Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa III



Podobne dokumenty
Wyruszamy w fantastyczną podróż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Ocenianie edukacja wczesnoszkolna - klasa II

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć nr 3

Analiza wyników sprawdzianu klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie w roku szkolnym 2015/2016

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

RAPORT Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH. przeprowadzonego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10. im.

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Raport z analizy badania diagnozującego uczniów klas czwartych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Wiosna w sadzie i ogrodzie

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIANIA W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM KLASA DRUGA

Temat dnia: Wybuchł pożar. Co robić?"

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Projekt MATEMATYKA Z LISIEJ GÓRY. Projekt dofinansowała Fundacja mbanku

Matematyka na przełomie

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA NR 22

Temat dnia: W klasie"

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen opisowych. Klasa II

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Wymagania edukacyjne w edukacji wczesnoszkolnej- wyznaczniki ocen bieżących w klasie II

Klasa 2 wrzesień blok 5 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Co słychać w parku? Temat dnia: Drzewa i ich liście. Cele zajęć: Uczeń:

Roboty grają w karty

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

I. Edukacja polonistyczna

Temat dnia: Przed pożarem"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Działania w zakresie dodawania i odejmowania Bezbłędnie wykonuje działania w poznanym zakresie liczbowym.

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Raport z analizy badania diagnostycznego uczniów klas czwartych 2016

Scenariusz zajęć nr 6

Przedmiotowy System Oceniania z Edukacji Wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

Dodawanie ułamków dziesiętnych

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II rok szkolny 2014/2015

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wymagania programowe w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

TO JA, TRZECIOKLASISTA-jaki jestem, jak się zachowuję,jaksię uczę

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Arkusz testy z j. angielskiego to 4 zadania WW, 3 D (dobieranie) i można było uzyskać 30 pkt.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

1. Formułuje krótkie wypowiedzi ze zdań prostych w większości poprawnie zbudowanych na tematy bliskie uczniowi, związane z ilustracjami.

WYMAGANIA EDUKACYJNE ORAZ KRYTERIA OCENY ZACHOWANIA DLA UCZNIÓW KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIEKARACH W ROKU SZKOLNYM 2015/2016.

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Transkrypt:

Przygotowała Wiesława Orlikowska Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa III Data: 28.04.02006 Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą kruszenia z zastosowaniem poznanych działań w zakresie 1000 Zadania szkoły - rozwijanie zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, - efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, - Rozpoznanie poziomu sprawności warunkującego opanowanie przez uczniów podstawowych umiejętności: czytania, pisania i liczenia; Treści nauczania: - rozwiązywanie zadań tekstowych jednodziałaniowych i łatwych zadań złożonych, - działania arytmetyczne (dodawanie, odejmowanie, algorytmy dodawania i odejmowania pisemnego, mnożenie, algorytm mnożenia pisemnego przez liczby jednocyfrowe, dzielenie), kolejność wykonywania działań, - Czytanie ze zrozumieniem. Osiągnięcia: Uczeń: - uczeń potrafi sprawnie dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić w zakresie 1000 - rozumie związki między danymi i szukanymi w podanej sytuacji zadaniowej - rozumie tekst matematyczny - potrafi rozwiązać zadania danego typu - potrafi w praktyce wykorzystać wiadomości o kolejności wykonywania działań - potrafi współpracować w grupie - rozumie konieczność dbania o nasze środowisko naturalne Metody: - podające - poszukujące metoda problemowa kruszenia - ćwiczeń Formy: - praca zbiorowa jednolita z całą klasą, w grupach - indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne: - karty pracy dla każdego ucznia oraz dla grup - drzewo matematyczne i liście z działaniami - tekst zadania bazowego na arkuszu - tekst przebiegu zebrania koła przyrodniczego Przebieg zajęć: 1. Nawiązanie do tematu: - Wczoraj przeczytałam tekst sprawozdania ze spotkania koła przyrodniczego. Posłuchajcie fragmentu: Jest coraz mniej lasów na Ziemi. Kiedyś lasy pokrywały większą część lądów. Po wielu z nich nie pozostał żaden ślad. Zostały wycięte, by dać miejsce uprawom rolnym i miastom. Zanieczyszczenia przemysłowe również odbiły się negatywnie na stanie lasów. Zmieniły glebę tak dalece, że w wielu regionach drzewa nie mogą znaleźć odpowiednich składników odżywczych. Niszczenie lasów przez ich wyrąbywanie lub wypalanie wpływa na powietrze, którym oddychamy, bo drzewa wytwarzają znaczną część tlenu. Przy wyrębie dużych lasów usuwa się również korzenie, które stabilizowały glebę. Następnie wiatry i deszcze wydmuchują i wypłukują nie osłoniętą ziemię. Drzewa pochłaniają zawarty w powietrzu dwutlenek węgla. Im mniej drzew, tym więcej gazu pozostaje w powietrzu, a nam gorzej się oddycha. My też musimy pomóc drzewom. Kupując na przykład na Boże narodzenie drzewko w donicy, a nie ścięte w lesie. Na wiosnę wysadzimy je w ogrodzie. Od tego zacznijmy naszą pracę dla ochrony Ziemi. - Uczniowie wypowiadają się na temat ochrony lasów. 2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym praca indywidualna, zróżnicowana: - Same drzewa szumią do nas z różnymi prośbami. Otwórzcie kopertę z numerem 1 i wyjmijcie karteczki z zaszyfrowaną prośbą drzewa. ( załącznik nr 1 ) - Uczniowie wykonują pracę, a następnie odczytują ukryte hasła na tle szumu drzew wykonywanym przez inne dzieci. - Otrzymują po wykonaniu obliczeń hasła: Nie zaśmiecaj lasu, Dbając o podręczniki szanujesz las, Nie łam gałęzi, Sadź nowe lasy

