Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa TEMAT: FUNKCJE POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Cel ogólny: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o unkcjach Cele szczegółowe: Uczeń zna: Deinicję unkcji Pojęcie unkcji rosnącej, malejącej i stałej Pojęcie argument i wartość unkcji Deinicję miejsca zerowego unkcji Znaczenie współczynników w wzorze ogólnym unkcji Uczeń rozumie: Jak narysować unkcji Jak obliczyć wartość unkcji dla danego argumentu Jak znaleźć miejsce zerowe unkcji Jak znaleźć wzór unkcji równoległej do danej Uczeń potrai: Narysować unkcji liniowej Rozwiązać graicznie układ równań Odczytać z u miejsce zerowe unkcji Odczytać z u wartość unkcji dla danego argumentu Określić monotoniczność unkcji Napisać wzór unkcji równoległej do danej Metoda: aktywizująca kula śniegowa. Polega ona na stopniowym przechodzeniu od pracy indywidualnej każdego ucznia przez pracę w małych grupach aż do pracy w większym zespole. Praca grup kończy się ustaleniem poprawnych rozwiązań poszczególnych zadań i przedstawieniem ich na dużym arkuszu papieru. Następnie arkusze zostają zawieszone na ścianie bądź tablicy i jeden członek grupy reeruje rozwiązania. Nauczyciel ocenia pracę grup. Formy pracy: indywidualna, zespołowa Środki dydaktyczne: karty pracy grupy. Przebieg lekcji: 1. przywitanie 2. sprawdzenie obecności 3. podanie tematu lekcji 4. przypomnienie zasad pracy metodą śniegowej kuli Klasa liczy 18 uczniów i zostaje podzielona na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje bardzo zbliżone polecenia do zadań opartych jedynie na innych wzorach unkcji 5. indywidualne rozwiązywanie zadań (8 min.) 6. rozwiązywanie zadań w trzyosobowych grupach (8 min.) 7. rozwiązywanie zadań w sześcioosobowych grupach (10 min.) 8. prezentacja wyników pracy poszczególnych grup (prezentuje jeden uczeń z grupy) 9. podsumowanie pracy grup sprawdzenie rozwiązań, ocena pracy grupy 10. przypomnienie o sprawdzianie następnego dnia i pożegnanie uczniów. Karty pracy dla grup
Funkcje powtórzenie wiadomości GRUPA A 1. Odczytaj z u 5. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których unkcja przyjmuje wartości mniejsze niż unkcja g g - jakie jest miejsce zerowe unkcji - jaka jest wartość unkcji dla x = 0 - dla jakiego argumentu unkcja przyjmuje 2. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których dana unkcja przyjmuje wartości dodatnie 6. Znajdź wzór unkcji liniowej przechodzącej przez punkty (-1,-1) i (1,3) 7. Rozwiąż graicznie układ równań 3x y = 2 y + x = 2 3. Jaka jest monotoniczność unkcji liniowej, której przechodzi przez I, II, IV ćwiartkę 4. Napisz wzór unkcji liniowej, której przecina oś w punkcie (0,-2) i jest równoległy do u unkcji y = 5x + 2
Funkcje powtórzenie wiadomości GRUPA B 1. Odczytaj z u 5. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których unkcja przyjmuje wartości większe niż unkcja g g - jakie jest miejsce zerowe unkcji - jaka jest wartość unkcji dla x = 2 - dla jakiego argumentu unkcja przyjmuje 2. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których dana unkcja przyjmuje wartości ujemne 6. Znajdź wzór unkcji liniowej przechodzącej przez punkty (-1,-1) i (1,-3) 7. Rozwiąż graicznie układ równań x y = 3 2x + y = 6 3. Jaka jest monotoniczność unkcji liniowej, której przechodzi przez I, II, III ćwiartkę 4. Napisz wzór unkcji liniowej, której przecina oś w punkcie (0,3) i jest równoległy do u unkcji y = -2x + 2
Funkcje powtórzenie wiadomości GRUPA C 1. Odczytaj z u 5. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których unkcja przyjmuje wartości większe niż unkcja g g - jakie jest miejsce zerowe unkcji - jaka jest wartość unkcji dla x = -2 - dla jakiego argumentu unkcja przyjmuje 2. Zaznacz na osi zbiór argumentów, dla których dana unkcja przyjmuje wartości ujemne 6. Znajdź wzór unkcji liniowej przechodzącej przez punkty (-1,-1) i (1,5) 7. Rozwiąż graicznie układ równań x + y = 1 2x y = 1 3. Jaka jest monotoniczność unkcji liniowej, której przechodzi przez III, IV ćwiartkę 4. Napisz wzór unkcji liniowej, której przecina oś w punkcie (0,-4) i jest równoległy do u unkcji y = 3x - 3
Uwagi: W przypadku liczniejszej klasy idealny jest podział na grupy ośmioosobowe. Uczniowie pracują wtedy indywidualnie, następnie w dwójkach, potem w czwórkach i wreszcie w ósemkach. Nauczyciel szybciej dokona sprawdzenia i oceny pracy poszczególnych grup, jeżeli będzie miał rozwiązane zadania i ustaloną skalę ocen. W grupie można wyznaczyć osobę odpowiedzialną za kontrolę czasu pracy na poszczególnych etapach. Na dużych arkuszach papieru warto nakleić układy współrzędnych z liniami pomocniczymi i skalą, ułatwi to uczniom rysowanie ów. Przygotowanie materiałów do lekcji jest dość czasochłonne, ale warto. Lekcja jest interesująca dla uczniów i kończy się oceną dla każdego z nich.