ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Podobne dokumenty
FUNKCJA KWADRATOWA. Wykresem funkcji kwadratowej jest parabola o wierzchołku w punkcie W = (p, q), gdzie

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

Kurs ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI MODUŁ 6 Teoria funkcje cz. 2

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

1) 2) 3) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12) 13) 14) 15) 16) 17) 18) 19) 20) 21) 22) 23) 24) 25)

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Skrypt 12. Funkcja kwadratowa:

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

Na rysunku przedstawiony jest wykres funkcji f(x) określonej dla x [-7, 8].

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

Funkcje IV. Wymagania egzaminacyjne:

ZADANIE 1. ZADANIE 2 Wyznacz wzór funkcji f (x) = 2x 2 + bx + c w postaci kanonicznej wiedzac, że jej miejsca zerowe sa niami równania x 3 = ZADANIE 3

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

3) Naszkicuj wykres funkcji y=-xdo kwadratu+2x+1 i napisz równanie osi symetrii jej wykresu.

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

Wymagania edukacyjne, kontrola i ocena. w nauczaniu matematyki w zakresie. podstawowym dla uczniów technikum. część II

FUNKCJA KWADRATOWA. 1. Definicje i przydatne wzory. lub trójmianem kwadratowym nazywamy funkcję postaci: f(x) = ax 2 + bx + c

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

========================= Zapisujemy naszą funkcję kwadratową w postaci kanonicznej: 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO OTRZYMANIA PRZEZ UCZNIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI

x+h=10 zatem h=10-x gdzie x>0 i h>0

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału dla klasy drugiej poziom podstawowy w roku szkolnym 2013/2014 ZAKRES MATERIAŁU, TREŚCI NAUCZANIA

Wymagania edukacyjne matematyka klasa 1 zakres podstawowy 1. LICZBY RZECZYWISTE

Przygotowanie do poprawki klasa 1li

Zad. 8(3pkt) Na podstawie definicji wykaż, że funkcja y=

zna wykresy i własności niektórych funkcji, np. y = x, y =

FUNKCJA KWADRATOWA. Zad 1 Przedstaw funkcję kwadratową w postaci ogólnej. Postać ogólna funkcji kwadratowej to: y = ax + bx + c;(

a =, gdzie A(x 1, y 1 ),

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY DRUGIEJ LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO ZAKRES PODSTAWOWY

NAJWIEKSZY INTERNETOWY ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI FUNKCJE KWADRATOWE PARAMETRY

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY. (zakres podstawowy) klasa 2

FUNKCJE ELEMENTARNE I ICH WŁASNOŚCI

Rozkład materiału nauczania

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI dla klasy I ba Rok szk. 2012/2013

Określ zbiór wartości i przedziały monotoniczności funkcji.

Po zapoznaniu się z funkcją liniową możemy przyjśd do badania funkcji kwadratowej.

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

Funkcja kwadratowa. f(x) = ax 2 + bx + c = a

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

PLAN WYNIKOWY (zakres podstawowy) klasa 2. rok szkolny 2015/2016

I. Funkcja kwadratowa

I. Funkcja kwadratowa

WYMAGANIA NA OCENĘ 12. Równania kwadratowe Uczeń demonstruje opanowanie umiejętności ogólnych rozwiązując zadania, w których:

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Wymagania edukacyjne z matematyki w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, zakres podstawowy. Klasa druga.

3. FUNKCJA LINIOWA. gdzie ; ół,.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia 2015 r.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Przedmiotowy system oceniania z matematyki klasa I i II ZSZ 2013/2014

WYMAGANIA EDUKACYJNE - matematyka - poziom rozszerzony Dariusz Drabczyk

KURS FUNKCJE. LEKCJA 6 PODSTAWOWA Funkcje zadania maturalne ZADANIE DOMOWE. Strona 1

Funkcja kwadratowa. f(x) = ax 2 + bx + c,

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej

GRUPOWE ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ

Plan wynikowy z przedmiotu: MATEMATYKA

Test sprawdzający wiadomości i umiejętności funkcja kwadratowa

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

FUNKCJE. Rozwiązywanie zadań Ćw. 1-3 a) b) str Ćw. 5 i 6 str. 141 dodatkowo podaj przeciwdziedzinę.

