Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków dziesiętnych

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Temat: Odejmowanie w pamięci

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy IV

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA KLASA 4

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

Rozkład łatwości zadań

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Konspekt lekcji matematyki

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Matematyka kl. IV. Rozkład materiału i wymagania edukacyjne. Rok szkolny 2018/2019. Magister Roman Kraul

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV wg. podstawy programowej VIII 2008r.

Wymagania edukacyjne z matematyki KLASA IV

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy 4 szkoły podstawowej

MARZEC klasa 2 MATEMATYKA

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Procenty w życiu codziennym

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Załącznik 1 WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Rozkład łatwości zadań

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa IVC szkoły podstawowej

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY IV WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z matematyki

Rozkład łatwości zadań

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

SZKOŁA PODSTAWOWA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Bogactwa naturalne pokłady węgla

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV obowiązujące od roku2012/2013

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Figury geometryczne zna podstawowe figury geometryczne i pojęcia: prosta, półprosta, odcinek, łamana

RAPORT Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH. przeprowadzonego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10. im.

Transkrypt:

Odejmowanie ułamków dziesiętnych 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń utrwala pojęcia odjemnej, odjemnika i sumy. 2. Uczeń zna algorytm odejmowania pisemnego ułamków dziesiętnych. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi odejmować ułamki dziesiętne pamięciowo. 2. Uczeń potrafi odejmować ułamki dziesiętne pisemnie. 3. Uczeń pomniejsza ułamki dziesiętne. 4. Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem odejmowania ułamków dziesiętnych. c) Podstawy 1. Uczeń współpracuje w grupie 2. Metoda i forma pracy Metody: Formy: Metoda czynnościowa Praca z całą klasą Praca w grupach Praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne 1. Dwie książki o różnych cenach w zł i gr 2. Kartki z działaniami zgodne z załącznikiem 1 i 2, po jednej dla każdego ucznia 3. Kartki z zadaniami tekstowymi zgodne z załącznikiem 3, po jednej na ławkę

4. Zestaw dwóch kartoników z literami P (Prawda) i F (Fałsz), po jednym zestawie dla ucznia 5. Karteczki z plusami 6. Plansza z napisem Ułamki dziesiętne, z numerami uczniów z dziennika i kolumnami kratek odpowiadających kolejnym lekcjom o ułamkach dziesiętnych 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza N nauczyciel, U uczniowie N Poleca narysować w zeszycie dwa odcinki długości: 9 mm i 5 mm. Pyta, o ile mm odcinek AB jest dłuższy od CD. Prosi o zapisanie długości odcinków w postaci ułamków dziesiętnych. U Rysują odcinki, obliczają różnice między nimi, zapisują ich długości w dwóch postaciach ułamka dziesiętnego. Obliczają: 9 10 cm 5 10 cm = 9 5 10 cm = 104 cm = 0,4 cm, przypominają pojęcia odjemnej, odjemnika i różnicy. N - Informuje, że celem lekcji będzie zdobycie umiejętności odejmowania ułamków dziesiętnych. Podaje temat lekcji. U Zapisują temat: Odejmowanie ułamków dziesiętnych, zapisują działania odejmowania. b) Faza realizacyjna N Poleca obliczyć różnice: 0,9 cm 0,5 cm. U Zapisują: 0,9 cm 0,5 cm = 0,4 cm. N Poleca obliczyć różnice: 0,8 0,4; 1 0,2; 0,75 0,25; 1 0,35, tłumaczy sposób odejmowania całości od całości i odpowiednich części ułamkowych od siebie. U Przy odejmowaniu od liczby 1, rozszerzają liczbę jeden do części dziesiątych lub setnych, 1= 10 = 100 = 1,0 = 1,00, zapisują: 1,0 0,2 = 2 10 2 10 10 = 10 8 = 10 = 0,8 itd., sprawdzają poprawność odejmowania działaniami dodawania. N Pokazuje dwie książki. Prosi o odczytanie ich cen, obliczenie, o ile droższy jest album od zwykłej książki w wydaniu broszurowym. U Odczytują ceny, zapisują i obliczają różnice w postaci wyrażeń dwumianowanych. zł gr 95 99 23 50 72 49 wykonują w tabelce sprawdzenie. N Poleca zapisać ceny w postaci wyrażeń jednomianowanych z użyciem ułamków

