KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KL. IV Z ZASTOSOWANIEM HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ (1 jedn. lekcyjna) Temat lekcji: Bunte Schule. Kolorowa szkoła. Cele lekcji: - Uczeń rozumie polecenia nauczyciela i pytania - Uczeń zna słownictwo związane ze szkołą (przybory szkolne) - Uczeń zna kolory - Uczeń zna nazwy kilku zawodów - Uczeń potrafi dopasować odpowiedni przedmiot do wykonywanego zawodu. - Uczeń potrafi zastosować przeczenie kein, keine - Uczeń potrafi budować proste zdania. Metody i formy pracy: - Plenum - Indywidualna - W parach Środki dydaktyczne: - Plakat przedstawiający przybory szkolne - Karteczki z kolorami 1 / 23
- Karteczki z ćwiczeniami - Magnesy Przebieg lekcji: I Faza wstępna 1. Czynności organizacyjne. 2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. - Zapisanie daty na tablicy przez jednego ucznia. - Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy. - Uczniowie zapisują temat w zeszytach. Wskaźniki: nr 1 II. Faza główna 2 / 23
1. Ćwiczenie sprawdzające znajomość przyborów szkolnych. Plakat z przyborami szkolnymi uczniowie podchodzą pojedynczo do tablicy i łączą nazwę przedmiotu z odpowiednim rysunkiem. Przetłumaczenie wyrazów. Wskaźniki: nr 2 2. Uczniowie opowiadają co mają w swoich piórnikach. Was hast du in deiner Federtasche? Ich habe Kuli, Radiergummi, Spitzer, Wskaźniki: nr 1,27 3 / 23
3. Uczniowie odgadują nazwy przyborów szkolnych z przestawionych liter. Odczytanie prawidłowych odpowiedzi. Co to jest? Zgadnij. 1. RESCHE Das ist eine SCHERE 2. ILUK -. 3. RIZSTPE-.. 4. CUBH-.. 5. TFAEDREHCSE -. 6. FIBLTSEIT - Wskaźniki: nr 2, 7 4. Kolory. Nauczyciel pokazuje uczniom kartkę z kolorem i pyta o jego nazwę. Welche Farbe ist das? Das ist rot. 4 / 23
Wskaźniki: nr 3 5. Kolory. Nauczyciel prosi każdego ucznia, aby mu pokazał coś koloru zielonego, czerwonego itp. Uczniowie szukają przedmiotów o żądanym przez nauczyciela kolorze i odpowiadają pełnym zdaniem np. Zeig mir etwas Rotes! Pokaż mi coś czerwonego! Der Kuli ist rot. Długopis jest czerwony. Wskaźniki: nr 1, 3,7 6.Kolory i przybory szkolne. Nauczyciel pyta uczniów o kolor ich przyborów szkolnych. 5 / 23
Wie ist deine Federtasche? Jaki jest Twój piórnik? Meine Federtasche ist orange. Wskaźniki: nr 1,2,3,7 7. Zaprzeczanie zdań. Przypomnienie zasady zaprzeczania zdań: nein, nicht, kein/e. Uczniowie zaprzeczają zdania według podanego wzoru. Uczniowie rozwiązują w parach ćwiczenie, polegające na zaprzeczeniu i podaniu prawidłowej odpowiedzi. Ist das ein Kuli? Nein, das ist kein Kuli, das ist doch ein Heft. Odczytanie prawidłowych odpowiedzi. 6 / 23
Wskaźniki: nr 2,6 8.Zawody. Uczniowie w parach przyporządkowują przedmiot do osób wykonujących różne zawody. Odczytanie prawidłowych odpowiedzi. Wer braucht was? Co kto potrzebuje?- Dopasuj. 1. die Lehrerin a. die Schere 2. der Architekt b. das Auto 3. die Malerin c. das Buch 4. die Frisösin d. der Rucksack 7 / 23
5. der Schüler e. der Pinsel f. das Lineal Wskaźniki: nr 5 9. Tworzenie prostych zdań. Uczniowie tłumaczą proste zdania na język niemiecki. Zapisanie poprawnych wersji na tablicy. 1. Twój piórnik jest kolorowy. 2. Mój pies jest czarno-biały. 3. Tablica jest duża i ciemnozielona. 4. Niebieski ołówek jest krótki. Wskaźniki: nr 2, 3, 7 8 / 23
