(Lekcja w III klasie gimnazjum. Czas trwania: 90 min.)



Podobne dokumenty
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

FUNKCJE LINIOWE SCENARIUSZE LEKCJI OPRACOWAŁA EWA SKOROCH

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas II w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Funkcje IV. Wymagania egzaminacyjne:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Temat 20. Techniki algorytmiczne

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

Załącznik 1. Załącznik 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Wymagania edukacyjne: Matematyka Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Egzamin ustny z matematyki semestr II Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności

MATEMATYKA Wymagania edukacyjne i zakres materiału dla klasy drugiej poziom podstawowy w roku szkolnym 2013/2014 ZAKRES MATERIAŁU, TREŚCI NAUCZANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Plan wynikowy z rozkładem materiału

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

MATeMAtyka 1. Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych. Zakres podstawowy i rozszerzony Klasa pierwsza

Klasa 1 technikum. Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Wymagania edukacyjne matematyka klasa 1 zakres podstawowy 1. LICZBY RZECZYWISTE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY 1LO i 1TI ROK SZKOLNY 2018/2019

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA I BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA LICZBY RZECZYWISTE

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Funkcje liniowe i wieloliniowe w praktyce szkolnej. Opracowanie : mgr inż. Renata Rzepińska

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Skrypt 7. Funkcje. Opracowanie: L1

FUNKCJA LINIOWA. A) B) C) D) Wskaż, dla którego funkcja liniowa określona wzorem jest stała. A) B) C) D)

3. Wypowiedzi ustne: - przynajmniej raz w semestrze, - mogą obejmować materiał co najwyżej z trzech ostatnich lekcji.

Rozkład materiału nauczania

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY III

Programowanie i techniki algorytmiczne

Matematyka wykaz umiejętności wymaganych na poszczególne oceny

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Zasady przedmiotowego systemu oceniania obowiązujące na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Klasa: I liceum ogólnokształcącego. Czas trwania zajęć: 60 minut; Nauczany przedmiot: matematyka.

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

1. LICZBY RZECZYWISTE. Uczeń otrzymuje ocenę dopuszczającą, jeśli:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki dla klas IV VI obowiązujący w Szkole Podstawowej nr 1w Łukowie

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Wymagania i plan wynikowy z matematyki dla klasy I BO

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

MATEMATYKA WYKAZ UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA KLASY PIERWSZEJ

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO OTRZYMANIA PRZEZ UCZNIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI

FUNKCJA LINIOWA - WYKRES

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki Fizyka gimnazjum - SGSE Opracowała Halina Kuś

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY. (zakres podstawowy) klasa 2

? 14. Dana jest funkcja. Naszkicuj jej wykres. Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie? 15. Dana jest funkcja f x 2 a x

PLAN WYNIKOWY (zakres podstawowy) klasa 2. rok szkolny 2015/2016

Wymagania edukacyjne z matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania na egzamin poprawkowy z matematyki w roku szkolnym 2017/2018 klasa pierwsza Branżowa Szkoła

Przedmiotowy system oceniania z matematyki w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Opolu

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z MATEMATYKI W KLASIE II TECHNIKUM.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny branżowa szkoła I stopnia klasa 1 po gimnazjum

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Scenariusz lekcji matematyki w klasie trzeciej technikum po zasadniczej szkole zawodowej

Przedmiotowy system oceniania z matematyki klasa I i II ZSZ 2013/2014

Zadanie 3. Na prostej o równaniu y = 2x 3 znajdź punkt P, którego odległość od punktu A = ( 2, -1 ) jest najmniejsza. Oblicz AP

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH 4, 6a, 6b w roku szkolnym 2018/2019

a =, gdzie A(x 1, y 1 ),

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA I Pogrubieniem oznaczono wymagania, które wykraczają poza podstawę programową dla zakresu podstawowego.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Transkrypt:

