Budowa kompleksowych systemów edukacyjnych w szkolnictwie ekonomicznym w oparciu o gry i symulacje



Podobne dokumenty
Program szkolenia. Budżet zadaniowy a ocena sprawności i efektywności wydatkowania środków publicznych

Gry i symulacje w szkoleniach

Od różnorodności do efektywnej współpracy

Strategiczne gry zarządcze jako innowacyjne narzędzie w edukacji przedsiębiorczej

KOMPLEKSOWE ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ MODELOWANIE PROCESÓW

DESIGN THINKING I TIK W EFEKTYWNYM KSZTAŁCENIU DOKTORANTÓW ORAZ NAUCZYCIELI AKADEMICKICH. Dr hab. Lidia Pokrzycka, prof. UMCS

Zarządzanie polityką szkoleniową - od analizy potrzeb do oceny efektywności

Profesjonalne projektowanie szkoleń. Akademia Trenerów Biznesu

Dobry scenariusz, niezły reżyser czynniki sukcesu w tworzeniu kursu e-learningowego. Agnieszka Wierzbicka, UŁ & Marta Dziubińska, PŁ

Identyfikacja - potrzeby, oczekiwania, cele, treści. Planowanie metody, Realizacja przeprowadzenie szkolenia zgodnie z konspektem

Rzeczywistość rozszerzona w edukacji w świetle piśmiennictwa

Experience. Excellence. Efektywne rozwiązania e-learning. E-learning. dla biznesu

PROGRAM ZAJĘĆ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU

Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

Analiza VR/AR jako narzędzi wspomagających nauczanie

NEWSLETTER Wydanie 2. Wrzesień 2016

Przyszłość i rola ewaluacji w nowym okresie programowania (perspektywa wewnętrzna) Tomasz Kot Krajowa Jednostka Ewaluacji Toruń, r.

Trener w akcji. Popraw efektywność warsztatów, spotkań zespołu i szkoleń. Szkolenie dla trenerów coachów managerów. pracowników działów hr.

Kurs Trenerów ZARZĄDZANIA MATRIK. najlepiej! 2017 r. wybierz M A T R I K

Model Matematyczny Call Center

Zawód na lata nowy kierunek kształcenia zawodowego

Media w Edukacji. Wprowadzenie

Beer Game i Shop Floor Game efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw

Mayday Mayday. Najlepsze szkolenie na świecie wg PMI w 2009 roku. Informacje o grze szkoleniowej z zarządzania ryzykiem w projektach Mayday Mayday

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Gorzowie Wlkp. Raport z ewaluacji wewnętrznej. Funkcjonowanie zespołów przedmiotowych

TWORZENIE GRY. projektowanie konstruowanie. użycie. R. Duke, Gaming the Future s Language, SAGE Publications, New York, 1974

RAMOWY PROGRAM KURSU PEDAGOGICZNEGO DLA INSTRUKTORÓW PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

Cel i zawartość prezentacji

Program Cyfrowy Nauczyciel

Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak. Plan doskonalenia zawodowego

Funkcja ewaluacji w procesie rozwoju szkoły. Funkcja ewaluacji w procesie rozwoju szkoły Przedmiot ewaluacji w Gimnazjum nr 1 w Skawinie:

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - usługi. Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe. Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego. SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

OCENA POZIOMU SATYSFAKCJI I ANALIZA CZASU NAUKI W EDUKACJI MEDYCZNEJ Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY E-LEARNINGOWEJ

Poziom 5 EQF Starszy trener

Wykorzystanie nowych mediów w procesie kształcenia jako przykład innowacji dydaktycznej

Program studiów podyplomowych

Empiryczne dowody skuteczności dydaktycznej technologii informacyjnych

1. Nazwa przedmiotu METODY EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ I STUDIOWANIA MEDYCYNY

RAMOWY WZÓR PROGRAMU/PLANU SZKOLEŃ DOSKONALĄCYCH DLA NAUCZYCIELI

Nauczanie zarządzania poprzez grę koncepcja studiów podyplomowych WSB w Toruniu.

Moodle i złudzenia na temat Moodle. dr Małgorzata Miranowicz Zakład Dydaktyki Chemii Wydział Chemii UAM, Poznań

SZKOLENIE : Grupowe poradnictwo zawodowe i warsztaty aktywizacyjne w praktyce

KARTA KURSU. Seminarium dziedzinowe 1: Multimedia w edukacji i e-learning

EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Stykowie

STRATEGICZNA KARTA WYNIKÓW W KOMPUTEROWYM SYMULATORZE DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA

Plan ewaluacji Modułu specjalizacyjnego Zrównoważony rozwój w praktyce. Pomiar, ewaluacja i zarządzanie

WDN Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli rok szkolny 2015/2016

Art. 51 ust. 1; art. 44 ust.1, 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016, Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz z późn. zm.).