Ewaluacja. Nauczyciel informuje uczniów o stanie ich wiedzy, co należy powtórzyć, a co już dobrze opanowali. Oceny lub plusy dostają uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w lekcji. Zadanie domowe. Was passt hier nich? Streich es durch. Co tu nie pasuje? Przekreśl. 1. Buntstift-Kuli-Buch-Bleistift 2. Buch-Schere-Heft-Malblock 3. Spitzer-Tasche-Federtasche-Rucksack 4. Radiergummi-Spitzer-Bleistift-Pinsel 5. bunt-braun-nett-violett 6. kurz-lang-eckig-weiß 7. malen-dick-schreiben-lernen mgr Małgorzata Starzyk KONSPEKT LEKCJI POKAZOWEJ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KL.V Z ZASTOSOWANIEM HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ (1 jedn. lekcyjna) 9 / 23
Temat lekcji: Ich und die Jahreszeiten. Ja i pory roku. Cele lekcji: - uczeń rozumie polecenia nauczyciela - uczeń zna słownictwo dotyczące pogody, pór roku, miesięcy - uczeń zna liczby porządkowe - uczeń potrafi podać datę świąt: np. Dzień Matki, Dzień Dziadka - uczeń potrafi odmieniać czasowniki - uczeń potrafi poprawnie budować zdania Metody i formy pracy: - indywidualna, grupowa, plenum (z całą klasą) Środki dydaktyczne: - materiały papiernicze (karteczki) - obrazki przedstawiające pory roku, pogodę - karteczki ze zdaniami - karteczki z tekstem I Faza wstępna 1.Czynności organizacyjne. 10 / 23
2.Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. - Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy. - Uczniowie zapisują temat w zeszytach. - Powtórzenie wiadomości: Was kannst du machen? Was kannst du spielen? Kannst du tanzen? Kannst du singen? Was willst du werden? II Faza główna WSAKAŹNIKI: NR 1, 2 1.Ćwiczenia sprawdzające znajomość pór roku, miesięcy. - Karteczki z nazwami miesięcy uczniowie podchodzą pojedynczo do tablicy i przyczepiają miesiące według kolejności magnesami do tablicy. Januar Februar März April Mai Juni Juli August September Oktober November Dezember 2.Uczniowie dopasowują miesiące do odpowiedniej pory roku np. Frühling - März April Mai 11 / 23
WSAKAŹNIKI: NR 1, 2 1. Dopasowanie święta do miesiąca: Uczniowie pracują w grupach. Każda grupa otrzymuje karteczki z nazwami miesięcy i świętami. Grupa, która pierwsza poprawnie wykona zadanie otrzymuje punkt. Np. Januar: Neujahr, Omatag, Opatag 1. Nauczyciel zadaje pytania uczniom o datę odpowiednich świąt np. Wann feiern wir den Muttertag? Wann sind die Sommerferien? Wann ist der Herbstbeginn? Za poprawną odpowiedź grupa otrzymuje punkt, w przypadku pomyłki pytanie przechodzi na następną grupę. WSAKAŹNIKI: NR 1, 2, 3, 3 1. Opis pogody: Grupa losuje nr rysunku, przedstawiającego porę roku. Zadaniem grupy jest opisanie pory roku, podając pogodę jaka występuje o danej porze roku oraz jak można spędzać czas o danej porze roku. Punkt za poprawne wykonanie zadania. Np. Es ist Sommer. Es ist sonnig und heiß, + 30 Grad. Manchmal blitzt es und donnert. Im Sommer kann ich schwimmen, baden, Rad fahren, in den Wald gehen. WSAKAŹNIKI: NR 1, 2, 5, 6 1. Uzupełnianie tekstu z lukami. Każda grupa otrzymuje tekst z lukami, do których podane są piktogramy. Grupa, która pierwsza uzupełni poprawnie tekst oraz podpisze podane piktogramy otrzymuje punkt. Odczytanie uzupełnionego tekstu. 12 / 23
