DZIEŃ: 23.10.2014r. KRĄG TEMATYCZNY: Przygotowania do zimy TEMAT DNIA: ZWIERZĘTA TEŻ MYŚLĄ O ZIMIE. PROWADZĄCA: Agnieszka Wręczycka.



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 16. Zimowe schronienia zwierząt.

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-5 latków. Temat: Leśne zwierzęta. Prowadząca: mgr Ewa Majczak. Cele ogólne: - zajęcia ruchowe

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 5

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik dla grupy III.

Temat: Zimowe zabawy

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNY GRUPA: MANDARYNKI MIESIĄC: LISTOPAD

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 24, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Plan miesięczny: wrzesień

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęcia z dziećmi

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

Grupa III Wesołe Biedronki Temat Kompleksowy: Zwierzęta z dżungli i sawanny. Data realizacji:

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI Marzec 2019

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cenne informacje dla rodziców

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Peletek jest znowu z Wami. Tym razem zaprasza nauczycieli przedszkola.

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

- Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych i iglastych oraz ich owoców.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt zajęć świetlicowych.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 letnich (mini konkurs)

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

ZADANIA NA PAŹDZIERNIK

Drodzy Rodzice Grupy I,,GDZIE KTO MIESZKA?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Wycieczka do lasu

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Numery obszarów z podstawy programowej Poniedziałek Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa II, edukacja społeczna, edukacja polonistyczna krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Sprawdzian

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

ISBN:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

Scenariusz zajęć nr 6

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

Transkrypt:

DZIEŃ: 23.10.2014r. KRĄG TEMATYCZNY: Przygotowania do zimy TEMAT DNIA: ZWIERZĘTA TEŻ MYŚLĄ O ZIMIE. PROWADZĄCA: Agnieszka Wręczycka GRUPA: 4 latki CELE OGÓLNE: Utrwalanie wiadomości dotyczących jesiennych zwyczajów zwierząt leśnych (np. jeża, wiewiórki, niedźwiedzia,): gromadzenie zapasów, zapadanie w sen zimowy. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, poszanowania dla zwierząt. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania. Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat. Wzbogacanie wiadomości i słownictwa. Kształtowanie umiejętności segregowania elementów, porównywania liczebności zbiorów, stosowanie pojęć: najwięcej, najmniej. Doskonalenie umiejętności przeliczania i liczenia w zakresie 5 na materiale konkretnym. Rozwijanie umiejętności sensownego łączenia 2 obrazków w pary - przyporządkowanie danego jedzenia do zwierzęcia oraz zwierzęcia do jego zimowego domku. Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby. Rozwijanie umiejętności odróżniania sformułowania prawdziwego od fałszywego. Skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia. Doskonalenie sprawności ruchowej. CELE OPERACYJNE (dziecko): Zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta. Wie, w jaki sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do zimy. Wypowiada się na dany temat. Potrafi przyporządkować ilustracje pokarmów do odpowiedniego zwierzęcia. Potrafi przyporządkować ilustracje zimowych mieszkań zwierząt do odpowiednich zwierząt. Potrafi podzielić na sylaby nazwy zwierząt i ich zimowych domów. Prawidłowo segreguje elementy, porównuje liczebność zbiorów, stosuje pojęcia: najwięcej, najmniej. Potrafi przeliczać i liczyć przedmioty w zakresie 5. Potrafi odróżnić sformułowanie prawdziwe od fałszywego. Rozumie polecenia proste i złożone. 1

Czynnie bierze udział w zabawach ruchowych; przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabawy. Podporządkowuje się przyjętym umowom; zna i przestrzega zasady zgodnego współdziałania w grupie Okazuje pozytywne emocje; stosuje formy grzecznościowe. PLAN PRACY: ORGANIZACJA ZAJĘĆ: 1. METODY: słowne: rozmowa, teatrzyk, pogadanka, wyjaśnienie, objaśnienia, czynne (zadaniowe): zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne, kierowanie aktywnością dzieci, metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności, oglądowe: pokaz, demonstracja, obserwacja. 2. FORMY: indywidualna, grupowa, zespołowa. 3. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sylwety do teatrzyku: wiewiórka, wróbel, dwoje dzieci, orzechy, tło, drzewa, ławka, liście, kostka do gry, koszyk, orzechy, żołędzie, szyszki, obręcze, pluszowa wiewiórka, kartoniki z kropkami, obrazki do wiersza obrazki zwierząt np.: sikorka, gil, wróbel, zając, sarna, dzik, obrazki odpowiednich pokarmów np.: jarzębina, słonina, siano, marchewki, kapusta oraz obrazki mieszkań zwierząt na zimę, szarfy, karta pracy K1., 12, tamburyn, magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną. SCENARIUSZ ZAJĘĆ: 1. Zajączki zabawa paluszkowa wg Małgorzaty Barańskiej. N. czyta wiersz, demonstruje dzieciom ruchy (zginanie kolejnych palców), wszyscy wspólnie przeliczają palce, ustalają wynik odejmowania. Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie? Gdy się dwa schowają, ile tu zostanie? 2

