Konspekt do matematyki w klasie 5

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Matematyka na przełomie

MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Zadania w których wskaźnik łatwości był niż 0.5. Zadanie 15. (0 1) wskaźnik łatwości 0.37 dla szkoły

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

A) 0,84; B) 8,4; C) 0,084; D) 0,0084; jest równa: ; C) 1; D) 0;

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 3

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 2

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Procenty w życiu codziennym

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 8

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

ZADANIA MATURALNE LICZBY RZECZYWISTE - POZIOM PODSTAWOWY. Opracowała mgr Danuta Brzezińska

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Raport po rocznym sprawdzianie kompetencji drugoklasisty z edukacji matematycznej za rok szkolny 2016/2017

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

15 w 13 mieści się 0 razy. Przecinek wstawiamy nad przecinkiem. Nie ma już cyfr w dzielnej? 27,6 = 27,60, więc możemy wpisać zero.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Rozkład łatwości zadań

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

DIAGNOZA POZIOMU WIEDZY Z MATEMATYKI UCZNIÓW KLAS I TECHNIKUM

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Gra- Oblicz i zaznacz właściwy wynik- puzzle. matematyczno - przyrodnicze

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. Zadanie 7. Zadanie 8. Zadanie 9. strona 1 LICZBY NATURALNE I UŁAMKI

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Rozkład łatwości zadań

Sprawdzian umiejętności matematycznych po klasie V szkoły podstawowej

Analiza wyników sprawdzianu szóstoklasisty 2015 j.polski i matematyka

1 Ułamek dziesiętny. P 1. Rozszerz ułamek do mianownika 10, 100 lub 1000 i zapisz go w postaci dziesiętnej. c) a) 3 4. b) 4 5.

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Rozkład wyników ogólnopolskich

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

Rozkład łatwości zadań

Transkrypt:

Konspekt do matematyki w klasie 5 Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 Autor Agnieszka Gniadek Klasa: 5 Czas: 45 minut Formy pracy: indywidualna, zespołowa, w grupach Metody pracy: pogadanka, dyskusja, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne Cele lekcji: Uczniowie potrafią mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100, 100 Kształtują umiejętność wysuwania wniosków i budowania reguł Nauczyciel dzieli uczniów w klasie na trzy grupy. Zad 1. 1. Wprowadzenie mnożenia przez 10, 100, 1000. (10 min.) Nauczyciel zawiesza na tablicy dwie kartki są to listy od pewnej mamy do dwójki dzieci, Agatki i Patryka (załącznik 1). Jeden z uczniów czyta wiadomości od rodzica i wszyscy wspólnie zastanawiają się nad sposobem rozwiązania, przy pomocy znanej metody. Powinny pojawić się trzy propozycje: - 10 razy dodać do siebie 2,75 zł sposobem pisemnym. - Zamienić na ułamki zwykłe, pomnożyć i zamienić na ułamki dziesiętne - Zamienić ułamki dziesiętne na wyrażenia dwumianowane, pomnożyć i zamienić znowu na ułamki. Każda grupa otrzymała przydzielony sposób obliczenia zadania, a następnie przedstawiła rozwiązanie na tablicy. Okazało się, że wszystkie grupy, otrzymały ten sam wynik, zatem 10*2,75=27,5 Uczniowie wysuwają regułę mnożenia ułamków dziesiętnych przez 10, i przez analogię do liczb naturalnych przez 100 i 1000. Wszyscy uczniowie rozwiązują zadanie z listu do Patryka, korzystając z uzyskanej reguły. Zad 2. Zad 3. 2. Utrwalenie reguł (10 min.) Pewna duża firma postanowiła wysłać wszystkim swoim klientom (1000 osób) listy z życzeniami na święta. Kartka, koperta i znaczek kosztowały 1,32 zł. Ile firma musiała wydać na świąteczne życzenia? Oblicz (kilka ćwiczeń typu): 0,23*10= 2,3 *100= 2,03*1000=

3. Wprowadzenie dzielenia przez 10, 100,1000. (10 min.) Nauczyciel opowiada historię i prezentuje plansze (załącznik 2). Tato Patryka i Agatki wrócił z pracy w wyjątkowo dobrym humorze, bo po drodze do domu wstąpił do sklepu i udało mu się kupić komplet ślicznych bombek. Zapłacił za nie tylko 15,70zł. Kupił również energooszczędne oświetlenie na choinkę. Zad 4. Ile kosztuje jedna bombka? Ile prądu zużywa jedna żarówka? Uczniowie rozwiązują zadanie samodzielnie i podają rozwiązanie. Część z nich opierając się do analogii z liczbami naturalnymi zgaduje, że 15,70 zł:10=1,57 zł 45 W:100=0,45 W Uzasadnienie poprawności działań przez nauczyciela przy pomocy grafów: Zad 5. 4. Utrwalenie reguł (5 min.) Oblicz (Uczniowie wykonują kilka ćwiczeń typu): 455:100= 0,01:10= 3,2:1000=

5. Podsumowanie (5 min.) Korzystając z tabelki i poznanych reguł uczniowie rozwiązują zadanie: Zad 6. Nazwa towaru ilość sztuk w opakowaniu cena (w zł) choinka 1 75 bombki czerwone 6 10,05 bombki szyszki 3 0,75 oświetlenie choinkowe 20 6,76 łańcuch srebrny 2 9,5 cukierki 1 0,27 Rodzice postanowili kupić na nadchodzące święta nową choinkę i nowe ozdoby choinkowe, aby zrobić niespodziankę swoim dzieciom. Tato kupił choinkę, oświetlenie składające się z 200 żarówek, 60 czerwonych bombek i 30 w kształcie szyszki. Mama kupiła 10 srebrnych łańcuchów i 100 cukierków. Ile pieniędzy w tym roku wydali rodzice na niespodziankę dla dzieci? 6. Zakończenie (5 min.) Zadanie domowe. Każdy uczeń na podstawie dowolnej gazety reklamowej (lub własnej inwencji), na chwilę staje się hurtownikiem, właścicielem sklepu, właścicielem zakładu fryzjerskiego (itd.) i wykonuje zamówienie na dowolną ilość towarów różnego rodzaju z zastrzeżeniem, że każdy towar musi być zakupiony w 10, 100, 1000,... sztukach (egzemplarzach).

Załącznik 1 Patryku! Zaraz po szkole idź do kiosku i kup 10 znaczków na listy. Jeden taki znaczek kosztuje 1,10 zł, więc przygotuj sobie odpowiednią ilość pieniędzy. Nie zwlekaj z zakupami, bo kiosk jest czynny tylko do 18 00 Agatko! Weź odpowiednią ilość pieniędzy z szafki, idź do sklepiku, wybierz i kup 10 ładnych kartek świątecznych z kopertami. Cena jednej kartki z kopertą to 1,35 zł.

Załącznik 2 10 sztuk 15,70zł Ozdoby choinkowe Oświetlenie choinkowe 100 żarówek zużycie prądu 45W