3. Rozwiązywanie zadania z treścią metodą kruszenia praca zbiorowa jednolita: - Myślę, że potraficie spełnić życzenia drzew. Niektóre szkoły już od pewnego czasu zajmują się ochroną lasów. Przeczytajcie, jak zajęła się tym problemem III a - Uczniowie czytają cicho zadanie bazowe: Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół boiska szkoły. Zakupili 149 świerków po 5 złotych, 204 brzozy po 3 złote, 56 klonów po 4 złote Analiza treści zadania: - Pytanie nauczyciela Czy to zadanie można rozwiązać? - Uczniowie dochodzą do wniosku, że w zadaniu brak jest pytania. - Uczniowie układają rozmaite pytania do zadania. Nauczyciel zapisuje wszystkie pytania na tablicy ( bez oceniania, czy pytanie jest poprawne, czy nie ) Przykładowe pytania: - Ile drzew kupili uczniowie? - Ile zapłacili za wszystkie drzewka? - Ile zapłacili za świerki? - Ile zapłacili za brzozy? - Ile zapłacili za brzozy i klony razem? - O ile droższy był świerk od brzozy? - Odpowiadanie na postawione pytania, układanie do nich działań, wykonywanie obliczeń, zapisywanie ich przy pytaniach. Odrzucenie źle sformułowanych pytań. 4. Przerwa śródlekcyjna Uczniowie zaśpiewają znaną wszystkim piosenkę o tematyce ekologicznej Ziemia zielona wyspa 5. Układanie zadań prostych do pytań zapisanych na tablicy praca w grupach: - Utworzymy teraz cztery grupy zgodnie z hasłami ekologicznymi, które rozszyfrowaliście w poprzednim zadaniu. - Każda grupa otrzyma inne zadanie w kopercie nr 2 ( załącznik nr 2) - Uczniowie układają zadania proste do podanej formuły Dobierają do nich pasujące pytanie z tablicy. - Grupy prezentują swoje zadania. Wspólnie oceniają pracę kolegów. 6. Odczytanie hasła na zakończenie lekcji, oceniające pracę uczniów - praca indywidualna zróżnicowana. - Uczniowie kolorują listki z działaniami, wykonują obliczenia, przypinają liście na drzewku przy liczbie oznaczającej wynik. - Z liter pod działaniami ułożonymi od najmniejszego wyniku do największego otrzymujemy hasło Praca na szóstkę. 7. Praca domowa: - Koperta nr 4 kryje pracę domową, jaką uczniowie wykonają w domu. ( załącznik nr 3)

Załącznik nr1 Karta pracy dla ucznia nr 1 Przyporządkuj wynikom podane litery. Odczytaj hasło. U N S I L J C M Ś A Z E 810 625 120 50 540 700 240 500 880 1000 40 360 I wyraz 125 x 5 = 350 : 7 = 60 x 6 = II wyraz 160 : 4 = 800 + 5 x 40 = 1000 4 x 30 = 40 x 9 + 140 = 5 x 90 400 = 5 x 50 + 110 = 3 x 40 + 3x 40 = 500 + 500 = 80 x 8 + 60 = III wyraz 400 + 2 x 70 = 200 + 300 + 500 = 2 x 60 = 90 x 9 =

