Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej 1. Informacje wstępne: Data 16 V 2013 Klasa II c 2. Realizowany program nauczania Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Autorka Ewa Stolarczyk Wydawnictwo JUKA Treść z podstawy programowej W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych: Wyznacza sumy ( dodaje) i różnice ( odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10, poprawnie zapisuje te działania. Zapisuje liczby cyframi i odczytuje je. Rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty. Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub odejmowanie. 3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego MAJOWE ŚWIĘTA Temat dnia Jesteśmy Europejczykami 4. Temat zajęć edukacji matematycznej Dodawanie liczb w zakresie 30 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
5. Cele zajęć: Cel ogólny Kształcenie rozumienia operacji dodawania liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania Cele pośrednie Wskazywanie w liczbie cyfry dziesiątek i cyfry jedności Liczenie w zakresie 30 Porównywanie liczb Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego Cele operacyjne Uczniowie: Dokonują obliczeń matematycznych w zakresie 30 Dodają i odejmują liczby jednocyfrowe i dwucyfrowe Wykorzystują swoje wiadomości w matematycznych grach towarzyskich i zabawach ruchowych Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych Rozwiązują problemy Uważnie słuchają Biorą udział w zabawach integracyjnych Postawy Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie 6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/ Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa, przyrodnicza 7. Strategie nauczania O operacyjna, E - emocjonalna 8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa, demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna) wg W. Zaczyńskiego 9. Zasady dydaktyczne Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności 10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa 11. Środki dydaktyczne Papierowe flagi oznaczone liczbami od 0 do 10, kostki do gry ( 2 sztuki dla każdego ucznia), liczmany kwadraty z literami d i j, treść zadania tekstowego, zeszyt, ćwiczenia matematyczne Przebieg zajęć Realizowanie zagadnienia Zabawa ruchowa - ćwiczenia w dopełnianiu liczb do 10 Metody Formy Czynności nauczyciela Czynnościowa Grupowa N. dzieli klasę na cztery grupy, każdej grupie daje małe, papierowe flagi oznaczonymi liczbami od 0 do 10. Zabawa jest powtarzana i utrudniana. Czynności ucznia Zadanie na czas dzieci dobierają się parami, aby dodane do siebie liczby dały wynik 10 Dzieci wykonują polecenia N., dobierają się w 3, 4 osoby, suma liczb ma wynosić 10.
Utrwalanie pojęć dziesiątki, jedności Czynnościowa Grupowa N. dzieciom podaje dzieciom liczbę Np. 23, 12, 34, 98, 44 Uczniowie wystukują rząd cyfr dziesiątek uderzając dwoma rękami o dywan, rząd cyfr jedności klaszcząc. Rachunek pamięciowy Praktyczna Indywidualna N. rozdaje dzieciom po dwie kostki do gry, nadzoruje czynności dzieci, sprawdza poprawność wykonywanych działań Ucz. wyrzucają dwie kostki, z wyrzuconych cyfr układają i obliczają działania zapisując je na kartkach (dodawanie, odejmowanie, jeżeli jest możliwe mnożenie i dzielenie). Obliczanie sum metodą dopełniania wykorzystaniem liczmanów Praktyczna Indywidualna N. rozdaje dzieciom liczmany ( kwadraty z literami d i j). - Ułóżcie z kwadratów z literami d i j liczbę 17. Z ilu dziesiątek i jedności składa się ta liczba? Ucz. wykonują polecenia N. pytania. - Ułóżcie obok liczbę 4. Z ilu jedności składa się ta liczba? - Obliczcie, korzystając z tych liczmanów, wynik dodawania liczb 17 i 4. - Co musicie zrobić? pytania. - Zsunąć je i policzyć, ile jest dziesiątek i ile jedności. - Na co można wymienić 11 jedności? - Na 1 d i 1 j - Ułóżcie z kwadratów z literami d i j dwie - Dzieci układają liczmany, obliczają
liczby: 38 i 6, dodajcie je w podobny sposób. wynik działania. Rozwiązywanie zadań tekstowych problemowa zespołowa N. na tablicy pokazuje ucz. treść zadania: Tata kupił w sklepie internetowym płytę z hymnem i pieśniami narodowymi Polski za 26 zł, za przesyłkę musiał zapłacić jeszcze 8 zł. Ile zapłacił za płytę i przesyłkę? Analiza treści zadania: - Kto występuje w tym zadaniu?, - Co kupił tata i za ile zł?, - Za co jeszcze musiał zapłacić tata?, - Co musimy obliczyć? pytania, zapisują na tablicy działanie, każde dziecko samodzielnie układa działanie na liczmanach i oblicza działanie, zapisują odpowiedź, przepisują do zeszytu. Zadanie domowej pracy praktyczna indywidualna Zadanie pracy domowej: str.37, zad. 7,8,9 ( ćwiczenia matematyczne). Zapisują domowe. zadanie Zabawa ruchowa - ćwiczenie pamięci praktyczna zbiorowa N. wyjaśnia dzieciom, że teraz wybiorą się w podróż po Europie, towarzyszyć im będzie muzyka w rytm której będą naśladować różne środki lokomocji i dokąd jadą np. Do Francji lecimy samolotem, do Niemiec jedziemy samochodem, po Szwajcarii jeździmy na rowerze itp. N. wymienia kolejno nazwy państw, czynność powtarza, zwiększa tempo zabawy. Ucz. uważnie słuchają i wykonują polecenia, naśladują środki transportu itd.