Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej 1. Informacje wstępne: Data 22 III 2013 Klasa II c 2. Realizowany program nauczania Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Autorka Ewa Stolarczyk Wydawnictwo JUKA Treść z podstawy programowej W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych: Sprawnie liczy obiekty, wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby Zapisuje i odczytuje liczby Dodaje i odejmuje w zakresie 100 Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub odejmowanie 3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego WSZYSTKO BUDZI SIĘ DO ŻYCIA Temat dnia Zmiany w pogodzie 4. Temat zajęć edukacji matematycznej Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100. 5. Cele zajęć:
Cel ogólny Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100 Cele pośrednie Wskazywanie w liczbie dwucyfrowej cyfry dziesiątek i cyfry jedności Doskonalenie orientacji przestrzennej (pojęcia strony prawej i lewej, wyrażeń pod, nad, obok, przed, za) Cele operacyjne Uczniowie: Wykonują w praktyce czynność dodawania i odejmowania Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych Rozwiązują problemy Uważnie słuchają Biorą udział w zabawach integracyjnych Postawy Motywowanie do efektów pracy Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie 6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/ Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa 7. Strategie nauczania O operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa, demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna) wg W. Zaczyńskiego 9. Zasady dydaktyczne Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności 10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna 11. Środki dydaktyczne Oś liczbowa, samochodowe tablice rejestracyjne ( na kartkach), kolorowe kwiatki, instrumenty: trójkąt, tamburyno, grzechotka, kołatka. Przebieg zajęć Przebieg zajęć Realizowane zagadnienia Metody Formy Czynności nauczyciela Ucznia Czynności organizacyjno czynnościowa grupowa Zabawa na dywanie Uczniowie stoją w porządkowe. Czy znasz magiczną kręgu, śpiewają liczbę 7 zabawa piosenkę, rozwijająca wykonując motorykę dużą, odpowiednie gesty i podczas której ruchy, muszą wykorzystujemy zapamiętać klaskanie, skakanie, kolejność tupanie itp. wykonywanych ruchów. czynnościowa grupowa i indywidualna Tabliczka Brzęczenia N. na osi liczbowej przywiesza magnesy na Uczniowie wymieniają kolejne liczby, mówiąc bzz przy wielokrotności liczby 3 (1,2,bzz,4,5,bzz).
wielokrotnościach Następnie jeden liczb np. 3 uczeń wymienia N. zmienia kilka razy liczby, ucz. wielokrotności liczby 3 wykonują w podobny sposób ćw. Ćwiczenia techniki rachunkowej Praktyczna indywidualna Samochodowe tablice rejestracyjne N. rozdaje każdemu dz. tablicę rejestracyjną auta, każde dziecko ma inną. Uczniowie wpisują na tablicy swój inicjał. Obliczają sumę cyfr znajdujących się na tablicy i zapamiętują ją N. prosi, aby po jego prawej stronie ustawiły się auta, które mają na Uczniowie ustawiają się według polecenia N. tablicach liczby do 20, a po lewej stronie liczby powyżej 20. Sekwencje ruchowe praktyczna zespołowa Zabawa Echo N. wykonuje uderzenia Ucz. muszą zapamiętać ilość i rękami, tempo i powtarzają przedmiotami w działania N. odpowiednim Zabawa matematyczna dodawanie i odejmowanie liczb praktyczna indywidualna tempie. Bingo matematyczne
N. rozdaje ucz. Ucz. dzielą kartkę kartki A4 na osiem części, wpisują w każdą część dowolną N. podaje kolejne liczbę do 15. działania Ucz. wykonują w pamięci obliczenia, jeżeli mają liczbę na kartce, skreślają ją. Wygrywa dz., które skreśli wszystkie Ćwiczenia wpływające na rozwój pamięci Praktyczna - ćwiczebna binarna N. rozdaje każdej liczby Ucz. układają kwiatki według parze po 4 kwiatki, poleceń N.( wg. każdy w innym kolorów) kolorze Ucz. słuchają N. wymienia poleceń przy kolejność ułożenia zamkniętych kwiatków. oczach, mają Stopniowo wygasa mówienie, zastępowane jest wydłużany czas od polecenia do ułożenia kwiatków. dźwiękiem instrumentów: żółty kwiat- grzechotka, czerwony kwiat- tamburyno, zielony kwiat- trójkąt, różowy kwiat- Zabawa integracyjna czynnościowa kołatka Jedno dziecko koduje liczbę i
zbiorowa Kodowanie liczb. N. ustala z dziećmi, że cyfrę dziesiątek dzieci będą pokazywać wykonując skoki, a cyfrę jedności przysiady. pokazuje klasie ją ruchami. Dzieci wspólnie odgadują liczbę. Wybrane dziecko odszukuje zakodowaną liczbę na kartoniku magnetycznym i przypina odpowiednio na osi liczbowej.