PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Podobne dokumenty
mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI W KLASIE V

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Edyta Milanowska Scenariusz lekcji

Temat: Odejmowanie w pamięci

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 11. Uczeń oblicza obwód wielokąta o danych długościach boków).

Konspekt lekcji matematyki

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLUCZ ODPOWIEDZI DO ARKUSZA ETAP SZKOLNY

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

I Liceum Ogólnokształcące w Warszawie

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Sprawdzian diagnozujący z matematyki w klasie IV. Kartoteka I/ 2.1; 2.3 C P KO 4 II. /12.3 C P L 3 II. /12.4 C P WW 1

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa V szkoła podstawowa marzec 2015

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Sprawdzian diagnozujący z matematyki w klasie V. Kartoteka

Sprawdzian umiejętności matematycznych po klasie V szkoły podstawowej

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. PESEL

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ

zestaw komputer + projektor + ekran; komputery z dostępem do Internetu;

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny I ty możesz zostać Świętym Mikołajem Temat: Klubik Niewidzialnej Dłoni

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Lokaty bankowe (2 jednostki lekcyjne) Data i miejsce realizacji Maj 2015, Zespół Szkół w Wielgolesie

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa V szkoła podstawowa 2012

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

nazwa zadania/ nr grupy realizowanych w Publicznym Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim nazwa i adres szkoły

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2011/2012

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLUCZ ODPOWIEDZI DO ARKUSZA ETAP REJONOWY

ZADANIA NA KARTACH. Właścicielem ogródka jest pan Nowakowski. Na działce rosną 3 jabłonie, 2 grusze, winogron i wiele odmian kwiatów.

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

TEMAT: Zastosowanie wiadomości o bryłach w praktyce powtórzenie i utrwalenie wiadomości o bryłach.

Test dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie piątej

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DLA KLAS IV VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W KOSZALINIE

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

PROSTE, KĄTY, PROSTOKĄTY, KOŁA

ZADANIA PRZYGOTOWAWCZE

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Transkrypt:

Jolanta Fornal Ul. Paszowska 36c/3 30-713 KRAKÓW tel. (012)296-04-32 Nauczyciel matematyki SP47 w Krakowie PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP Temat: Obwody prostokątów i kwadratów. Cele operacyjne: Uczeń: zna pojęcie obwodu wielokąta odkrywa i stosuje sposób obliczania obwodu prostokąta i kwadratu oblicza bok kwadratu przy danym obwodzie oblicza bok prostokąta, gdy dany jest jego obwód i długość drugiego boku oblicza obwody wielokątów Materiały: instrukcje dla grup patyczki różnej długości, tasiemka, plastelina, centymetr krawiecki, klej kartka z rebusem dla każdego ucznia i duża plansza do powieszenia na tablicy tabelki do zapisywania wyników dla uczniów, kartki z przykładem błędnie rozwiązanego zadania podręcznik, zeszyt ćwiczeń Czas zajęć: 2 godziny lekcyjne Przebieg lekcji: I Organizacja: 10 minut Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup 4-5 osobowych. Każda grupa otrzymuje instrukcję (załącznik 1) oraz odpowiadający jej zestaw pomocy. Uczniowie budują z patyczków ramkę określonego kształtu tak, aby na jej oklejenie zużyć całą tasiemkę. II Prezentacja wyników: 10 minut Przedstawiciele poszczególnych grup prezentują swoje rozwiązania, zapisują je na tablicy w przygotowanej przez nauczyciela tabelce. Wszyscy uczniowie zapisują wyniki w zeszytach, wykorzystując tabelkę (załącznik 2). Przy omawianiu zadania w grupie VI nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że każdy kwadrat jest prostokątem. Nauczyciel podsumowuje pracę grup, zwraca uwagę na możliwość dokonania pomiarów patyczków i tasiemki przed przystąpieniem do budowy ramki. III Obserwacje i wnioski: 25 minut 1

