TENIS ZIEMNY SCENARIUSZE LEKCJI. Krzysztof Walter. Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport



Podobne dokumenty
Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

1. Ćwiczenia indywidualne i grupowe z użyciem piłek

Konspekt zajęć treningowych

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie III

Włodzimierz Witczak Skierniewice

SCENARIUSZ ZAJĘC SPORTOWYCH Z MINIPIŁKI SIATKOWEJ

TRENING. Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier. Część wstępna 25 min

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Część III końcowa - to uspokojenie organizmu czynności porządkowe, omówienie lekcji.

Ćwiczenie 3,4 1-wykonuje kozłowanie i zmianę tempa przy pachołku 2-wykonuje w biegu zmianę tempa oraz krok obronny ze zmianą tempa poruszania się III.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Jednostka treningowa nr 6 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki:

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

CEL TECHNICZNY. Kształtowanie umiejętności

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (klasa III szkoły podstawowej)

Ćwiczenia przy siatce.

SCENARIUSZ LEKCJI KOSZYKÓWKI Piłka nie parzy

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej

KONSPEKT LEKCJI TRENINGOWEJ Z PIŁKI NOŻNEJ (bramkarz)

Scenariusz lekcji Szkolny biathlon

Temat lekcji: Gry i zabawy z wykorzystaniem piłek - kozłowanie, rzuty, chwyty.

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. TEMAT: Podania, przyjęcia i strzały na bramkę.

TENIS STOŁOWY SCENARIUSZE LEKCJI. Sylwester Dąbrowski. Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klas II Zabawy i gry ruchowe wprowadzające do mini piłki siatkowej. Oswajanie z piłką do siatkówki.

KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI KOSZYKOWEJ W KLASIE VI. TEMAT: Nauczanie podania i kozłowania piłki, prawą i lewą ręką.

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. Temat lekcji : Gry i zabawy ruchowe według inwencji nauczyciela i uczniów Unihoc

Jednostka treningowa nr 4 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki, wstępne elementy nauki podań:

Jednostka treningowa nr 7 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki + wstępne ćwiczenia nauczające podania:

Zadanie główne: Doskonalenie podstawowych elementów techniki w piłce koszykowej.

KONSPEKT WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. 3. Zadanie główne : doskonalenie zmiany tempa i kierunku kozłowania poprzez kozioł przed sobą i półobrót.

Tchoukball. Warto wprowadzać ją do programu wychowania fizycznego ponieważ:

SCENARIUSZ ZAJEĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV

Konspekt zajęć treningowych dla bramkarza. Obwód ćwiczebny. Prowadzący: Michał Chamera

Dyrektor / Sekretariat: Telefon / Fax: (62)

Próby motoryczne do naboru do VII klasy szkoły podstawowej

Konspekt lekcji gimnastyki. Temat: Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem ławeczek gimnastycznych

Próby motoryczne do naboru do VII klasy sportowej szkoły podstawowej o profilu koszykówka

Scenariusz lekcji siatkówki do obszaru 1.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ SZKOŁY W RUCHU. Cel lekcji w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji będziecie doskonalili elementy gry w dwa ognie i cztery ognie.

Ćwiczenia oswajające z piłką, trening piłkarski dla dzieci w wieku 4-6 lat oraz 7-11 lat z zakresu prowadzenie piłki

DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. KLASA I a

SZKOŁA W RUCHU. Akcja MEN Ćwiczyć każdy może Obszar 1 ROK SZKOŁY W RUCHU PUBLICZNE GIMNAZJUM NUMER 2 W KRZEWICY

Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III.

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Zajęcia wychowania fizycznego uczniów klasy II 1

KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI KOSZYKOWEJ W KLASIE V. TEMAT: Nauczanie podania i kozłowania piłki, prawą i lewą ręką.

ĆWICZENIA OSWAJAJĄCE Z PIŁKĄ

KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI

2. Klasa sportowa i klasa mistrzostwa sportowego nie jest objęta rejonizacją, nie obowiązuje w nich ustalony dla SP11 obwód szkolny.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego.

Rok Szkoły w Ruchu Realizacja zadań obszaru 1 Realizacja zadań obszaru nr 1: wychowanie fizyczne wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne (szkoła)/

2. Klasa sportowa i klasa mistrzostwa sportowego nie jest objęta rejonizacją, nie obowiązuje w nich ustalony dla SP11 obwód szkolny.

