KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Data : 12.12.2013 r. Klasa: I b Temat zajęć: Bezpieczne przygody. Pokonywanie przeszkód w sali gimnastycznej Miejsce: sala gimnastyczna Czas: 45 Liczba ćwiczących: 20 Przybory: 4 materace, drabinki skośna i pionowa, zjeżdżalnia drewniana, lina leżąca, 2 ławeczki gimnastyczne, 10 pachołków, Cel ogólny: Kształtowanie wybranych umiejętności motorycznych w trakcie pokonywania toru przeszkód w sali gimnastycznej, zgodnie z przyjętymi zasadami. Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi pokonywać przeszkody sztuczne, - zna zasady bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń, - celowo wykorzystuje przybory na zajęciach wychowania fizycznego - wykonuje ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne wykonuje ćwiczenia równoważne, - przeciąga się po linie, - wspina się po drabince. Metody: zabawowa, zabawowo-naśladowcza, Formy pracy: zbiorowa, indywidualna- jednolita, grupowa - zróżnicowana.
TOK LEKCJI ZADANIA SZCZEGÓŁOWE CZAS UWAGI CZĘŚĆ WSTĘPNA 1.Zabawa 1. Zbiórka w dwuszeregu 3 Okrzyk orientacyjno- 2. Sportowe powitanie, sprawdzenie obecności Sport to... porządkowa 3. Marsz dwójkami wokół sali gimnastycznej w zdrowie! Marsz rytm tamburyna próby wyrównania kroku, zuchów. zatrzymanie w bezruchu zgodnie z przerwą w muzyce. 2.Zabawa 1. Nauczyciel staje w środku koła trzymając 3 ćwicząca refleks skakankę i zataczając ją w koło. Uczniowie Ogon szczura przeskakują przez koniec skakanki. Kto nie zdąży podskoczyć siada poza kołem. Wygrywają uczniowie (10 uczniów), którym udało się przeskoczyć. 3. Rozgrzewka 1. Trucht wokół sali a w nim wykonywanie 4 ćwiczeń: - na klaśnięcie obrót wokół własnej osi - na gwizdek przysiad i wyskok w górę - na klaśnięcie podpór przodem i wykonanie 2 pompek - krok odstawno -dostawny CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. Motywacja do 1. Podanie tematu lekcji. 4 zajęć. 2. Omówienie zadań lekcji, wyjaśnienie zadań do wykonania przy kolejnych stacjach toru przeszkód, prezentacja w wykonaniu nauczyciela. 2. Czynności Podział uczniów na 5 grup po 4 osoby. 5 organizacyjno- Uczniowie stoją w szeregu i odliczają do 5 porządkowe. każdy musi zapamiętać swój numer. Kolejne grupy przechodzą do poszczególnych
3. Ćwiczenia próbne. 4. Ćwiczenia właściwe stacji toru przeszkód. Uczniowie w określonym czasie oswajają się z przyrządami sportowymi, wykonując ćwiczenia zgodnie z omówionymi zasadami, następnie na sygnał dźwiękowy nauczyciela przechodzą do stacji kolejnej zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, uczniowie zapamiętują kolejność stacji w torze przeszkód. Uczniowie pokonują cały tor przeszkód metodą strumieniową jeden za drugim. 6x2 12 10 Stacja 1: Kopiec kreta Stacja 2: Przejście nad przepaścią Stacja 3 Skacz czołgaj się Stacja 4 Strongman Stacja 5: Wspinaczka ze ślizgiem Uczniowie czołgają się pod materacami opartymi o ławeczki. Uczniowie przechodzą po ławeczce gimnastycznej przodem, stawiając stopy jedną za drugą. Uczniowie na zmianę raz przeskakują nad przeszkodą raz się czołgają Uczniowie biegną z piłką lekarską do półmetka i z powrotem przebiegając po ławeczce gimnastycznej Uczniowie wchodzą przodem po drabince skośnej, zaczepionej o zjeżdżalnię, następnie zjeżdżają w pozycji siedzącej. Stacja 6: Przeciąganie Uczniowie przeciągają się na kocyku po linie przywiązanej do drabinki. CZĘŚĆ KOŃCOWA 1. Zabawa zręcznościowa Każdy uczeń jest pilotem śmigłowca. Skakanka złożona na pół jest śmigłem. Uczniowie siedzący 2
Odlot śmigłowców 2. Uspokojenie organizmu. w kole starają się wstać, a następnie usiąść kręcąc skakanka nad głową raz lewą, raz prawą ręką. 1.Omówienie lekcji, ewaluacja zajęć czy się podobały, czy raczej były nudne. 2. Zachęcenie do samousprawniania się w czasie wolnym. 3. Pożegnanie ustawienie w dwuszeregu. 2 Pożegnanie okrzykiem Czołem klasa! Opracowanie : mgr Katarzyna Kokoszka-Olszówka STACJA 1
STACJA 2 STACJA 3
STACJA 4 i 5 STACJA 6