Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Podobne dokumenty
Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

TEST Z ZAKRESU WIEDZY O BARWIE. 2. Zaznacz (krzyŝykiem w kwadracie) barwy podstawowe:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z plastyki w Szkole Podstawowej w Miękini

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. 4-6

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV- VI

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Proporcjonalność prosta i odwrotna

WYMAGANIA EDUKACYJNE PLASTYKA, KLASY IV

uczeń spełnia kryteria wymagane na ocenę bardzo dobrą w danej klasie.

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Temat: Milionerzy Sztuki tworzenie gry dydaktycznej.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA-PLASTYKA KLASA IV

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Nauczyciel: Anna Florczak. Rok szkolny 2018/2019,2019/2020. Kędzierzyn-Koźle

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Konspekt lekcji plastyki w klasie VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE PLASTYKA IV VI

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne. klasa IV

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne Klasa IV

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI DO PROGRAMU LUBIĘ TWORZYĆ

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania edukacyjne na daną ocenę z przedmiotu PLASTYKA w Szkole Podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Przedmiotowy system oceniania Chemia ZKPiG 12 Gimnazjum 16

Makijaż zasady ogólne

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV - VIII

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z PLASTYKI dla uczniów klas IV

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PLASTYKI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

Polisacharydy skrobia i celuloza

KRYTERIA OCENY Z PLASTYKI

Klasa IV Wymagania edukacyjne

Konspekt lekcji otwartej w klasie V a

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zestaw wymagań z przedmiotu plastyka w klasie VI

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z PLASTYKI dla uczniów klas V

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE V

Na polowaniu z Wielkomiludem

WYMAGANIA EDUKACYJNE PLASTYKA, KLASY VII

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU PLASTYKA dla klasy IV

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W GIMNAZJUM Opracowanie: Ewa Andryszczak-Pawłowska (nauczyciel dyplomowany w Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie) Temat: Czy barwa istnieje? Cechy i sposoby klasyfikacji barw Cel główny: Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa. Cele operacyjne: Uczeń po zajęciach: zna i rozumie pojęcie barwy jako wraŝenia wzrokowego, zna cechy barwy, potrafi wymienić barwy podstawowe, potrafi wymienić barwy pochodne, wie, z jakich barw podstawowych składają się poszczególne barwy pochodne, potrafi pogrupować barwy na ciepłe i zimne, potrafi wymienić pary barw dopełniających, potrafi prawidłowo narysować koło barw, potrafi wykonać ćwiczenie z zastosowaniem kontrastów barw dopełniających, wie, na czym polega zjawisko powidoku. Zagadnienia: Zjawisko barwy Cechy barwy Klasyfikacja barw: 1. Barwy podstawowe 2. Barwy pochodne 3. Mieszanie się barw 4. Barwy ciepłe i zimne Koło barw Barwy dopełniające Pomoce dydaktyczne: tablica interaktywna Metody pracy: wykład z elementami dyskusji kierowanej burza mózgów prezentacja multimedialna ćwiczenie indywidualne

Przebieg lekcji: A. Wprowadzenie Sprawy organizacyjne: włączenie tablicy, sprawdzenie obecności oraz przygotowania się uczniów do zajęć. Zapisanie tematu na tablicy interaktywnej. Pogadanka wstępna z elementami dyskusji na temat otaczających nas obrazów i ich najwaŝniejszego elementu barwy. Zwrócenie uwagi na barwy, które uczniowie mają na sobie itp. Pytania do uczniów: 1. Co to jest barwa? Zapisywanie spontanicznych odpowiedzi na tablicy. Ryc.1. Zrzut ekranowy obszaru roboczego tablicy interaktywnej 1. UŜyte narzędzia: tekst, pisak, pisak wielokolorowy, linia. 2. Czy barwa istnieje fizycznie? 3. Czy barwę da się wyczuć dotykiem lub poczuć w ciemności jej zapach? Podsumowanie dyskusji: Barwa jest wraŝeniem wzrokowym. Aby doznać tego wraŝenia potrzebne są dwa elementy wzrok ludzki i światło. barwy ulegają subiektywnym zmianom pod wpływem zmiany oświetlenia. Nie mamy dowodów na to, Ŝe wszyscy identycznie postrzegamy barwy, tzn. patrząc na czerwony, widzimy dokładnie ten sam czerwony. Wiemy, Ŝe są wśród nas ludzie, którzy nie widzą wszystkich barw (zjawisko daltonizmu). 1 Programów do tablic interaktywnych jest kilka, osobiście pracuję na Interwrite Workspace. Jest to program licencjonowany, adresowany do typu tablicy, jaka jest w szkole, w której pracuję.