Atak szybki kompleks ćwiczeń, gier i zabaw

REGULAMIN NABORU DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELISZEWIE, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KOMORNICY

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej I gimnazjum. Obszary diagnostyczne w przygotowaniu motorycznym.

KONSPEKT Renata Matuszewska LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA DRUGIM ETAPIE EDUKACYJNYM

SZKOLENIE NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO

Gry i zabawy na śniegu z sankami

Załącznik Nr 4 do Zarządzenia Nr 16/2017 Komendanta Straży Miejskiej w Łodzi z dnia 14 lipca 2017 r.

PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 2 godz. 4 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 1 godz.

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA IB gim. Rok szkolny 2016/2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KLASY IV VI LEKKOATLETYKA

PLAN WYNIKOWY WYCHOWANIE FIZYCZNE KLASA IV, V, VI SZKOŁA PODSTAWOWA nr 279 KLASA V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ( EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA)

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI SPORTOWYCH DLA KANDYDATÓW DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO KLASA SPORTOWA

I CEL OCENIANIA: II ZASADY OCENIANIA:

REGULAMIN UCZESTNICTWA W X REGIONALNYM DNIU TRENINGOWYM PROGRAMU TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH LUBLIN 2018

Jednostka treningowa nr 13 U6-8:

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego.

ZESTAW PRÓB MOTORYCZNYCH I PRÓB TECHNICZNEYCH DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU PIŁKA KOSZYKOWA I PIŁKA NOŻNA

PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

- akcentów wychowawczych: doskonalenie współpracy w zespole. - przeżywanie radości i satysfakcji z uczestnictwa w grach i zabawach

W YMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLAS DRUGICH. Gimnastyka. Uczeń wykonuje ćwiczenie od postawy początkowej do postawy końcowej.

BANK DOBRYCH PRAKTYK. Agnieszka Konopka. Propozycja zajęć ruchowych w klasach I III szkoły podstawowej Turniej rycerski ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY

Obszary diagnostyczne w przygotowaniu technicznym

Akademia piłkarska UEFA Grassroots_KONSPEKT ZAJĘĆ TRENINGOWYCH

Klasa IV PIŁKA SIATKOWA

PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY 1 PROFIL PŁYWANIE.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z PIŁKI SIATKOWEJ

Lekcja 9. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. - co to jest scenariusz (konspekt) lekcji? - budowa scenariusza, - przykładowe scenariusze lekcji.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego piłka nożna

Temat; Ćwiczenia kształtujące panowanie nad piłką, technikę podań i koordynację ruchową ułożone w formie jednostki treningowej.

KONSPEKT LEKCJI WF KLASA II GIMNAZJUM

Tok lekcji Zadania szczegółowe Dozowanie Uwagi organizacyjne i metodyczne 1. Zorganizowanie grupy.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego KOSZYKÓWKA

należy uniemożliwić ruchy wahadłowe nóg i całego ciała, stojąc przed nim lub pomagając sobie ręką.

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY 1 PROFIL PŁYWANIE.

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY III ZAJĘCIA W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII STOP ZWOLNIENIOM Z WF

Testy sprawności ogólnej:

WYCHOWANIE FIZYCZNE - KLASA IV

WYMAGANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA POSZCZEGÓLNE OCENY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Liczba. zasobów. Lekcja organizacyjna. Zasady BHPbezpieczeństwo,

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

Lekcja otwarta dla nauczycieli i uczniów klas II-ich Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie

Transkrypt:

TENIS ZIEMNY SCENARIUSZE LEKCJI Krzysztof Walter Konferencja szkoleniowa Sporty rakietowe dla trenerów programu MultiSport Warszawa, 23-24 maja 2015

