SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT Data: 27.02.2014r. Prowadzący: Marika Skrzypczak Temat: Ćwiczenie zdolności motorycznych dziecka (zwinność, szybkość, skoczność) poprzez dobór odpowiednich zabaw i gier. Cel główny: Rozwój ruchowy dzieci, doskonalenie zwinności, szybkości i skoczności Cele szczegółowe: Dziecko - potrafi zachowywać się zgodnie z ustalonymi zasadami - integruje się z grupą - potrafi współpracować z innymi dziećmi - potrafi różnicować tempo poruszania się - potrafi rzucać do celu - potrafi ocenić odległość przedmiotu od siebie - kształtuje poczucie orientacji w przestrzeni - sprawnie liczy w zakresie 5 - zna słowa piosenki Head&shoulders Formy pracy: - zbiorowa - indywidualna Metody pracy: - opowiadanie - metoda zajęć praktycznych Środki dydaktyczne: szarfy (5szt.), piłki (2szt.), kreda, płyta CD, magnetowid Czas trwania: 45 minut Liczba ćwiczących: 10 osób
Tok lekcji Zadania szczegółowe Czas Uwagi organizacyjno metodyczne I WSTĘPNA 1. Organizacja lekcji 1. Przywitanie 2. Sprawdzenie liczebności klasy 5 7 minut 1. Ustawianie w dwuszeregu 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć 4. Zapoznanie z tematem 2. Zabawa ze Jedzie pociąg. Na początku nauczyciel 3 4 minut śpiewem zostaje konduktorem. Wszystkie dzieci śpiewają Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy zabierz nas do Warszawy, po odśpiewaniu piosenki dzieci stają za konduktorem, który prowadzi pociąg po całej sali krętymi ścieżkami zmieniając poziomy (raz idzie wyprostowany, a potem na zgiętych kolanach). Po chwili nauczyciel zamienia się z wybranym losowo dzieckiem, które zostaje konduktorem. 3. Zabawa orientacyjno - porządkowa Dzieci do domu dzieci na spacer. Na zawołanie: dzieci na spacer, rozbiegają się po całej sali. W czasie, gdy swobodnie biegają prowadzący woła : dzieci do domu, wtedy dzieci jak najszybciej muszą zająć miejsca w swych domkach (miejsca na zbudowanie domków oznaczone kredą na podłodze sali), przy czym przybierają w nich ustaloną pozę np. siad skrzyżny. Po chwili prowadzący znów zaprasza dzieci na spacer, każąc im biegać dwójkami, bądź trójkami, bądź spacerują. 3 4 minut
II GŁóWNA 30-35 1. Zabawa na Podchodzenie indiańskie. Wszystkie dzieci czworaka zamykają oczy i prowadzący wybiera 3 indian, reszta dzieci to nieprzyjaciele. Na sygnał z postawy wyprostowanej dzieci zaczynają podchodzenie. Sygnałem jest liczenie: raz, dwa, trzy. Na ten sygnał uczestnicy wykonują 3 kroki z równoczesnym skłonem tułowia, aż do skłonu podpartego. Na następne liczenie idą 3kroki rękoma, aż do pozycji leżącej. W tej pozycji odchylają łokcie do tyłu i szukają domniemanego nieprzyjaciela. Po skończonym wypatrywaniu podnoszą się do skłonu podpartego, idą 3 kroki w tej pozycji, po czym ponownie wykonują manewr wypatrywania w pozycji leżącej. Po dwukrotnym wypatrywaniu, prowadzący daje znak do ataku. Indianie poprzez okrzyki Aaaa! Uuu! Huu! Huu demaskują się i łapią nieprzyjaciół. Wszystko odbywa się na czworaka. Później następuje zamiana Indian. 2. Zabawa rzutna Wyścig piłek w dwuszeregach. Dzielimy dzieci na 2zespoły. Każdy zespół na 2podzespoły. Każdy podzespół tworzy jeden szereg. Prawoskrzydłowi jednocześnie rozpoczynają podawać piłki do pierwszych drugiego rzędu, a ci drugim z pierwszego itd. Wygrywa drużyna, której piłka dotrze do końca. 3. Zabawa bieżna Jastrząb i kury. Dziecko losowo wybrane na jastrzębia wybiega z koła i stara się schwytać jedną z kurek, które uciekają w 2 piłki, ręczne najlepiej Odmiana: piłka musi wrócić na początek szeregu Koło narysowane na ziemi.
4. Zabawa skoczna 5. Zabawa orientacyjno - porządkowa III KOŃCOWA 1. Zabawa ze śpiewem 2. Zabawa uspokajająca 3. Omówienie zajęć popłochu. Kurki mogą skryć się przed schwytaniem wchodząc do koła i siadając tam po turecku z głową w nogach. Nie mogą tam jednak przebywać dłużej niż 3 sekundy (nauczyciel czuwa). Gdy jakaś kurka zostanie złapana, staje się jastrzębiem. Gorące kule. 3 5 osób ma piłkę i stoi na zewnątrz koła. Reszta w środku biega swobodnie i gdy piłka będzie się turlać po podłodze muszą ją przeskoczyć. Jeśli jakieś dziecko nie zdąży przeskoczyć, to zamienia się z turlającym. Tworzenie kół i szeregów Dzieci podzielone na 3 grupy. Na umówiony sygnał np. klaśnięcie dzieci chodzące swobodnie muszą ustawić się w szereg, linie, koło, kształt. Drużyna, która prędzej się ustawi otrzymuje punkt. Dzieci śpiewają piosenkę z pokazywaniem części ciała po angielsku: Head and shoulders, knees and toes, knees and toes. Eyes and ears and mouth and nose, mouth and nose. Head and shoulders, knees and toes, knees and toes, knees and toes. Wizualizacja. Dzieci kładą się na ziemi, uspokajają oddech, zamykają oczy. Prowadzący opowieścią przenosi ich na szczyt góry, gratulując dotarcia na szczyt. Następnie mówi dzieciom, by rozluźniły wszystkie mięśnie, policzyły po cichu do 30 i wstały Podsumowanie wykonanych ćwiczeń, ocena aktywności dzieci Szarfa dla jastrzębia 4minuty Jeśli dzieci będą unikać piłki to po każdej minucie się zmieniają. 6minut Dzielimy na grupy poprzez odliczenie do 3 1 2 minut Powtórzenie części ciała w języku angielskim 3-4 minut 1minuta
4. Czynności porządkowe i pożegnanie Zbieranie i odnoszenie przedmiotów 1minuta