WSAKAŹNIKI: NR 5,6 1. Znajomość reguł budowania zdań oznajmujących. Każda grupa otrzymuje karteczki ze zdaniami, literki R i F oraz czystą kartkę. Zadaniem grupy jest przyporządkowanie, które zdanie jest poprawne gramatycznie, a które nie oraz poprawa błędnego zdania. Punkt otrzymuje grupa, która pierwsza poprawnie wykona zadanie. Odczytanie poprawnych i poprawionych zdań. WSAKAŹNIKI: NR 5,6 Zadanie domowe: Uczniowie otrzymują zdania do poprawy. Popraw podane zdania. W każdym zdaniu jest błąd. 1. Im Juli ich bade. 2. Du gern fährst Rad. 3. Es sonnig und warm 4. In Berlin die Sonne scheint. 5. In Österreich er kann Snowboard fahren im Winter. ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ 1.Nazwisko i imię nauczyciela: mgr Małgorzata Starzyk 13 / 23
2.Termin hospitacji: 24.04.2009r. 3.Przedmiot: język niemiecki 4.Klasa: V 5.Formy pracy: indywidualna, grupowa. 6. Środki dydaktyczne: - materiały papiernicze (karteczki) - obrazki przedstawiające pory roku, pogodę - karteczki ze zdaniami - karteczki z tekstem 7.Cele hospitacji diagnozującej: a) Ocena osiągnięć uczniów związanych z działem Pory roku b) Opracowanie wstępnej diagnozy dotyczącej aktualnych umiejętności i wiadomości uczniów. 8. Zagadnienia hospitacji: 14 / 23
a) Wdrażanie uczniów do samodzielnego podejmowania działań twórczych i wykonywania zadań w grupach oraz ich prezentacji na forum klasy. b) Wykorzystanie metod aktywnych w procesie dydaktyczno - wychowawczym. c) Mierzenie jakości pracy na poziomie klasy. 9.Oczekiwania hospitacyjne: Uczeń potrafi: - Nazwać miesiące oraz podać ich prawidłową kolejność. - Dopasować miesiące do odpowiedniej pory roku. - Przyporządkować uroczystość do miesiąca. 15 / 23
- Podać datę uroczystości np. Dzień Matki, Dzień Dziecka itp. - Scharakteryzować pogodę przedstawioną na obrazku. - Nazwać przedstawione czynności. - Budować zdania oznajmujące w czasie teraźniejszym. - Pracować w grupie. - Ponosić odpowiedzialność za jakość i wynik pracy. ZAŁĄCZNIK NR 1 ARKUSZ OBSERWACJI UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW 16 / 23
Zagadnienie hospitacyjne Oczekiwania/ umiejętności uczniów 17 / 23
Stopień osiągnięcia umiejętności przez uczniów w oparciu o opinię dyrektora bardzo dobrze dobrze dostatecznie 18 / 23
słabo Wdrażanie uczniów do samodzielnego podejmowania działań twórczych i wykonywania zadań w grupac ich prezentacji na forum klasy. 19 / 23
20 / 23
Uczeń potrafi : -Nazwać miesiące oraz podać ich prawidłową kolejność. -Dopasować miesiące do odpowiedniej pory roku. -Przyporządkować uroczystość do miesiąca. -Podać datę uroczystości np. Dzień Matki, Dzień Dziecka itp. -Scharakteryzować pogodę przedstawioną na obrazku. 21 / 23
-Nazwać przedstawione czynności. -Budować zdania oznajmujące w czasie teraźniejszym. -Pracować w grupie. -Ponosić odpowiedzialność za jakość i wynik pracy. 22 / 23
23 / 23