I SCENARIUSZ LEKCJI CEL: Kształtowanie koordynacji ruchowej u dziecka. Trening techniczny FH i BH. ZADANIA: 1. Doskonalenie oceny odległości piłki, jej szybkości, i umiejętności podjęcia właściwych działań ruchowych. 2. Kształtowanie czasu reakcji i spostrzegawczości. 3. Doskonalenie oceny siły rzutu piłką tenisową w zależności od odległości i wysokości celu. 4. Umiejętność szybkiego startu i ustawienia się w zależności od lotu piłki. 5. Umiejętność wykonania pełnego ruchu w czasie uderzeń podstawowych. 6. Gra w parach z elementami czucia. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 55 min. POMOCE DYDAKTYCZNE: 1. Piłki tenisowe 3 rodzaje 2. Piłki nieregularne 3. Znaczniki 4. Balony 5. Obręcze i obręcze stojące 6. Mini siatki 7. Piłka rehabilitacyjna 8. Rakiety mini. Czas trwania jednostki Ćwiczenia (nazwa: zabawy, gry, wyścigi, sztafety, założenia techniczne, techniczno taktyczne, sprawnościowe ( W i U ) sprawdziany, liczba powtórzeń oraz przerw wypoczynkowych) Uwagi organizacyjne i metodyczne CZĘŚĆ WSTĘPNA 10 min Sprawy organizacyjne Zabawy rozgrzewające: a) berek z elementami gibkości dynamicznej b) berek czarodziej z elementami rozgrzewki stawów c) berek czarodziej z elementami kształtowania siły Przywitanie, podanie tematu, lista obecności a) Złapane dziecko wykonuje wymachy i skrętoskłony określone przez trenera, w krótkich przerwach w zabawie ćwiczenia wykonują wszyscy uczniowie b) j/w z krążeniem w stawach c) Złapane dziecko musi wykonać różne sposoby poruszania się w pozycji leżącej na materacach

CZĘŚĆ GŁÓWNA 40 min Ćwiczenia czasu reakcji 10-20 min CZAS REAKCJI zabawa chowamy się do dziupli zabawa kto zostanie bez obręczy zabawa znajdź kolor Wszystkie zabawy z obręczami 20-25 min SIŁA RZUTU Tor przeszkód opowieść ruchowa szukamy skarbu Dzieci żeby pokonywać kolejne komnaty prowadzące do skarbu muszą otwierać zamki /pachołki w obręczy/ rzucając w nie z określonej odległości. 25-35 min ODLEGŁOŚĆ PIŁKI Ćwiczenia oceny lotu piłki rzuty o ściankę z założeniem trafienia piłką w leżącą obręcz po odbiciu piłki o ściankę rzuty do stojących obręczy z założeniem trafienia w nie po koźle w leżącej obręczy rzuty w trzech obręczach - dwie zewnętrzne zajmują dzieci, piłka musi skozłować w środkowej zabawa Indiana Jones dzieci rzucają w piłkę rehabilitacyjną rzucaną w różnych kierunkach przez prowadzącego odległość obręczy od ścianki jest zmienna Odległość obręczy leżących w stosunku do stojących jest zmienna Odległość obręczy zewnętrznych stosunku do środkowej jest zmienna zabawa dzieci liczą ilość swoich trafień Ćwiczenia optymalizacji ruchu uderzeń podstawowych/z naciskiem na wykończenie/ 35-45 min FOREHAND I BACKHAND ćwiczenia oswajające z piłką i rakietą uderzenia piłek toczonych do bramki z pachołków/ Inter city/ gra piłką gumową po podłodze z naciskiem na obszerność ruchu uderzenia piłki z gąbki do celu umieszczonego wysoko na ścianie Inter city - pociąg który ma tylko dwie stacje początkową / z boku poniżej linii pasa dziecka / i końcową / na plecach z podniesionym łokciem/ 45-54 min GRA Gra podbijanie piłki w parach / na zmianę, z kozłem o podłogę/ piłki z gąbki

podbijanie piłki w parach/na zmianę, z kozłem o podłogę w określonym punkcie/ odbijanie piłki w parach przez siatkę z zadaniem trafienia w krawędź siatki odbijanie piłki w parach z bardzo małym polem ewentualnego odbicia piłki 54-56min CZĘŚĆ KOŃCOWA Relaks jakie słyszysz odgłosy poza halą? w siadzie skrzyżnym z zamkniętymi oczami i twarzą ukrytą w dłoniach 56-60 min Podsumowanie zajęć i sprzątanie

