KONKURS BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ ZADANIE NR 8 STYCZEŃ 2013 Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy. Wskazany udział przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie, zawodowych kuratorów sądowych. W miesiącu styczniu 2013 roku wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili konserwatorium na powyższy temat. Aby jak najdokładniej przedstawić uczniom tematykę wykorzystano do tego konspekt przygotowany przez panią pedagog. Nauczyciele uświadomili uczniom, gdzie szukać pomocy i jak okazać pomoc osobom samotnym. Podczas zajęć nasi uczniowie aktywnie pracowali indywidualnie oraz zespołowo. Burzliwie uczestniczyli w dyskusji. Konspekt zajęć: Temat: Nie jesteś sam. Zajęcia w oparciu o baśń H. Ch. Andersena Dziewczynka z zapałkami dla klas I-VI Współczucie, które uczniowie odczuwają w stosunku do postaci literackiej, należy skierować ku żyjącym wokół nas pokrzywdzonym ludziom, nakierować na potrzebę autentycznego działania- niesienia pomocy, umożliwić szczęśliwe zakończenie Cele ogólne: Dostrzeganie różnorodności postaw i zachowań ludzi. Rozumienie problemu samotności z powodu trudnej sytuacji społecznej osób znajdujących się w szkole, najbliższym środowisku. Uświadomienie uczniom, gdzie szukać pomocy i jak okazać pomoc osobom samotnym, w trudnej sytuacji życiowej. Współczucie, które uczniowie odczuwają w stosunku do postaci literackiej, należy skierować ku żyjącym wokół nas pokrzywdzonym ludziom, nakierować na potrzebę autentycznego działania- niesienia pomocy, umożliwić szczęśliwe zakończenie Cele szczegółowe: Uczeń: - potrafi dostrzegać cechy indywidualne własne i osób znajdujących się w otoczeniu; - potrafi określić problemy osób samotnych rozwinąć wrażliwość, empatię i współczucie dla ludzi pokrzywdzonych zwłaszcza dzieci; - poznaje uwarunkowania zachowań i postaw osób osamotnionych i życiowych sytuacji podobnych do losów dziewczynki; - rozumie potrzebę pomocy osobom samotnym, umie ocenić swoją postawę wobec cierpienia; - szuka rozwiązań sytuacji trudnych, potrafi podjąć decyzję niesienia pomocy; - umie współpracować w grupie, budować dobre relacje; - zna podstawowe formy pomocy osobom osamotnionym z powodu trudnej sytuacji życiowej, społecznej. Formy pracy:
- zbiorowa; - praca w grupach. Metody pracy: - słowna rozmowa z przedstawicielem Ośrodka Pomocy Społecznej, objaśnienia, wyjaśnienia, -praca z tekstem z elementami dramy instrukcje, burza mózgów; czynnościowa praca plastyczna plakat stowarzyszenia. Środki dydaktyczne: Arkusze szarego papieru, farby, markery, plansze do zapisania przykładów z burzy mózgów. Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wysłuchanie tekstu baśni czytanego przez nauczyciela. 2. Swobodna rozmowa na temat odczuć po wysłuchaniu tekstu (przywołanie wspomnień świątecznych, przypomnienie idei pustego miejsca przy stole),spontaniczna ocena moralna postaci z baśni. 3. Scenki dramowe, praca w grupach: czego pragnęła dziewczynka: Ciepło z żelaznego piecyka Zastawiony stół Świąteczna choinka Spotkania z babcią Każda grupa przedstawia scenę z wykorzystaniem rekwizytów 4. Podział zespołu klasowego na czteroosobowe grupy. Każda grupa otrzymuje krótkie zagadnienie do wspólnego opracowania: Zróbcie listę uczuć, które dziewczynka z zapałkami przeżywała w zimową noc (osamotnienie,żal, smutek, zimno, tęsknotę, rozpacz, strach, głód itp) Czy znasz któreś z tych uczuć z własnych przeżyć W jaki sposób mógłbyś jej pomóc? Zróbcie słowniczek rzeczowników i czasowników :np. zaproszę,podzielę wrzucę, przytulę, pomogę dam,poinformuję oraz kolacja, podarek, ubranie, zbiórka, pieniądze, jedzenie, ludzie życzliwość, dom. Czy w dzisiejszych czasach można spotkać taką dziewczynkę z zapałkami - napisz kilka przykładów np. dzieci w oknach życia np. dzieci żebrzące na ulicy, chłopcy zbierający złom, dzieci opuszczone przez rodziców., ludzie chorzy i samotni, bezdomni Napiszcie szczęśliwe zakończenie baśni 4. Co można było zrobić, by uniknąć tej sytuacji Rozmowa z pracownikiem GOPS, pedagogiem szkolnym: wyjaśnienie problemu w skali środowiska, uświadomienie że każdy może potrzebować pomocy, że jesteśmy za siebie współodpowiedzialni Wskazanie form pomocy: Ośrodek Pomocy Społecznej, poradnie psychologiczne, policja, organizacje charytatywne np. Caritas, kościół specjaliści lekarze pedagog psycholog, wolontariat, fundacje, stowarzyszenia, telefon zaufania. 5. Zapisanie na tablicy przyczyn osamotnienia w społeczeństwie: bieda, niezrozumienie, sieroctwo, bezdomność, choroba, niepełnosprawnie,