Spis treści. Wstęp... Podziękowania Zanim trener wejdzie w rolę Trener w roli projektanta... 33

Inżynieria Środowiska dyscypliną przyszłości!

Przywództwo i zarządzanie w oświacie opracowanie i wdrożenie systemu kształcenia i doskonalenia dyrektorów szkół/placówek. Warszawa r.

Zarządzanie zmianą - Organizacja w procesie przemian

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia z podziałem na części

System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

TRAIN THE TRAINER. Miejsce szkolenia: Warszawa, Gdańsk

Opis sposobu realizacji sesji/ zastosowanych narzędzi, metod itd. DZIEŃ PIERWSZY (czwartek) Śniadanie

Rola poradni psychologiczno-pedagogicznych we wspomaganiu pracy szkół na przykładzie doświadczeń wybranych powiatów. Warszawa, maj 2013 r.

Przebieg i organizacja kursu

Treść pola tekstowego

Wybierz specjalność. dla siebie. ezit.ue.wroc.pl

SZKOLENIA SYNERGIAgroup

Misja On-boarding uratuj Ziemię! Marzena Nojszewska T-Mobile Polska S.A.

PLAN DOSKONALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZAMOTUŁACH na lata

Początki e-learningu

Strategiczne cele edukacji? Jak ustalić strategiczne cele edukacji i jak określić czy je osiągnęliśmy?

Szczegółowy plan kursu kwalifikacyjnego Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. (nazwa kursu)

Laboratorium przez Internet w modelu studiów inżynierskich

Bożena Gąsiorowska. Bożena Gąsiorowska. im. S. Żeromskiego w Żyrardowie. Bożena Gąsiorowska. Anna Kubickapedagog. Magda Bylica- Pawlak (psycholog)

Dlaczego ICT. Wstęp do rozważań na temat narzędzi ICT w szkole. Pokolenie cyfrowe, nowy model edukacji, mt

Erasmus+ Młodzież. Akcja 2. Budowanie potencjału w dziedzinie młodzieży

Oferta. Warsztaty Business Play dla nauczycieli

14 lat doświadczeń w szkoleniach zamkniętych Druga najlepsza polska firma szkoleniowa wg. niezależnych badań * Kontakt:

Od e-podręczników do edukacji przyszłości

OPIS ZAKŁADANYCH EFEKTÓW KSZTAŁCENIA. MIĘDZYUCZELNIANA SZKOŁA DOKTORSKA BIOTECHNOLOGII UG i GUMed

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Szkolenie grantowe Przyroda w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej ODN w Poznan ODN w Kaliszu CDN w Lesznie CDN w Pile Adresat: Cel:

Projekt współfinansowany ze środków funduszy norweskich i krajowych 1

Filia w Poddębicach. w roku szkolnym 2016/2017. Prowadzący: metodycy z Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu

Program studiów stacjonarnych Studium Doktoranckiego Instytutu Socjologii UAM 2017/2018

PLAN PRACY ZESPOŁU NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO PRZYRODNICZYCH. na rok szkolny 2015/2016

Efektywno ć gier dydaktycznych w procesie kształcenia

Program Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii

ZARYS WYTYCZNYCH/REKOMENDACJI

Chemia w portalu Microsoft Partnerstwo dla przyszłości tworzenie, zasoby, możliwości wykorzystania

Wybieram Świadomie. ~nowatorskie narzędzia budowania ścieżki kariery

Katedra Inżynierii Zarządzania Operacyjnego Zarządzanie (studia w jęz. angielskim) Obszary kształcenia. Nauki społeczne

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI Z ZAKRESU DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI PRACY METODĄ EKSPERYMENTU W OPARCIU O NARZĘDZIA TOC

METODA PROJEKTÓW NA TLE DYDAKTYKI KONSTRUKTYWISTYCZNEJ

Spis treści. Wprowadzenie , vol. 3, no. 5

BUDOWANIE POZYCJI FIRMY NA KONKURENCYJNYM GLOBALNYM RYNKU

Spotkanie organizacyjne Zapoznanie z Obserwatorium Ekonomicznym Uczniów Tarnowskich Szkół Podstawowych Tarnów, 19 września 2017 r.

Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna

MIASTO na kierunku Gospodarka Przestrzenna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Prezentacja projektu unijnego ERASMUS-POWER 2016

Ewaluacja procesów partycypacyjnych: Budżet partycypacyjny w Figaró

Sposoby obserwacji zachowań uczestników procesu zdalnego nauczania

Co to jest blended-learning?

