Scenariusz zajęć z przysposobienia do pracy 1. Prowadzący: Magdalena Baranowska 2. Temat zajęć: Zupa pomidorowa z makaronem, udka faszerowane i sałatka jarzynowa. 3. Metody pracy: - słowna (instruktaż słowny), - oparta na działaniu praktycznym 4. Formy pracy: - indywidualna, - zespołowa 5. Cele szczegółowe: Uczeń: - przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pracy, - potrafi przygotować potrzebne produkty wykorzystując przepisy, - przygotowuje sobie stanowisko pracy i sprzęt niezbędny do wykonania danej pracy, - wykonuje wszystkie czynności zgodnie z przepisem i poleceniami nauczyciela, - umie odważać i odmierzać wartości produktów wg przepisu, - potrafi płukać, obierać i kroić w kostkę jarzynę, - posługuje się sprzętem elektrycznym, takim jak maszynka do mielenia mięsa - potrafi doprawić potrawę według własnego gustu smakowego, - dba o czystość i porządek na stanowisku pracy, - oszczędnie gospodaruje wodą i środkami czystości, - potrafi estetycznie nakryć do stołu, - porządkuje pracownię gospodarstwa domowego po zakończonej pracy.
Przebieg zajęć: 1.Wstęp do zajęć: - zapoznanie się z przepisami na potrawy, jakie uczniowie będą przygotowywali: zupa pomidorowa, udka faszerowane i sałatka jarzynowa, - podzielenie uczniów na grupy, w których będą wspólnie przygotowywać daną potrawę. 2. Część zasadnicza: - przygotowanie sobie stanowiska pracy, potrzebnych produktów, naczyń i sprzętu kuchennego, - wykonywanie kolejnych czynności zgodnie z przepisem i poleceniami nauczyciela, - nakrycie do stołu, - wspólny obiad. 3. Prace porządkowe w pracowni. Zupa pomidorowa z makaronem 1 słoik koncentratu pomidorowego 3 kostki rosołowe 2 litry wody 20 gram masła lub margaryny 1 duża cebula 150 mililitrów śmietanki makaron sól, pieprz, cukier 1. Odmierzyć wodę, zagotować i dodać kostki rosołowe. 2. Cebulę obrać, opłukać i pokroić w drobną kostkę. 3. Masło roztopić i przesmażyć na nim cebulę, a następnie dodać koncentrat pomidorowy. 4. Przesmażony koncentrat z cebulą dodajemy do wywaru i zagotowujemy. 5. Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. 6. Po wyłączeniu zupy pomidorowej dodajemy zaparzona śmietankę i doprawiamy do smaku. Aby wzbogacić wartość odżywczą oraz smakową możemy do wywaru dodać jedną marchewkę, pietruszkę i kawałek selera.
Sałatka jarzynowa 1 kilogram ziemniaków 4 marchewki 2 pietruszki pół selera kilka ogórków (kiszonych lub konserwowych) mała cebula majonez, musztarda sól, pieprz 1. Jarzynę tzn. ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i seler płuczemy, obieramy i gotujemy w osolonej wodzie aż będzie miękka. 2. Następnie gdy ostygnie kroimy w kostkę. 3. Cebulę obieramy, płuczemy i kroimy w drobną kosteczkę. 4. Ogórki również kroimy w kosteczkę. 5. Do pokrojonej jarzyny dodajemy cebulę, ogórki, kilka łyżek majonezu i łyżeczką musztardy. 6. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Udka faszerowane 5 udek 1 papryka czerwona 2 ząbki czosnku kucharek, pieprz 50 gram margaryny 1. Udka umyć, usunąć części niejadalne tzn. resztki pierza, tłuszcz. 2. Z udka wycinamy krótszą kość, a długą luzujemy. 3. Następnie ścinamy troszkę mięsa i mielimy z ząbkiem czosnku. 4. Z papryki wycinamy gniazdo nasienia, płuczemy i kroimy w kostkę. 5. Mięso zmielone mieszamy z papryką i doprawiamy do smaku kucharkiem i pieprzem. 6. Na rozłożone udka rozkładamy farsz i zwijamy w paluch. 7. Po górze sypiemy pokrojonym czosnkiem i kucharkiem. 8. Udka ciasno układamy na rozgrzanym tłuszczu i pieczemy około 1,5 godziny, co jakiś czas podlewając wytworzonym sosem (w razie braku sosu należy uzupełnić wodą).