Gdy się trzy schowają, ile tu zostanie? Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie? Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie? Pięć zajączków małych już do mamy kica Kocha je ogromnie mama zajęczyca. 2. Wiewiórka teatrzyk kukiełkowy do wiersza Doroty Gellner. Wiewiórka: Jestem wiewióreczka! Ruda wiewióreczka! Skaczę po drzewach, biegam po górkach. Po liściastych chodzę ścieżkach. Kto mi, kto mi da orzeszka? Wróbel: Dzieci: Chłopczyk: Ćwirrr ćwirrr Orzeszka? Bardzo chętnie bym ci dał, gdybym choć jednego miał. Ale my orzeszki mamy! Zaraz ci wiewiórko damy! Mam dla ciebie tu, w kieszeni podarunek od jesieni. (Wyjmuje z kieszeni orzeszek i podaje wiewiórce. Wiewiórka odbiega dalej.) Dziewczynka: Popatrz! Pobiegła sobie dalej, lecz orzeszka nie je wcale. Chłopczyk: Przykucnęła koło ławki, wzięła go w puszyste łapki. Dziewczynka: Co się dzieje? Co się dzieje? Trzyma go i wcale nie je! Chłopczyk: Dzieci: Wiewiórka: Już go nie ma! Gdzieś schowała! O! Pod liściem zakopała! Bo ja na zimowe czasy muszę przecież mieć zapasy! 3. Rozmowa kierowana pytaniami N.: O co prosiła wiewiórka?; Kto jej dał orzeszek?; Co z nim zrobiła? Rozmowa na temat gromadzenia zapasów przez wiewiórki (w kilku dziuplach, zakopane w ziemi w kilku miejscach. Z orzechów i nasion, o których wiewiórka zapomni, wiosną wyrastają młode drzewka). 3

4. Zapasy wiewiórki zabawy matematyczne z Tupem. W koszyku oglądanie, jakie zapasy zgromadziła wiewiórka. N. wysypuje zawartość koszyka (żołędzie i orzechy), dzieci segregują elementy, określają, czego jest najwięcej, a czego najmniej, przeliczają w każdej grupie. Ustawiają elementy w szeregu, przeliczają je z pomocą N. od lewej do prawej strony i odwrotnie. Orzeszki nauczyciel proponuje aby dzieci pomogły wiewiórce uporządkować zapasy na zimę. Każde dziecko ma przed sobą dziuplę w postaci obręczy i układa w niej orzechy ustalając wynik dodawania i odejmowania. Wiewiórka zbierała zapasy na zimę. Najpierw przyniosła do dziupli 3 orzeszki a później jeszcze 2. Ile razem miała orzeszków? Wiewiórka była już bardzo zmęczona i głodna miała 5 orzeszków ale zjadła 4. Ile orzeszków jej zostało? Orzechów miało mało i jeszcze raz wybrała się na poszukiwanie zapasów ale już nic nie znalazła, bo wszystkie orzeszki wyzbierały dzieci. Podarujcie wiewiórce swoje orzeszki. Dla wiewiórki na środku sali stoi pluszowa wiewiórka, obok niej koszyczek. Dzieci kolejno rzucają kostką z WM, z worka do koszyka przekładają tyle orzechów (żołędzi), ile jest oczek na kostce. Trzy dziuple N. prezentuje sylwety 3 dziupli i owoców drzew: szyszek, orzechów i żołędzi. N. czyta krótkie opowiadanie, a zadaniem dzieci jest umieszczenie w odpowiednich dziuplach, danej liczby poszczególnych owoców. Ruda wiewiórka udała się na poszukiwanie zapasów. Pierwszego dnia udało jej się zebrać 2 szyszki i 1 orzech. Zdobycze umieściła w pierwszej dziupli. Drugiego dnia, znalazła w lesie 3 żołędzie i 2 szyszki i zaniosła je do drugiej dziupli. Kolejnego dnia, pod drzewem znalazła 3 szyszki, 2 żołędzie i 1 orzecha. Zebrany pokarm schowała w trzeciej dziupli. Ile zapasów zgromadziła wiewiórka w poszczególnych dziuplach? Dz. maja za zadanie przeliczenie owoców w poszczególnych dziuplach i umieszczenie pod nimi kartoników z liczbą kropek, odpowiadającą zebranym zapasom. 5. Zapasy na zimę słuchanie wiersza Wandy Grodzieńskiej. Biegnie myszka po ściernisku, Trzyma ziarnko zboża w pyszczku. Trzeba zbierać okruszyny, By nie zginąć pośród zimy. 4

