Nauczanie zintegrowane konspekty Wyruszamy w fantastyczną podróż Lucyna Cisowska Hospitacja diagnozująca Konspekt zajęć w klasie II Prowadząca: Lucyna Cisowska Obszar edukacyjny: edukacja matematyczna Czas trwania: 45 minut Temat dnia: Fantastyczna podróż Temat zajęć: Wyruszamy w fantastyczną podróż doskonalenie techniki liczenia w zakresie 100. Cele główne: - Sprawdzenie umiejętności pamięciowego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100 - Umiejętność pracy w grupach Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi w pamięci dodać i odjąć liczbę dwucyfrową i jednocyfrową z przekroczeniem progu dziesiątkowego - potrafi obliczyć sumy i różnice liczb dwucyfrowych w zakresie 100 wybranym sposobem - umie mnożyć i dzielić w zakresie tabliczki mnożenia - potrafi wykonać obliczenia zgodnie z kolejnością wykonywania działań - zgodnie współpracuje w grupie - poznaje prawa dzieci całego świata - interpretuje ruchowo treść piosenki,,fantastyczna podróż 47
Lucyna Cisowska arkusz hospitacji diagnozującej edukacja matematyczna. Metody: a. podająca: pogadanka, objaśnianie b. aktywizująca: gry i zabawy dydaktyczne c. praktyczna d. problemowa Formy: Zbiorowa, indywidualna, grupowa - zróżnicowana Środki dydaktyczne: Plansza na tablicę obrazująca wyspy na oceanie, koperty z zadaniami dla każdej grupy, pomoce dla każdego ucznia (bilety, czapki, karteczki) z działaniami matematycznymi, kaseta magnetofonowa z piosenką. Przebieg zajęć: I. Część wstępna 1. Powitanie 2. Czynności organizacyjno- porządkowe II. Część główna 1. Pogadanka, rozmowa na temat Dnia Dziecka i praw dzieci w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka. 2. Zapoznanie z tematem lekcji i uświadomienie uczniom celu zajęć. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej podróży po Oceanie Wyobraźni. 3. Podział klasy na 4 zespoły. Rozdanie uczniom biletów podróży uczniowie, aby zająć miejsce w odpowiedniej grupie wykonują dodawanie liczby dwucyfrowej i jednocyfrowej z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Odszukują wyniki rozstawione na stolikach. 4. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje kopertę z zaszyfrowanym hasłem. Hasło to dla szybszego odgadnięcia zostało podzielone na wyrazy. Zadaniem każdego ucznia jest odgadnięcie jednego wyrazu. Uczeń wykonuje mnożenie i dzielenia w zakresie 100, a wyniki porządkuje rosnąco i przyporządkowuje im odpowiednie litery. Następnie grupa odczytuje ułożone hasło. Wybiera lidera grupy. I grupa II grupa III grupa IV grupa Wszystkie dzieci świata powinny znać swoje prawa. Wszystkie dzieci świata mają prawo do godnego i spokojnego życia. Nikt nie ma prawa ubliżać dzieciom ani ich krzywdzić. Wszystkie dzieci mają prawo uczyć się i rozwijać zdolności. 48
CKPiDN w Mielcu Zeszyty nauczycielskie Nr3/2005 III. 5. Ćwiczenie sprawdzające umiejętność dodawania i odejmowania liczb dwucyfrowych. Każdy uczeń wykonuje dodawanie i uzyskany wynik pokazuje na lizakach. Uczniowie w grupie uzyskują ten sam wynik, co ułatwia nauczycielowi sprawdzenie poprawności wykonania zadania. Następnie wykonują odejmowanie i zakładają na głowy czapki z odpowiednim wynikiem. 6. Przerwa śródlekcyjna śpiew piosenki Fantastyczna podróż, połączony z improwizacją ruchową. Ćwiczenie sprawdzające umiejętność obliczania wartości wyrażeń zgodnie z kolejnością wykonywania działań. Uczniowie otrzymują karteczki w czterech kolorach z wyrażeniami.. Wykonują obliczenia i wpisują wyniki. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. Każdy kolor oznacza inny wynik. Dzieci po obliczeniu podróżują w wyobraźni na: Wyspę Przyjaźni kolor żółty Wyspę Szczęścia kolor zielony Wyspę Marzeń kolor niebieski Wyspę Obfitości kolor pomarańczowy Uczniowie opisują słowami życie na poszczególnych wyspach. Część końcowa 1. Ocena pracy poszczególnych grup i poszczególnych uczniów przez nauczyciela. 2. Podsumowanie dnia i wyciągnięcie wniosku, że każde dziecko ma prawo do życia w pokoju, wychowania w rodzinie, miłości i nauki. 49
Lucyna Cisowska arkusz hospitacji diagnozującej edukacja matematyczna. ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Data: 02.06.2004 r. Prowadzący zajęcia: Lucyna Cisowska Cel hospitacji: Monitorowanie i ustalenie poziomu edukacyjnego uczniów w zakresie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb do 100. Klasa: II f Tematyka zajęć: Fantastyczna podróż STANDARD 1. Umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb w zakresie 100. l.p. Wskaźniki (uczeń) Samodzielnie (ilość ucz.) Wykonał z pomocą (ilość ucz.) Nie wykonał (ilość ucz.) Uwagi 1. dodaje i odejmuje w pamięci liczbę dwucyfrową i jednocyfrową z przekroczeniem progu dziesiątkowego 2. mnoży i dzieli w zakresie tabliczki mnożenia 3. potrafi obliczyć sumy liczb dwucyfrowych w zakresie 100 4. potrafi obliczyć różnice liczb dwucyfrowych w zakresie 100 5. potrafi wykonać obliczenia zgodnie z kolejnością wykonywania działań 50
CKPiDN w Mielcu Zeszyty nauczycielskie Nr3/2005 STANDARD PONADPRZEDMIOTOWY 1. Umiejętność pracy w grupie. l.p. Wskaźniki (uczniowie) 1. aktywnie uczestniczą w zajęciach 2. zgodnie pracują w grupach 3. potrafią wybrać lidera grupy Obserwowane umiejętności wystąpiły słabo dobrze bardzo dobrze Uwagi Literatura: 1. T. Olejniczak, J. Pielachowski Nadzór pedagogiczny i organizacyjny nad szkołami i placówkami oświatowymi zadania, przepisy i procedury 2004 2. M. Durda Hospitacja diagnozująca,,nowe w szkole 3/2002 3. M. Głowacka, B. Huszcza Hospitacja diagnozująca,,,gazeta szkolna 5/2004 dod. s. X 4. B. Niemierko Między oceną szkolną a dydaktyką WSiP, W-wa 1991 EWALUACJA (dotycząca zajęć przeprowadzonych w klasie II w dniu 02.06.2004 r. przez nauczycielkę naucz. zintegr. L. Cisowską). Oceń w skali od 1 do 6: 1. Przygotowanie uczącej do przeprowadzonych zajęć 2. Dobór metod i form pracy do standardu określonego w arkuszu hospitacji diagnozującej 3. Przydatność wybranych wskaźników do możliwości oceny sprawdzanych umiejętności uczniów. 51
Lucyna Cisowska arkusz hospitacji diagnozującej edukacja matematyczna. 4. Budowę arkusza hospitacji diagnozującej 5. Przydatność hospitowanych zajęć dla Pani pracy zawodowej 52