Nauczyciel proponuje, aby nagłówki w ramce zastąpić pojęciami matematycznymi. Uczniowie w grupach szukają pojęć zastępujących długości patyczków i długość tasiemki. Zapisują w pustych miejscach tabelki długości boków i obwód. Nauczyciel nagradza grupę, która najszybciej rozwiązała problem. Następnie uczniowie próbują określić związek między długościami boków wielokąta a jego obwodem (na podstawie wykonanego zadania oraz wyników zapisanych w tabelce). Poszczególne grupy podają swoje propozycje. Nauczyciel prosi o rozwiązanie rebusu (załącznik 3) - można rozwiązywać go w grupach lub indywidualnie. Uczniowie wklejają rebus do zeszytu i zapisują jego rozwiązanie. Nauczyciel rozdaje kartki z błędnie rozwiązanym zadaniem (załącznik 4), prosi o ocenę poprawności tego rozwiązania. Uczniowie przekreślają błędne rozwiązanie, dokonują zamiany jednostek i zapisują poprawny sposób obliczania obwodu w przedstawionej sytuacji, zapisują również ostrzeżenie (np. Pamiętaj o tych samych jednostkach lub Sprawdź jednostki ). Uczniowie podają sytuacje z życia codziennego, w których trzeba obliczyć obwód prostokąta, kwadratu lub innego wielokąta. IV Ćwiczenia: 20 minut Dzieci przystępują do rozwiązywania zadania B ze str. 97 (Podręcznik, kl. IV). Na tablicy prezentowane są różne rozwiązania, wykorzystujące własności prostokąta i kwadratu. Następnie w grupach rozwiązują zad. 1 str. 97oraz zad. 3 str. 26 z Zeszytu ćwiczeń. Nauczyciel na bieżąco sprawdza poprawność rozwiązań. V Rozwiązywanie zadań: 20 minut Uczniowie rozwiązują zad. 2 ze str. 97 z Podręcznika; przy rozwiązywaniu punktu a) tego zadania nauczyciel proponuje wykorzystanie tasiemki długości 48 cm, która jest obwodem kwadratu uczniowie składają tasiemkę na cztery równe części i obliczają długość boku kwadratu. Pozostałe punkty tego zadania uczniowie traktują jako konkurs na najszybciej i najstaranniej rozwiązane zadanie. (Tu również przy ewentualnych trudnościach z rozwiązaniem można wykorzystać tasiemkę). VI Podsumowanie; 5 minut Nauczyciel krótko podsumowuje lekcję, przypomina sposób obliczania obwodów prostokąta i kwadratu. Zadanie domowe: str. 27 ćwiczenie 6 (Zeszyt ćwiczeń). 2

Załącznik 1 (instrukcje dla grup, materiały, które należy przygotować dla danej grupy) Grupa I Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj prostokątną ramkę tak, aby można ją było okleić tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do Tasiemka długości 60 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 20 cm, 20 cm, 10 cm, 10 cm, 5 cm, 5 cm, 25 cm Grupa II Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj kwadratową ramkę tak, aby można było okleić ją tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do Tasiemka długości 40 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 10 cm, 10 cm, 10 cm, 10 cm, 5 cm, 5 cm, 5 cm, 5 cm Grupa III Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj trójkątną ramkę tak, aby można było okleić ją tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do łączenia patyczków wykorzystaj plastelinę. Zapisz długości użytych patyczków oraz długość Tasiemka długości 35 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 12 cm, 15 cm, 8 cm, 10 cm, 3 cm, 25 cm Grupa IV Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj pięciokątną ramkę tak, aby można było okleić ją tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do Tasiemka długości 50 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 15 cm, 12 cm, 10 cm, 8 cm, 5 cm, 6 cm, 1 cm Grupa V Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj prostokątną ramkę tak, aby można było okleić ją tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do Tasiemka długości 44 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 12 cm, 12 cm, 10 cm, 10 cm, 5 cm, 8 cm, 8 cm 3

Grupa VI Z patyczków, które masz do dyspozycji, zbuduj prostokątną ramkę tak, aby można było okleić ją tasiemką (musisz wykorzystać całą tasiemkę, nie możesz na niej robić zakładek). Do Tasiemka długości 36 cm, plastelina, centymetr krawiecki Patyczki 9 cm, 9 cm, 9 cm, 9 cm, 15 cm, 15 cm 4

Załącznik 2 (tabelka wyników) Kształt ramki Długości użytych patyczków Długość tasiemki 5

Załącznik 3 (rebus) P T=B R=D RYB R P=ŚC S CZO=YS A=ICH L=J S=ÓW Rozwiązanie: Obwód wielokąta to suma długości wszystkich jego boków. 6

Załącznik 4 (zadanie z błędem) Zadanie: Oblicz obwód narysowanego prostokąta. 2dm 12cm Rozwiązanie: 12+2+12+2= 28 Odpowiedź: Obwód tego prostokąta wynosi 28 centymetrów. 7