Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Podobne dokumenty
Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 5

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Scenariusz zajęć nr 6

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Przedmiotem pomiaru są umiejętności zgodne z Podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych z dnia r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Scenariusz zajęć nr 2

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 26 luty 2013r.

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć nr 2

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM. OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla klas IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA TECHNICZNE KLASA 4

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Konspekt lekcji matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI. 1. Pomiar osiągnięć ucznia odbywa się za pomocą następujących narzędzi:

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I - III

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Transkrypt:

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3 Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna. Temat lekcji: Poznanie i zapisywanie dat różnymi sposobami. Zagadnienie programowe: Edukacja matematyczna: Odczytuje i zapisuje liczby w systemie rzymskim od I do XII (PP 7.13, str.12). Podaje i zapisuje daty; zna kolejność dni tygodnia i miesięcy; porządkuje chronologicznie daty; wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych (PP 7.14, str. 12). Edukacja polonistyczna: Uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji (PP 1.1a, str. 7). Pod kierunkiem nauczyciela korzysta z podręczników i zeszytów ćwiczeń oraz innych środków dydaktycznych (PP 1.2e, str. 8). 1. CELE OPERACYJNE: WIADOMOŚCI - A zapamiętanie wiadomości Uczeń poznaje różne sposoby zapisywania dat, nazywa miesiące i znaki rzymskie. B - zrozumienie wiadomości Uczeń potrafi określić elementy daty i ich poprawny układ, wykonać zadania zgodnie z objaśnieniem, poleceniem, ustaloną zasadą. UMIEJĘTNOŚCI - C stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych Uczeń umie odczytać i zapisać daty różnymi sposobami, zaznaczyć daty w kalendarzu, określić dzień podanej daty, odczytać daty korzystając z kalendarza, dokonać samooceny. D stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń umie podać datę wcześniejszą i późniejszą, określić wydarzenia związane z niektórymi datami, wybrać poprawnie zapisaną datę, uporządkować daty wg ustalonej zasady. NaCoBeZu: - Czy potraficie zapisać datę wybranymi sposobami? - Czy potraficie zaznaczyć datę w kalendarzu i określić nazwę dnia, kiedy przypadnie zaznaczona data? - Czy potraficie przestrzegać ustalonych zasad? POSTAWY: Kształtowanie właściwych postaw w czasie działań indywidualnych i zespołowych. METODY NAUCZANIA - słowna objaśnienie, rozmowa, rozwiązanie zagadek - czynna pisanie, wykonywanie zadań, zaznaczanie dat w kalendarzu - aktywna - nauka poprzez zabawę: Zgubiłem się w lesie, Moje urodziny, Śnieżki, Miesiące-znaki rzymskie, Wyścigi konne. ZASADY NAUCZANIA- stopniowania trudności, łączenia teorii z praktyką, aktywnego i świadomego uczestnictwa w procesie uczenia się ZASTOSOWANE ŚRODKI DYDAKTYCZNE Samodzielnie opracowane ćwiczenia i zabawy interaktywne, kalendarz, karty pracy, podręcznik.

PRZEBIEG LEKCJI L.p Przebieg lekcji Cele Uwagi I 1. Zabawa Miesiące-znaki rzymskie - ćwiczenie interaktywne. Nauczyciel klika na tarczę. Gdy wskazówka stanie na polu ze znakiem rzymskim, wówczas uczniowie podają nazwę miesiąca. Kto poprawnie odpowie, uruchamia tarczę, dokonuje sprawdzenia, oraz wybiera osobę do odpowiedzi itd. 2. Rozwiązanie zagadek- hasło Daty. 3. Poinformowanie o temacie i celach lekcji: Dzisiaj nauczycie się pisać daty różnymi sposobami. Będziecie również zaznaczać daty w kalendarzu, określać daty wcześniejsze i późniejsze, spróbujecie skojarzyć wydarzenie, święta z podanymi datami. NaCoBeZu: Czy potraficie zapisać datę wybranymi sposobami? Czy potraficie zaznaczyć datę w kalendarzu i określić nazwę dnia, kiedy przypadnie zaznaczona data? Czy potraficie przestrzegać ustalonych zasad? W - B U - C

II 1. Próba odpowiedzi na pytanie Co to jest data? 2. Prezentacja 3 sposobów zapisania dat. Ustalenie różnych cech zapisanych dat, wspólnych cech. Określenie jaka najmniejsza liczba i największa może być napisana jako dzień, jako miesiąc. Czy liczba oznaczająca dzień jest zależna od miesiąca? itd. 3. Uzupełnianie dat na kartkach - miesiąc zastępujemy znakiem rzymskim. Głośne odczytanie uzupełnianych dat ( ćwiczenie na tablicy interaktywnej). 4. Zabawa Zgubiłam/em się w lesie. Wybrane dziecko mówi Zgubiłem się w lesie. Wszyscy pytają Kiedy? Uczeń podaje datę. Wszyscy pytają Kto ma ciebie uratować? Uczeń wskazuje osobę, która podchodzi do tablicy i dowolnym sposobem zapisuje podaną datę. Jeśli zapis jest poprawny, to uczeń został uratowany. Osoba, która poprawnie zapisała datę zastępuje poprzedniego ucznia i zabawa rozpoczyna się od początku. Jeśli data zostanie niepoprawnie zapisana, wówczas uczeń nie został uratowany i podaje imię innego ucznia. W- A W - A, B W - B U C

Zadania dodatkowe 5. Zapisanie dat różnymi sposobami przez chętne dzieci. Sprawdzenie poprzez pokazanie różnych sposobów zapisania jednej daty. Zaznaczenie daty w kalendarzu- odczytanie nazwy dnia, kiedy będzie ta data - ćwiczenie interaktywne połączone z indywidualnym zapisem na zwykłej tablicy. 6. Odczytanie dat, zaznaczenie w kalendarzu, określenie dnia tygodnia, próba określenia, jakie święto przypada w danym dniu ćwiczenie interaktywne. 7. Praca z podręcznikiem zapisanie dat różnymi sposobami, sprawdzenie na tablicy. 8. Zabawa Śnieżki - podanie daty wcześniejszej, dzisiejszej lub jutrzejszej- zgodnie z poleceniem. 9. Zabawa Wyścigi konne - określenie, które daty są poprawnie zapisane. 10. Zabawa Kto wie? -przyporządkowanie do daty odpowiedniego święta. 11. Zabawa Bałwany przyporządkowanie daty zapisanej na kapeluszu do odpowiedniego bałwana. Odkrycie zasady ułożenia kapeluszy ( ilość guzików określa dzień danej daty). Ustalenie kolejności dat. U - C U C, D U C U D U- D U- D U- D III 1. Samoocena ułożenie na kartce z kalendarza: - uśmiechniętej minki, jeśli uczeń potrafi zapisać U - C

datę różnymi sposobami; - zdziwionej minki - jeśli uczeń potrafi zapisać datę wybranym sposobem; - smutnej buzi -jeśli uczeń myli się, ma wątpliwości, czy potrafi zapisać datę. 2. Podsumowanie: Czego dzisiaj nauczyliście się?