B. Rozwinięcie Zjawisko barw badali fizycy: Isaac Newton w XVII w. i Thomas Young w XVIII (falowość widma świetlnego). Pojęcie, definicja barwy nie jest taka prosta jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Gdy uŝywamy pojęcia barwa czerwona mamy na myśli zbiór wszystkich barw, które spełniają określony warunek, czyli są czerwone. Barwa jest pojęciem szerszym niŝ kolor; kolor jest jedną z cech barwy. Pozostałe cechy to jasność (walor) i nasycenie (czystość). Ryc.2. Zrzut ekranowy obszaru roboczego tablicy interaktywnej. Strona druga (numeracja i nawigacja między stronami w dolnym lewym rogu. UŜyte narzędzia: tekst, pisak, pisak wielokolorowy, linia. Barwy moŝna grupować w róŝny sposób, czyli dokonywać ich klasyfikacji. Pytanie do uczniów: W jaki sposób moŝemy pogrupować barwy? (To zagadnienie nie powinno sprawić trudności, poniewaŝ jest to zakres materiału szkoły podstawowej). Przewidywane odpowiedzi uczniów: barwy ciepłe i zimne, barwy podstawowe i pochodne. Wizualizacja na tablicy rysują uczniowie, który odpowiadali, pozostała część klasy w zeszytach, starając się uzyskiwać barwy pochodne poprzez mieszanie ze sobą kredek w barwach podstawowych lub poprzez stawianie kropek mazakami, cienkopisami. W drugiej połowie XIX w. Artyści, którzy znali juŝ odkrycia Newtona i Younga, dokonywali eksperymentów w swoich obrazach, stosując mieszanie optyczne barw sąsiadujących ze sobą. Kierunek ten nazwano w sztuce impresjonizmem. Nazwa pochodzi od tytułu pierwszego obrazu Impresja. Wschód słońca Claude a Moneta pokaz fragmentu prezentacji PowerPoint.

Ryc. 3. Zrzut ekranowy obszaru tablicy interaktywnej w trybie lekcji. Tryb uzyskujemy, klikając ikonę mysz. W tym trybie tablica wyświetla dowolny dokument, który mam w komputerze/laptopie, współpracującym z tablicą. Tutaj widzimy fragment prezentacji PowerPoint. Całą wiedzę o barwie moŝna odczytać z tzw. koła barw. Pytania do uczniów: Czy wiecie, co to jest koło barw? Ile (zbiorów) barw się na nim znajduje? Ryc. 4. Koło barw. Strona trzecia. Zastosowane narzędzia, oprócz wymienionych wcześniej: kubełek z farbą, linia kropkowana, zakreślacz.

A. Zakończenie Podsumowanie wiadomości z lekcji o barwie w formie pytań do klasy. 1. Co to jest barwa? 2. Jakie są barwy podstawowe? 3. Jakie są barwy pochodne? 4. Co rozumiemy pod pojęciem walor? 5. Jakie barwy mieszczą się w zbiorze złamane? 6. Jakie barwy dopełniają się do szarości? 7. Gdzie na kole barw znajdziemy barwy dopełniające? Osoby aktywne na lekcji wynagradzane są plusami za aktywność. Podanie pracy domowej i potrzebnych materiałów na następną lekcję. Praca domowa Na pierwszej stronie w zeszycie wykonaj w dowolnej technice płaskiej koło barw, na którym uwzględnione będą: prawidłowo rozłoŝone barwy podstawowe i pochodne, barwy ciepłe i zimne, barwy złamane barwą dopełniającą i rozbielone.