Skacze, skacze wiewióreczka Po szumiącym lesie. Zrywa orzech na leszczynie I do dziupli niesie. Trzeba zbierać już zapasy Na zimowe, ciężkie czasy! Pije pszczółka miód na kwiatku, Długą trąbkę stula, Wnet zabrzęczy, wnet poleci Z powrotem do ula. Trzeba zbierać dużo miodu, By nie było w zimie głodu! Wyjrzał zając spod jałowca. Cóż to za krzątanie? To już jesień brzęczy pszczółka Jesień, miły panie. Zbierz korzonki, zbierz kapustę I brzozową korę, Byś, zajączku, nie marł z głodu W tę zimową porę! Rozmowa o tym, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy (gromadzenie zapasów, zapadanie w sen zimowy, bogatsze upierzenie ptaków itd.). 6. Kto, co lubi segregowanie obrazków. Dopasowywanie obrazków z pożywieniem do obrazków zwierząt. Na tablicy znajdują się obrazki zwierząt a dzieci kładą obok zwierzęcia prawidłowy pokarm: Myszka zboże Wiewiórka orzeszki Pszczoła miód Zając korzonki, kapusta i brzozowa kora (marchewki) Gil jarzębina Sikorka słoninka Wróbelek ziarno zboża Sarna siano, marchewki czy kapusta Dzik żołędzie Niedźwiedź miód Jeż - owady 7. Mieszkanie na zimę. Dzieci wspólnie z nauczycielem dopasowują odpowiednie mieszkanie dla poszczególnych zwierząt z poprzedniej zabawy. Każdą nazwę zwierzęcia i jego zimowego domku, dzielimy na sylaby i umieszczamy pod ilustracjami białe kartoniki, które odpowiadają liczbie sylab w wyrazie. 5

8. Zabawa ruchowa: Zwierzęta i ich mieszkania. Rodzice wraz z dziećmi podzieleni są na trzy grupy: niedźwiedzie kolor niebieski wiewiórki kolor czerwony jeże kolor żółty. Dzieci otrzymują odpowiedni kolor szarfy i są zwierzątkami, rodzice natomiast tworzą dla tych zwierząt odpowiednie mieszkanie, trzymając przy wejściu do mieszkania prawidłowy obrazek (gawra, dziupla i stos liści). Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Na sygnał N. np. niedźwiedzie dzieci, które mają szarfy koloru niebieskiego idą do gawry ułożyć się do snu zimowego, pozostałe kucają. Powtarzamy zabawę wywołując inne zwierzęta. 9. Droga do domu zabawa ruchowa z elementem równoważnym. Dzieci są oznaczone szarfami w 3 kolorach. Na jednym końcu sali umieszczone są 3 obręcze z sylwetami zwierząt. Do każdej prowadzi ścieżka ułożona z szarf (w takim samym kolorze, jak szarfy dzieci). Zadaniem dzieci jest dojść do domów po ścieżce w takim samym kolorze, jak kolor szarfy. 10. Wiewiórki do dziupli Rodzice - drzewa zakładają szarfy zielone, dzieci-wiewiórki żółte. Rodzice - drzewa stoją w rozkroku, poruszają rękoma, naśladując szum gałęzi: sz, sz, sz. Dzieci-wiewiórki swobodnie biegają między drzewami. Na hasło N.: Wiewiórki do dziupli!, dzieci-wiewiórki biegną do swojego rodzica-drzewa, stają do niego przodem, a rodzic-drzewo opuszcza ręce (zamyka dziuplę). Potem następuje zmiana ról. 11. Droga do domu praca z K1., 12. Doprowadzanie zwierząt do ich domów. Nazywanie miejsc, w których zwierzęta spędzą zimę. 12. Zabawa odprężająca Niedźwiadek. Dzieci wyobrażają sobie, że są niedźwiadkami, które mają pełne brzuszki. Są leniwe, ociężałe, ich łapy nie chcą się poruszać. Każde dziecko niedźwiedź kładzie się wygodnie w ramionach mamy niedźwiedzicy na dywanie i zwija w kulkę, żeby było mu ciepło i miło. Ziewa, zamyka oczy, zasypia i przez chwilę leży nieruchomo. W tle słychać relaksacyjną muzykę. 13. Prawda, fałsz - zabawa słowna. Rodzice wymyślają, pytania dotyczące poznanych zwierząt, a dzieci udzielają odpowiedzi przy użyciu zwrotów: prawda/ fałsz. Np.: - Niedźwiedź zapada w sen zimowy. - Wiewiórka mieszka w gawrze. - Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek. - Niedźwiedź mieszka w dziupli. - Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę. 14. Podziękowanie za przybycie i wspólne zajęcia. 6