MATEMATYKA NAS DOTYKA, CZYLI RZECZ O WSZECHOBECNOŚCI MATEMATYKI (II edycja) Projekt współfinansowany przez Fundację mbanku

Transkrypt:

Budowa kompleksowych systemów edukacyjnych w szkolnictwie ekonomicznym w oparciu o gry i symulacje Marcin Wardaszko Poznań 21.11.2013

Agenda Szeroki kontekst edukacyjny Modele nauczania przy pomocy gier Model Klabbersa Model Kriza Model interakcyjno-procesowy Badania efektywności gier jako narzędzi szkoleniowych Ocena efektów kształcenia Przykłady

Taksonomia Blooma Wymiary wiedzy Wiedza rzeczowa Wiedza konceptualna Poziomy procesu poznawczego Zapamiętanie Zrozumienie Zastosowanie Analiza Ewaluacja Kreacja Wiedza proceduralna Wiedza poznawcza

Cykl uczenia Kolba. Opracowanie własne na podstawie Chapman, 2005 i Kolb, 1984

Model ogólny

Model Klabbersa Źródło: Klabbers(2006) s. 55.

Model Klabbersa

Rzeczywistość Redukcja Model symulacyjny Model Kriza Projektowanie modelu rzeczywistości Gra symulacyjna Scenariusz Aplikacja Model dydaktyczny Transfer Przeprowadzanie gry symulacyjnej Usytuowanie gry Podsumowanie Refleksja Transfer Model ewaluacyjny Meta-podsumowanie Ewaluacja Źródło: Kriz (2003), Journal of Simulation & Gaming, No. 34 (4), pp. 495-511

Model interakcyjno-procesowy

Badania meta-analizy meta-analiza Randela(1992)-68 różnych badań z okresu 1968 1991, badania pokazujące porównanie efektywności gier i symulacji do klasycznych form nauczania meta-analiza Wolfe a(1997) -7 badań wykonanych w latach 1966 1988, wszystkie przeanalizowane badania dotyczyły efektywności nauczania zarządzania strategicznego z wykorzystaniem gier symulacyjnych

Badania meta-analizy meta-analiza Haysa(2005) -274 artykuły i prace z zakresu efektywności wykorzystania gier szkoleniowych meta-analiza Vogela(2006) -248 dokumentów dotyczących badań nad efektami wykorzystania gier komputerowych w nauczaniu meta-analiza Ke(2009), 89 artykułów badawczych, które zawierają dane empiryczne na temat efektowności zastosowania komputerowych gier szkoleniowych

Badania meta-analizy Meta-analiza Sitzmanna(2011) -przeanalizowali 65 niezależnych zestawów danych uzyskanych na grupie 6476 osób szkolonych przy pomocy gier symulacyjnych: Szkoleni przy pomocy gier symulacyjnych dysponują większą pewnością siebie w działaniach związanych z ich pracą i otoczeniem. Uczestnicy szkoleń z wykorzystaniem gier symulacyjnych dysponowali większą wiedzą deklaratywną i proceduralną, a ich retencja wiedzy z materiału szkolenia również była wyższa od tych z grup kontrolnych. Gry symulacyjne nie muszą być zabawne lub nieść ze sobą elementy zabawy, aby być efektywne

Badania meta-analizy Szkoleni uczą się więcej z gry symulacyjnej, która aktywnie ich angażuje niż z pasywnego uczenia się poprzez uczestnictwo w tradycyjnych metodach kształcenia. Szkoleni uczą się więcej, jeżeli mogą wielokrotnie uczestniczyć w tej samej grze symulacyjnej niż ci, którzy uczestniczyli w niej tylko raz. Gry symulacyjne wbudowane w program nauczania są lepszą metodą kształcenia niż gry typu samodzielnego

Ocena kursu Wynik z gry symulacyjnej jako wynik zespołu/osoby z kursu? wynik ekonomiczny np. zysk Postępy wyników Jakość planowania Zrównoważone Karty Wyników

Ocena gry a ocena pracy Praca zespołowa vs indywidulana, efekt gapowicza Ocena zadań wokół gry symulacyjnej liczba zadań i ilość Omówienie jako forma oceny i refleksji za i przeciw Urealnienie gry symulacyjnej poprzez organizację kursu i grywalizację

Przykłady

Przykłady

Przykłady

Warsztaty i konferencje Cykliczne warsztaty na temat gier i grywalizacji co kwartał najbliższe 12 grudnia

Konferencje międzynarodowe ABSEL 2014 41st Conference Orlando, 19-21 March Papers, Experiential Learning Activities,Simulations, Games, Demonstrations, Panels and Other Submissions Theme: Engagement and Experiential Learning: Answering the Accreditation Call http://www.absel.org I 45th Conference Theme: The shift from teaching tolearning:individual, collective and organizational learning through gaming & simulation Submissiondeadline: March 31st, 2014 http://www.isaga2014.com

Dziękuję za uwagę!!! Marcin Wardaszko E-mail: wardaszko@kozminski.edu.pl Facebook.com/CGSiGALK