Tchoukball Warto wprowadzać ją do programu wychowania fizycznego ponieważ: jest pozbawiona agresji, możliwość wystąpienia kontuzji ogranicza się do minimum, dostarcza wiele pozytywnych przeżyć i emocji. można w nią grać na sali gimnastycznej i na boisku szkolnym (również trawiastym i piaszczystym ) Skrócone zasady gry gra rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek Boisko do gry
Punkt zdobywa się poprzez odbicie piłki od bramki tak, aby upadła ona na pole gry, z wyjątkiem pola bramkowego. zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona nawierzchni boiska. Można atakować na każdą bramkę ponieważ nie ma przypisanych połów boiska do drużyny. Zawodnik może wykonać: maksymalnie 3 podania, przed rzutem na bramkę Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej niż 3 sekundy maksymalnie 3 kroki przed podaniem lub oddaniem strzału na bramkę. Zawodnik nie może: kozłować piłki przechwytywać podań drużyny przeciwnej ograniczać przeciwnikom swobody rzucania i chwytania piłki oraz poruszania się po boisku przetrzymywać piłki dłużej niż 3 sekundy zagrywać nogą Scenariusz lekcji Temat lekcji : Podania i chwyty piłki w miejscu i ruchu - doskonalenie Cele lekcji : Umiejętności - uczeń potrafi zastosować poruszanie się z piłką i bez piłki podczas gry. doskonlenie podań i chwytów piłki jednorącz i oburącz. Motoryczność uczeń rozwija koordynację ruchową i koordynację wzrokowo słuchową; kształtuje szybkość i celnośćtrafień. Wychowawcze - uczeń stosuje samokontrolę poprawności podań i chwytów, potrafi współpracuje w zespole ; eksponowanie sukcesów i osiągnięć uczniów podczas gier drużynowych. Wiadomości uczeń zna podstawowe przepisy gry w tchukboll. Miejsce zajęć sala gimnastyczna lub boisko szkolne. Przybory - piłki dla każdego ucznia,pachołki, numerki do oznaczenia, bramki do tchukbolla,narzutki. Czas trwania- 45 min. Metody i formy : m. naśladowcza, m. zadaniowa, m. problemowa, forma pracy w zespołach.
TOK LEKCJI Część wstępna Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. Motywacja do udziału w lekcji. TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI 1. Zbiórka. 2. Powitanie klasy 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć 4. Przekazanie uczennicom tematu lekcji. Zabawa ożywiająca Rozgrzewka ZABAWA OŻYWIAJĄCA Podział klasy na dwie drużyny, każdy zawodnik ma piłkę. Drużyna jest odpowiedzialna za połowę sali gimnastycznej. Na sygnał zawodnicy wyrzucają piłki ze swojej połówki,przerywając po drugim sygnale. Wygrywa zespół na którego połówce jest mniej piłek. Bieg po sali z piłkami w dłoniach Przeplatanka z piłkami Bieg wyrzut piłki do góry,wykonujemy parę klaśnięć Wyrzut piłki zza pleców i chwyt piłki przed sobą
Co parę kroków wypad nogi, wznos rak z piłką nad głowę następnie wykonujemy delikatny skłon w bok. Krążenie głowy piłka trzymana w dłoniach zza plecami Skłony głowy w bok z piłka w dłoniach Skłony tułowia w przód z piłka trzymana w dłoniach Skłony głowy w bok z piłka w dłoniach trzymaną zza plecami. Skłony w bok z piłka w dłoniach. Skręty tułowia z piłka w dłoniach. Przeniesienie ciężaru ciała z nogi na nogę, przekładami piłkę miedzy nogami w kształcie ósemki.
Leżenie tyłem - NN ugięte w stawach kolanowych. RR z piłka wyprostowane.przeniesienie rąk z piłką na stopy. Leżenie przodem- przetaczanie piłki z ręki do ręki pod uniesionym tułowiem. W skłonie tułowia piłka trzymana między nogami zmiana ułożenia rąk. Część główna Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności Podział klasy na zespoły 1..Ustawienie zespołów jak na rysunku. Każdy uczestnik ma przyporządkowany numer. Ponumerowane są także pachołki, przy których ustawione są piłki. Na sygnał prowadzącego wywołującego numer, zawodnik biegnie zabierając przyporządkowaną mu piłkę, wykonuje 3 kroki i rzut na siatkowe bramki. Zawodnik sam decyduje na którą bramkę wykonuje rzut. Następnie następuje zmiana numerów zawodników
2.Ustawienie jak w poprzednim ćwiczeniu. Po wywołaniu numeru zawodnika zawodnik biegnie zabiera piłkę z za nim natychmiast reaguje i biegnie uczestnik o numer wyższy. Para wykonuje jak najszybciej 3 podania i rzut na bramkę. Zawodnicy sami decydują na która bramkę oddaja strzał. Następnie następuje zmiana numerów zawodników 3. Zawodnicy ustawieni jeden za drugim jak na rysunku Wykonują rzut na bramkę w następującej kolejności zawodnik nr 1 wykonuje rzut następnie zawodnik nr 2 wykonuję chwyt piłki a następnie rzut na bramkę. I tak w kolejności każdy zawodnik. 4.Przebieg ćwiczenia jak wcześniej,lecz w innym ustawieniu.
Aby zwiększyć intensywność ćwiczeń można zastosować współzawodnictwo zespołowe oraz podział na więcej drużyn tak jak na rysunku. 5.Gra szkolna w tchukbolla Część końcowa Ćwiczenia stretchingowe z piłką w dłoniach. Uspokojenie organizmu 1.Rozciaganie RR. 2.Rozciaganie z ułożeniem RR za plecami
Omówienie i zakończenie lekcji 1. Omówienie lekcji,pochwała najlepszych. 2. Pożegnanie klasy. Opracowała : Edyta Hess