Katarzyna Jasek nauczycielka matematyki w gimnazjum w Górze Kalwarii Jak efektywnie i efektownie poprowadzić lekcję powtórzeniową? Powtórzenie wiadomości o funkcjach liniowych metodą układanki - Jigsaw oraz metodą Gorących Głów. (Lekcja w III klasie gimnazjum. zas trwania: 90 min.) Lekcje powtórzeniowe, tak istotne w procesie utrwalania i porządkowania wiedzy, sprawiają często nauczycielom kłopoty lub nie spełniają ich oczekiwań. W klasie, w której uczniowie reprezentują różny poziom wiedzy trudno zaangażować do pracy wszystkich uczniów, a dobór zadań np. od łatwych do trudnych sprawia, że albo nudzą się ci zdolni, albo ci słabi. Znakomitym urozmaiceniem powtórek może być zastosowanie na zajęciach metody klasowej układanki - Jigsaw i metody Gorących Głów. Metody te mogą pełnić rolę nie tylko sumującą wiadomości, ale i kształtującą postawy, angażują bowiem wszystkich uczniów, przyczyniając się do kształtowania postawy współpracy, uwzględniają też indywidualne możliwości poznawcze uczniów. Mocną stroną proponowanych metod jest uczenie się poprzez uczenie innych - jedna z najefektywniejszych form zdobywania i utrwalania wiedzy. Oprócz tego nauczyciel prowokuje u dzieci chęć rywalizacji, poczucie współzależności i odpowiedzialności przed grupą, co motywuje nawet najsłabszych uczniów. Realizacja zajęć podczas których wykorzystuje się te metody, daje wiele satysfakcji - nauczyciel może obserwować, jak dzieci przekazują sobie wiedzę, jak wspólnie wyjaśniają wątpliwości, jak w atmosferze nauki kształtują się postawy społeczne. Lekcja wymaga dwóch łączonych jednostek lekcyjnych oraz solidnego przygotowania do zajęć. ele: Scenariusz zajęć powtórzenie wiadomości o funkcjach, ich wykresach, sposobach przedstawiania oraz własnościach funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem odczytywania własności funkcji z wykresu; utrwalenie pojęcia dziedziny funkcji i jej roli dla własności i wykresów funkcji danych wzorami y=ax+b. Zastosowanie wiadomości do rozwiązywania problemów, kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się językiem matematycznym. Metody i techniki pracy: czynnościowa, problemowa, metoda Jigsaw i metoda Gorących Głów. Pomoce: kartki z zadaniami dla wszystkich grup, gotowe rysunki wykresów funkcji, pytania i problemy w formacie widocznym na tablicy lub np. na rzutnik (zadania i pytania do wykorzystania na lekcji dostępne są w formie załączników do scenariusza).

Przebieg zajęć: Wprowadzeniem do lekcji jest sprawdzenie pracy domowej, czyli sprawdzenie znajomości i rozumienia pojęć dotyczących funkcji (np. czym jest funkcja, dziedzina, zbiór wartości, miejsce zerowe, jakie znamy sposoby przedstawiania funkcji itp.). Następnie nauczyciel przechodzi do realizacji celów głównych zajęć. Pracę metodą Jigsaw należy rozpocząć od podzielenia klasy na 4-osobowe grupy macierzyste, które warto ponumerować (schemat podziałów - załącznik nr 1). Uwaga: Przy pracy w grupach nauczyciel nie uniknie swego rodzaju bałaganu. Z tego względu lepiej objaśnić zasady i sposób pracy przed podziałem na grupy. Później łatwiej będzie kontrolować czas i kierować pracą uczniów. Prowadzący zajęcia rozdaje grupom koperty z zadaniami. (Zadania do pracy w grupach - załącznik nr 2). Uczniowie dzielą się zadaniami i każda osoba z grupy staje się tak zwanym ekspertem od jednego, wybranego zadania. zas ok. 2 minut. Uwaga: W grupie powinno być tyle osób, ile zadań. Przy nadmiarze uczniów nauczyciel wybiera dwóch ekspertów odpowiedzialnych za jedno zadanie, przy niedomiarze - osoby zdolniejsze muszą sobie poradzić i być ekspertami od więcej niż jednego zadania. Następnie eksperci przemieszczają się i tworzą grupy eksperckie. Przez ok. 10 minut eksperci pracują wspólnie nad pojedynczymi zadaniami, każdy w swoim zeszycie. Uczą się wzajemnie tak, aby po powrocie do grupy macierzystej, pod ich kierunkiem i przy ich wskazówkach, wszyscy członkowie zespołu umieli rozwiązać dane zadanie i rozumieli sposób jego rozwiązania. W razie wątpliwości eksperci mogą wezwać do pomocy nauczyciela. Uwaga: Podczas pracy uczniów nauczyciel chodząc po klasie dyskretnie sprawdza, czy grupy ekspertów dochodzą do dobrych wyników. Po rozwiązaniu zadania eksperci wracają do swoich grup macierzystych i kolejno przekazują zdobytą wiedzę członkom grupy. Przez około 20-25 minut młodzież uczy się od siebie wzajemnie i rozwiązuje wszystkie zadania w zeszytach. Nauczyciel kończy pracę grup nad zadaniami i sprawdza rozwiązania poszczególnych zadań (ok. 5 min). Jeśli każda osoba w grupie ma poprawne rozwiązania, można grupie przyznać punkty, lub ocenić pracę zespołów macierzystych, czy grup eksperckich. Warto, aby nauczyciel miał gotowe plansze z rozwiązaniami zadań,,, i na koniec zaprezentował je na forum klasy. Następnie prowadzący zajęcia poddaje sprawdzianowi wszystkich członków grup macierzystych metodą Gorących Głów. Zajmie ona ok. 35 40 min. Podczas tej części lekcji nauczyciel będzie zadawać uczniom pytania (przykładowe pytania załącznik nr 3). Uwaga: Warto, aby wcześniej przygotował pytania tak, aby móc je wyświetlić lub przedstawić na planszach Na pytanie odpowiadać będzie wskazany przez nauczyciela ekspert od konkretnego zadania (np. ekspert od zadania ), ale na początku nie wiadomo jeszcze, z której grupy! Wszystkie grupy przez chwilę, po cichu, przygotowują swoich ekspertów do odpowiedzi na zadane pytanie. Prowadzący zajęcia uprzedza, że odpowiedź poprawna, ale bez dobrego uzasadnienia nie będzie brana pod uwagę, a ekspert odpowiadając powinien rozumieć, co mówi.

