację powtarzamy dodając kolejne fasolki lub je zabierając. 15. Bawimy się liczydłem Kwiecień Dzieci otrzymują kolorowe kuleczki w dwóch podobnych odcieniach np. ciemny niebieski i jasny niebieski. Nauczyciel prosi aby dzieci podeszły do stolika i wzięły określoną liczbę kuleczek. Następnie prosi, żeby dzieci policzyły kuleczki i podały ich liczę. Zabawę powtarzamy kilka razy ( Liczymy w zakresie 5. Jeśli dziecko sobie radzi podwyższamy do 10) 16. Podróż windą Maj Nauczyciel z małego pudełka (może być po herbacie) tworzy windę. Razem z dziećmi wyrusza w podróż windą licząc kolejno mijane piętra. Liczymy do 5.( Jeśli dziecko sobie radzi podwyższamy do 10) 17. Pasujące elementy Maj Dzieci otrzymują ilustracje potrzebne do klasyfikowania. Dodatkowo od nauczyciela otrzymują kartki

przedstawiające jeden przedmiot, zwierzę lub pory roku. Z rozsypanych kart dobierają te, które pasują do ich ilustracji. Na koniec uzasadniają swój wybór. Dzieci próbują klasyfikować elementy od najmniejszego do największego, najkrótszego do najdłuższego i od najniższego do najwyższego. 18. Poznajemy figury geometryczne Czerwiec Nauczyciel rozkłada na stoliku klocki w kształcie figur geometrycznych. Pokazuje dzieciom kartki z sylwetami i tłumaczy co to za figura. Dzieci kolejno przynoszą na dywan klocek wskazany przez nauczyciela ( podajemy również kolor klocka)

Bibliografia : 1. Własne materiały uzyskane ze szolenia Dziecięca matematyka - prowadzone przez Pania prof. Ewę Zielińska ( 3-5 lipiec ; Warszawa 2015 r.) 2. Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego 3. Dziecięca matematyka prof. Gruszczyk- Kolczyńskiej