SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Bakterie - organizmy wywołujące choroby

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w m. st. Warszawie METODYKA PROGRAMU WIĘCEJ WIEM MNIEJ CHORUJĘ

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat: Odejmowanie w pamięci

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z INFORMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Zostań młodym ekologiem

PLAN METODYCZNY LEKCJI BIOLOGII W II KLASIE GIMNAZJUM

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji w ramach korelacji chemii z matematyką

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

REGULAMIN REALIZACJI GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Zasady grzybobrania.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Ruchy tropiczne roślin

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

ZAJĘCIA NR 1 PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO. Edukacja matematyczna z metodyką

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

SYLABUS PRZEDMIOTU / MODUŁU KSZTAŁCENIA Lp. Element Opis

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

"Profilaktyczny Program Zachowań Prozdrowotnych " uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, Nr RPPK.09.02.00-18-0049/16 Autor Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV Cel lekcji: Wiadomości - uczeń: - wymieni choroby zakaźne ; - wymieni choroby wywoływane przez pasożyty ; - wymieni drogi zakażeń chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi ; Umiejętności - ucznia; -wyjaśni przyczyny chorób zakaźnych i pasożytniczych ; - sklasyfikuje choroby pod względem czynnika wywołującego chorobę; - zaplanuje sposób zapobiegania chorobom; - dowiedzie znaczącej roli szczepień ochronnych; Zaproponuje, jak prowadzić higieniczny tryb życia. Metody nauczania; - słowne: pogadanka, dyskusja; - obserwacyjna Formy pracy: - grupowa;

- zbiorowa. Środki dydaktyczne ; - podręcznik; - zeszyt ćwiczeń (str. 6,7) - zestaw pytań dla grup ; - tablice poglądowe pasożyty ludzi i zwierząt; - regulamin turnieju; - preparaty mikroskopowe; - mikroskop; - model budowy człowieka. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-5 osobowe. Zadaniem poszczególnych grup jest ułożenie po 10 pytań do działu. Odkrywamy tajemnice zdrowia ( zał. Nr1). Na wykonanie tego zadania uczniowie mają 15 minut. Nauczyciel nadzoruje i wspomaga prace grup. - zał.nr1 Grupa 1. a. Wymień choroby zakaźne. b. Co wywołuje choroby zakaźne. c. Wymień drobnoustroje chorobotwórcze. d. Co to jest diagnoza. e. Co to są choroby nowotworowe? f. Jakie są przyczyny i objawy zatruć pokarmowych? g. Wymień rodzaje odporności. h. Co to jest profilaktyka? i. Podaj nr do pogotowia ratunkowego. j. Jak należy postępować w wypadku, gdy kolega koleżanka złamie rękę? Grupa 2. a. Co to jest odporność wrodzona? b. Co to jest odporność nabyta? c. Co to jest szczepionka? d. Wymień choroby wywołane przez pasożyty. e. Wymień choroby odzwierzęce. f. Co powoduje zatrucia pokarmowe? g. Wymień choroby wieku dziecięcego. h. Co to jest antybiotyk? i. Jakie są przyczyny chorób zakaźnych? j. Wymień choroby niezakaźne. Grupa 3. a. Co to jest alergia? b. Wymień drogi, którymi drobnoustroje chorobotwórcze wnikają do naszego organizmu.

c. Wymień jedna chorobę wrodzoną. d. Wymień czynniki sprzyjające zakażeniu. e. Co to jest epidemia? f. Co to jest kwarantanna? g. Kiedy organizm wytwarza przeciwciała odpornościowe? h. Na czym polega pierwsza pomoc przy zranieniach? 2. Regulamin turnieju: - Grupy układają własne pytania, starając się nie korzystać z gotowych, znajdujących się pytań w podręczniku. - Grupy muszą znać odpowiedzi na ułożone przez siebie pytania. - Praca grup odbywa się w ciszy. - Przy układaniu pytań biorą udział wszyscy uczniowie grup. - W czasie turnieju ( po przygotowaniu pytań) uczniowie mają pozamykane podręczniki zeszyty przedmiotowe i zeszyty ćwiczeń. - Turniej rozpoczyna grupa I, która zadaje kolejno pytania grupie II i III itd. - Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi grupa otrzymuje 1 pkt. W razie gdy grupa nie zna odpowiedzi na pytanie ( 0pkt.0), grupa zadająca pytanie ma szanse zdobycia kolejnego punktu, gdy sama odpowie prawidłowo na pytanie. - Nauczyciel koordynuje i nadzoruje przebieg turnieju oraz ocenia odpowiedzi. Punkty są zapisywane na szarym papierze, zawieszonym w widocznym miejscu dla uczestników turnieju. - Pytania, które się powtarzają nie są brane pod uwagę. - Nauczyciel na koniec turnieju zlicza punkty, ustala zwycięskie grupy (I, II, III miejsce). EKSPERYMENT: 1. Cel prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów z pasożytami ludzi i zwierząt,drogi zakażeń w organizmie. 2. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Eksperyment prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez uczniów, którzy pracują w grupach. 3. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Uczniowie poprzez własną obserwację mikroskopową preparatów tasiemca, jaj tasiemca, włosienia krętego- larwy, glisty, motylicy wątrobowej odpowiadają na pytania nauczyciela, uzupełniają karty pracy.. 4. Wyciągniecie wniosków: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat pasożytów. 5. Uczniowie na modelu człowieka wymieniają drogi zakażeń chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi.

Faza podsumowująca: - Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji. - Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji. - Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? Uzasadnij......... 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? 5. Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Podkreśl odpowiedni symbol.