II SCENARIUSZ LEKCJI CEL: Oswojenie ze sprzętem tenisowym. Techniki biegu i poruszania się w pozycjach niskich ZADANIA: 1. Poznanie grupy i prowadzącego. 2. Biegam, skaczę, siedzę, leżę w pozycjach wysokich i niskich. 3. Piłka, rakieta zapoznanie ze sprzętem tenisowym. 4. Zdolność orientacji przestrzennej. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 55 min. POMOCE DYDAKTYCZNE: 1. Piłki tenisowe 3 rodzaje 2. Znaczniki 3. Obręcze 4. Pachołki 5. Balony 6. Rakiety mini 7. Mini siatki Czas trwania jednostki Ćwiczenia (nazwa: zabawy, gry, wyścigi, sztafety, założenia techniczne, techniczno taktyczne, sprawnościowe ( W i U ) sprawdziany, liczba powtórzeń oraz przerw wypoczynkowych) Uwagi organizacyjne i metodyczne CZĘŚĆ WSTĘPNA 10 min 1. Przywitanie, podanie tematu, lista obecności 2. Zabawa ożywiająca a. bieg z zatrzymaniem na sygnał b. magnes a. Dzieci zatrzymują się w różnych pozycjach równoważnych: z wspięciem na palce wzniesioną nogą, z podniesionym kolanem, w pozycji Jaskółki, z podporem oburęcznym przy staniu na jednej nodze. Prowadzący liczy do 5, dzieci maja za zadanie wytrzymać pozycję bez utraty równowagi. b. Zabawa gdzie Magnesem jest dziecko wywołane przez trenera, na sygnał dzieci starają się znaleźć jak najszybciej przy Magnesie.

CZĘŚĆ GŁÓWNA 40 min 10 20 min. Zdolność orientacji przestrzennej zabawa chowamy się do dziupli zabawa kto zostanie bez obręczy zabawa znajdź kolor Zabawy z obręczami obręcze są rozrzucone po sali, dzieci na sygnał muszą znaleźć wolną dziuplę, odmianą zabawy jest szukanie obręczy we właściwym kolorze. 20-40 min Biegam, skaczę, siedzę, leżę, tor przeszkód pokonywany w pozycjach wysokich i niskich. Z pachołków, obręczy i materacy prowadzący układa prosty tor przeszkód. Dzieci mają pokonać slalom różnymi sposobami biegu, materace z przemieszczaniem się w pozycjach niskich, obręcze przeskakując jedno i obunóż. 40-50 min Moja rakieta i piłka Rakietowe prawo jazdy Rakietowe prawo jazdy prowadzący ustawia miasto z pachołków, obręczy i mini siatek, dzieci starają się jeździć bezkolizyjnie przesuwając rakietę przed sobą po podłodze. Rakieta jest trzymana za rękojeść, a główka stanowi koło przednie pojazdu którym porusza się dziecko. Odmianą będzie popychanie dowolnym sposobem piłki tenisowej przed sobą. 50-55min Podsumowanie zajęć i sprzątanie

III SCENARIUSZ LEKCJI CEL: Oswojenie ze sprzętem tenisowym. Techniki biegu i poruszania się w pozycjach niskich ZADANIA: 1. Rzucam, toczę, podbijam. 2. Start i meta. 3. Piłka, rakieta zapoznanie ze sprzętem tenisowym. 4. Zdolność orientacji przestrzennej POMOCE DYDAKTYCZNE: 1. Piłki tenisowe 3 rodzaje 2. Pachołki 3. Znaczniki 4. Balony 5. Obręcze 6. Mini siatki 7. Rakiety mini. Czas trwania jednostki Ćwiczenia (nazwa: zabawy, gry, wyścigi, sztafety, założenia techniczne, techniczno taktyczne, sprawnościowe ( W i U ) sprawdziany, liczba powtórzeń oraz przerw wypoczynkowych) Uwagi organizacyjne i metodyczne CZĘŚĆ WSTĘPNA 10 min 1. Przywitanie, podanie tematu, lista obecności 2. Zabawa ożywiająca a. Śnieżki b. Las grzybów a. Dzieci starają się unikać trafień piłkami z gąbki, trafiona osoba musi przynieść do koszyka trzy piłki. Odmianą będzie możliwość łapania piłek. b. Dzieci biegają pomiędzy rozrzuconymi piłkami (grzybami) uważając żeby nie zdeptać grzybów. Na sygnał wybierają sobie piłkę która ich interesuje i po wykonaniu jednego rzutu o podłogę mogą zanieść grzyb do swojego koszyka /np. obręcz/

