SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V Temat: UTRWALENIE WIADOMOŚCI O UŁAMKACH ZWYKŁYCH Autor i prowadzący zajęcia: Krystyna Kudlińska Data zajęć: 8.12.2010 r. Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna Cel ogólny: utrwalenie umiejętności sprawnego wykonywania obliczeń oraz rozwiązywania zadań praktycznych Cele szczegółowe: Uczeń: nazywa odpowiednie części ułamka, rozwiązuje praktyczne zadania dotyczące ułamków zwykłych, wyjaśnia i uzasadnia, pracuje samodzielnie i współdziała w grupie. Cel w języku ucznia: Dzisiaj utrwalimy sobie podstawowe wiadomości o ułamkach zwykłych. Będziemy je nazywać, porównywać, dodawać, odejmować, mnożyć, wyłączać całości, skracać rozwiązując różne zadania praktyczne. Kryteria sukcesu: - potrafisz wskazać i nazwać licznik i mianownik ułamka, - potrafisz wykorzystać dodawanie ułamków w muzyce, - potrafisz wykorzystać zdobytą wiedzę wyjaśniając na czym polegają błędy, - potrafisz rozwiązać zadanie z treścią dotyczące dodawania i odejmowania ułamków. Metody i formy: - pogadanka, - praca indywidualna. Materiały i środki: - komputer - prezentacja w programie Power Point, - karty pracy, - kreda, tablica. Przebieg lekcji: 1. Przywitanie uczniów. 2. Zapoznanie uczniów z celami i kryteriami sukcesu. 3. Wprowadzenie do tematu. Co to takiego jest ułamek? Czy ułamki są nam potrzebne? Do czego? Co potrafimy już zrobić z ułamkami? Jakie działania wykonać? 1
4. Podanie tematu i form pracy Jak myślicie jaki będzie temat dzisiejszej lekcji? (uczniowie podają swoje propozycje tematu lekcji) Podanie tematu: Utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych. 5. Rozwiązywanie zadań w grupach (ZAŁĄCZNIKI) Karta pracy nr 1. Wyświetlenie zadania. Pamiętacie jak mówiłam, że dodawanie ułamków możemy wykorzystywać w muzyce? Spójrzcie na ciekawostkę. Przed wami karta pracy, ustalcie jakie liczby kryją się pod zamalowaną częścią metrum. Przedstawienie efektów pracy i ewentualne rozwiązanie na tablicy. Karta pracy nr 2. Spójrzcie na kolejne zadanie. Gdzie uczniowie popełnili błędy i jak je naprawić? Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie a następnie sprawdzamy wyniki rozwiązując zadanie na tablicy. Karta pracy na 3. Rozwiążcie podane zadanie. Uczniowie rozwiązują zadanie, a następnie jedna osoba przedstawia zadanie na tablicy. 6. Podsumowanie lekcji poprzez pytania podsumowujące. Dziś nauczyłem się Zrozumiałem, że Przypomniałem sobie, że Zaskoczyło mnie, że Dziś osiągnąłem założony cel, gdyż 7. Podanie zadania domowego. Przed wami przepis na matematyczne pierniki. Obliczcie ile miodu, masła, cukru i mleka potrzeba do upieczenia tych pierników. Literatura: Joanna Bednarczuk, Jerzy Bednarczuk; Matematyka w segregatorze, część I. klasa 5.; wyd. Nowa Era; Warszawa 2000 r., M. Braun, K. Zarzycka, P. Zarzycki; Matematyka 5, zbiór zadań; wyd. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe; Gdańsk 2001 r., M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P.Zarzycki; Matematyka 6, podręcznik dla klasy szóstej szkoły podstawowej; wyd. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe; Gdańsk 2001 r. 2
ZAŁĄCZNIKI Karta pracy nr 1 Zadanie: Jakie liczby kryją się pod zamalowaną częścią metrum? 1. 2. 3. 4. 3
Karta pracy nr 2 Ania i Jaś nie potrafili prawidłowo wykonać zadania. Wyjaśnij na czym polegały ich błędy i rozwiąż wszystkie przykłady prawidłowo. ANIA JAŚ Karta pracy nr 3 Ewa i Karolina zbierały jagody. Ewa zebrała 3 5 1 litra jagód, a Karolina 2 10 9 litra. Z przyniesionych jagód mama zrobiła pierogi i kompot, i jeszcze zostało pół litra jagód. Ile jagód zużyła mama na pierogi i kompot? 4
Zadanie domowe Przed wami przepis na matematyczne pierniki. Obliczcie ile miodu, masła, cukru i mleka potrzeba do upieczenia tych pierników. Przepis na matematyczne pierniki Składniki: 1 1 2 + + szklanki miodu 4 2 8 3 4 1 kostki masła lub margaryny 5 6 5 1 4 szklanki cukru 9 5 1 3 7 + szklanki kwaśnego mleka 2 7 6 10 2 : 20 żółtek 2 odwrotność liczby kg mąki 3 1 27 łyżeczek sody oczyszczonej 50%. 1 łyżeczki amoniaku przyprawa do pierników Ważne jest abyś nie pomylił się w obliczeniach. Jak już policzysz, ile składników należy przygotować zrób ciasto. Masło, miód i cukier roztop w garnku, przestudź. Dodaj żółtka i wszystko wlej do mąki zmieszanej z sodą, amoniakiem i przyprawami do pienika. Dodaj kwaśne mleko. Wyrób ciasto, rozwałkuj. Wykrawaj pierniczki, układaj na blasze, posmaruj jajkiem. Na wierzch możesz położyć połówki orzecha. Piecz w gorącym piekarniku (ok. 200 0 ). Smacznego!!! 5