dziesiętnych, podpisać do odejmowania pisemnego. Informuje, że tak jak w dodawaniu należy podpisać przecinek pod przecinkiem i odpowiednie pozycje w całościach i częściach ułamkowych pod sobą. U Zapisują wyrażenia jednomianowane z użyciem ułamków dziesiętnych, obliczają ich różnicę: 95, 99 23, 50 72, 49 i wykonują sprawdzenie sposobem pisemnym. N Rozdaje kartki z działaniami (załącznik 1), prosi o zapisanie wyrażeń dwumianowanych w postaci wyrażeń jednomianowanych, podpisanie, obliczenie różnic i sprawdzenie działaniami dodawania poprawności wyników. U Wpisują liczby do tabelek, obliczają różnice, zamieniają wyrażenia dwumianowane na wyrażenia jednomianowane, podpisują, obliczają różnice, wykonują sprawdzenie, głośno odczytują wyniki. N Rozdaje kartki z działaniami odejmowania (załącznik 2), prosi o przyjrzenie się częściom ułamkowym przed podpisaniem ułamków. U Stwierdzają, że muszą rozszerzyć niektóre z ułamków do takiej samej liczby części ułamkowych, podpisują i obliczają różnice, wykonują sprawdzenie sposobem pisemnym. N Rozdaje po jednej kartce na ławkę z zadaniami tekstowymi (załącznik 3). Prosi o rozwiązanie zadań w grupach dwuosobowych. U Analizują treść zadań, zapisują wyrażenia dwumianowane w postaci jednomianowanych z użyciem ułamków dziesiętnych, wykonują obliczenia, głośno odczytują wyniki. c) Faza podsumowująca N Rozdaje po dwa kartoniki z literkami P (Prawda) i F (Fałsz). Prezentuje całej klasie proste działania w rodzaju: 1 0,7 = 0,3, prosi o podniesienie w górę jednego z kartoników oceniającego poprawność wyniku. U Oceniają poprawność wyniku, podnoszą w górę właściwe kartoniki. N Ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje pracę domową. Prosi, aby uczniowie, którzy potrafią odejmować ułamki dziesiętne i będą umieć samodzielnie wykonać zadania domowe, wpisali swoje inicjały na planszy z napisem Ułamki dziesiętne, w kolumnie Odejmowanie ułamków dziesiętnych, w wierszu ze swoim numerem z dziennika lekcyjnego. 5. Bibliografia 1. H. Lewicka, E. Rosłon, Matematyka wokół nas. Podręcznik dla klasy czwartej, WSiP, Warszawa 2000.

6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Oblicz różnice, wpisując liczby do tabelki, zamieniając wcześniej wyrażenia dwumianowane na wyrażenia jednomianowane. Sprawdź wyniki działaniami dodawania. 16 m 94 cm 6 m 52 cm = 27 kg 83 dag 19 kg 34 dag = 5 km 346 m 3k m 78 m = m cm kg dag km m załącznik 2 Oblicz różnice sposobem pisemnym, sprawdź poprawność wyników za pomocą dodawania. 43,87 15,6; 63,4 18,55; 75, 236 47,09; 237,25 66,008; załącznik 3 1. Aneta rzuciła piłeczką palantową na odległość 45 m 60 cm, a jej koleżanka Ula wykonała rzut o 6,75 m krótszy. Na jaką odległość rzuciła piłeczką palantową Ula? 2. Ewa kupiła banany za 4,70 zł. Ile reszty otrzyma z 10 złotych? 3. Czarny Staw ma 76,4 m głębokości, a Morskie Oko 50,8 m głębokości. O ile metrów jest głębsze Morskie Oko od Czarnego Stawu? b) Zadanie domowe Zadania 1/265 oraz 3, 4, 5, 8, 11/266 (zamieszczone w poz.[1] bibliografii). 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji matematyki Odejmowanie ułamków dziesiętnych z działu Ułamki dziesiętne jest przeznaczony do realizacji w klasie czwartej szkoły podstawowej, pracującej z podręcznikiem H. Lewickiej i E. Rosłon Matematyka wokół nas. Nauczyciel w trakcie lekcji stosuje ocenianie cząstkowe, wręczając uczniom karteczki z plusem. Dziesięć karteczek uczeń może wymienić na ocenę bardzo dobrą. Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania i przerobienia przykładów z matematycznej czytanki umieszczonej przed zadaniami, przy temacie: Odejmowanie ułamków dziesiętnych.