CZĘŚĆ GŁÓWNA 40 min 1-20 min. Zdolność orientacji przestrzennej Jego wysokość balon ćwiczenia oswajające. Bieg z balonem, prowadzenie go ręką lub nogą po podłodze, popychanie głową lub stopami idąc w pozycjach niskich, podbijanie rękami, jedną ręką, palcami wskazującymi, utrzymanie balonu na jednym palcu, podbijanie kolejno 10 palcami, podbijanie piąstkami, nadgarstkami, łokciami, barkami, głową, kolanami, stopami. 20-30 min. Start - meta Wyścigi na bardzo krótkim dystansie, dzieci przemieszczają się różnymi sposobami, rywalizacja jest nie istotna, ważne by dzieci ruszyły na sygnał i dobiegły w miejsce oznaczone jako meta. Można wykorzystać materace do wyścigów w pozycjach niskich. 30-50 min Rzucam, toczę, podbijam Prowadzący ustawia Las krasnali na znacznikach stożkowych osadzone są piłki czerwone. Dzieci dwukrotnie próbują strącić piłki ze znaczników przez toczenie i po dołożeniu mini siatek, poprzez rzuty do piłek. Ostatnim ćwiczeniem będzie próba trafienia balonu podbitego ręką pionowo piłką trzymaną w drugiej ręce. 50-55min Podsumowanie zajęć i sprzątanie.

IV SCENARIUSZ CEL: Pierwsza gra ZADANIA: 1. Ćwiczenia zwinności 2. Ćwiczenia oswajające z jedną piłką i ścianą 3. Ćwiczenia z balonem 4. Pierwszy krok pierwsza gra CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 55 min. POMOCE DYDAKTYCZNE: 1. Piłki tenisowe 3 rodzaje 2. Pachołki 3. Znaczniki 4. Balony 5. Obręcze 6. Mini siatki 7. Rakiety mini Czas trwania jednostki Ćwiczenia (nazwa: zabawy, gry, wyścigi, sztafety, założenia techniczne, techniczno taktyczne, sprawnościowe( W i U ) sprawdziany, liczba powtórzeń oraz przerw wypoczynkowych) Uwagi organizacyjne i metodyczne CZĘŚĆ WSTĘPNA - 10 min 1.Przywitanie, podanie tematu, lista obecności 2.Zabawa ożywiająca Labiryntem są linie mini kortów na sali. Tajemne przejścia to obręcze po których dzieci mogą przebiec zmieniając korytarz. Zamknięte drzwi to pachołki ustawione na liniach. Berek w labiryncie Labirynt z kształtowaniem koordynacji Berek w labiryncie, ma na celu oswojenie dzieci z labiryntem i jego ograniczeniami. Druga polega na znalezieniu drogi do skarbu, trener musi tak poustawiać pachołki by dziecko musiało wybierać różne trasy dojścia do skarbu tajemniczej kuli/piłki rehabilitacyjnej.

CZĘŚĆ GŁÓWNA 40 min 10-20 min. Ćwiczenia zwinności Prowadzenie piłki nogą W dowolny sposób, raz jedną raz drugą, tylko jedną, przodem, bokiem, głaszcząc piłkę podeszwą stopy, prowadzenie balonu nogami w slalomie, próbując podbić stopą więcej niż jeden raz, prowadząc nogami dwóch balonów. 20-30 min 1. Ćwiczenia oswajające z jedną piłką. 2. Ćwiczenia oswajające z piłką i ścianką. 1. Ćwiczenia oswajające z piłką : Podrzut jedna ręką i chwyt po koźle oburącz. Podrzut jedną ręką i próba chwytu jedną ręką podchwytem. Wysoki podrzut jedną ręką i przejście pod piłką po koźle. Rzut piłką o podłogę i próba wykonania kozła dowolną ręką. Próba wielokrotnego kozła dowolną ręką. Podrzut piłki jednorącz i chwyt po obrocie o 360 stopni (bardzo trudne dla dzieci). Niski podrzut tak by piłka spadając trafiła w głowę ćwiczącego (gąbki). 2. Ćwiczenia oswajające z piłką i ścianką: Rzut piłką o ścianę przez trenera i chwyt po kilku kozłach Rzut piłką o ścianę przez dziecko z zadaniem jak najszybszego przyniesienia piłki 30-40 min Ćwiczenia z balonem Ćwiczenia te maja na celu przygotowanie ucznia do odbijania balonu z partnerem przez siatkę, zamiast siatki mogą być znaczniki lub pachołki Balony muszą to być cięższe od normalnych, z reguły są też dwa razy większe. podrzucenie balonu przez trenera i chwyt po koźle

podrzucenie balonu przez trenera i podbicie pionowe po koźle dorzucenie balonu przez trenera nad pachołkami i odbicie przez dziecko po koźle jedno dziecko dorzuca drugie odbija 40-50 min Pierwsza gra Dzieci próbują odbijać duży balon nad pachołkami, znacznikami lub obniżoną siatką, najpierw z trenerem później w parach. 50-55 min Podsumowanie zajęć i sprzątanie.