Scenariusz zajęć z przysposobienia do pracy 1. Prowadzący: Magdalena Baranowska 2. Temat zajęć: Ciasto: Kruszynka i ciastka kruche z marmoladą. 3. Metody pracy: - słowna (instruktaż słowny), - oparta na działaniu praktycznym 4. Formy pracy: - indywidualna, - zespołowa 5. Cele szczegółowe: Uczeń: - przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pracy, - potrafi przygotować potrzebne produkty wykorzystując przepisy, - przygotowuje sobie stanowisko pracy i sprzęt niezbędny do wykonania danej pracy, - wykonuje wszystkie czynności zgodnie z przepisem i poleceniami nauczyciela, - umie odważać i odmierzać wartości produktów wg przepisu, - potrafi płukać, obierać i trzeć na tarce, - wyrabia ciasto, wałkuje i wykrawa foremkami różne kształty, - posługuje się sprzętem elektrycznym, takim jak mikser czy maszynka do mielenia mięsa, - dba o czystość i porządek na stanowisku pracy, - oszczędnie gospodaruje wodą i środkami czystości, - porządkuje pracownię gospodarstwa domowego po zakończonej pracy.
Przebieg zajęć: 1.Wstęp do zajęć: - zapoznanie się z przepisami na ciasto i ciasteczka, jakie uczniowie będą przygotowywali: ciasto Kruszynka i kruche ciastka z marmoladą, - podzielenie uczniów na grupy, w których będą wspólnie przygotowywać ciasto i ciasteczka. 2. Część zasadnicza: - przygotowanie sobie stanowiska pracy, potrzebnych produktów, naczyń i sprzętu kuchennego, - wykonywanie kolejnych czynności zgodnie z przepisem i poleceniami nauczyciela. 3. Prace porządkowe w pracowni. Ciasto: Kruszynka Składniki na ciasto: 300 gram mąki pszennej 4 żółtka 200 gram margaryny ½ szklanki cukru pudru 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1. Margarynę pokruszyć z mąką 2. Dodać żółtka utarte z cukrem pudrem i proszek do pieczenia. 3. Zarobić ciasto kruche i upiec dwa placki. Składniki na masę jabłkową: 1 kg jabłek 2 galaretki pomarańczowe 1 łyżka masła 1. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. 2. Masło roztopić, dodać jabłka, wymieszać i chwilę smażyć na wolnym ogniu. 3. Dodać suchą galaretkę, wymieszać i smażyć kilka minut. Składniki na masę orzechową: 1 kostka masła 200 gram orzechów mielonych 1 szklanka mleka 2-4 łyżki cukru pudru
1. Mleko zagotować, zalać nim orzechy i wymieszać. 2. Masło utrzeć z cukrem pudrem i dodać przestudzone orzechy. Składniki na polewę: ½ kostki margaryny 6 łyżek cukru 3 łyżki kakao 2 łyżki wody 1. Margarynę roztopić. 2. Dodać cukier, kakao i wodę. 3. Całość lekko zagotować. Przełożenie ciasta: Ciasto kruche przestudzona masa jabłkowa ciasto kruche masa orzechowa polewa. Ciastka kruche z marmoladą 250 gram mąki pszennej 150 gram masła 100 gram cukru pudru 2 żółtka gotowane 2 żółtka surowe ½ (pół) łyżeczki proszku do pieczenia 1 białko 3 łyżki twardej marmolady orzechy mielone, migdały lub wiórki kokosowe 1. Ugotowane żółtka przetrzeć przez sitko. 2. Z mąki, masła, cukru pudru, żółtek, proszku zarobić ciasto. 3. Rozwałkować i wycinać foremką różne kształty par ciasteczek: jedno całe ciastko, drugie z dziurką. 4. Sklejać białkiem, dziurkę wypełnić marmoladą. 5. Wierzch posmarować białkiem i posypać mielonymi orzechami, migdałami lub kokosem. 6. Piec w temperaturze 180 stopni około 15 minut.