Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może - Rok Szkoły w Ruchu. Prowadzący: mgr Marcin Rychlik Data: 18.03.2014 r. Klasa: V A Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Przyrządy i przybory sportowe: 4 ławeczki, drabinki, 3 piłki lekarskie, pachołki, materace, skrzynia gimnastyczna, piłki lekarskie, Temat: Kształtujemy cechy motoryczne na zwinnościowym torze przeszkód. Cele główne lekcji: Umiejętności: Pokonanie toru przeszkód za pomocą różnych form ruchu. Doskonalenie przewrotów w przód i w tył. Motoryczności: Wzmacnianie siły mięśni nóg, ramion oraz tułowia. Kształtowanie siły, szybkości, zwinności, gibkości, koordynacji ruchowej oraz skoczności. Wiadomości: Pomiar tętna przed i po pokonaniu toru przeszkód. Rola aktywności ruchowej w życiu człowieka. Działań wychowawczych: Motywowanie do samodzielnego podejmowania aktywności ruchowej poza szkołą. Cele operacyjne: Uczeń: umie zmierzyć tętno przed i po wysiłku,
prawidłowo wykona przewroty w przód i w tył, zna zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania toru przeszkód, wyjaśni wpływ aktywności ruchowej na zdrowie człowieka, rozwinie podstawowe cechy motoryczne. Metody: zabawowo klasyczna, zadaniowo ścisła. Forma: strumieniowa (tor przeszkód). Część lekcji PRZEBIEG LEKCJI: Tok lekcji Treść i przebieg ćwiczeń Dozowan ie 1.Zorganizowani e grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. 1. Zbiórka. 2. Powitanie 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć. Uwagi organizacyjnoporządkowe xxxxxxxxxx N Część wstępna - 6 min 2. Nastawienie uczniów do lekcji i uświadomienie celów do zrealizowania. 1. Podanie zadań lekcji. 2.Pogadanka na temat rodzajów i zasad pomiaru tętna. 3. Próbny pomiar tętna metodą palpacyjną. 4 min N. omawia i pokazuje jak dokonać pomiaru tętna. U. próbują wykonać pierwszy pomiar. 3. Zabawa ożywiająca. Berek lawina" - jedna osoba jest berkiem, reszta ucieka. Złapana osoba razem z berkiem trzymając się za ręce próbuje złapać resztę uczniów. 2 min
Część główna "A" - 12 min. 1. Ćw. ramion. 2. Ćw. nóg. 3. Ćw. tułowia. 4. Ćw. ramion i nóg. 5. Ćw. tułowia 6. Ćw. nóg 7.Ćw. tułowia 8. Ćw. ramion 9. Ćw. tułowia 10. Ćw. przygotowujące do zadania głównego. - krążenia naprzemianstronne ramion w przód, tył, - krążenia oburącz ramion w przód i w tył. - bieg z wysokim unoszeniem kolan (skip A), - bieg z uderzeniem piętami o pośladki (skip C). - wieloskoki, - marsz w skłonie, - skłony tułowia z prawej i lewej strony ("zbieranie grzybków"). - naprzemianstronne wyskoki w górę (PR i LN, LR i PN), - marsz na czworakach, - obszerne krążenia głowy, - skłony do P i L nogi, - skrętoskłony, - w rozkroku siad na jednej nodze i przenoszenie ciężaru ciała z prawej na lewą stronę. - klęk prosty, siad na zmianę z lewej i prawej strony bez pomocy ramion. - klęk podparty, ugięcia i wyprosty ramion ze wznosem P i L nogi w górę. - leżenie przodem, chwyt za stopy i wykonujemy kołyskę, - leżenie tyłem, wykonujemy leżenie przewrotne i przerzutne. - przysiad podparty, głowa między nogami, odepchnięciem ramion próba przetoczenia do przewrotu w tył. 10 razy 8 razy 8 razy 10 razy 6 razy 6 razy Ćwiczenia w biegu. Ćwiczenia w marszu. Ćwiczenia w staniu.
Część główna "B" - 20 min 1.Przygotowanie zadań. 2. Pomiar tętna przed przystąpieniem do ćwiczeń. 3. Stacja I. 4. Stacja II. 5. Stacja III. 6. Stacja IV. 7. Stacja V. 8. Stacja VI. 9. Stacja VII. 10. Stacja VIII. 11. Stacja XIX. 12.Pomiar tętna. 1. Uspokojenie organizmu. - przygotowanie pomocy (przyrządy, przybory) do poszczególnych ćwiczeń na torze przeszkód. - mierzymy tętno przez 15 sekund a następnie wynik mnożymy przez 4. - wyniki zapisujemy na tablicy. - start z pozycji leżąc przodem. - przewrót w przód z przysiadu do przysiadu. - przewrót w tył z przysiadu do przysiadu podpartego. - bieg slalomem. - ławeczka gimnastyczna zaczepiona na wysokości 1m na drabince, wejście po ławeczce na drabinki przejście bokiem po dwóch drabinkach i zeskok w bok. - bieg z przeniesieniem krótkiej ławeczki gimnastycznej. - pokonanie 4 płotków zmiennie raz nad a następnie pod płotkiem. - rzuty przodem zza głowy piłkami lekarskimi 2kg. - przejście pod ławeczkami czołgając się. - przeskok przez skrzynię gimnastyczną. - po pokonaniu toru przeszkód uczennice dokonują pomiaru tętna a wynik zapisują na tablicy. 1. Rozdanie uczennicom kartek z opisem wpływu aktywności ruchowej poszczególne narządy. 2 min 17 min U. pomagają w ustawianiu toru przeszkód. Asekuracja nauczyciela. Każda uczennica ma inną informację do przeczytania. Część końcowa - 7 min. 2. Czynności organizacyjno - porządkowe. Omówienie lekcji. 2. Przeczytanie przez uczennice zapisanych informacji i omówienie tych treści przez nauczyciela. 1. Zbiórka 2. Sprzątanie przyborów i przyrządów. 3. Ocena uczniów, podsumowanie lekcji. 4. Pożegnanie. 3 min 3 min Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi, wyjaśnia niezrozumiałe pojęcia. xxxxxxxxxxxxx N
Załącznik 1