SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Zasady zdrowego żywienia

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Temat: Pole równoległoboku.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Odejmowanie w pamięci

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Środki dydaktyczne karty odpowiedzi dla ucznia, formularz testu z zadaniami dla dwóch grup: grupy A i grupy B, instrukcja pracy dla ucznia

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Okres dojrzewania: O co w tym wszystkim chodzi?- cykl zajęć odpowiedzialne macierzyństwo.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania z chemii w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz zajęć nr 7

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z INFORMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji. Temat: Budowa czynności układu wydalniczego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jaki utwór nazywamy bajką?

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Temat dnia: W klasie"

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 5

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, Nr RPPK.09.02.00-18-0049/16 Autor Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian. Przyroda klasa IV Cel lekcji: Wiadomości - uczeń: - wyjaśni zmiany zachodzące w okresie dojrzewania; - wymienia w kolejności te zmiany; - wymieni pokarmy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu; - wyjaśni znaczenie, sportu dla prawidłowego rozwoju organizmu; Umiejętności - ucznia; -ułoży puzzle tematyczne i zastosuje je do lekcji; - rozwiąże zadanie, używając odpowiednich wyrazów; Metody nauczania; - słowne: pogadanka, praca z podręcznikiem; - obserwacyjna: obserwacja tablic poglądowych, zbiorowa. Formy pracy: - indywidualna; - grupowa; - zbiorowa Środki dydaktyczne ; - krzyżówki;

- podręcznik; - zeszyt ćwiczeń (str. 6,7) - kartonik ; - tablica multimedialna. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel rozkłada na ławkach koperty, w których znajdują się wycinki z gazet dotyczące okresu dojrzewania. Pyta uczniów dlaczego gazety młodzieżowe tak dużo uwagi i miejsca poświęcają okresowi dojrzewania? ( Bo kupują je osoby, które są w tej fazie rozwóju). 2. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i rozdaje puzzle zał. Nr1 3. Zał. Nr1 - puzzle - CO, - SIĘ - WYDARZY? - FAZY, - DOJRZ, - EWANIA, - DIETA, - I, - RUCH, - DOBRZE, - SAMO, - POCZUCIE 4. Zadaniem uczniów jest ułożenie puzzli i odczytanie zawartych informacji. 5. Nauczyciel omawia okres dojrzewania, to okres dynamicznych zmian, w których chłopcy i dziewczęta zaczynają intensywnie rosnąć, to czas wielkich przemian zachodzących w młodych organizmach, z którymi nie zawsze jesteście stanie sobie poradzić. Dzisiaj powiemy sobie o czterech zagadnieniach, które przybliżą wam ten temat.

6. Nauczyciel rozdaje uczniom rysunki (zał. Nr2) - zał. (nr2)

7. Zadaniem uczniów jest dokładnie przyjrzenie się ilustracjom i odpowiadają na następujące pytania: Jakie są różnice : - Między kobietami? - Między mężczyznami? Uczniowie odpowiadają i zapisują swoje spostrzeżenia w zeszycie. 8. Nauczyciel na tablicy multimedialnej omawia tabelę, w której są przedstawione zmiany zachodzące u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania oraz kolejność, w której one następują (zał. Nr3). EKSPERYMENT: 1. Cel prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów z budową zewnętrzna kobiety i mężczyzny w okresie dojrzewania. 2. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Eksperyment prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez uczniów, którzy pracują samodzielnie i w grupach. 3. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Uczniowie poprzez własną obserwację odpowiadają na pytania nauczyciela, uzupełniają karty pracy.. 4. Wyciągniecie wniosków: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat różnic w budowie kobiety i mężczyzny w okresie dojrzewania. Dojrzewanie to czas wielkich zmian Na podstawie informacji z tablicy uczniowie wykonują polecenia na kartach prac grupowo. Grupa 1. Uzupełnijcie tabelę, wpisując charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej kobiet. Charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej kobiet 1. 2. 3. Grupa 2. Uzupełnijcie tabelę, wpisując charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej mężczyzn. Charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej kobiet 1. 2. 3.

Grupa 3. Uzupełnijcie tabelę, wpisując oznaki dojrzewania u dziewcząt. Oznaki dojrzewania u dziewcząt Pokarmy spożywcze Rola 1. 2. 3. 4. 5. Grupa 4. Uzupełnijcie tabelę, wpisując oznaki dojrzewania u chłopców. Oznaki dojrzewania u chłopców 1. 2. 3. 4. 5. 10.Uczniowie segregują pokarmy, które spożywają według wartości odżywczej i znaczenia dla organizmu w okresie dojrzewani. Uczniowie mogą to robić na szarym papierze, przyklejając zdjęcia pokarmów i opisując ich rolę.

1. Pieczywo, zboża, ryż, makarony Źródło energii 2. Warzywa, owoce Źródło witamin 3. Mleko, ser, mięso, ryby, fasola, jaja Materiał budulcowy 4. Tłuszcze, słodycze Źródło energii 11. Faza podsumowująca; - Nauczyciel wspólnie z uczniami utrwala zdobyte wiadomości podczas lekcji. - Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów, ich aktywność na lekcji. - Nauczyciel zadaje pracę domową. ( zał.nr4) - Nauczyciel przeprowadza ankietę ewaluacyjną wśród uczniów.

- zał.( nr4) Rozwiążcie krzyżówkę i zapiszcie hasło. 1. Środek higieniczny o przyjemnym zapachu stosowany na przykład na skórę pach; występuje w sztyfcie lub w sprayu. 2. Obniża się u chłopców w okresie dojrzewania. 3. Wydostawanie się plemników podczas snu, pojawiające się w okresie dojrzewania. 4. Pojawia się na twarzy chłopców podczas dojrzewania. 5. Krwawienie z pochwy pojawiające się u kobiet co około 28 dni. 6. Męska komórka rozrodcza. 7. Żeńska komórka rozrodcza to komórka 8. U kobiet są szersze i bardziej zaokrąglone niż u mężczyzn. 9. Inna nazwa miesiączki. 10. Choroba skóry występująca w okresie dojrzewania. 11. Narządy kobiet, w których wytwarzane jest mleko.

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Uzasadnij......... 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 5. Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Podkreśl odpowiedni symbol.