nietolerancja, wykolejenie społeczne, przestępstwa, nałogi, odmienna narodowość, bezrobocie. 6. Zadanie domowe namaluj plakat Stowarzyszenia-promującego walkę z samotnością lub wymyśl plan pracy takiego Stowarzyszenia 7. Zabawa Wyczarujemy Przyjaźń : Każdy uczestnik ma prawo zaczarować trzech kolegów, by byli wobec nas uprzejmi, mili i przyjaźni ale należy użyć czarodziejskiej różdżki i prawidłowo wypowiedzieć życzenie np.-michale zaczaruję cię w chłopca, który mnie nie popycha kiedy koło niego przechodzę lub -Aniu zaczaruję cię w moją koleżankę, która mi pomoże gdy czegoś nie będę rozumiała.. Uświadomienia uczniom, że pomoc zaczyna się tu w szkole we wzajemnej życzliwości. Odczytanie prac: Szczęśliwe zakończenie historii Dziewczynki z Zapałkami Galeria zdjęć:
Komentarz pedagoga szkoły: Szkoła opiekuje się dziećmi wszystkich rodzin tak by nie dotknęło je zjawisko wykluczenia osamotnienia z jakichkolwiek przyczyn. Wszystkie dzieci znajdują się pod baczną opieką wychowawczą i pedagogiczną, Są objęte systemem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W celu rozeznania potrzeb rodzin i dzieci współpracujemy z GOPS, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczną, Sądem Rodzinnym, Koordynatorem ds. Pieczy Zastępczej. Nasi uczniowie wymagają pomocy ze względu na trudności w nauce, trudności w rozwoju społecznym czy zaniedbania środowiskowe. Ich indywidualne potrzeby oraz formy pomocy określone Są w KIPU(Karty Indywidualnych Potrzeb Ucznia).Wiele dzieci korzysta z zajęć specjalistycznych: logopeda, socjoterapia, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia wyrównawcze. Dzieci korzystają z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, gdzie rozwijają swoje zdolności plastyczne, teatralne, muzyczne taneczne,naukowe. Nade wszystko dbamy o rozwój sportowy,prowadzimy klasy sportowe z szeroką ofertą treningów, innowacje pedagogiczne( )projekty( ). Dzieci z rodzin ubogich, objęte są wsparciem materialnym-pod opieką Świetlicy Szkolnej jedzą refundowane przez GOPS posiłki, kilkorgu uczniom zorganizowano pomoc sponsorów w zgromadzeniu przyborów szkolnych, kilka rodzin skorzystało z akcji Szlachetna Paczka oraz rządowego programu Wyprawka szkolna Wychowawcy na bieżąco, skutecznie przeciwdziałają zjawiskom odsuwania czy odrzucania w grupie rówieśniczej, uwrażliwiają na krzywdę i uczą tolerancji. Dzieci w akcjach charytatywnych( )działalności misyjnej (koło)dają wyraz swej wrażliwości na potrzeby innych. Nasza szkoła z inicjatywy Samorządu Szkolnego we współpracy z nauczycielem Opiekunem Samorządu oraz Dyrekcją Szkoły wzięła udział w akcji Góra Grosza. Celem tej akcji było zebranie funduszy na następujące programy pomocy: - pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, - tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka, - programy terapeutyczne dla dzieci przebywających w rożnych formach opieki zastępczej, - programy szkoleń rodzin zastępczych i adopcyjnych.
Korzyści z uczestnictwa w akcjito między innymi: Efekt wychowawczy polegający na uświadomieniu uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcie na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Efekt integracyjny polegający na możliwości przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci. Wspieramy i pomagamy ludziom z całego świata. Wspólnie z Polską Akcją Humanitarną chcemy zebrać fundusze na wybudowanie 11 studni w Sudanie, które zapewnią stały dostęp do czystej wody pitnej dla 11 000 osób. Prowadzimy też Wodny Program Edukacyjny, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemu wodnego oraz zainicjowanie debaty społecznej. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć nasze działania mogą: - kupić specjalną wodę mineralną Cisowianka o pojemności 0,33 która jest dostępna w naszym sklepiku szkolnym. 10% ze sprzedaży każdej z nich przekażemy na budowę studni w Afryce. Butelki Cisowianki dedykowane Kampanii Wodnej opatrzone są etykietą zawierającą logo PAH oraz motywy afrykańskie. Butelki 0,33 l dostępne są w sprzedaży w całej Polsce.
Każdy z nas - niezależnie od wieku i zamożności - może i powinien pomagać. Ważne jest, by pomagać mądrze - nie szkodząc i mając na uwadze godność innych osób. Nasza butelka, w całości dedykowana akcji Woda dla Sudanu", jest cały czas w sprzedaży, a my kontynuujemy zbieranie środków na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Już wkrótce dzięki Wam wybudujemy kolejne studnie! Pomagamy również dzieciom z dalekiej Afryki, a mianowicie dzieciom w Kamerunie. Dzięki opłatom szkoły przez rodziców adopcyjnych prawie wszystkie dzieci z tej misji mogą się uczyć. Efekty: Wyrabianie nawyku niesienia pomocy potrzebującym, Kształtowanie właściwych postaw wobec osób samotnych i potrzebujących w szkole i w naszym lokalnym środowisku, oraz na świecie. Koordynator konkursu Dorota Grubczyńska dorotagrubczynska@o2.pl Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bronisława Malinowskiego 43-225 Wola ul Górnicza 47