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

KONSPEKT FUNKCJE cz. 1.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KLASA II TECHNIKUM POZIOM PODSTAWOWY PROPOZYCJA POZIOMÓW WYMAGAŃ

1 S t r o n a ZDASZ MATURĘ! Cz.1. Do każdego zadania dodano film z rozwiązaniem

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

? 14. Dana jest funkcja. Naszkicuj jej wykres. Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie? 15. Dana jest funkcja f x 2 a x

Troszkę przypomnienia

Zakres Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry

FUNKCJA LINIOWA. A) B) C) D) Wskaż, dla którego funkcja liniowa określona wzorem jest stała. A) B) C) D)

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

x a 1, podając założenia, przy jakich jest ono wykonywalne. x a 1 = x a 2 ( a 1) = x 1 = 1 x.

Załącznik 1. Załącznik 2.

Zagadnienia na egzamin poprawkowy z matematyki w klasie III zsz. 5. Statystyka-średnia arytmetyczna, średnia ważona, mediana, dominanata.

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka. Poznać, zrozumieć

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA I Pogrubieniem oznaczono wymagania, które wykraczają poza podstawę programową dla zakresu podstawowego.

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

BAZA ZADAŃ KLASA 2 TECHNIKUM FUNKCJA KWADRATOWA

ZBIÓR ZADAŃ. Matematyczne ABC maturzysty na poziomie podstawowym

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

Skrypt 7. Funkcje. Opracowanie: L1

WYMAGANIA EDUKACYJNE. rok szkolny 2018/2019

Transkrypt:

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Przedmiot: matematyka Data: 07.04.2006 Klasa: I T inf i I T mech Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego: Agnieszka Hodor Cel hospitacji: zdiagnozowanie umiejętności posługiwania się ze zrozumieniem definicją i własnościami funkcji kwadratowej, jej wykresem i miejscami zerowymi; Uczniowie pokażą, że : znają ogólną postać funkcji kwadratowej, postać kanoniczną i iloczynową; znają wykres i własności funkcji kwadratowej; potrafią wyznaczyć miejsca zerowe funkcji kwadratowej, współrzędne wierzchołka paraboli, potrafią odczytać własności funkcji na podstawie jej wykresu ( wskazać miejsca zerowe; przedziały, w których funkcja przyjmuje wartości dodatnie i ujemne; w których funkcja jest rosnąca lub malejąca; wartość najmniejszą i największą ) poprzez pracę w grupach wyrabianie poczucia przynależności do grupy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, dbanie o dobrą relację między uczniami Uczniowie pokażą, że : potrafią efektywnie współdziałać w zespole, potrafią wyrażać własne opinie. Temat: Utrwalenie wiadomości o funkcji kwadratowej i jej własnościach. Forma pracy: praca w grupach Metody pracy: aktywizująca - gry dydaktyczna domino, łamigłówka, Przebieg lekcji: WPROWADZENIE Czynności organizacyjno-porządkowe podział klasy na 5 grup, przyporządkowanie stanowiska pracy dla poszczególnych grup. Przedstawienie tematu lekcji i jej celów. Przygotowanie uczniów do pracy-ustalenie reguł i zasad. REALIZACJA Przydzielenie zadań uczniom Zał. 1, 2, 3 Wykonanie zadań w grupach Sprawdzenie rozwiązań i ocena po każdym zadaniu PODSUMOWANIE Podsumowanie pracy poszczególnych grup (grupa, która zdobyła określoną ilość punktów otrzymuje stosowną ocenę) Zadanie pracy domowej. Zał. 4 Wypełnienie karty ewaluacyjnej przez uczniów zał. 5

ARKUSZ OBSERWACJI UCZNIÓW A wszyscy B większość C prawie nikt D nikt Standard Wskaźniki A B C D Uczeń posługuje się pojęciami związanymi z funkcja kwadratową Uczeń wyznacza miejsca zerowe i współrzędne wierzchołka paraboli Uczeń odczytuje własności funkcji kwadratowej na podstawie wykresu i szkicuje wykres Uczeń współdziała w zespole, podejmuje indywidualne i grupowe decyzje Czy uczeń zna postać ogólną funkcji kwadratowej, kanoniczną i iloczynową? Czy uczeń wie co jest wykresem funkcji kwadratowej? Czy uczeń wie od czego zależy liczba miejsc zerowych funkcji kwadratowej? Czy uczeń potrafi wyznaczyć miejsca zerowe funkcji kwadratowej? Czy uczeń wyznacza współrzędne wierzchołka paraboli? Czy uczeń potrafi odczytać własności funkcji na podstawie wykresu? Czy uczeń potrafi wyznaczyć punkt przecięcia wykresu z osią OY? Czy uczeń potrafi naszkicować wykres funkcji kwadratowej? Czy uczeń potrafi zapisać funkcje kwadratowa w każdej z postaci ( o ile istnieje)? Czy uczeń wymienia uwagi, spostrzeżenia z kolegami z zespołu? Czy uczeń dzieli się pracą z kolegami z zespołu? Czy uczeń pracuje, ćwiczy umiejętności? Uwagi:

Załącznik 1 START POSTAĆ OGÓLNA FUNKCJI KWADRATOWEJ f(x) = a x 2 + b x + c a 0 FUNKCJA KWADRATOWA POSIADA DWA MIEJSCA ZEROWE, GDY > 0 POSTAĆ KANONICZNA f(x) = a( x p ) 2 + q x 2 5 x + 6 = 0 x =?

(x 2 )( x 3) = 0 x 2-16 = 0 x =? x 1 = 4 i x 2 = - 4 WSPÓŁRZĘDNE WIERZCHOŁKA PARABOLI W = ( b, 2a 4a ) x 2 + 7 x + 10 > 0 x є ( - ; - 5) Υ ( - 2; ) KONIEC

Załącznik 2. ŁAMIGŁÓWKA x 1 = 0 x 2 = 3 W =(- 3 4 ; - 49 8 ) x 1 = - 2,5 x 2 = 1 W =( 3 2 ; - 9 4 ) x 1 = - 2 x 2 = 2 W =( 0; - 12) Wyznacz miejsca zerowe następujących funkcji kwadratowych, a następnie w okienko wstaw odpowiednią literę : [ O ] f ( x ) = 2 x 2 + 3 x 5 [ W ] f ( x ) = x 2 3 x [ N] f ( x ) = 3 x 2-12 Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli tych samych funkcji kwadratowych, a następnie w okienko wstaw odpowiednią literę i odczytaj hasło: [ I ] f ( x ) = 2 x 2 + 3 x 5 [ S ] f ( x ) = x 2 3 x [ A ] f ( x ) = 3 x 2-12

Załącznik 3. Zad. 1. Proszę odczytać następujące własności funkcji kwadratowej na podstawie powyższego wykresu: a) miejsca zerowe x 1, x 2, b) współrzędne wierzchołka (p,q), c) kształt paraboli (współczynnik a), d) w jakim przedziale funkcja przyjmuje wartości ujemne; e) dla jakich argumentów funkcja rośnie; f) czy istnieje wartość najmniejsza czy największa i ile ona wynosi? a) b) c) d) e) f) Zad. 2. Funkcja f określona jest wzorem f ( x) = - x 2 + 4 x 3. a) Znajdź miejsca zerowe funkcji f. b) Znajdź punkt przecięcia wykresu funkcji f z osia OY, c) Oblicz współrzędne wierzchołka paraboli będącej wykresem funkcji f, d) Naszkicuj wykres funkcji f. e) Zapisz funkcję f w postaci kanonicznej i iloczynowej.

Załącznik 4. KRZYŻÓWKA MATEMATYCZNA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło: 1. Ile miejsc zerowych ma funkcja kwadratowa, gdy > 0? 2. Potocznie nazywamy go deltą? 3. Jeżeli < 0, to ile rozwiązań ma równanie kwadratowe? 4. Jedna z postaci funkcji kwadratowej. 5. Z tej postaci funkcji kwadratowej można odczytać współrzędne wierzchołka paraboli. 6. Jeżeli < 0 i współczynnik a > 0 to funkcja kwadratowa przyjmuje tylko wartości 7. To równanie możemy rozwiązać bez obliczania wyróżnika kwadratowego. 8. Co jest wykresem funkcji kwadratowej? 9. Punkt ten dzieli wykres funkcji kwadratowej na dwie części.

Załącznik 5. Ankieta ewaluacyjna dla ucznia 1. Czy potrafisz odróżnić funkcję kwadratową w postaci ogólnej, kanonicznej i iloczynowej : 2. Czy wiesz co jest wykresem funkcji kwadratowej? 3. Czy wiesz od czego zależy liczba miejsc zerowych funkcji kwadratowej? 4. Czy potrafisz wyznaczyć samodzielnie miejsca zerowe funkcji kwadratowej? 5. Czy potrafisz naszkicować wykres funkcji kwadratowej? 6. Czy umiesz odczytać własności funkcji na podstawie jego wykresu? 7. Czy potrafisz i lubisz pracować w zespole (w grupie)? 8. Czy przeszkadzała Ci obecność zaproszonych gości? Opracowała : Agnieszka Hodor