Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Podobne dokumenty
Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Temat: Pole równoległoboku.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Temat: Odejmowanie w pamięci

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

PODSTAWY > Figury płaskie (1) KĄTY. Kąt składa się z ramion i wierzchołka. Jego wielkość jest mierzona w stopniach:

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Matematyka klasa VI SP

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

Skrypt 28. Przygotowanie do egzaminu Podstawowe figury geometryczne. 1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących rodzajów i własności kątów

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

Szkoła podstawowa - klasa 6

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

Transkrypt:

Monika Łokaj II Matematyka Konspekt do lekcji matematyki dn.12.04.05r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie Nauczyciel: Prowadzący: Monika Łokaj Temat lekcji: Poznajemy wielokąty Czas trwania: 4ut Cele: 1. poznawcze: - uczeń rozpoznaje wielokąty i potrafi wskazać te figury, które nie są wielokątami; - uczeń rysuje i nazywa wielokąty o określonej ilości kątów; - uczeń potrafi wskazać boki, wierzchołki, kąty wewnętrzne, przekątne wielokąta; - uczeń wie jak obliczać obwód wielokąta; - uczeń rozróŝnia jednostki długości, potrafi je zamieniać i stosować przy obliczaniu obwodu wielokątów; - uczeń potrafi wskazywać punkty, które naleŝą bądź nie do wielokąta; - uczeń potrafi narysować przekątne wielokąta 2. kształcące: a. dotyczące kultury myślenia - kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej; - rozwijanie zdolności poznawczych; - kształcenie umiejętności odnajdywania potrzebnych informacji w podręczniku; - umiejętne argumentowanie; - kształcenie umiejętności poprawnego klasyfikowania; - wyrabianie spostrzegawczości i umiejętności obserwacji; b. dotyczące postaw etycznych - wyrabianie samokrytycyzmu i samokontroli (weryfikacja wyników); - rozwijanie samodzielności i wielostronnej aktywności; - wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie uczniowskiej; 3. wychowawcze: - jasno formułuje swoje myśli; - dba o staranność przy wykonywaniu rysunków; Metody: - mapa pojęciowa; - metoda podająca;

- burza mózgów; - ćwiczenia praktyczne ułatwiające zrozumienie teorii; - pogadanka- objaśnienie nowego materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem doświadczeń uczniów; - gry dydaktyczne (krzyŝówka); Formy pracy: - praca z całą klasą; - samodzielna praca ucznia ukierunkowana i kontrolowana przez nauczyciela - praca w grupach; Środki dydaktyczne: - zeszyty przedmiotowe - podręcznik i ćwiczenia - plansze przedstawiające figury - karteczki z zadaniami: tabelka, krzyŝówka; - linijka, ekierka; - kolorowa kreda - magnesy Literatura: Matematyka 5: Podręcznik i zeszyt ćwiczeń dla klasy V. Przebieg lekcji: Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów 3 min Czynności organizacyjne: -przywitanie z uczniami: Dzień dobry nazywam się Monika Łokaj i dzisiaj będę miała z wami zajęcia, mam nadzieje Ŝe będzie się nam dobrze pracowało. Uczniowie z pierwszej ławki -sprawdzenie obecności; rozdają kartki z imionami. Na początek mam dla was zagadkę Prowadząca przyczepia do tablicy 5 wielokątów i 1 figurę, która nie jest wielokątem. Spróbujcie mi powiedzieć, która z figur nie pasuje do pozostałych. Dobrze, a czy ta pasuje? (prowadząca pokazuje figurę, która nie jest wielokątem.) A teraz postarajcie się uzasadnić swój wybór. Bardzo dobrze i te figury nazywamy wielokątami Prowadząca dzieli tablicę na dwie części w następujący sposób: Uczniowie wskazują figurę, która nie jest wielokątem. Uczniowie odpowiadają, Ŝe nie pasuje i argumentują swój wybór.