Nauczyciel wskazuje grupę, która ma udzielić odpowiedzi. Ekspert odpowiadając prezentuje wyniki pracy grupy. Prowadzący zwraca uwagę na poprawność odpowiedzi i ewentualnie komentuje wypowiedź ucznia tak by nie zostawić wątpliwości słuchającym. Przyznaje grupie punkty: za dobrą odpowiedź 1 punkt, za odpowiedź przy pomocy nauczyciela jeśli grupa jest na dobrym tropie pół punktu, za złą odpowiedź grupa nie zdobywa żadnego punktu i traci szansę w danej,,rundzie. Jeśli ktoś nie pytany zabierze głos, grupa traci szansę na zdobycie punktu, szansę tracą również inne zespoły. Uwaga: Każda grupa powinna mieć tyle samo możliwości na zaprezentowanie się! Na koniec zajęć nauczyciel, na podstawie sumy zdobytych punktów, wystawia oceny (np. piątki, czwórki, plusy) i zadaje pracę domową z wyjaśnieniem (zadanie domowe załącznik 4). Uwagi końcowe: W licznej lub słabej klasie trudno zrealizować wszystkie punkty - omówienia odpowiedzi mogą zająć więcej czasu niż nauczyciel zaplanował. Warto więc starannie dopasować dobór pytań do poziomu klasy i nie wolno zapomnieć o pilnowaniu czasu! Podczas zajęć warto zrobić próbę pracy metodą Gorących Głów zadając pytanie testowe, spoza listy pytań punktowanych np.: Na pytanie: Ile w tym roku dni ma luty? - Odpowie nam za pół minuty ekspert zadania! (i po upływie tego czasu) Odpowiedzi udziela grupa III. Taki konkret pomoże niektórym uczniom lepiej zrozumieć zasady pracy. Załączniki: Załącznik nr 1 - schemat podziałów Grupy macierzyste (podstawowe) I II III IV V Grupy eksperckie Załącznik nr 2 - zadania do pracy w grupach Wykonaj wykres i opisz własności podanych funkcji: : 3 1 y = x 1, x (, 4) 2 : y = x + 3, x < 4, + ) 2 : y = 3x 4, x ( 1, 3 > : y = 2x + 2, x < 2, 3) Określ: dziedzinę, zbiór wartości, miejsce zerowe, monotoniczność oraz dla których argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, a dla których ujemne.

Załącznik nr 3 - przykładowe pytania 1. Które z danych funkcji,, czy są funkcjami liniowymi? Odpowiedź uzasadnij! 2. Jeśli to możliwe podaj maksymalne i minimalne wartości, jakie przyjmują funkcje i. 3. Podaj przykładowe wzory prostych o wykresach równoległych do wykresów funkcji i. 4. zy każda funkcja liniowa ma miejsce zerowe? 5. zy prosta równoległa do osi OY może być wykresem pewnej funkcji liniowej? laczego? 6. Określ funkcję, której wykres będzie dopełnieniem wykresu funkcji do funkcji liniowej. 7. Podaj wzór odcinka o takim samym kierunku, jak wykres z przykładu. 8. Podaj wzór odcinka przechodzącego przez punkt (0, 7), równoległego do wykresu funkcji. 9. la jakiego argumentu wartość funkcji jest równa: 4? 10. Jaka jest wartość funkcji dla argumentu: 8? 11. zy funkcję można określić nie tak jak została podana, czyli przez podanie wzoru i dziedziny; ale za pomocą tabelki liczbowej? 12. Podaj opis słowny przyporządkowania danego w przykładzie. 13. Podaj wzór funkcji o miejscu zerowym równym: -2, przecinającej oś y w punkcie (0,-2). 14. Podaj funkcję, której wykresem będą pojedyncze punkty o pierwszej współrzędnej całkowitej, a drugiej współrzędnej równej: 0,5. 15. laczego funkcja y =1/x nie ma miejsca zerowego? 16. zy punkt o współrzędnych (0,3) może należeć do wykresu dowolnej proporcjonalności prostej? 17. Podaj przykład z życia wzięty proporcjonalności prostej miedzy dwiema wielkościami. 18. zy zależność miedzy długością boku kwadratu, a polem tego kwadratu jest przykładem proporcjonalności prostej? 19. la jakich argumentów wartości funkcji są większe od 2? 20. Funkcja o wzorze y= 1 / x przedstawia zależność odwrotnie proporcjonalną między liczbami x i y. Podaj przykład z życia wzięty proporcjonalności odwrotnej miedzy dwiema wielkościami. 21. o będzie wykresem funkcji o wzorze y=2x, dla { 3, 3 } x?

Załącznik 4 - zadanie domowe Zadanie: Wykonaj wykresy i opisz własności funkcji: a) y=-x+4, gdzie x jest liczbą całkowitą spełniającą nierówność -3<x<5, x 1, dla x 3 b) y = 2x + 2, dla x > 3