SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji przyrody do czwartej klasy

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI. Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II

Temat: Pole równoległoboku.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Plusy i minusy element motywujący uczniów do pracy - aktywność na lekcji

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

I JA I MOJE OTOCZENIE

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Hospitacja diagnozująca na lekcji języka angielskiego

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Plan metodyczny lekcji

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Ruchy tropiczne roślin

Scenariusz zajęć praktycznych.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Kto puka do naszych drzwi?

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Mapa niewyczerpane źródło informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

I. OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Golinie w roku szkolnym 2014/15

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji w ramach korelacji chemii z matematyką

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Obserwujemy zjawisko elektryzowania się ciał.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Przedmiotowe ocenianie z przyrody

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII i VIII Rok szkolny 2018/2019

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Temat: Odejmowanie w pamięci

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, Nr RPPK.09.02.00-18-0049/16 Autor Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 Temat: Przyrzady i pomoce przyrodnika. Przyroda klasa IV Cel lekcji: Wiadomości - uczeń: - wyjaśnia podstawowe przyrządy przyrodnika, - wyjaśni zastosowanie przyrządów przyrodnika ( np. lupa, lornetki, kompasu, mapy,) - wymieni podstawowe elementy mikroskopu, - wymieni cechy przyrody ożywionej; Umiejętności - ucznia; -posłuży się mikroskopem; - analizuje tekst z podręcznika oraz ilustracje; Metody nauczania; - słowne: pogadanka, dyskusja, praca z podręcznikiem, z zeszytem ćwiczeń; - obserwacyjna Formy pracy: - indywidualna; - grupowa; - zbiorowa Środki dydaktyczne ;

- podręcznik; - zeszyt ćwiczeń (str.10, 11) Mikroskop, lupy, lornetki, kompasy, mapy; - koperta z zadaniami (zał.1), rozsypanka wyrazowa (zał.2) Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel zaprasza uczniów do zabaw. Uczeń losuje kopertę i za pomocą samych gestów lub rysunku prezentuje przyrząd przyrodnika. - koperta nr1- narysuj kompas; - koperta nr2 pokaz lupę; - koperta nr3 pokaż mikroskop; - koperta nr 4 pokaz lornetkę; - koperta nr5 pokaz aparat fotograficzny; 2. Nauczycie prezentuje uczniom przyrządy przyrodnika zadaje pytanie: Do czego służą przedstawione przedmioty? 3. Nauczyciel zadaje pytanie uczniom: Co możemy obserwować za pomocą lornetki? 4. Nauczyciel zadaje pytanie uczniom: Co możemy obserwować za pomocą lupy? - rozdanie przez nauczyciela lup, uczniowie za ich pomocą obserwują,włos, 5. Uczniowie obserwują włos pod mikroskopem, EKSPERYMENT: 1. Cel prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów budową włosa. 2. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Eksperyment prowadzony jest podczas obserwacji włosa pod mikroskopem uczniowie w grupach prowadza obserwację.. 3. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Uczniowie poprzez własną obserwację odpowiadają na pytania nauczyciela, uzupełniają karty pracy.. 4. Wyciągniecie wniosków: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat budowy włosa. 6. Nauczyciel zadaje pytanie uczniom; Co możemy obserwować za pomocą mikroskopu? 7. Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady posługiwania się mikroskopem: - przed przystąpieniem do obserwacji wycieramy z kurzu części optyczne mikroskopu;

- oświetlamy pole widzenia za pomocą lusterka; - umieszczamy preparat na stoliku mikroskopu; - obserwacje rozpoczynamy od najmniejszego powiększenia; - za pomocą śrub makro- i mikrometrycznych uzyskujemy ostrość obrazu; - po zakończeniu obserwacji ustawiamy ponownie najmniejsze powiększenie, chowamy preparat, przecieramy mikroskop i wkładamy do szafki. 8. Uczniowie przeprowadzają doświadczenie: 9. Uczniowie obserwują włos pod mikroskopem; 10. Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia budowę mikroskopu. Następnie rozdaje karty pracy uczniom, na których jest namalowany mikroskop z opisem budowy. Zadaniem ucznia jest wypisanie części budowy mikroskopu. Uczeń otrzymuje od nauczyciela opis funkcji mikroskopu. Zadaniem ucznia jest dopasowanie opisu do części budowy mikroskopu. 11. Uczeń wypisuje najważniejsze części mikroskopu i dopasowuje opis ich funkcji:

- okular powiększa obraz, który widzimy przez obiektyw; - obiektyw daje powiększony obraz oglądanego przedmiotu; - kondensor skupia światło na obserwowanym przedmiocie; - lusterko kieruje światło w kierunku kondensora; - tubus utrzymuje okular i obiektyw; - śruby makro- i mikrometryczne służą do podnoszenia i opuszczania tubusu w celu regulacji ostrości obrazu.; 12. Ocena poprawności pracy uczniów. Faza podsumowująca: - Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji, poprzez wspólne wykonanie z uczniami zadania 1-2 z zeszytu ćwiczeń (str. 10,11). - Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji. - Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? Uzasadnij......... 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? 5. Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Podkreśl odpowiedni symbol.