To są WIEKOKĄTY To NIE są WIELOKĄTY 3 min I tłumaczy, czym jest wielokąt, posługując się przykładem foremki do ciastka. Prowadząca podaje temat lekcji. Poznajemy wielokąty. Teraz zastanowimy się czym charakteryzują się wielokąty. Proszę, abyście narysowali w zeszytach wielokąt podobnego kształtu, jak ten który ja narysuje na tablicy. Prowadząca rysuje na tablicy wielokąt: Prowadząca kontroluje czy uczniowie poprawnie rysują. DyŜurny zapisuje temat lekcji na tablicy, pozostali uczniowie w zeszytach. Uczniowie rysują w zeszytach wielokąty. 7 min Dobrze, teraz opiszemy ten wielokąt; - duŝymi, kolejnymi literami alfabetu oznaczamy punkty, które nazywamy wierzchołkami wielokąta. Zazwyczaj zaczynamy opisywać je od dolnego rogu i posuwamy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Prowadząca opisuje na rysunku wierzchołki i wypisuje je. - te punkty, które nazywamy wierzchołkami są końcami odcinków. Kto wie jak je nazywamy? Prowadząca wypisuje boki. -niedawno mówiliście o kątach. Wielokąty teŝ maja swoje kąty, nazywamy je kątami wewnętrznymi wielokąta. Prowadząca wypisuje kąty. Rysunek: Razem z prowadzącą uczniowie opisują i wypisują wierzchołki. Uczniowie odpowiadają, Ŝe są to boki. Uczniowie wypisują boki i kąty.

2 min Wierzchołki (punkty): A, B, C, D. Boki (odcinki): AB, BC, CD, DA. Kąty: < ABC, < BCD, < CDA, < DAB. Prowadząca podsumuje, Ŝe ten wielokąt ma 4 wierzchołki, 4 boki i 4 kąty. A teraz kolejna zagadka dla was. Wielokąt, który ma 3 kąty nazywamy trójkątem, kto wie jak nazywamy wielokąt, który ma cztery kąty? Prowadząca rozdaje kartki z tabelką i prosi aby uczniowie pracując w parach uzupełnili ją. Liczba wierzchołków Liczba boków Liczba kątów Uczniowie odpowiadają, Ŝe czworokątem. Uczniowie wykonują polecenie nauczycielki a później do tabelki przyczepionej na tablicy wpisują wyniki. Trójkąt Trzydziestokąt 6 4 3 min Uogólniając moŝemy powiedzieć, Ŝe kaŝdy wielokąt ma tyle samo kątów, boków i wierzchołków. Teraz zastanowimy się, które punkty naleŝą a które nie naleŝą do wielokąta. Prowadząca rysuje dowalony wielokąt, zaznacza punkty i zadaje pytania: - czy punkt F naleŝy do wielokąta? - a punkt G? Uczniowie odpowiadają na pytania. Zatem punkty, które leŝą wewnątrz wielokąta i na jego bokach naleŝą do wielokąta. A teraz proszę abyście otworzyli ksiąŝki na stronie 78, tam zaczyna się nasz temat i znaleźli definicję przekątnej. Jeśli juŝ ktoś znajdzie proszę o podniesienie ręki i głośne odczytanie. Uczniowie pracują z podręcznikiem. Chętny czyta definicje.

2 min 1 min Poproszę teraz chętnego o narysowanie przekątnych w wielokątach. Prowadząca rozdaje kartki na których są zadania dotyczące przekątnych.(załącznik nr 1.) A teraz zajmiemy się obwodem wielokąta. Obwód wielokąta to suma długości jego boków. Przy obliczaniu obwodu wielokąta naleŝy pamiętać, aby długości wszystkich boków były wyraŝone w tych samych jednostkach. Następnie prowadząca rozdaje uczniom kartki z wielokątami, których obwody uczniowie maja policzyć. (załącznik nr 2) Prowadząca podsumowuje lekcję przeprowadzając burze mózgów. Pisze na tablicy wielokąt Zadanie pracy domowej 1) Ćwiczenie 7 strona 17 2) Rozwiązać krzyŝówkę (załącznik nr 3) Inny uczeń zaznacza przekątne na rysunku. Uczniowie rozwiązują zadanie indywidualnie a chętni przy tablicy. Uczniowie obliczają obwody wielokątów. Uczniowie podają wszystkie słowa kojarzące się im ze słowem wielokąt.

Załącznik nr 1. Czworokąt pięciokąt trójkąt ma... ma...... ma przekątnych przekątnych przekątnych Załącznik nr 2........... Obwód=... Obwód=... Obwód=... Załącznik nr 3. RozwiąŜ krzyŝówkę na podstawie danego wielokąta: 1. Suma długości wszystkich boków trójkąta to... 2. Punkty: A, B, C, D, E nazywamy... wielokąta. 3. Punkt G naleŝy, czy nie naleŝy do wielokąta? 4. Punkt F naleŝy, czy nie naleŝy do wielokąta? 5. Odcinki AB, BC, CD, DE, EA to... wielokąta. 6. Ten wielokąt jest... 7. < ABC, < CDE to niektóre... wielokąta. 8. Odcinek, który łączy dwa wierzchołki wielokąta, a nie jest jego bokiem nazywamy... wielokąta.