Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Konspekt lekcji matematyki

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych klasa druga zakres rozszerzony

FUNKCJA KWADRATOWA. Zad 1 Przedstaw funkcję kwadratową w postaci ogólnej. Postać ogólna funkcji kwadratowej to: y = ax + bx + c;(

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat: Odejmowanie w pamięci

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

OPRACOWANIE MONIKA KASIELSKA

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI dla uczniów Technikum Kreatywnego w Szczecinie podstawa programowa dla klas I i II

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

Przedmiotowy system oceniania z matematyki klasa I i II ZSZ 2013/2014

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie II A i II B Liceum Plastycznego Zakres podstawowy Przygotowane w oparciu o propozycję wydawnictwa Nowa Era

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

2. LICZBY RZECZYWISTE Własności liczb całkowitych Liczby rzeczywiste Procenty... 24

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Czas trwania lekcji: jedna jednostka lekcyjna (4ut) Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Nauczyciel przypomina, że na poprzednich lekcjach uczniowie poznali funkcję kwadratową w postaci ogólnej i kanonicznej (zapisanie przykładu na tablicy) oraz informuje, że nie są to jedyne postacie, w jakich można zaprezentować funkcję kwadratową. Cele lekcji Uczeń: dokonuje rozkładu funkcji kwadratowej na czynniki liniowe, zna pojęcie pierwiastków trójmianu kwadratowego, umie sprowadzać postać ogólną funkcji do iloczynowej i na odwrót. Cele sformułowane w języku ucznia Na dzisiejszej lekcji dowiesz się, jak przedstawić funkcję kwadratową w postaci iloczynowej. Będziesz umiał podać pierwiastki funkcji kwadratowej. Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi o dokończenie zdań: Z dzisiejszej lekcji zapamiętam..., Zaskoczyło mnie..., Na dzisiejszej lekcji podobało mi się/nie podobało mi się.... Czego nauczyciel będzie oczekiwał i wymagał od uczniów? Na co będzie zwracał uwagę? ( NaCoBeZu ) Nauczyciel informuje uczniów: po dzisiejszej i poprzednich lekcjach będziesz umiał przekształcać i prezentować funkcję kwadratową w różnych postaciach, zidentyfikować daną postać funkcji kwadratowej, nazwać ją, obliczyć deltę, przedstawić liczbę pierwiastków (o ile istnieją).

I faza wprowadzająca Kluczowe pytania dla uczniów Ile imion (postaci) może mieć funkcja kwadratowa? Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. Środki dydaktyczne podręcznik MATeMAtyka. Część 1. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy, Wojciech Babiański, Lech Chańko, Joanna Czarnowska, Grzegorz Janocha, Nowa Era 2012, zeszyt, karta pracy (załącznik), tablica. Metody operacyjne wiodąca: ćwiczenia uczniowskie, wspomagające: wykład, praca z tekstem zawartym w podręczniku, praca w grupach. Kolejne etapy Zamierzona struktura lekcji Proponowany przebieg lekcji sprawdza obecność i pracę domową, prosi o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (postać ogólna i kanoniczna funkcji kwadratowej, wykres funkcji kwadratowej), ocenia przygotowanie uczniów, podaje temat lekcji. zapisują na tablicy wzór na postać ogólną i postać kanoniczną funkcji kwadratowej, objaśniają użyte we wzorach oznaczenia, szkicują wykres dowolnej funkcji kwadratowej z zaznaczeniem charakterystycznych punktów. Czas (przykładowy)

III faza badanie II faza realizacyjna/wykładowa prowadzi wykład problemowy prowadzący do odkrycia przez uczniów postaci iloczynowej funkcji kwadratowej oraz warunku jej istnienia poprzez wspólne wykonywanie ćwiczeń i zadawanie pytań naprowadzających np. Jak inaczej możemy zapisać wzory funkcji korzystając ze wzorów skróconego mnożenia: Jak inaczej można zapisać wzory funkcji wyłączając czynnik przed nawias: Co przedstawia wzór: Czym są liczby: 1, -2? Jak można nazwać taką postać? Spróbujmy uogólnić. Postać iloczynowa funkcji kwadratowej to Jak przejść z postaci ogólnej do iloczynowej i z iloczynowej do ogólnej? W jaki sposób znaleźć miejsca zerowe funkcji zapisanej w postaci iloczynowej i ogólnej (odczyt miejsc zerowych w postaci iloczynowej, obliczanie miejsc zerowych ze wzorów w postaci ogólnej)? Jak na podstawie wartości obliczonej delty przeprowadzić analizę występowania i liczby miejsc zerowych? aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach i wspólnej pracy na lekcji, odkrywają zależności, zadają pytania do przedstawionych treści. rozdaje karty pracy, w parach analizują zadania znajdujące się w kacie pracy, w parach dyskutują nad rozwiązaniem zadań z karty pracy, wymieniają uwagi. obserwuje pracę uczniów.

VI faza podsumowująca V faza prezentacja IV faza przekształcanie rozwiązują zadania na podstawie informacji zebranych w fazie badania, w miarę możliwości przedstawiają różne możliwości rozwiązania zadań, oceniają różne sposoby rozwiązania zadań, wybierają ich zdaniem najlepszy sposób rozwiązania zadania, argumentują swój wybór. obserwuje pracę uczniów, odpowiada na pytania uczniów. wybrani uczniowie prezentują rozwiązania na tablicy, pozostali uczniowie porównują sposoby rozwiązania zadań i wyniki ze swoimi, pozostali uczniowie zgłaszają uwagi w przypadku rozbieżności między ich rozwiązaniami a tymi prezentowanymi na tablicy, oceniają rozwiązania swoje i pozostałych uczniów. obserwuje sposób prezentacji, komentuje prezentowane rozwiązania i wyniki jeśli tego wymagają. uświadamiają sobie czego się nauczyli, wyciągają wnioski do dalszej pracy, dokonują samooceny. wyraża swoją opinię na temat przebiegu lekcji i zaangażowania uczniów, ocenia pracę uczniów podczas lekcji, zadaje pracę domową. Załącznik Karta pracy

KARTA PRACY UCZNIA Imię i nazwisko... Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej. Zadanie 1. Podaj pierwiastki trójmianu kwadratowego. Przedstaw trójmian w postaci ogólnej. a) b) c) d) Zadanie 2. Podaj liczbę miejsc zerowych trójmianu kwadratowego. Przedstaw trójmian kwadratowy w postaci iloczynowej (o ile istnieje). a) b) c) d) Zadanie 3. Uzupełnij tabelę. Postać ogólna Postać kanoniczna Postać iloczynowa Czynniki liniowe Opracowanie wersji wstępnej: Anna Borawska Analiza i korekty: członkowie KAM