Karta pracy dla ucznia nr 2 Dobierz działania na listkach podanych wyników. Odczytaj hasło. - nu 400 + 420 = - jesz 800 + 200 : 5 = Dba 20 x 4 + 40 = pod 40 x 6 +30 = o 70 x 3 = - ni 40 + 50 x 3 = sza 80 x 9 = las 500 + 500 = - jąc 50 x 3 + 30 = 50 + 80 x 4 ręcz - ki 1000 60 x 5= 120 180 210 270 370 190 700 720 820 840 1000

Karta pracy dla ucznia nr 3 Wybierz właściwy wynik. Podkreśl literkę obok wybranego wyniku. Wpisz odgadnięte litery do kratek i odczytaj hasło. I wyraz II wyraz III wyraz 50 x 5 = 250 N 240 K 230 Ł 3 x 50 + 80 = 300 T 800 G 90 x 9 10 = 790 B 270 + 30 1200 : 2 = 320 I 300 A 500 - R 600 - E 60 x 6 = 1000 50 = 340 O 360 A 950 M 850 - G 350 O 50 x 6 = 300 A 170 - Ł 40 x 4 + 10 = 150 L 100 Ą 800 600 = 200 Ę 1000 : 2 = 2 x 600 = 500 Z 400 R 1200 I 1800 - A

Karta pracy dla ucznia nr 4 Wykonaj działania. Wpisz litery, które są obok działań, pod odpowiednią liczbą w ramce, odczytaj hasło. 0 900 380 620 150 300 360 490 50 200 400 600 3 x 30 = A 400 + 200 + 20 = Ź 6 x 60 + 20 = D 1000 5 x 200 = S 200 + 4 x 40 = W 300 3 x 50 = N 7 x 70 = E 5 x 50 + 50 = O 800 400 = S 40 x 5 = A 150 : 3 = L 1000 2 x 200 = Y

Karta pracy dla grupy I Zastanówcie się, jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod ty zapisem: 149 5 x? Ułóż jego treść.

Karta pracy dla grupy II Zastanów się, Jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod tym zapisem: x 3 204? Ułóżcie jego treść.

Karta pracy dla grupy III Zastanów się, Jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod tym zapisem: + + Ułóżcie jego treść.

Karta pracy dla grupy IV Zastanów się, Jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod tym zapisem: x 4 56? Ułóżcie jego treść.

Praca domowa dla ucznia nr 1 Zadanie bazowe: Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 124 świerki po 5 zł., 40 brzóz po 3 zł., 70 klonów po 4 zł. Rozbuduj zadanie bazowe o dwie dane, ułóż pytanie i rozwiąż je.

Praca domowa dla ucznia nr 2 Zadanie bazowe: Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 124 świerki po 5 zł., 40 brzóz po 3 zł., 70 klonów po 4 zł. Napisz, co by było gdyby uczniowie klasy III a mieli 900 złote.

Praca domowa dla ucznia nr 3 Zadanie bazowe: Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 124 świerki po 5 zł., 40 brzóz po 3 zł., 70 klonów po 4 zł. O ile droższy był jeden świerk od jednej brzozy?

P R A C A N A S Z Ó S T K Ę 80 90 180 240 300 320 360 420 480 560 600 640 720 840 B R A W O 900 920 960 980 1000 1. 500 60 x 7 = 80 2. 540 9 x 50 = 90 3. 3 x 30 + 3 x 30 = 180 4. 120 + 120 =240 5. 600 2 x 150 =300 6. 20 x 20 80 = 320 7.6 x 60 + 0 = 360 8. 500 2 x 40 = 420 9. 3 x 80 + 3 x 80 = 480 10. 60 x 6 + 200 = 560 11. 1000 4 x 100 = 600 12. 4 x 80 + 4 x 80 = 640 13. 360 + 360 = 720 14. 7 x 60 + 6 x 70 = 840 15. 10 x 60 + 300 = 900 16. 1000 2 x 40 = 920 17. 360 + 600 = 960 18. 530 + 5 x 90 = 980 19. 500 + 5 x 100 = 1000

Arkusz hospitacji diagnozującej Zagadnienie hospitacyjne Cele operacyjne ( standardy wymagań) Nr wskaźnika Wskaźniki Umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, kolejność wykonywanych działań Uczeń: 1 potrafi dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, kolejność wykonywanych działań 1 Uczeń: - rozwiązuje przykłady działań matematycznych Umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych jednodziałaniowych i prostych złożonych 2. Potrafi rozwiązywać zadania tekstowe 2 - układa pytania do zadań tekstowych, potrafi rozwiązać zadanie tekstowe, umie rozdzielić zadanie na mniejsze części i potrafi je znaleźć w zadaniu bazie Czyta ze zrozumieniem 3. Potrafi przeczytać treść polecenia i wykonać je 1, 2 - czyta polecenie, wykonuje zadanie wg polecenia