Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia 4..0r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu Prowadzący: Monika Komadowska Hasło programowe: Ułamki zwykłe. Temat lekcji: Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych. Czas: 45 minut Cel główny: Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności dotyczących dodawania i odejmowania ułamków zwykłych. Cele operacyjne: a) uczeń umie: dodawać i odejmować ułamki zwykłe o różnych mianownikach, dodawać i odejmować liczby mieszane o różnych mianownikach, dodawać i odejmować ułamki zwykłe i liczby mieszane o różnych mianownikach, powiększać ułamki zwykłe o ułamki zwykłe o różnych mianownikach, dopełniać ułamki do całości i odejmować od całości, posługiwać się jednostkami masy i długości, rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem dodawania i odejmowania ułamków zwykłych, b) uczeń rozumie: definicję ułamka, zasadę sprowadzania do wspólnego mianownika, zasadę dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o różnych mianownikach, c) uczeń stosuje: porównywanie ułamków zwykłych, skracanie i rozszerzanie ułamków zwykłych, zasadę sprowadzania do wspólnego mianownika. Cele wychowawcze: rozwijanie zainteresowań technologiami informacyjnymi i edukacją multimedialną, rozwijanie spostrzegawczości i zdolności kojarzenia, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, wykorzystanie wiedzy w praktyce.
Metody: prezentacja multimedialna Matlandia pogadanka burza mózgów ćwiczenia przedmiotowe praca z książką Formy pracy: grupowa indywidualna Zasady nauczania: systematyzacja i utrwalenie wiedzy, wiązanie teorii z praktyką Pomoce dydaktyczne: prezentacja multimedialna, projektor, laptop, karta pracy ucznia, karteczki samoprzylepne, magnesy, zachętki, kartony, podręcznik Matematyka z plusem, zeszyt ćwiczeń Matematyka z plusem, Matematyka 5- lekcje powtórzeniowe w szkole podstawowej, Matlandia - ułamki zwykłe. Przebieg lekcji. Faza wprowadzająca czynności organizacyjno porządkowe sprawdzenie pacy domowej podział klasy na grupy. Faza realizacyjna: przypomnienie ostatnio poznanych wiadomości poprzez zadania interaktywne z matematyki Matlandia zapisanie tematu lekcji praca w grupach i wybór lidera
Karta pracy Zad.. Wykonaj działania. Wyniki ustaw w porządku malejącym i odczytaj hasło z liter. 4 Ą + =... 5 0 O + 3 =... 5 Ś =... 5 0 C + 3 =... 5 6 Ł 6 =.. 0 4 W = 0 5 H 5 =. 5 6 T + =... 3 5 Y 8 =. 6 5 9 7 S + 3 =.. 0 5 3 W 0 + 7 =.. 5 E 5 3 = 3 6 3 I = 0 5 Hasło: 3
Zad.. (gr. I ) powinien mieć co najmniej 4 cm długości. Pierwsza grupa stworzyła 53 cm, druga 78 6 9 cm, trzecia 63 cm, a czwarta 9 cm. Czy udało się klasie wykonać łańcuch o potrzebnej 8 (gr. II ) powinien mieć co najmniej 4 cm długości. Pierwsza grupa stworzyła 53 6 cm, druga 78 9 cm, trzecia 63 cm, a czwarta 8 cm. Czy udało się klasie wykonać łańcuch o potrzebnej 8 (gr. III ) powinien mieć co najmniej 4 cm długości. Pierwsza grupa stworzyła 53 6 cm, druga 78 9 cm, trzecia 63 cm, a czwarta 30 cm. Czy udało się klasie wykonać łańcuch o potrzebnej 8 (gr. IV ) powinien mieć co najmniej 4 cm długości. Pierwsza grupa stworzyła 53 6 cm, druga 78 9 cm, trzecia 63 cm, a czwarta 7 cm. Czy udało się klasie wykonać łańcuch o potrzebnej 8 4
Zad. 3. 9 Torba z zakupami pani Makowskiej waży 4 kg. Oblicz, ile waży pusta torba, jeśli kupiła 40 kg ziemniaków, 0 3 kg szynki, 4 kg jabłek, 8 kg masła. III. Faza podsumowująca: podsumowanie wiadomości uzupełnienie braków w karcie pracy Ocena pracy na lekcji. Każdy uczeń ocenia swoją aktywność na lekcji przez wybór jednej z następujących możliwości: a) przez całą lekcję b) czasami byłem aktywny c) w ogóle nie byłem aktywny byłem bardzo aktywny Zadanie i omówienie pracy domowej. Praca domowa Ćw. 7 s. 63 Kosz z ziemniakami waży 4 4 kg. Pusty kosz waży kg. Ile ważą ziemniaki? Ćw. 8 s. 63 4 Z beczułki zawierającej 6 kwarty miodu Zagłoba wypił 5 kwarty. Ile miodu zostawił dla 0 5 pana Michała? 5
Chętni: Zadanie. Oblicz, ile poszczególnych składników potrzeba do upieczenia pierników. 5 Przepis na matematyczne pierniczki + 0 4 = + + 8 Składniki: = szklanki miodu kostki masła lub margaryny 3 + = szklanki cukru 8 8 4 4 3 = szklanki kwaśnego mleka 0² : 0 = żółtek = kg mąki 4 3 + = łyżeczek sody oczyszczonej 0 5 : łyżeczki amoniaku przyprawa do piernika Ważne jest, abyś się nie pomylił w obliczeniach. Kiedy już policzysz, ile potrzeba poszczególnych składników, możesz wykonać ciasto. Masło, miód i cukier roztop w garnku, przestudź. Dodaj żółtka i wszystko wlej do mąki zmieszanej z sodą, amoniakiem i przyprawami do piernika. Dodaj kwaśne mleko. Wyrób ciasto, rozwałkuj. Wykrawaj pierniczki, układaj na blasze, posmaruj jajkiem. Na wierzch możesz położyć połówki orzecha. Piecz w gorącym piekarniku (ok. 00º) Smacznego. Zadanie. długoterminowe ( tygodnie) Wykonaj prezentację multimedialną na temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych. 6